aparature

Trkala pri sosedih, pomoč iskala na ulici: hčere ni mogla spraviti iz kadi
10. 03. 2025 06.00Vse se je začelo s klicem šolske svetovalne delavke, ki bi zelo rada pomagala družini učenke, a ne ve več, kam naj jih usmeri. V lokalnem okolju so jo vsi le pošiljali od vrat do vrat. Svetovalna delavka nas prosi, če bi lahko poskusili vsaj malo razbremeniti gospo s tremi otroki, med katerimi je tudi deklica s težko invalidnostjo.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Bomo že kmalu živeli 150 let?
01. 02. 2025 15.02Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Kar 85 % ljudem primanjkuje kolagena - ste tudi vi med njimi?
22. 05. 2024 00.15VSE, KAR POTREBUJE VAŠE TELO ZA NAJBOLJŠE DELOVANJE JE V ENI KAPSULI PROCOLLAGENA.

Novi posnetki iz poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima
19. 03. 2024 14.59Iz močno poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima so prispele prve fotografije. Japonsko podjetje je v notranjost elektrarne, ki sta jo leta 2011 prizadela močan potres in cunami, poslalo dva izjemno lahka in agilna drona. V treh poškodovanih reaktorjih naj bi sicer ostalo še približno 880 ton reaktivnega staljenega jedrskega goriva, ki ga želi japonska vlada v naslednjih desetletjih odstraniti in elektrarno očistiti.

Kje bo stala nova gorenjska bolnišnica? Naročena nova analiza
14. 03. 2024 11.24Ministrstvo za zdravje je naročilo novo analizo, na podlagi katere naj bi določilo lokacijo nove gorenjske regijske bolnišnice, za katero se že nekaj let potegujejo Jesenice, Radovljica in Kranj. Naloga bo predvidoma zaključena v tem mesecu, odločitev pa bo sprejeta po evalvaciji ugotovitev, so odgovorili na ministrstvu.

Popoldanski taksisti in helikopterski starši
25. 02. 2024 07.00Že leta v Sloveniji beležimo negativen prirast, pari se vse težje odločajo za naraščaj, družbena pričakovanja glede vzgoje so visoka. Kako se pripravljamo na rojstvo otroka, koliko denarja namenjamo opremi? Starševstvo se danes precej razlikuje od starševstva nekoč, otrok postaja projekt. Zakaj smo postali popoldanski taksisti in helikopterski starši, ki nenehno stremijo k nadzoru?

Ne dlakocepimo, dlake so nadležne!
22. 11. 2023 00.15Lasersko odstranjevanje dlak je postopek, pri katerem se z laserskim žarkom odstrani neželeno dlako. Zimski meseci so kot nalašč za lasersko odstranjevanje dlak, saj se kože med terapijami ne sme izpostavljati sončnim žarkom.

V Psihiatrični bolnišnici Begunje spet delujejo specialistične ambulante
08. 08. 2023 10.08V Psihiatrični bolnišnici Begunje, ki so jo močno prizadele petkove poplave, po običajnem urniku znova deluje specialistična psihiatrična ambulantna dejavnost, bolnišnična dejavnost pa zaradi izrednih razmer še vedno ostaja zaprta. V nujnih primerih paciente prosijo, naj se obrnejo na druge psihiatrične bolnišnice v državi.

V poplavljeni psihiatrični bolnišnici hitijo s sanacijo, na pomoč tudi turisti
06. 08. 2023 14.49Petkove poplave, ki so vrhunec dosegle na Gorenjskem, so med drugimi prizadele tudi Psihiatrično bolnišnico Begunje. Poplavljeni so vsi vitalni deli, ki jih bolnišnica potrebuje za svoje delovanje, zato so morali bolnike preseliti in bolnišnico zapreti. Na delu so gasilci, prostovoljci in tudi turisti, ki pomagajo pri sanaciji prostorov, a kljub temu zaenkrat še ni jasno, kdaj bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem spet lahko začela obratovati.

Slovenjgraška bolnišnica z novo gama kamero, a brez dovoljenja ministrstva
23. 05. 2023 15.01V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so slovesno predstavili prenovljeno in dograjeno Enoto za nuklearno medicino in v njej nov, sodoben SPECT CT aparat oz. gama kamero. Naložba je vredna 3,9 milijona evrov, bolnišnica jo financira sama, ni pa dobila še dovoljenja ministrstva, ki je podlaga za zaračunavanje storitev zavarovalnici.

Nov sum korupcije: ustavili 38-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco
26. 03. 2023 19.07Razkrivamo nov sum korupcije v slovenskem zdravstvu. Ministrstvo je ustavilo skoraj 40-milijonski nakup aparatur za magnetno resonanco zaradi domnevnega favoriziranja enega od dobaviteljev medicinske opreme pri pripravi javnega naročila. Pristranskost ministrstvu očitata dva dobavitelja, ki se na razpis ne moreta prijaviti, a kot zatrjujeta, lahko oba dobavita povsem enako zmogljive naprave. In zato so na ministrstvu pripravo razpisa ustavili, še več, zadevo so predali kriminalistom Nacionalnega preiskovalnega urada in protikorupcijski komisiji.

Ministrstvo zavrača očitke o omejevanju dela zdravnikom pri koncesionarjih
17. 02. 2023 11.38Ministrstvo za zdravje je objavilo Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, v katerih med drugim določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih, in sicer že v začetku posameznega leta. To je sprožilo precej nejevolje med zdravniki. Ministrstvo zdaj pojasnjuje, da interventni zakon koncesionarjem omogoča krajšanje čakalnih vrst tudi z zaposlenimi iz javnih ustanov.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra
18. 01. 2023 06.00V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

V UKC Ljubljana začeli z obnovo: preselili tri oddelke intenzivne enote
13. 12. 2022 18.30Po številnih zapletih in večmesečnih zamudah se bo v naši največji bolnišnici v državi ta teden le začela dolgo pričakovana obnova notranjih prostorov. A še pred tem so morali v celoti zaživeti prostori diagnostično-terapevtskega servisa. Tam so sicer še do konca maja letos skrbeli za covidne bolnike, zdaj pa so ti prostori namenjeni za kirurško, kardiovaskularno in internistično intenzivno terapijo. Ti trije oddelki bodo v prostorih Diagnostičnega centra nameščeni zgolj začasno, dokler ne bo obnova UKC zaključena, a že zdaj so razmere za oskrbo bolnikov, kot pravijo zaposleni, veliko boljše, kot so bile v starih prostorih bolnišnice.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka
21. 10. 2022 16.24Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

Nadaljevanje sojenja Teš 6: 'Sol Intercontinental je bil edini ponudnik'
23. 09. 2022 15.27Na celjskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje v zadevi Teš 6 glede po mnenju tožilstva sporne dobave merilne tehnike. Med drugim so bili kot priče zaslišani vodja komerciale v Tešu Jana Šmid, komercialistka Biljana Tepej in inženir Bojan Mašek. Predstavili so potek priprave internega naročila za dobavo merilne tehnike leta 2007.

Testiranje v torek državo stalo slaba dva milijona evrov
26. 01. 2022 19.45V torek smo v zvezi s koronavirusom podrli tri rekorde. Najvišje doslej je bilo število testiranj in pozitivnih, največji pa bil tudi delež pozitivnih. Ob takšnih številkah sta vse bolj obremenjena tudi laboratorija, ki analizirata PCR-teste. A pritisk ni le na laboratorijih – rekordne številke testiranj se močno poznajo tudi v državni blagajni. Včerajšnje testiranje je državo stalo slaba dva milijona evrov.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Spremenjen protokol testiranja: od srede neposredno na test PCR samo še rizične skupine
18. 01. 2022 12.32Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je napovedala iskanje pomoči v tujini.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Dan pri meteorologih na Kredarici: Pri dvajsetih pod ničlo ni hecev
28. 12. 2021 06.06Ali brije močan veter, lije kot iz 'škafa', gosto sneži, ali so temperature nizke – tudi do minus 20 stopinj Celzija – meteorologi, ki so predani delu na naši najvišji ležeči meteorološki postaji na Kredarici, vsako uro odčitavajo vremenske podatke, ki jih izmerijo aparature, nameščene pred kočo. Njihov delovnik traja običajno 11 dni, potem se ekipa dveh meteorologov zamenja, za kar poskrbi helikopterska posadka Slovenske vojske. A mnogokrat se zaradi nepredvidljivega vremena zaplete in meteorologa morata podaljšati službo tudi za več dni, celo tednov. Obiskali smo ju na Kredarici.

Hvaležni Alfi Nipič v bolnišnici pripravlja presenečenje
07. 12. 2021 20.15Ko si zdrav, imaš sto želja, v bolnišnici pa samo eno – da bi ti bilo bolje, pravi legenda slovenske zabavne glasbe Alfi Nipič, ki je bil zaradi težjega poteka covidne pljučnice deset dni na intenzivni negi, zdaj pa so ga premestili na covidni oddelek. V zahvalo zdravniškemu osebju pripravlja presenečenje. Povezano je z znamenitim Silvestrskim poljubom, ki praznuje častitljivih 50 let.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...
11. 11. 2021 20.47Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Nemec: Ni je vlade na svetu, ki bi priznavala povezave z vohunskimi programi, kot je Pegasus
21. 07. 2021 06.00Branje e-pošte in sporočil, dostop do imenika in lokacije, snemanje zvoka in slike, ne da bi uporabnik pametnega telefona za to sploh vedel. Vohunska afera Pegasus pretresa svet. Skupina 17 svetovnih medijev je razkrila, kako naj bi najmanj 10 držav vohunilo za novinarji, nevladniki, tudi politiki in predsedniki vlad, in to neposredno v naši bližini – na sosednjem Madžarskem. Kaj pa pri nas? Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je prve namige o možni zlorabi sicer vohunske programske opreme prejela že lani.

Za vas smo testirali, kako zanesljivi so testi za samotestiranje otrok
23. 04. 2021 06.00Dijaki bi se morali po napovedih vlade že ves teden samotestirati, a država še kar validira teste, samotestiranje pa je prestavljeno za nedoločen čas. Kljub nastali zmedi pa so navodila za uporabo testa jasna. Za vas smo s pomočjo osnovnošolca Jakoba preizkusili test za samotestiranje in preverili, kako enostaven je za uporabo. Laik si brisa nazofarinksa ne more odvzeti sam, zato se pri samotestiranju uporablja bris začetnega dela nosu. "Ni težav, ne boli, ni neprijetno," je dejala Viktorija Tomič, vodja strokovne skupine za hitre teste in mikrobiološkega laboratorija na kliniki Golnik.

Prihajata dve napravi. Zver: Sem brez besed
11. 03. 2021 09.44Pomemben mejnik je dosežen. Akcija zbiranja 613.000 evrov za napravo Miltenyi Prodigy je bila ne le uspešna, ampak je presegla vsa pričakovanja. Nad akcijo bedijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer sicer zbirajo še sredstva za dodaten instrument. Prav tako se je našel donator, ki bo sam kupil še eno napravo za CAR-T.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'
08. 03. 2021 07.08Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Poklukar na Golniku o izgradnji izolacijskega oddelka
06. 03. 2021 14.36Zdravstveni minister je obiskal kliniko Golnik, eno izmed najbolj obremenjenih klinik v času epidemije. Z direktorjem Rozmanom sta govorila tudi o gradnji izolacijskega oddelka, v katerem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo, kakršnega Slovenija kot edina država na Balkanu še nima. Rozman pa je sprejel ministrovo vabilo k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v prihodnjih dneh.

Za napravo zbrali 532.380 od potrebnih 613.000 evrov: Zdaj ne smemo popustiti
04. 03. 2021 12.58Smo pred ciljem, ampak pomembno je, da zdaj ne popustimo, pravijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, potem ko so za nakup nujno potrebne naprave Miltenyi Prodigy zbrali že 532.380 evrov od potrebnih 613.000.