antigen

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok

03. 03. 2025 09.39

V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Prvič izvedli novo zdravljenje neozdravljive oblike raka prostate

12. 04. 2024 10.47

Klinika za nuklearno medicino UKC Ljubljana je uspešno izvedla prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva. Inovacija omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'

02. 10. 2023 12.04

Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja

04. 06. 2023 18.51

Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Na Touru okužba s koronavirusom v Pogačarjevi ekipi

09. 07. 2022 11.04

Kot kaže, je novi koronavirus kljub strogim ukrepom in previdnosti vseeno našel pot v "mehurček" kolesarske karavane na dirki po Franciji. Prvi primer so zaznali pri moštvu AG2R Citröen, pozitiven pa je bil tudi kolesar ekipe UAE Emirates z vodilnim kolesarjem na dirki po Franciji, Tadejem Pogačarjem. Moštvo je ostalo brez pomembnega člena, saj okuženi Vegard Stake Laengen ne bo več mogel pomagati.

Kmalu začetek vrednotenja cepiv, prilagojenih na omikron

07. 01. 2022 08.43

Vrednotenje cepiv proti covidu-19, ki jih podjetja prilagajajo na različico omikron, bo steklo zelo kmalu, po napovedih Tomaža Bratkoviča s Fakultete za farmacijo verjetno že ta ali prihodnji mesec. Kot pravi, bo vrednotenje osredotočeno zlasti na imunogenost cepiva. Preučevali pa bodo tudi pojav morebitnih novih stranskih učinkov, ki sicer niso verjetni, saj gre pri prilagoditvi cepiva le za spremembe zaporedij v delu mRNK, vse pomožne snovi in način formulacije pa ostajajo enaki.

Ali veste na kaj morate biti pozorni pri izbiri hitrega antigenskega testa za samotestiranje in kako enostavno je pravzaprav samotestiranje ?

14. 09. 2021 00.15

Že nekaj dni pred začetkom šolskega leta, ko je bila učencem 7., 8. in 9. razreda osnovne šole ter dijakom in nekaterim drugim skupinam ponujena možnost brezplačnega prostovoljnega samotestiranja, se je pokazal izreden interes za novo obliko preverjanja okužbe s hitrimi antigenskimi testi, ki določijo prisotnost SARS-CoV-2 antigena.

Na dirkah v Spielbergu brez omejitev števila gledalcev

10. 06. 2021 13.52

Slovenskim ljubiteljem motociklizma zelo bližnje dirkališče v Spielbergu na avstrijskem Štajerskem bo avgusta gostilo dve dirki karavane svetovnega prvenstva v elitnem motociklističnem razredu motoGP. Kot je sporočil promotor Dorna Sports, bosta obe dirki potekali brez omejitev števila gledalcev, a z zgolj veljavnim potrdilom PCT.

Samotestiranje bi se moralo začeti že pretekli petek. Kaj vse je šlo narobe?

21. 04. 2021 06.00

Vlada je pretekli teden napovedala: samotestiranje dijakov se bo začelo v petek, 16. aprila. Ni se. Razlog so pripisali zamudi pri dobavi testov v Slovenijo, ampak ali bi bil začetek projekta tudi ob pravočasni dobavi sploh mogoč? Srednje šole so navodila namreč prejele šele v petek, priprave na samotestiranje še potekajo, zbirajo soglasja staršev. Medtem osnovne šole na osnovna navodila glede organizacije samotestiranja še vedno čakajo. "Nič še ni znano," opozarjajo ravnatelji. Še vedno namreč poteka verifikacija testov na NLZOH, ki jih mora nato odobriti še JAZMP. Kdaj se bo torej samotestiranje v šolah sploh začelo?

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?

11. 03. 2021 06.00

Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'

03. 02. 2021 10.58

"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno

19. 01. 2021 10.57

Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Prekinitev testiranja: paličice za jemanje brisa neznanega proizvajalca in brez oznak

07. 01. 2021 10.55

Ker nimajo primernih materialov za jemanje brisa, so morali v Ljubljani začasno prekiniti množično testiranje. Po naših informacijah za zaplet niso krivi hitri testi, ampak paličice za testiranje. To so potrdili tudi na Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. Paličice, ki jih je dobil ZD Ljubljana, so namreč neznanega proizvajalca in brez predpisanih oznak.

Gantar o napovedi cepljenja: Zelo verjetno je bila to optimistična napoved

17. 11. 2020 12.23

V ponedeljek je ameriška Moderna sporočila, da je njihovo cepivo kar 94,5-odstotno učinkovito. Spodbudne novice so prišle kmalu po oznanitvi rezultatov, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom. Trenutno je po svetu kar 54 cepiv, ki so v fazi raziskav, od tega jih je 12 v zadnji, tretji fazi. Nove tehnologije razvoja cepiv, njihovo učinkovitost in varnost je pojasnjeval Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. Napoved ministra Gantarja, da bi lahko pri nas prve cepili že v decembru, pa je po mnenju Štruklja preveč optimistična, kar je danes priznal tudi minister.

BLOG: Kako s hrano poskrbeti za zdravje prostate

04. 08. 2019 07.00

Prehrana in aktiven življenjski slog lahko veliko prispevata k zmanjšanju tveganja za nastanek mnogih bolezni. V današnjem prispevku se bom potrudil napisati čim več koristnih informacij, kako poskrbeti za zdravje prostate.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija

14. 04. 2019 07.00

Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Urgence polne, a v njih le peščica življenjsko ogroženih bolnikov

21. 11. 2017 13.57

Leto in pol delovanja novih urgentnih centrov je prineslo nove organizacijske in strokovne prednosti obravnave urgentnih bolnikov, so poudarili na današnji novinarski konferenci. A na urgence prihaja ogromno bolnikov, ki ne potrebujejo nujne pomoči oziroma niso življenjsko ogroženi, pač pa vidijo možnost za hitrejšo obravnavo in diagnostiko.

Znanstveniki: Tudi rak ima ahilovo peto. In mi smo jo odkrili

04. 03. 2016 09.24

Londonski raziskovalci upajo, da bodo lahko v roku dveh let svoje ugotovitve testirali tudi na ljudeh. A številni opozarjajo, da gre za dobro teorijo, ki bi se lahko v praksi zapletla. Gre tudi za zelo drago terapijo, saj bi se zdravila morala prilagajati vsakemu posamezniku.

Krvna skupina je lahko 'kriva' za nastanek bolezni

23. 02. 2015 13.39

Značaja ne moremo razbrati iz krvi, kot verjamejo Japonci. Tudi razne diete za krvne skupine niso znanstveno potrjene. Študije pa kažejo, da ste zaradi svoje krvne skupine lahko nagnjeni k določenim boleznim.

Z legionelo se je verjetno okužil v študentskem domu

11. 01. 2011 15.31

Študent, ki študira v Portorožu, je zbolel za legionarsko boleznijo. Ker so posumili, da se je okužil v študentskem domu, so vzeli vzorce in odkrili legionelo. Po toplotnem šoku in drugih ukrepih nevarne bakterije ni več.

Legionela v pršilkah za usta

11. 11. 2010 15.06

Pri nekaterih slovenskih zobozdravnikih so odkrili legionelo in druge bakterije, ki kažejo na slabo higieno zobozdravniških stolov. Vzorce so vzeli iz vode, ki prši pacientu v usta.

Do diagnoze že v eni uri

15. 09. 2010 11.34

Če postavljanje diagnoze, ali je nekdo okužen s tuberkulozo, zdaj traja tudi do osem tednov, pa si že v prihodnosti lahko obetamo hitrejše rezultate. Znanstveniki so oblikovali test, ki diagnozo postavi v slabi uri.

Prvi testi potrdili: Na onkologiji spet legionela

13. 05. 2010 10.03

Na ljubljanski onkologiji spet bijejo boj z legionelo. Bakterija naj bi se pojavila v pitni vodi v stari stavbi C ter v objektu teleradioterapije. Tako so pokazali preliminarni rezultati mikrobiološkega testiranja,

Vzdrževalec hotela Alpina umrl po okužbi z legionelo

11. 05. 2010 16.21

Zaradi okužbe z bakterijo legionela je v bolnišnici na Golniku umrl 44-letni vzdrževalec hotela Alpina v Kranjski Gori. Z nevarno bakterijo naj bi se okužil med menjavo tušev.

Umrl kljub cepljenju

09. 12. 2009 10.38

74-letni Japonec je bil cepljen proti virusu H1N1, vendar je zbolel in umrl, ko bi moral dobiti drugo dozo cepiva. Sicer je bil kronični bolnik, umrl pa je zaradi komplikacij, ki so nastale pri bolezni.

Ključne novosti za varnost

14. 06. 2006 10.43

Microsoft je predstavil novosti na področju varnosti - ISA Server 2006 in Forefront Client Securit.

Protivirusni program Antigen

30. 06. 2005 00.00

Sybari Software predstavlja protivirusni program Antigen za zaščito poštnih strežnikov Microsoft Exchange in Lotus Domino.