antibiotiki

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema

06. 03. 2025 13.03

Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Papežu diagnosticirali pljučnico, vernike prosi, naj molijo zanj

18. 02. 2025 11.59

Vatikan je sporočil najnovejše informacije glede zdravstvenega stanja papeža Frančiška, ki se zdravi v bolnišnici. Njegova klinična slika je kompleksna, so navedli in dodali, da so zdravniki papežu diagnosticirali obojestransko pljučnico, vnetje obeh pljučnih kril. Frančišek vernike poziva, naj molijo zanj.

Papež zaradi bronhitisa v bolnišnici

14. 02. 2025 11.58

Papeža Frančiška, ki je pred več kot tednom dni zbolel za bronhitisom, so sprejeli v bolnišnici, so sporočili iz Vatikana. Po dopoldanski avdienci so 88-letnega papeža sprejeli na kliniki v Rimu, kjer bodo opravili tudi diagnostične preiskave.

Papež Frančišek ima bronhitis

06. 02. 2025 21.29

Papež Frančišek bo zaradi bronhitisa v prihodnjih dveh dneh vse avdience imel v svoji rezidenci v Vatikanu, so sporočili s Svetega sedeža. To so sporočili potem, ko je v sredo zaradi hudega prehlada na tedenski splošni avdienci branje nagovora prepustil svojemu pomočniku.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

'Starši morajo prepoznati znake bolezni in bolne otroke obdržati doma'

18. 01. 2025 08.25

V sezoni nalezljivih bolezni je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil smernice za vračanje otrok v vrtec ali šolo po preboleli bolezni. Pravočasna vrnitev otroka v šolo je pomembna tako za njegovo zdravje in počutje kot za druge. Starši pa morajo otroka obdržati doma, dokler ne preboli bolezni, so sporočili z inštituta.

Nekateri prvič nataknejo kondom, drugi ugotovijo, 'kako hitro lahko kaj stakneš'

04. 12. 2024 12.27

Še do 12. decembra bo v Ljubljani odprt Muzej spolno prenesljivih okužb. Čeprav morda ime muzeja zveni vse prej kot mamljivo, obiskovalcem ni žal, da so zavili na Štefanovo ulico 11. Cilj muzeja je čim več ljudi, predvsem mladih, izobraziti o pomenu preventive, zlasti uporabe kondoma, hkrati pa temo detabuizirati in javnosti sporočiti, da ni nič narobe s testiranjem in da lahko marsikatero nevšečnost odpravi že antibiotik.

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'

28. 10. 2024 09.39

Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

Umrl je Borisav Bora Đorđević, pevec skupine Riblja Čorba

04. 09. 2024 08.31

Skupina Riblja Čorba je na družbenem omrežju sporočila, da je po bolezni umrl njihov pevec Borisav Bora Đorđević. Star je bil 71 let.

Videti kot pik komarja, a veliko nevarnejši: najstnik moral v bolnišnico

24. 08. 2024 16.29

Pajek ga je ugriznil, a se deček tega sploh ni zavedal. Rana je namreč najprej bila videti le kot pik komarja, a se je nato hitro razširila, iz nje pa je začel teči gnoj. Mama ga je zaradi tega odpeljala v bolnišnico, kjer je prejel potrebno zdravljenje. A najstnik iz italijanskega mesta Fabriano jo je odnesel dobro, le nekaj dni pred tem je namreč zaradi vboda rjavega samotarskega pajka umrl 23-letnik iz province Lecce.

Na infekcijski kliniki povečano število bolnikov z leptospirozo

20. 08. 2024 15.27

Zaradi leptospiroze na ljubljanski infekcijski kliniki zdravljenje potrebuje povečano število bolnikov. Čeprav v poletnih mesecih običajno zdravijo od dva do tri bolnike s to boleznijo, so jih v zadnjih tednih zdravili 10, od tega tri v intenzivni enoti. Vir okužb je neposreden ali posreden stik z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

V zagrebški bolnišnici po okužbi z legionelo umrli trije pacienti

18. 06. 2024 16.09

V zagrebškem kliničnem centru KBC so po okužbi z legionelo umrli trije bolniki. Skupaj naj bi bilo okuženih šest ljudi, vsi pa imajo pridružene bolezni in slab imunski sistem.

Maruša Štangar z antibiotiki med 16 na svetu

19. 05. 2024 07.50

Na svetovnem prvenstvu v judu v Abu Dabiju je slovenski tabor v nedeljo zastopala Maruša Štangar v kategoriji do 48 kg in se po dveh zmagah prebila med najboljših 16 na svetu. Z dosežkom je bila zadovoljna, saj je po daljši bolezni nastopala s pomočjo antibiotikov, kot pomembno pa je ocenila dejstvo, da je v Emiratih potrdila olimpijski nastop.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Zaradi meningokoknega meningitisa v Novem mestu umrl deček

08. 04. 2024 14.41

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so sporočili, da je njihova epidemiološka služba prejela obvestilo o smrti najstnika, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. V teku je epidemiološka preiskava, osredotočena je na iskanje oseb, ki so bile v tesnem stiku z obolelim najstnikom.

Kako se zaščititi pred klopi in kako jih pravilno odstraniti?

24. 03. 2024 10.18

Toplo vreme in sonce prinašata delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem, na plan pa privabita tudi klope. Ti se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu. Zaradi razmeroma mile zime bi bila aktivnost klopov letos lahko večja, opozarjajo na NIJZ, zato je preventiva toliko bolj pomembna. Zbrali smo napotke o tem, kako se zaščititi pred ugrizom klopa in kako ga pravilno odstraniti.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Hrvatica padla na ledu in si zlomila nogo, mesto ji mora plačati 24 tisoč evrov

01. 02. 2024 10.24

Kot kaže, bo moralo mesto Varaždin Hrvatici, ki je pred desetimi leti padla na ledu na neočiščenem pločniku in se pri tem huje poškodovala, plačati 24.500 evrov.

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Skrivnost zdravega otroštva ...

16. 12. 2023 00.15

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Število obolelih najvišje v zadnjih 40 letih

11. 12. 2023 10.55

Na Hrvaškem epidemija oslovskega kašlja ne pojenja, temveč se le še stopnjuje. Število obolelih je najvišje v zadnjih 40 letih.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje

29. 11. 2023 12.24

Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala

31. 10. 2023 13.25

Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

Zakaj je moja mačka bolna in kako podpreti njen črevesni mikrobiom?

27. 09. 2023 00.15

"Zakaj je moja mačka bolna?" je vprašanje, ki smo si ga kdaj zastavili vsi. Preberite več o črevesnem mikrobiomu vaše mačke in o tem, kako lahko vpliva na njeno prebavno zdravje.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje

10. 09. 2023 12.21

Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Po poplavah zaznali osem primerov leptospiroze

31. 08. 2023 11.00

Na poplavljenih območjih ljudem preti leptospiroza, bolezen, ki jo prenašajo glodavci, lahko tudi domače živali. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je avgusta potrdil osem primerov, vsi okuženi pa naj bi pomagali pri odpravljanju posledic poplav.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Na območju EU v zadnjem letu povečano število motenj v preskrbi zdravil

02. 07. 2023 10.48

Po podatkih Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je trenutno prijavljena motnja v preskrbi 286 zdravil. Povečano število začasnih motenj v preskrbi opažajo na območju celotne EU, ne le na slovenskem trgu. Razlogov za to je več, med drugim v proizvodnji zdravilnih učinkovin in zdravil, večina katere je zunaj držav EU.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'

29. 06. 2023 18.42

Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Še ena nesmiselna smrt zaradi prepovedi splava

08. 06. 2023 19.29

Na Poljskem preiskujejo smrt 33-letne ženske. Umrla je zaradi zapletov v nosečnosti, strokovnjaki pa domnevajo, da so k njeni prezgodnji smrti prispevali omejevalni zakoni o splavu v državi.