antična

Vnuk nekdanjega italijanskega premierja Grčiji vrnil antično vazo

23. 09. 2024 09.05

Vnuk nekdanjega predsednika italijanske vlade Paolo Catti De Gasperi je Grčiji vrnil starodavno vazo iz 5. stoletja pred našim štetjem, ki jo je pred več kot 70 leti takratni premier Alcide De Gasperi, ko se je leta 1953 mudil na državniškem obisku v Atenah, prejel v dar od takratnega grškega premierja Aleksandrosa Papagosa.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?

15. 04. 2023 07.00

V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

V Vatikanskih muzejih razbil antična kipa in poskušal pobegniti

11. 10. 2022 10.59

Ameriški turist je v preteklem tednu v Vatikanu razbil kar dva starodavna doprsna kipa in na umetninah povzročil zmerno škodo, preden ga je ustavilo osebje muzeja. Dogodek se je zgodil v muzeju Museo Chiaramonti, kjer hranijo več tisoč del iz antičnega Rima.

Demokracija v razredni družbi?

04. 09. 2022 12.40

Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Pod gladino Benetk odkrili antično rimsko cesto

01. 08. 2021 07.36

Nova študija, ki so jo objavili v reviji Scientific Reports, razkriva obstoj antične rimske ceste na območju Benetk, ki pa je danes potopljena pod morsko gladino. Odkritje, ki vključuje ostanke rimskih dokov v bližini kanala Treporti, priča o tem, da je bilo območje naseljeno že več stoletij pred ustanovitvijo mesta Benetke.

Izraelski arheologi našli 1000 let staro kokošje jajce

11. 06. 2021 06.00

V izraelskem mestu Yavne so arheologi odkrili izjemno redko, skorajda popolnoma ohranjeno kokošje jajce, ki datira 1000 let v preteklost. Lupina je bila nekoliko razpokana, a del rumenjaka je bil še vedno ohranjen.

Na mestu, kjer bo na Gvamu stala nova ameriška vojaška baza, našli starodavno grobišče

18. 04. 2021 14.30

Na Gvamu so na lokaciji, kjer je predvidena gradnja novega ameriškega vojaškega oporišča, našli starodavne človeške ostanke. Zdaj bodo tam potekale dodatne raziskave terena. Strokovnjaki predvidevajo, da gre za sledi prazgodovinske vasice.

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti

04. 10. 2020 20.51

Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

Rudarji v Srbiji med kopanjem premoga odkrili antično rimsko ladjo

06. 06. 2020 15.16

Pri kopanju premoga v srbskem Kostolcu je bager nepričakovano naletel na antično rimsko rečno ladjo. Kar polovica 15 metrov dolge ladje, ki je ležala na sedmih metrih globine, je zelo dobro ohranjena. Ob njej so arheologi nato odkrili še dva manjša čolna. Po prvih podatkih je že zdaj moč občudovati takratno tehniko gradnje ladij, predvsem pa tesarsko spretnost ladjedelcev.

V Poreču našli 2000 let staro rimsko ladjo, poimenovali so jo 'Porečanka'

28. 04. 2020 14.34

Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.

Od zelišč do tablet – lekarniški svet na dlani

08. 06. 2019 07.00

Tehtnice, terilnice, alborele, praške, zdravila, zelišča, knjige in drugo lekarniško bogastvo je farmacevt Milan Plešec zbiral kar 40 let. Zdaj sta s hčerko odprla muzej v Radovljici in z zbirko omogočila natančen vpogled v pretekli dve tisočletji svetovne farmacije in kozmetike. Blizu 3000 predmetov se je nabralo v teh letih, nekateri so vredni več kot 1000 evrov.

The Young Gods: Glasba kot izkušnja podzavesti in sanjske psihadeličnosti

06. 04. 2019 09.00

Po letu 2011 se The Young Gods v Slovenijo vračajo na krilih novega albuma Data Mirage Tangram, ki je prvi po več kot osmih letih. Švicarski bogovi industriala se zdijo prerojeni, četudi vztrajajo v veteranski postavi. Več o albumu in vsem, kar se je dogajalo vmes, nam je zaupal pevec Franz Treichler.

Valentinovo je lahko intimno, niso vsi žrtve kapitala

14. 02. 2019 08.45

Valentinovo je vse bolj razširjen praznik ljubezni, ko se številni, ki sledijo njegovim pravilom in kupujejo rože ali darila, prepoznavajo v javni sferi, udeležencem pa prinaša veliko zadovoljstvo. V antiki pa so veljala drugačna pravila. Številni avtorji namreč opisujejo simptome ljubezni, za katere zdravilo je bila spolnost.

Protesti pred makedonskim parlamentom, iz Bruslja pozivi k odgovornemu ravnanju

14. 06. 2018 08.35

V Makedoniji se je pred poslopjem parlamenta v Skopju zbrala množica več tisoč ljudi, ki so protestirali proti dogovoru o preimenovanju države v Republiko Severno Makedonijo. Evropski komisar za sosedsko politiko pa poziva makedonskega predsednika Ivanova k odgovornemu ravnanju.

FOTO: ZDA in Kitajska sklenili za več kot 200 milijard poslov na področjih od prehrane do utekočinjenega zemeljskega plina

09. 11. 2017 08.18

Kitajska in ameriška podjetja so ob Trumpovem obisku sklenila številne pogodbe v skupni vrednosti več kot 250 milijard dolarjev (215 milijard evrov). Velik del tega zneska predstavlja Boeingov posel – Boeing bo Kitajcem prodal 300 letal v skupni vrednosti 37 milijard dolarjev (32 milijard evrov).

Trier ob reki Mozeli: od antike do danes

25. 10. 2017 06.30

Čeprav je cesar Avgsust pod zemljo že več kot 2000 let, njegova navdušenost nad trierskim prostranstvom še danes prebiva v slehernem prebivalcu mesta. Ravno to je antičnega cesarja leta 17 pr. n. št. privedlo do ustanovitve mesta »Augusta Treverorum«.

16-kratni državni rekorder, ki je Stožicam obrnil hrbet in zaživel

01. 01. 2017 06.30

Stožice so bile razlog, da se je Juretu Daiću gradbeništvo zamerilo do konca. Vrgel je lopato v kot in se odločil, da se ne gre več. In da se bo raje posvetil svoji skriti strasti - potapljanju. Od takrat je postal serijski slovenski rekorder in prvi Slovenec, ki je na dah prebil mejo 100 metrov.

Majhnost moškega bogastva med nogami v antični umetnosti

28. 12. 2016 17.59

Če pogledate znameniti Michelangelov kip, boste opazili, da ima David izjemno izklesano in atletsko postavo, nekje pa nečesa manj, kot bi morda pričakovali. In kdo bi si mislil: z dolžino, velikostjo in bogatostjo moškega spolnega uda na kipih so se ukvarjali celo znanstveniki in tako zdaj zares podali pojasnilo.

Venera spet brez rok, Mars brez moškosti

27. 03. 2013 21.13

Antična kipa Marsa in Venere, ki stojita na sedežu italijanske vlade, sta ostala brez "protez", ki sta jih dobila na zahtevo nekdanjega premierja Silvia Berlusconija. Mars je tako spet brez moškosti, Venera pa brez obeh rok.

'Tako glasno seksata, da ne moremo spati!'

26. 10. 2012 09.58

Enkrat skupaj, drugič narazen. Približno taka naj bi bila zveza med Katy Perry in Johnom Mayerjem, zanimive stvari pa imajo za povedati tudi njuni sosedje. Njen nekdanji zakon in težave v zvezi z Russellom Brandom pa so očitno že antična zgodovina.

Arheološki zaklad: na dnu morja več kot 2000 let ležijo številne amfore

09. 08. 2012 08.16

V ligurskem morju so odkrili antične amfore, ki naj bi na dnu morja ležale več kot 2000 let. Amfor naj bi bilo po prvih ocenah več deset, izkopati pa jih bodo morali iz peska na globini do 100 metrov.

VIDEO: V Beograd 'pretihotapili' trojanskega konja

07. 03. 2011 11.53

Le kdo se ne spomni znamenite trojanske bitke ali pa vsaj Brada Pitta iz filmske različice? Mi smo se odpravili v Beograd, kjer smo si antično zgodbo ogledali v režiji turške plesne skupine Fire of Anatolia.

Tudi antični Grki so morali varčevati

16. 05. 2010 09.51

Arheološka izkopavanja so pokazala, da so morali tudi antični Grki zaradi prevelikega zapravljanja zavezati mošnjiček. Varčevalne politike so uvedli v 3. stoletju pr. n. št.

Lezbijke in Lesbos

30. 04. 2008 12.11

Grško sodišče bo odločalo, ali se beseda lezbijka, s katero označujejo prebivalko otoka Lesbosa, lahko uporablja tudi kot izraz za homoseksualne ženske.

Zabave za petičneže

25. 07. 2007 20.22

Blizu Rima so odkrili ostanke antične vile. Da je bil lastnik še kako premožen, dokazujejo razkošne kopeli.

'Zevs je oživel'

28. 01. 2007 11.30

Okoli 200 oseb je recitiralo antične himne in pozivalo Zevsa, naj prinese mir na svetu.

Antična gastronomija

24. 09. 2006 09.54

V Grčiji so dobili idejo, ki bo navdušila ljubitelje dobre kuhinje. Pripravili so gastronomski vikend na antični način.

Pristopne pogodbe podpisane

16. 04. 2003 00.00

V Atenah se je končalo slovesno podpisovanje pristopne pogodbe med Evropsko unijo in desetimi prihodnjimi članicami, ki bodo v povezavo vstopile 1. maja prihodnje leto. Slovesni govornik v imenu Slovenije je bil predsednik Drnovšek, pogodbo pa je poleg njega podpisal tudi premier Rop. Pred slovesnostjo je prišlo do spopadov med policisti in protestniki, ki nasprotujejo vojni v Iraku.

Evropska nagrada za Dimitra Anakieva

07. 03. 2000 13.38

Dobitnik evropske nagrade - medalje Franz Kafka, ki jo v Pragi vsako leto podeljujejo posameznikom ali ustanovam za njihovo ustvarjalno umetniško dejavnost ali podporo umetnosti v predhodnem letu, je dobil pesnik Dimitar Anakiev iz Slovenije. Nagrado v obliki diplome in medalje podeljuje Evropski krožek Franza Kafke iz Prage.