anksiozna motnja

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo

27. 09. 2024 16.28

Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

Z umetno inteligenco 'slačijo' ženske na fotografijah

09. 12. 2023 16.34

Podatki kažejo silovit porast uporabnikov na aplikacijah, ki lahko s pomočjo umetne inteligence "slečejo" ženske na fotografijah. Uporabniki lahko na tovrstne aplikacije naložijo fotografije oseb, s pomočjo napredne tehnologije pa jim nato odstranijo oblačila. Običajno so tovrstni digitalni posegi v fotografije narejeni brez soglasja subjekta na sliki.

'Poslušajte osebe v stiski, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki'

09. 10. 2023 12.35

Težave, ki so očem velikokrat skrite, a so vedno bolj pogoste. O simptomih tesnobe, anksioznosti in depresije predvsem odrasli neradi govorijo, a se že tretjina vsakodnevno sooča z njimi. Podobno je tudi med mladimi in stanje se z leti samo še slabša: vsak tretji mladostnik ima povišano verjetnost depresije, ravno toliko jih vsaj enkrat tedensko doživlja nervozo, razdražljivost ali nespečnost. Desetina mladostnikov pa ima duševne težave že diagnosticirane.

Megan Fox odkrito: Nikoli v življenju nisem ljubila svojega telesa

17. 05. 2023 06.00

Po mnenju mnogih oboževalcev najlepša ženska na svetu, Megan Fox, je nedavno spregovorila o tem, da se že celo življenje bori s tem, da je preveč kritična do lastnega telesa. 36-letnica je v intervjuju za revijo Sports Illustrated povedala, da je na potovanju, na katerem se trudi vzljubiti svoje telo.

Dvoboj prihodnosti: psihoterapevtka in gradbeni inženir

15. 03. 2023 12.33

Psihoterapevtka in gradbeni inženir se na prvi pogled zdita popolnoma različna poklica. Vendar pa imata kljub različnosti dela nekaj skupnega. Oba sta namreč ključni gradnik družbe in imata pomembno vlogo pri zagotavljanju dobrega počutja in blaginje ljudi. Psihoterapevtka pomaga posameznikom, družinam in skupinam pri soočanju z izzivi in stresom ter pri doseganju boljšega mentalnega zdravja. Gradbeni inženirji pa so odgovorni za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture, stavb in drugih objektov, ki so pomembni za delovanje družbe.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Bi prepoznali depresijo in anksiozne motnje pri svojem otroku?

27. 08. 2018 15.42

Na NIJZ opozarjajo, da med slovenskimi otroki in mladostniki v zadnjih letih opažajo porast anksioznih motenj. Ker starši lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju in obvladovanju le-teh, so pripravili priporočila za zmanjšanje tveganja za razvoj in boljše obvladovanje depresije ter anksioznih motenj otrok in mladostnikov.

Vas je sram priznati, da doživljate panične napade? Da imate duševne motnje? Nikar, vsak tretji Evropejec jih ima

10. 10. 2016 06.30

Glede na raziskave bo eden od treh Evropejcev predvidoma enkrat v življenju izkusil težave v duševnem zdravju. Večina v teh razmerah, ko je še vedno sramotno priznati, da imaš panične napade ali druge motnje, ne bo deležna hitre in učinkovite prve pomoči v primeru hude stiske. Čakalne vrste so krute.

Ljudje, ki ljubijo samoto, in ljudje, ki so vanjo pahnjeni: introvertiranost, sramežljivost ali socialna fobija?

07. 03. 2016 08.16

Če je posameznik v družbi bolj tiho, to še ne pomeni, da je depresiven. Lahko je introvertiran - na voljo ima omejeno količino energije, ki mu jo druženje črpa, povrne si jo lahko le v samoti. Lahko je sramežljiv – strah ga je, da bi se osramotil, zato je zadržan. Lahko pa trpi za socialno fobijo. Kdaj gre za osebnostno lastnost in kdaj za motnjo, ki bi jo morali zdraviti?