anemija

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno

16. 11. 2024 18.31

Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?

05. 11. 2023 07.00

Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

Levinja v Srbiji v zelo slabem stanju: 'Borimo se za njeno življenje'

26. 09. 2023 09.31

Majhna levinja, ki so jo našli v Srbiji, je še vedno v zelo slabem stanju. Trenutno zanjo skrbijo v živalskem vrtu Palić in kot sami pravijo, se "borijo za njeno življenje". Poleg zelo slabe krvne slike in raznih vnetij po telesu ima levinja tudi dva zloma, njeno črevesje in želodec pa ne prebavljata hrane.

Umrl je Silvio Berlusconi

12. 06. 2023 10.43

V milanski bolnišnici San Raffaele je davi umrl nekdanji trikratni italijanski premier in medijski mogotec Silvio Berlusconi. 86-letni vodja vladne stranke Naprej Italija je dve leti bolehal za kronično levkemijo, zaradi katere je bil v zadnjih mesecih večkrat v bolnišnici. Pokopali ga bodo v sredo, pogreb z državniškimi častmi bo potekal v milanski katedrali. Ta dan bo razglašen za nacionalni dan žalovanja.

Silvio Berlusconi zopet pristal v bolnišnici

09. 06. 2023 15.55

Nekdanji italijanski premier in razvpiti medijski mogotec Silvio Berlusconi je ponovno pristal v bolnišnici, od koder so ga odpustili šele pred nekaj tedni.Njegov sprejem v bolnišnico San Raffaele v Milanu je še povečal ugibanja o resnosti njegovega zdravstvenega stanja.

Je pomanjkanje železa vzrok vaše utrujenosti? Preverite!

03. 10. 2022 00.15

Za preprečevanje slabokrvnosti je potrebno pomanjkanje železa zgodaj odkriti in pravilno nasloviti. V klinični raziskavi lahko preverite svoj status.

Je morda kriv gluten?

18. 05. 2022 06.00

Pogosto čutite napetost v mišicah? Vas mučijo močni glavoboli in utrujenost? Trpite za bolečinami v trebuhu? Lahko, da je za to kriv gluten. Več informacij o glutenu in z njim povezanimi težavami si preberite v nadaljevanju.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam

01. 01. 2022 00.00

Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

BLOG: Kako preprečiti pomanjkanje hranil?

18. 07. 2021 07.00

Telo nam pokaže, ko nam nečesa primanjkuje, a žal večina ljudi opozorilna znamenja ignorira oz. jim ne namenja pretirane pozornosti. Kako pa je z avtomobilom? Se tudi ne oziramo na opozorilne znake, na vse lučke, ki svetijo? Kaj se zgodi z avtomobilom, če vsa ta opozorila ignoriramo? Nič kaj dobrega, kajne? Zakaj mislimo, da se zaradi pomanjkanja "goriva" in ostalih sestavin ne more enako pripetiti našemu organizmu? Nekaj časa se že lahko "šlepamo", a ko pride do težav, jih ne bomo tako hitro odpravili, kot jih bo mehanik na avtomobilu.

Dillashaw prvič po izbruhu dopinške afere: Ne obžalujem ničesar

15. 06. 2019 18.06

Nekdanji svetovni MMA prvak v bantamski kategoriji T. J. Dillashaw je prvič po dopinškem škandalu, ki ga je od oktagona oddaljil za naslednji dve leti, spregovoril o svojem grehu, ki pa ga - zanimivo - ne obžaluje.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?

31. 03. 2019 07.00

Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

BLOG: S prehrano do zdravih las

23. 12. 2018 07.00

Uravnotežena prehrana ni koristna le za lepo postavo in dobro počutje, temveč tudi za bujne, močne in zdrave lase. Lasje lahko veliko povedo o vaši prehrani in pravzaprav jih ni tako težko pripraviti do tega, da postanejo močnejši, bolj sijoči in polni čvrstega keratina, ki je njihov temeljni gradnik. Spoznajte živila, ki jih v ta namen čim pogosteje uvrstite na svoj jedilnik.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje minerale?

17. 09. 2017 06.30

Minerali imajo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zdravju možganov, celičnih funkcijah in podpiranju metabolizma. So ključni pri prenosu živčnih impulzov v telesu, kontrakciji mišic in vzdrževanju elektrolitskega ravnovesja. Ljudje potrebujejo vsaj 18 različnih mineralov, da pravilno delujejo.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih

28. 05. 2017 07.41

Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Je bila Brittany Murphy v resnici umorjena s strupom za podgane?

19. 11. 2013 08.35

Smrt hollywoodske igralke Brittany Murphy, ki je 20. decembra leta 2009 umrla v 32. letu starosti, je bila več mesecev glavna tema številnih medijev. Štiri leta po njeni smrti pa njen oče zaradi novih preiskav trdi, da je bila umorjena.

Ste nenehno utrujeni? Lahko gre za resno bolezen

09. 09. 2010 10.43

Nenehna utrujenost je najpogosteje vzrok napornega življenjskega stila, ki v teh časih pesti skoraj vse. Kljub vsemu pa včasih zanjo ni vedno kriv le stres in prekomerna količina dela, ampak je vzrok veliko bolj resen.

Zaradi hčerkine bolezni ostali brez hiše

13. 02. 2010 06.30

Pri komaj treh letih in pol je Emma zbolela za redko krvno boleznijo, ki lahko vodi tudi v nastanek rakavih obolenj in celo v odpoved kostnega mozga. Da bi rešila hčerkino življenje, je Emmina družina žrtvovala marsikaj …

Vurs poziva k doslednim pregledom

23. 04. 2009 14.53

Vurs poziva lastnike konj k bolj doslednim pregledom za infekciozno anemijo, saj so ugotovili, da v 22 odstotkih konji, ki bi morali biti pregledani, niso bili.

Breje kobile bodo usmrtili

14. 04. 2009 14.20

Visoko breje kobile, ki so po izbruhu bolezni ostale na kmetiji na Vipavi, bodo usmrtili, ker kažejo klinične znake kužne malokrvnosti. Lastnik črede naj bi razmišljal o odškodnini.

Konji so bili anemični

27. 03. 2009 15.08

Vurs je uradno potrdil anemijo konj v Vipavi. Zapora gospodarstva in ločitev živali – na kmetiji je še devet brejih kobil – ostajata.

Obolela kobila v Sloveniji nelegalno

20. 03. 2009 15.47

Kobila, ki je bila po podatkih Vursa nelegalno pripeljana iz Madžarske, ima infekciozno anemijo konj. Vurs pravi, da primer ni povezan z obolelimi konji na Vipavskem.

Olajšanje za bolnike

21. 06. 2008 18.18

V Sloveniji je 80 tisoč bolnikov s kronično ledvično boleznijo. Novo zdravilo si morajo bolniki vbrizgati le enkrat na mesec.

Konoplja v medicini (1)

26. 09. 2006 20.46

V 20. stoletju je dokazana medicinska koristnost konoplje proti mnogim težavam in simptomom.

Identificirali protein, ki zavira zdravljenje malarije

22. 04. 2003 00.00

Skupini škotskih raziskovalcev je ob sodelovanju s kolegi z Biotehniškega inštituta iz Bangkoka uspelo identificirati strukturo proteina, ki je doslej zajedalcu, ki povzroča malarijo, omogočal odpornost na zdravila proti tej bolezni.

Anemija

02. 02. 2002 00.00

Anemija ali slabokrvnost, ki se lahko pojavi v vsakem življenjskem obdobju, doleti mnogo ljudi. Otroci so npr. anemični v obdobju rasti, ko jim primanjuje železa, ženske v rodnem obdobju.