andrej pleterski

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'

07. 01. 2025 11.40

Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?

25. 05. 2024 09.04

Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

29. 02. 2024 11.48

Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

17. 07. 2023 06.05

Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'

14. 06. 2023 18.46

"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?

25. 05. 2023 06.09

V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

Bomo postali država, ki posameznikom omogoča prostovoljno končanje življenja?

24. 04. 2023 18.55

V Društvu Srebrna nit imajo 60 dni, da zberejo 5000 podpisov. Z njimi bi lahko začeli zakonsko pot, ki bo posameznikom omogočila prostovoljno končanje življenja v skrajni stiski. Na drugi strani pa argument nasprotnikov, da sprejem zakona lahko vodi v zlorabo. Zato se je v predlog vneslo več varovalk – pri prostovoljnem končanju življenja ne bo več odločal zdravnik, ampak posameznik.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'

04. 04. 2023 15.27

Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt

30. 10. 2022 12.40

V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'

16. 01. 2022 16.46

Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."

Srebrna nit predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

14. 10. 2021 15.44

Predlog, ki ga dajejo v polletno razpravo, določa, da lahko za pomoč pri končanju življenja zaprosijo le polnoletni državljani, ki neznosno trpijo in ne morejo upati na izboljšanje svojega zdravstvenega stanja, nudijo pa jo lahko le zdravstveni delavci. Ves čas bi bil zagotovljen tudi nadzor, ki bi zagotavljal, da postopek poteka prostovoljno, varno, brez vsakršne prisile in brez zlorab. Gre za pasivno pomoč, medtem ko bi bila aktivna – evtanazija – dovoljena le izjemoma.

Zgodovinarji: Karantanski panter in slovenska zgodovina nimata prav nič skupnega

02. 05. 2021 20.11

Bo grb tako imenovanega karantanskega panterja logotip oziroma vsaj eden od simbolov slovenskega predsedovanja Svetu EU? Ugibanj je veliko, nekateri zgodovinarji pa so ogoročeni – opozarjajo, da panter in slovenska zgodovina nimata prav nič skupnega.

'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji'

28. 02. 2019 16.08

'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji,' pravi upokojena učiteljica Alenka Čurin Janžekovič, ki se javno zavzema za uzakonitev evtanazije pri nas in si sama ureja samomor z zdravniško pomočjo v Švici. Društvo Srebrna nit je namreč predstavilo pobudo za pravno ureditev evtanazije, ki jo je podpisalo več kot 120 strokovnjakov in znanih Slovencev.

S 'Šiškovim' znakom nacisti med vojno ponemčevali Štajerce

15. 09. 2018 07.00

V znaku belega panterja, ki ga za potrebe Štajerske varde uporablja Andrej Šiško, so Nemci med drugo svetovno vojno ponemčevali štajerske Slovence, pravi arheolog Andrej Pleterski iz SAZU. 'To je največji absurd Štajerske varde', trdi Pleterski in dodaja, da panterji s slovensko zgodovino nimajo veliko skupnega.

Poimenski seznam kršiteljev

22. 08. 2005 00.00

Objavljamo seznam funkcionarjev, ki po trditvah Komisije za preprečevanje korupcije niso poročali o svojem premoženjskem stanju.

Prva arheološka zbirka na internetu

11. 02. 2000 16.52

Inštitut za arheologijo Znanstveno-raziskovalnega centra pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), ustanovljen leta 1972, je ob letošnjem slovenskem kulturnem prazniku javnosti izročil v uporabo nove spletne strani zbirke <a href=http://www.zrc-sazu.si/www/iza/libera.htm target=_new>Libera</a>. Gre za prvo tovrstno zbirko na svetovnem spletu.