andrej avsenek

Na Gorenjskem vse več divjih prašičev in šakalov

28. 02. 2024 10.30

Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.

Odpadni material zaradi plazu v potoku: 'Gre za človeško malomarnost'

07. 11. 2023 19.01

Manjši plaz se je ob zadnjih padavinah sprožil na zasebnem odlagališču odpadkov v občini Radovljica. Več kot 10.000 kubičnih metrov zemljine in drugega gradbenega odpadnega materiala je zdrsnilo z roba odlagališča in začelo teči v potok Peračica, ki ima status naravne vrednote. Da tu ne gre za naravno nesrečo, pač pa za človeško malomarnost, meni predsednik Lovske družine Begunjščica Andrej Avsenek. Lastnik deponije naj bi namreč na svojem zemljišču gradbenikom nelegalno dovoljeval odvoz odpadkov ter jim ga tudi zaračunaval, a ta medtem trdi, da zakona ne krši, saj da gradbeniki na njegovi parceli odlagajo le zemljo.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica

06. 11. 2023 08.57

Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.

V Triglavskem narodnem parku se je pojavil nov trop volkov, križancev med psom in volkom

10. 03. 2022 08.23

V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov, eden od teh je trop križancev med psom in volkom. Povečevanje števila volkov povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Pol centimetra veliki nosilci nesreče: zaradi njih so posekali gozd, vasi Dovje pa zdaj grozi katastrofa

01. 12. 2016 11.32

Župani Zgornje Gorenjske vlado pozivajo, naj napad lubadarja razglasi za naravno nesrečo. Predstavili so primer vasi Dovje. Smrekov gozd na bregu nad njo so morali posekati in zdaj nič več ne zadržuje erozije. Še pred nedavnim se proženja plazu niso bali, danes je to resna grožnja.

'Če bo lubadar prišel do Pokljuke, Jelovice in Karavank, bo to popoln masaker'

08. 08. 2016 11.09

Stanje na območju gozdnogospodarskega območja Bled je alarmantno, saj je polovico gozdov prizadel lubadar, opozarja vodja območja Avsenek. Po njegovem je obvladovanje lubadarja ušlo izpod nadzora, lubadar pa ogroža tudi Jelovico in Pokljuko. Na kmetijskem ministrstvu menijo, da lubadarja še zelo dobro obvladujemo.

Lubadarji povzročili katastrofo

07. 08. 2008 18.38

Smrekovi lubadarji so se tako zelo namnožili, da so v gozdovih Zgornje Gorenjske poškodovali 40 tisoč kubičnih metrov dreves.

Gozdarji le opazujejo

14. 03. 2008 17.02

Na območju Pokljuke, kjer vsaj 150 let volkovi ne živijo, se je decembra pojavil volk, ki povzroča kar nekaj preglavic.

Sporno gašenje na Komarči

28. 08. 2003 00.00

Čeprav je požar na Komarči od konca minulega tedna pogašen, so se zdaj razplamtele razprave o primernosti gašenja. Stališče Zavoda Triglavski narodni park (TNP) je, da naj bi v požarih, kot je bil na Komarči, naravi pustili, da opravi svoje. Udeleženi v akciji, gasilci, gozdarji in drugi, so se na to odzvali in od TNP zahtevajo javno opravičilo.