andrej šircelj

Vlada v senci SDS: 12 'ministrov', med njimi tudi Počivalšek

08. 11. 2023 12.26

Izvršilni odbor SDS je na torkovi seji sprejel sklep o imenovanju strokovnega sveta SDS, ki ga v ožji sestavi sestavljajo predsedniki 12 odborov, so v stranki zapisali v sporočilu za javnost. Predsedniki odborov so večinoma vidni člani stranke SDS, med njimi pa sta tudi nekdanja ministra iz kvot drugih strank – Zdravko Počivalšek in Jože Podgoršek.

Šest medalj za mlade slovenske balinarje na SP

24. 09. 2023 09.56

Slovenska balinarska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu za mladince in mlajše člane v alžirskem Oranu osvojila šest medalj, naslov svetovnega prvaka si je med mlajšimi člani priboril Žan Sodec, Slovenija pa je dobila še dve srebrni in tri bronaste medalje, so sporočili z Balinarske zveze Slovenije.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP

05. 09. 2023 14.23

Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Razkorak v rasti BDP: napaka ali načrtno zavajanje?

04. 09. 2023 20.14

Kako je možno, da je lanska gospodarska rast več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni? "Takšnega razkoraka ne pomnim, Slovenijo pa to lahko pahne v finančne težave," opozarja nekdanji finančni minister in ekonomist Dušan Mramor. Da to prinaša dodatno tveganje in lahko pokvari še druge ekonomske kazalce, se strinja tudi drugi bivši varuh javnih financ Andrej Šircelj. Gre pri tem za napako državnih statistikov ali načrtno zavajanje trenutne oblasti? Kaj odgovarjajo v Golobovi vladi?

Ministri na dan zaslužijo od 180 do 280 evrov bruto, kakšne so mesečne plače?

28. 07. 2022 20.15

Veste, koliko znaša mesečna plača ministra v vladi Roberta Goloba? Na račune so bile nakazane prve plače, ker so v prvih dneh junija potekale primopredaje poslov, pa so tudi stari vladi za junij izplačali enodnevno plačo. Golobova vlada je ohranila višino plačnih razredov, ki so bili za ministre in državne sekretarje določeni v mandatu pretekle vlade pod vodstvom Janeza Janše. Za kakšne zneske gre in koliko so nekdanji ministri zaslužili v enem dnevu?

Nadomestilo plače prejema šest nekdanjih ministrov in 27 poslancev

12. 07. 2022 19.40

Veste, koliko denarja mesečno namenite za plače nekdanjih politikov? Šest nekdanjih ministrov in 27 nekdanjih poslancev še prejema nadomestilo plače. Ta jim sicer po zakonu pripada, če po izteku mandata poslanec ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve. Maja je bil strošek plače nekdanjih poslancev dobrih 66 tisoč evrov bruto. Na seznamu upravičencev je med drugim devet nekdanjih predstavnikov LMŠ-ja in SAB-a, iz vrst SDS-a pa nadomestilo prejema šest poslancev.

Štirje bivši ministri že zaprosili za nadomestilo, kam odhajajo ostali?

03. 06. 2022 19.35

Vsi nekdanji ministri in ministrice so upravičeni do polletnega nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače. Za nadomestilo so do sedaj zaprosili štirje ministri Janševe vlade. Kaj pa ostali ministri pretekle vlade? Kje bodo nadaljevali karierne poti?

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Kaj bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri?

02. 05. 2022 19.57

Vlada premierja Janeza Janše bo po ustanovni seji državnega zbora opravljala samo še tekoče posle. To bo počela, vse dokler ne bo v državnem zboru z večino poslancev izvoljen nov predsednik vlade in na položaj imenovani novi ministri. Kaj pa bodo po izteku mandata počeli zdajšnji ministri? Nekateri bodo ministrske položaje zamenjali za poslanske stolčke, vendar pet ministrov na volitvah za to ni zbralo dovolj glasov, šest pa jih na njih sploh ni kandidiralo.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka

28. 04. 2022 06.17

Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka

19. 04. 2022 15.19

Mednarodni denarni sklad (IMF) Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,7-odstotno rast BDP. Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra. Napoved za prihodnje leto je s 3,0 odstotka slabša za 0,6 odstotne točke. Povprečna inflacija naj bi medtem letos dosegla 6,7 odstotka.

Vlada vztrajno ignorira pomladansko napoved gospodarskih gibanj

15. 04. 2022 20.07

Gospodarska klima v Sloveniji se je po ruski vojaški agresiji na Ukrajino izrazito poslabšala. Na to opozarjajo državni analitiki za makroekonomske analize, vlada pa se z njihovo že tedne pripravljeno pomladansko napovedjo gospodarskih gibanj noče seznaniti. "Ni problema, se bomo v kratkem. A želimo si manj pesimističnih številk," odgovarja finančni minister Andrej Šircelj. Ali se pri tem ponavlja zgodba vladnega zavlačevanja z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev? Slovenija se je zaradi čakanja na uradne finančne številke znova znašla pod drobnogledom.

SDS

28. 03. 2022 14.30

Stranka je bila ustanovljena 16. februarja 1989, danes pa šteje več kot 30.000 članov in ima občinske odbore v 210 občinah. Dolgoletni predsednik stranke je Janez Janša, ki je zadnji dve leti vodil tudi vlado.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Uradno: slovenska Sberbank v roke NLB

01. 03. 2022 07.25

Slovensko banko Sberbank v ruski lasti, ki je v nedeljo zaradi sankcij proti Rusiji prekinila poslovanje, je kupila NLB. Poslovanje banke bo od srede spet potekalo popolnoma normalno, je povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. V dveh dneh zaprta poslovalnic je bilo komitentom Sberbanke omogočeno le poslovanje s plačilnimi karticami, dvig gotovine je bil omejen na 400 evrov.

DZ zavrnil predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma

02. 02. 2022 16.08

Poslanci so na seji v DZ glasovali o predlogu novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Predlog so zavrnili z 51 glasovi proti in 31 za. Proti je glasoval tudi del koalicije (Konkretno), predloga pa tudi niso podprli v strankah DeSUS in SNS. Opozicija je sicer že pred glasovanjem napovedala, da bo ob morebitni potrditvi zakona vložila zahtevo za presojo ustavnosti. Po njihovem prepričanju bi koalicija s sprejetjem zakona omogočila prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja, Klaudijo Stroligo, pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

Po novem tiskani račun v trgovini le na zahtevo potrošnika

22. 01. 2022 07.19

Z uveljavitvijo novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) se v slovenski pravni red prenašajo določbe štirih evropskih direktiv, uvaja se tudi nekaj poenostavitev za davčne zavezance. Za potrošnike najbolj pomembna določba je, da jim prodajalec ni dolžan izročiti računa v papirni obliki, če ga ne zahtevajo sami.

Tiskanje računov s soboto ne bo več obvezno, Furs miri: 'Nič se ne spreminja'

21. 01. 2022 07.32

V soboto, 22. januarja, začne veljati novela Zakona o davku na dodano vrednost. Ta prinaša nekatere spremembe, ki jih bomo občutili vsi. Denimo, trgovci in drugi izdajatelji računov bodo te v papirni obliki izročali le še na zahtevo kupcev, sicer pa ne več. Furs ob tem miri, da se z novelo zakona le "ukinja obvezno tiskanje računov pri prodajalcih", tisti, ki jih bodo želeli, pa jih bodo še vedno lahko izdajali tudi v papirnati obliki. Novela odpravlja tudi oprostitev plačila DDV ob uvozu pošiljk neznatne vrednosti – meja je bila do zdaj določena pri 22 evrih.

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček

18. 01. 2022 06.54

Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Dogovor koalicije o energetskih vavčerjih, Vrtovec pripravlja zakonske rešitve

14. 01. 2022 16.15

Koalicija je na Brdu pri Kranju preverjala, kateri so tisti projekti, ki jih še lahko izpelje do konca mandata. Beseda je med drugim tekla o zakonu o dohodnini in energetskih bonih za blažitev pritiska zaradi dviga cen energije. Kot je povedal Tonin, infrastrukturni minister Vrtovec pripravlja zakonske rešitve, ki jih bo predstavil v prihodnjih dneh. Počivalšek ugotavlja, da smo gospodarski zmagovalci te krize. "Vsi, ki smo bili danes tukaj, smo izražali željo po sodelovanju tudi v prihodnje in k sodelovanju vabimo vse, ki bodo izvoljeni v prihodnjo sestavo Državnega zbora," pa je sporočil premier Janša.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta

29. 12. 2021 06.36

Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...

27. 12. 2021 19.42

Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

DZ potrdil novelo zakona o DDV

27. 12. 2021 18.01

Državni zbor je s 46 glasovi za in 24 proti sprejel novelo zakona o DDV. Vlada jo je pripravila, potem ko je njenemu prejšnjemu predlogu julija v DZ zmanjkal le glas podpore. Novela prinaša prenos treh evropskih direktiv in izvedbene uredbe, ki urejajo med drugim plačevanje DDV pri čezmejnem trgovanju na daljavo oz. e-trgovanju. Podporo mu je odrekel del opozicije, ki se ne strinja, da je vlada poleg evropskih direktiv vanj vključila spremembe pri nakupu električnih vozil v podjetjih in izročanju računov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen

27. 12. 2021 16.19

Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili

23. 12. 2021 06.38

Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Odločanje o spremembah pri dohodnini prestavljeno, Levica zahteva referendum

15. 12. 2021 16.05

Državni zbor na tokratni seji še ni glasoval o sprejemu novele zakona o dohodnini, s katero vlada predlaga kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi plač in kapitala. Tik pred glasovanjem je prestavitev odločanja na eno od prihodnjih sej predlagal poslanec SDS Danijel Krivec in večina navzočih je s tem soglašala. Poslanci Levice so ob tem vložili zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o predlaganih rešitvah. "O zakonu bi morali odločati ljudje, poleg tega bo več časa za temeljit pogovor," je zahtevo za referendum pojasnil poslanec Levice Luka Mesec.

Razbremenitev dohodka iz kapitala in najema ter postopen dvig splošne olajšave

14. 12. 2021 06.48

Državni zbor je redno decembrsko sejo nadaljeval z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Kot so sporočili po seji, bodo s predlogom zakona s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela, zaradi dviga splošne olajšave pa bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke. Po načrtih vlade naj bi novosti začele veljati že z januarjem 2022.

Odbor za finance dal zeleno luč razbremenitvam pri dohodnini

01. 12. 2021 18.57

Prav lahko se zgodi, da nam bo novo, elektronsko vinjeto, prihodnje leto kupila država. Ne zares, ampak posredno, saj so poslanci odbora za finance ure pretresali predlog sprememb zakona o dohodnini. Ta bo, če bo sprejeta, vsem, ki prejemajo minimalno plačo, zaradi dviga splošne olajšave že prihodnje leto prinesla 160 evrov več, leta 2025 pa že 640.

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov

26. 11. 2021 12.20

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov, ki jih lahko državljani unovčijo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, je razvidno iz gradiva v vladni obravnavi. Enako kot lanski turistični boni naj bi tudi letošnji veljali do 30. junija 2022. Letošnji boni, imenovani bon21, so zaživeli sredi julija, do 22. novembra pa so jih državljani unovčili polovico. Porabljena vrednost je po navedbah vlade znašala 96,2 milijona evrov, neporabljenih jih je še za 95,9 milijona evrov.

Humanitarne organizacije: Solidarnostni dodatek si zasluži več ranljivih skupin

24. 11. 2021 17.07

Humanitarne organizacije vladi predlagajo, naj med prejemnike enkratnega solidarnostnega dodatka, ki ga je predvidela v novem interventnem zakonu, vključi še več družbenih skupin. Za zmanjšanje in nadaljnje preprečevanje revščine v Sloveniji bi morali povečati obseg upravičencev do solidarnostnega dodatka, so prepričane.