amnesty international

Trumpu prepovedali deportacije v zloglasni zapor v El Salvadorju
27. 03. 2025 06.38Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je v sredo vladi predsednika Donalda Trumpa prepovedalo nadaljevanje deportacij osumljenih pripadnikov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je predsednik ZDA opredelil kot tujo teroristično organizacijo. Salvador naj bi za sprejem Venezuelcev od Trumpove vlade dobil šest milijonov dolarjev (5,5 milijona evrov).

Izrael izvedel nove smrtonosne napade na Gazo
21. 03. 2025 18.03Izraelska vojska je izvedla več napadov na Gazo, v katerih je bilo po navedbah tamkajšnje civilne zaščite ubitih enajst ljudi. Prav tako je uničila bolnišnico, ki so jo po njenih navedbah uporabljali borci palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Na jugu enklave je medtem Izrael odredil nove evakuacije.Medtem sta Amnesty International Slovenije in Gibanje za pravice Palestincev pred zunanjim ministrstvom oblasti pozvala k ukrepanju za končanje izraelskih zločinov v Palestini. Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je na ministrstvu sprejela predstavnike organizacij, je obsodila nedavne poboje v Gazi in pozvala k umiritvi napetosti v regiji.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Nemški poslanci podprli zavračanje prosilcev za azil na mejah
29. 01. 2025 20.39Nemški bundestag je s tesno večino in ob podpori skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) podprl predlog vodje krščanskih demokratov (CDU) Friedricha Merza o zavračanju prosilcev za azil na nemških mejah. Drugi predlog konservativne unije CDU/CSU o celoviti zaostritvi migracijske politike pa so nemški poslanci zavrnili.

V Iranu lani usmrtili več kot 900 ljudi, velik porast tudi usmrčenih žensk
07. 01. 2025 15.18V Iranu so lani usmrtili več kot 900 ljudi, je sporočil visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk. Teheran je znova pozval, naj ustavi vse nadaljnje usmrtitve in uvede moratorij na izvrševanje smrtnih kazni. Usmrtitve žensk so medtem dosegle najvišjo raven v zadnjih 17 letih.

Legendarni Nemec udaril po Fifi zaradi izbire Savdske Arabije
23. 12. 2024 17.14Savdska Arabija je bila pred dnevi kot edina kandidatka izbrana za gostiteljico svetovnega prvenstva leta 2034. Izbor države, ki brez zadržkov krši številne osnovne človekove pravice, je nemudoma naletel na kopico kritik. Pridružil se jim je tudi nekdanji nemški reprezentant Philipp Lahm, ki se je bolj kot ob Savdsko Arabijo obregnil ob mednarodno nogometno zvezo Fifo.

Prebilič po očitkih o govoru v srbščini: Prizadetim se opravičujem
17. 12. 2024 19.41Evroposlanec Vladimir Prebilič je razburil del slovenske politike, ker je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovoril v srbščini, ki ni uradni jezik Evropske unije. Namen je bil iskren, želel sem se pokloniti žrtvam tragedije na železniški postaji v Novem Sadu in civilni družbi, ki se na množičnih protestih bori za demokracijo v Srbiji, je pojasnil Prebilič. Opravičil se je vsem, ki jih je morda prizadel in poudaril, da odmevni nastop nikakor ne vpliva na njegovo zastopanje Slovenije. V interesu naše države je članstvo Srbije v Evropski uniji, pravi. Zakaj?

Srbske oblasti z izraelsko vohunsko opremo nad aktiviste in novinarje
16. 12. 2024 08.26Amnesty International ugotavlja, da srbske oblasti uporabljajo "napredne izdelke mobilne forenzike" in prej neznano vohunsko opremo za nezakonito pridobivanje podatkov iz mobilnih naprav novinarjev in aktivistov. Gre za izdelke izraelskega podjetja Cellebrite, s katerimi lahko odklepajo in pridobivajo podatke iz mobilnih naprav posameznikov, ki so okužene z novim sistemom vohunske programske opreme NoviSpy.

Negotova prihodnost družine Bašarja al Asada
14. 12. 2024 16.16Zdaj, ko uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham oblikujejo prehodno vlado, je prihodnost odstavljenega predsednika Bašarja al Asada, njegove žene in njunih treh otrok negotova. Pobegnili so v Rusijo, kjer so jim ponudili azil, a kaj jih čaka? Malo verjetno je, da bo Asad zapustil Rusijo in odšel v državo, kjer bi ga lahko izročili nazaj Siriji ali kateri koli drugi, ki bi ga lahko obtožila kaznivega dejanja.

'Klavnica' v Damasku: iskali podzemno etažo zaporniških celic, našli niso nikogar
10. 12. 2024 11.41Po padcu sirijskega režima Bašarja al Asada se je več tisoč Sircev najprej odpravilo proti zaporu Sednaya na obrobju Damaska. Kraj je znan po vseh svojih grozotah, mnogi so ga poimenovali 'klavnica', v njem pa je bilo zaprtih več deset tisoč političnih nasprotnikov režima. Številni so umrli zaradi lakote, bolezni ali med množično usmrtitvijo, druge so mučili in pretepali. Objekt v obliki črke Y naj bi imel tudi podzemno etažo zaporniških celic, zato so v iskalni akciji razbijali tudi beton in pregledali vse jaške, da bi jo dosegli. A našli niso nikogar, dolgoletna agonija družin, ki ne vedo, kaj se je zgodilo z njihovimi svojci v zaporu, se tako nadaljuje.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'
08. 12. 2024 14.04Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Po 720 dneh bivanja v UKC Maribor 79-letnemu izbrisanemu uredili dokumente
03. 12. 2024 19.21Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ponovno pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih. Letos je namreč enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor, pomagala pri pridobitvi dovoljenja za stalno prebivanje.

Netanjahu ima po mnenju Francije imuniteto pred nalogi ICC za prijetje
27. 11. 2024 16.56Za izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja veljajo določbe o imuniteti pred pregonom na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC), je sporočilo francosko zunanje ministrstvo in se pri tem sklicevalo na pravila o imuniteti za države, ki niso članice ICC, kot je denimo Izrael.

Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega
20. 11. 2024 20.00Ukrajina je prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega storm shadow na rusko ozemlje, poročajo britanski mediji. Britanska odločitev prihaja dan po tem, ko je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega atacms. Ameriški predsednik Joe Biden je Kijevu odobril tudi dobavo protipehotnih min. Medtem se Kijev še vedno sooča z intenzivnimi ruskimi napadi. Zaradi grožnje obsežnega ruskega napada so v prestolnici zaprli in evakuirali ameriško, italijansko in grško veleposlaništvo. Na slovenskem veleposlaništvu v Kijevu so uslužbence napotili na svoje domove in jih pozvali k doslednemu upoštevanju varnostnih ukrepov.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih
19. 11. 2024 17.11Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Protivojni shod v Ljubljani: 'Otopeli smo nad številkami ubitih civilistov'
16. 11. 2024 20.23Na ljubljanskem Prešernovem trgu je potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po navedbah organizatorjev naj bi se shoda udeležilo okoli 500 ljudi.

'Azerbajdžan izkorišča COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov'
15. 11. 2024 14.00Azerbajdžanska vlada po mnenju skupin za človekove pravice izkorišča podnebno konferenco COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov in drugih političnih nasprotnikov. Državo, ki gosti podnebni vrh obtožujejo zatiranja, vlada pa te trditve zavrača.

Pred moralno policijo se je sprehodila v spodnjem perilu
03. 11. 2024 09.57Mlajša ženska je v spodnjem perilu pred iransko univerzo v Teheranu opozarjala na stroga islamska pravila oblačenja. V skrajno konzervativnem Iranu, kjer zahtevajo upoštevanje strogih pravil oblačenja, je njena poteza skrajno drzna. Zato tudi ni nič nenavadnega, da so študentko aretirali in jo odpeljali na policijsko postajo.

Kathrin ne bo v Koper, pluje proti Malti
06. 10. 2024 11.31Tovorna ladja MV Kathrin, ki naj bi prevažala eksploziv za izraelsko vojsko in bila namenjena v Koper, je zapustila Jadransko morje, prečkala Otrantska vrata in pluje proti Malti. V južnem Jadranu je za nekaj dni obtičala, potem ko je lastnik ladje zahteval preklic registracije in umik portugalske zastave. Politične stranke in aktivisti iz več držav so zahtevali izdajo prepovedi za vplutje ladje v pristanišča.

Levica pozvala k prepovedi vplutja ladje Kathrin v Koper
04. 10. 2024 18.01V koalicijski stranki Levica so pozvali k prepovedi vplutja tovorne ladje MV Kathrin v Koper. Kot so sporočili, k temu pozivajo, potem ko je prišlo do razkritja pisnih dokazov, da prevaža orožje, namenjeno za Izrael.

MV Kathrin ostala brez zastave, do zamenjave 'obtičala' sredi Jadrana
02. 10. 2024 16.11Ladja MV Kathrin, ki naj bi prevažala eksploziv za Izrael, je zaprosila za umik portugalske zastave, pod katero je plula. Do zamenjave zastave ne more vpluti v nobeno pristanišče in trenutno stoji v južnem Jadranu. Aktivisti od ciljnih držav, tudi Slovenije, zahtevajo prepoved zasidranja ladje v njihovih pristaniščih.

Prošnja Sloveniji: Zavrnite vstop tovorni ladji, ki nosi eksploziv za Izrael
01. 10. 2024 14.21Organizacija za človekove pravice Amnesty International je Slovenijo in Črno goro pozvala, naj tovorni ladji, ki pluje pod portugalsko zastavo in ki naj bi na krovu prevažala razstrelivo za Izrael, zavrneta vplutje v njuni pristanišči. Opozarjajo, da bi lahko tovor, ki naj bi se skrival na ladji MV Kathrin, prispeval k izvajanju vojnih zločinov v Gazi. Direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel je spomnila tudi, da je premier Robert Golob v petek svoj govor v Generalni skupščini ZN končal s pozivom h končanju vojne v Gazi. A kljub temu je Uprava za pomorstvo kasneje sporočila ladji ne bo prepovedala vplutja.

Lani izdali 4389 azilnih odločb, od tega je bilo 4096 odločb o vrnitvi
26. 09. 2024 11.10Ambasada Rog je na novinarski konferenci pred državnim zborom ponovno opomnila na neuresničevanje zavez integracijske strategije vlade glede vračanja prosilcev za azil. Predstavniki ambasade upajo na uresničitev ukrepov sprejema in integracije migrantov. Z izjavo jih je podprla tudi predstavnica organizacije Amnesty International Taja Premk.

Ukrajina jezna na Mongolijo, ker niso prijeli Putina
03. 09. 2024 12.54To, da Mongolija kot članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) ni izvršila naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina, predstavlja hud udarec za sodišče in mednarodni kazenski sistem, je sporočilo zunanje ministrstvo v Kijevu. Ob tem je oblastem v Ulan Batorju zagrozilo s posledicami.

Protest ob robu BSF: zaradi povabila Cipi Livni vladi očitajo dvoličnost
02. 09. 2024 14.16Vsi pozivi EU k prekinitvi nasilja Izraela nad Palestincem so prazni, dokler ni konkretnih ukrepov, so opozorili govorci na protestu nevladnikov pred začetkom Blejskega strateškega foruma (BSF). Obenem so izpostavili dvoličnost, ki da jo z vabilom nekdanje izraelske zunanje ministrice Cipi Livni na Bled izkazuje slovenska vlada. V Levici so medtem poudarili, da kompromisna pozicija med izvajanjem in nasprotovanjem genocidu ne obstaja.

Družbeno omrežje, ki omogoča kriminal ali ruski vojaški zaklad?
26. 08. 2024 18.40Uradno mu očitajo, da na svoji platformi Telegram omogoča goljufije, trgovino z drogami, spletno ustrahovanje, organiziran kriminal. Aretiranega Pavla Durova francoske oblasti obtožujejo, da ni sprejel zadostnih ukrepov za omejevanje kriminalnega delovanja na vse bolj priljubljenem družabnem omrežju. A Telegram je tudi osrednje komunikacijsko orodje ruske vojske na ukrajinskem bojišču in ruski vojaški blogerji so prepričani, da želi Zahod z aretacijo Durova, ki nikoli ne razkriva podatkov o svojih uporabnikih, prisiliti, da stori prav to.

Poziv Srbiji iz filmskega sveta: Ne izročite Andreja Gnjota
26. 08. 2024 15.43Ne izročite Andreja Gnjota Belorusiji, Srbijo pozivajo filmski ustvarjalci in drugi avtorji iz vse Evrope, med njimi igralka Juliette Binoche in Nobelova nagrajenka Svetlana Aleksijevič. Prepričani so, da ga tam čakajo zapor, mučenje in celo smrt. 42-letnega režiserja, ki je postal trn v peti Aleksandru Lukašenku, so v Srbiji prijeli na podlagi tiralice, ki jo je Interpol nato umakni, že v torek pa naj bi odločali o njegovi usodi.

Končana največja izmenjava z Rusijo, Putin vohune sprejel z rdečo preprogo
01. 08. 2024 14.02Zaključila se je največja izmenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom po hladni vojni. Na seznamu izmenjanih zapornikov, ujetnikov in vohunov je 24 ljudi, poleg sta bila še dva otroka. Rusija je iz zapora izpustila tudi nekdanjega ameriškega marinca Paula Whelana in novinarja Evana Gershkovicha. Zahod pa je nazaj v domovino poslal zloglasnega likvidatorja iz Berlina Vadima Krasikova. Rusija je dobila tudi vohunski zakonski par, ki so ga prijeli v Sloveniji. Primopredaja je bila v Ankari, ruske vohune je Vladimir Putin doma sprejel z rdečo preprogo.

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?
09. 07. 2024 16.42Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov
09. 07. 2024 06.28Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.