amitraz

'Inšpektorji se vtaknejo v vsako podrobnost, a tako je tudi prav'

26. 01. 2018 08.35

Kakšno hrano jemo, se sprašujejo številni Slovenci po primeru Mesnin dežele kranjske, kjer je v mesu pristala celo plastika in pesek. Inšpektorji zatrjujejo, da je hrana na naših policah varna in da je primerov, kot je MDK, malo. Vsako leto opravijo okoli 300.000 nenapovedanih pregledov in 20.000 nadzorov. Da so ti nadzori zelo strogi, potrjujejo tudi v KZ Laško, kjer pravijo, da se inšpektorji vtaknejo v vsako stvar, a da je tako prav.

120.000 evrov kazni za čebelarja Debevca, ki je zakuhal medeno afero

28. 02. 2017 09.02

Čebelar Marko Debevc, ki je izdeloval sporna zdravila za zatiranje varoj pri čebelah, zaradi česar so pri številnih slovenskih čebelarjih odkrili nevarne kemikalije v njihovem vosku, mora plačati 120.000 evrov kazni. Debevca zdaj čaka še postopek na okrajnem sodišču v ljubljani, kamor je tožilstvo zoper njega vložilo obtožni predlog.

Čebelarje bo še naprej vodil Noč. Prizadeval si bo za povrnitev zaupanja potrošnikov v slovenski med

05. 03. 2016 14.17

Čebelarsko zvezo Slovenije bo še štiri leta vodil Boštjan Noč. Med nalogami si je zadal tudi povrnitev zaupanja potrošnikov v slovenski med. "Niti en vzorec slovenskega medu ni bil izven pravilnika. Čebelarje bomo še bolj opozarjali na dobro čebelarsko prakso, aktivnosti na terenu bomo okrepili," je dejal.

Ministrstvo: Propolis, ki smo ga analizirali, se ne uporablja za prehrano

05. 02. 2016 12.37

Ministrstvo za kmetijstvo naj bi že več kot leto dni vedelo, da so v vzorcih propolisa med interno kontrolo avgusta 2014 odkrili zelo visoke koncentracije ostankov amitraza in kumafosa. A o tem javnosti ni obvestilo. Na ministrstvu pojasnjujejo, da so analizo opravili na propolisu, ki se ne uporablja za prehrano.

'Velika večina sadja in zelenjave v supermarketih bolj tvegana za zdravje kot slovenski med'

07. 01. 2016 08.43

Vse kaže, da je medena afera večplastna in spet se postavlja vprašanje, ali je slovenski med res varen. Registrirano zdravilo za zatiranje varoje pri čebelah namreč vsebuje živčni strup amitraz, ki pa je prepovedan v kmetijski proizvodnji. A direktor Uprave za varno hrano Posedi poudarja: "Slovenski med je po mojem prepričanju eden najboljših na svetu."

Registrirano zdravilo vsebuje živčni strup, ki je prepovedan v kmetijski proizvodnji

06. 01. 2016 20.23

Po ugotovitvah 24UR ZVEČER za pomore čebel najverjetneje niso bili krivi kmetje, ampak tisti čebelarji, ki so uporabljali Debevčeve palice, ki so vsebovale koktejl škropiv. V medeni aferi pa se pojavlja nov paradoks. Registrirano zdravilo, ki ga smejo čebelarji uporabljati za zatiranje varoje pri čebelah, vsebuje živčni strup amitraz, ki je že več kot deset let prepovedan v kmetijski proizvodnji.

Čebelarji ocenjujejo, koliko zaslužka jim je odnesla medena afera

24. 12. 2015 13.04

Razkritje, da so številni čebelarji za zatiranje parazitov pri čebelah uporabljali neregistrirano in nevarno zdravilo, je med ljudmi zasejalo dvom, ali je slovenski med sploh varen. Čebelarji vztrajajo, da ni razloga za strah, zdravniki menijo drugače. Vse skupaj je močno zmanjšalo povprašavenje po medu, zato čebelarji že ocenjujejo nastalo škodo.

Kdo so čebelarji, ki so kupovali sporna zdravila, uprava 'ne more' razkriti

18. 12. 2015 08.14

Direktor uprave za varno hrano Posedi miri, da je v Sloveniji pridelan med popolnoma varno živilo. V centru za zastrupitve se ne strinjajo, saj opozarjajo, da med, v katerem so sporne kemikalije, ni varen in zahtevajo umik s trga. Posedi pojasnjuje, da medu, če je skladen s predpisi, ne morejo umakniti s trga.

Strokovnjak za zastrupitve: Zaradi uporabe nedovoljenih kemikalij med ni varen

17. 12. 2015 09.31

Nekateri slovenski čebelarji so na črnem trgu kupovali pripravke za zatiranje varoj pri čebelah, čeprav so vedeli, da ti pripravki niso uradno registrirano zdravilo in da obstaja možnost, da bodo ti pripravki škodovali tako čebelam kot ljudem. Na dogajanje so se odzvali v centru za zastrupitve, kjer so dejali, da med teh čebelarjev ni varen in ga je treba izločiti iz prometa.

V zdravilu za čebele odkrili prepovedane kemikalije, oporečna kar tretjina slovenskega medu

16. 12. 2015 10.59

Uprava za varno hrano je kazensko ovadila lastnika podjetja Apis M&D, kjer so ilegalno izdelovali in prodajali pripravke za zatiranje parazita pri čebelah. Z izdelki so čebelarje zavajali, da gre za naraven način zatiranja zajedavca, v bistvu pa so palčke vsebovale številne zdravju nevarne kemikalije, ki so prehajale tudi v med in satovje.