ambulante

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Zobozdravniki na okopih zaradi (pre)nizke cene, ZZZS obljublja več

24. 03. 2025 19.27

Štiri mesece po začetku postopne uvedbe brezplačnih belih zalivk so zobozdravniki na okopih. Ker jim zdravstvena zavarovalnica za to storitev plača premalo, z vsako belo plombo ustvarjajo izgubo. Od zavarovalnice zahtevajo takojšen dvig cen, v nasprotnem primeru bodo zapirali koncesijske ambulante. To pa bi za uporabnike pomenilo še dodatno zmanjšanje dostopa do zobozdravstvenih storitev.

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti

24. 03. 2025 11.15

Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino

14. 03. 2025 14.24

V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči

13. 03. 2025 17.14

Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?

13. 03. 2025 06.00

18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Prevolnik Ruplova zadovoljna s potekom investicij v UKC Ljubljana

12. 03. 2025 14.59

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel si je dopoldne v ljubljanskem UKC ogledala, kako tečejo investicije, med drugim prenova glavne stavbe. S potekom del je zadovoljna. V UKC sicer ocenjujejo, da bi zaradi zastarelosti velikega dela prostorov in opreme vsako leto potrebovali več kot 96 milijonov evrov za investicije.

Spletna goljufija: lažni oglasi za merilnik glukoze v krvi, ki sploh ne obstaja

08. 03. 2025 06.00

Pozor. Po spletu krožijo lažni oglasi za 'revolucionarni' merilnik glukoze v krvi. Merilnik naj bi sladkor v krvi meril na neinvaziven in neboleč način brez igel. Nikar ne nasedajte. Sistem iz oglasa ni preverjen za merjenje glukoze in ni v klinični uporabi in ni validiran v kliničnih raziskavah. V podjetju Siemens pa poudarjajo, da gre za zlorabo njihove blagovne znamke.

20 let čakanja: prizidek zdravstvenega doma Nova Gorica odprt

07. 03. 2025 15.40

V Novi Gorici so danes odprli prizidek zdravstvenega doma. 4000 kvadratnih metrov površin prinaša nove ambulante pediatrije, ginekologije, fizioterapije in družinske medicine. Na prizidek zdravstvenega doma so čakali 20 let.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Vikende so si podaljševali s kratkotrajnimi bolniškimi staleži za nego otroka

11. 02. 2025 18.49

Kadar je otrok bolan, seveda staršu za nego otroka pripada bolniški stalež. Kar pa očitno nekateri zlorabljajo. V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca v Mariboru so namreč zaznali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev, ki se praviloma začnejo ob petkih. Ko starši otroka na pregled ne pripeljejo, v ponedeljek pa sporočijo le, da je otrok že zdrav. Da so si očitno nekateri starši zgolj podaljševali vikende, je bilo jasno kmalu po tem, ko so za odprtje bolniškega staleža zahtevali obvezen obisk pri pediatru.

V ZD Ljubljana izjemno povečanje števila bolnih otrok

31. 01. 2025 14.16

Iz Zdravstvenega doma Ljubljana so sporočili, da njihovi pediatri in šolski zdravniki poročajo o izjemnem povečanju števila okužb med predšolskimi in šolskimi otroki. "Število obolelih samo še narašča," opozarjajo. Ob tem pozivajo starše, naj v dežurno službo pridejo le v primeru nujnih stanj.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?

23. 01. 2025 06.09

Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'

17. 01. 2025 06.00

Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

Župan prebivalcem z odlokom prepovedal, da bi hudo zboleli

07. 01. 2025 16.51

Župan vasi v Kalabriji je sprejel odlok, ki prebivalcem prepoveduje, da bi hudo zboleli. S provokacijo želi po lastnih besedah opozoriti na nedostopnost zdravnika in zdravstvenih storitev za 1200 prebivalcev Belcastra. Kot je dejal, jih od prve nujne pomoči loči 45 kilometrov cest, ki predstavljajo skoraj večje tveganje kot same bolezni.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo

28. 12. 2024 08.04

Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov

18. 12. 2024 15.32

Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

ZZZS: Cena v javnem zdravstvu ne more vključevati ekstra dobička izvajalca

18. 12. 2024 09.42

Zobozdravniki Zdravniške zbornice so v torek na javni tribuni opozorili na skromen model financiranja belih zalivk. Po njihovem mnenju ZZZS ne pokrije dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. "Cene za bele zalivke v obveznem zdravstvenem zavarovanju so realne, saj jih je ZZZS izračunal na podlagi vseh elementov, to je materialnih stroškov, amortizacije in stroškov dela oz. plače zdravstvenih delavcev, kot veljajo v javnem sektorju," medtem odgovarjajo z ZZZS.

'Pacientom ne znamo povedati, kako jih bomo oskrbeli'

17. 12. 2024 11.39

"Smo tik pred zdajci stisnjeni v kot," je svojo stisko zaradi sprememb pri belih zalivkah na javni tribuni opisala zobozdravnica za študente. Zobozdravniki namreč opozarjajo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk. Nedavna anketa zdravniške zbornice je pokazala, da zato skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij. To pa bi močno poslabšalo dostopnost do zobozdravnikov, še posebej v študentski populaciji.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Podaljšanje nagrajevanja ambulant z več opredeljenimi pacienti

05. 12. 2024 15.37

Vlada je na seji potrdila predlog interventnega zakona za zagotavljanje dostopnosti v zdravstvu, ki ga bo poslala DZ. Predlog med drugim predvideva podaljšanje nagrajevanja ambulant družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev, ki opredeljujejo več pacientov, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve

02. 12. 2024 14.17

Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Pred vrhuncom viroz: kako okrepiti malčkov imunski sistem?

29. 11. 2024 19.59

Ste med tistimi starši, ki imajo pozimi otroke skoraj več doma kot v vrtcu ali šoli? Virusi so sicer letos že začeli razsajati, trenutno je največ rinovirusov, bolezni rok, nog in ust, koronavirusa in norovirusa. Večji naval na ambulante pa pediatri pričakujejo v prihodnjih tednih, ko bosta udarila še gripa in RSV. Zato smo preverili, kako skušajo širjenje bolezni preprečiti v vrtcih, pa tudi, kako se z virozami spopasti doma, kako lahko torej starši vsaj nekoliko okrepijo malčkov imunski sistem.