amazonskega

'Nekatere države so, kot kaže, nad zakonom in globalno pravičnostjo'
25. 09. 2024 08.08Večina govornikov prvega dne splošne razprave svetovnih voditeljev ob začetku zasedanja 79. Generalne skupščine ZN je opozarjala na številne resne spopade po svetu in propadanje planeta zaradi podnebnih sprememb. Vsak je dodal tudi svojo nacionalno agendo.

V brazilski Amazoniji letos največ požarov v zadnjih 20 letih
02. 07. 2024 13.43V brazilski Amazoniji so letos zabeležili že več kot 13.000 gozdnih požarov, kar je največ v zadnjih 20 letih, razkrivajo satelitski posnetki. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je število požarov povečalo za 61 odstotkov. Glavni vzrok naj bi bila lanskoletna zgodovinska suša na območju.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda
06. 04. 2024 10.09Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

Ljubezen v pragozdu: 'So to poročne fotografije ali diplomatski obisk?'
28. 03. 2024 10.38Družbena omrežja je preplavil val odzivov na fotografije z obiska francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Braziliji, na katerih je skupaj z brazilskim kolegom Luisom Inaciem Lulo da Silvo. "So to poročne fotografije ali diplomatski obisk," med drugim piše v komentarjih ob fotografijah iz amazonskega pragozda.

Kozmetika Afrodita ustvarila peptidni čudež za pomlajevanje kože
18. 11. 2023 00.15Kozmetika Afrodita je na odmevnem medijskem dogodku v Ljubljani ponovno navdušila izbrane povabljence.

V Braziliji strmoglavilo letalo s turisti, umrlo 14 oseb
17. 09. 2023 10.09V mestecu Barcelos v osrčju amazonskega pragozda na severu Brazilije je v nesreči manjšega letala umrlo vseh 14 ljudi, ki so se v času strmoglavljenja nahajali na krovu, so sporočili lokalni uradniki. Umrlo je 12 potnikov in dva člana posadke, vsi pa naj bi bili brazilski državljani. Preiskava vzroka nesreče že poteka.

Po 40 dneh v džungli: 'Stekla je proti meni in rekla: Lačna sem.'
12. 06. 2023 08.03Štirje otroci so 40 dni tavali po kolumbijski džungli. Po dveh dneh v bolnišnični oskrbi pa na dan prihajajo nove podrobnosti o sami nesreči. Kot je povedal eden od članov reševalne ekipe, ki je med prvimi zagledal sorojence, so ti, ko so ga zagledali, odprtih rok stekli proti njemu. Njihove prve besede pa: "Lačni smo."

Mesec dni po nesreči štirje otroci še vedno pogrešani v kolumbijski džungli
30. 05. 2023 09.09Obsežno iskanje, v katerem sodeluje več sto vojakov in lokalnih staroselcev, več kot štiri tedne po strmoglavljenju letala v gosti amazonski džungli na jugu Kolumbije do zdaj ni obrodilo sadov. In medtem ko cel svet čaka na znak, ali so 13-letna Lesly, devetletna Soleiny, štiriletni Tien in dojenčica Cristin, ki so bili na krovu, morda še živi, pa so vse glasnejše kritike, da so letalske nesreče na območju, kjer je zračni promet največkrat edina povezava med naseljenimi kraji, vse preveč pogoste.

Umor britanskega novinarja v Amazoniji je naročil 'Kolumbija'
24. 01. 2023 08.05Brazilska zvezna policija je sporočila, da ima utemeljen sum, da je vodja kriminalne tolpe naročil umor britanskega novinarja Doma Phillipsa in domačega strokovnjaka Bruna Pereire. Ruben Dario da Silva Villar z vzdevkom Kolumbija je že v priporu skupaj še s tremi osumljenci za dvojni umor.

Perujski zakonodajalci želijo odvzeti zaščito domorodcem
26. 12. 2022 11.22Perujski zakonodajalci predlagajo zakon o odvzemu zaščite domorodnih prebivalcev. To so izkoristili ravno med političnim kaosom, ki velja po odstavitvi perujskega predsednika in želijo na popolnoma prikrit način sprejeti predlog, ki bi poleg odvzema zaščite tudi "uničil" obstoječe rezervate.

Brazilski iskalci zlata v amazonskem pragozdu gradijo ceste in tihotapijo bagre
12. 12. 2022 10.14Okoljski aktivisti nevladne organizacije Greenpeace so med preletom severnega dela Amazonije blizu meje z Venezuelo odkrili skrivno, 120 kilometrov dolgo cesto, ki so jo nezakoniti iskalci rudnin zgradili v zadnjih mesecih za tihotapljenje bagrov na zaščitena ozemlja. Gre za območje, kjer bivajo staroselska ljudstva. Novoizvoljeni brazilski predsednik Lula da Silva se je zavezal, da bo ustavil nezakonito krčenje amazonskega pragozda, ki se je v mandatu predsednika Jaira Bolsonara le še okrepilo.

Brazilija znova presegla mesečni rekord poseka amazonskega deževnega gozda
08. 10. 2022 07.15Septembra je bil posek amazonskega deževnega gozda v Braziliji izveden v največjem obsegu za ta mesec doslej. Satelitski posnetki kažejo, da je bilo uničenih 1455 kvadratnih kilometrov gozda.

Brazilske predsedniške volitve gredo v drugi krog
03. 10. 2022 06.31Levičar Luiz Inacio Lula da Silva je na nedeljskih predsedniških volitvah v Braziliji po 99 odstotkih preštetih glasov dobil 48,3 odstotka, desničarski kandidat in sedanji predsednik Jair Bolsonaro pa 43,3 odstotka. Ker noben ni dobil dovolj odstotkov, bo potreben drugi krog volitev, ki bo 30. oktobra.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda
02. 07. 2022 09.52Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Umor v Amazoniji: Policija išče še pet osumljencev
20. 06. 2022 08.42Brazilska policija, ki preiskuje umor britanskega novinarja Doma Phillipsa in brazilskega strokovnjaka Bruna Pereira, je identificirala še pet oseb, ki naj bi bile vpletene v zločin. Skupno število osumljencev se je tako povzpelo na osem, primer pa je po trditvah glavnega preiskovalca v 90 odstotkih zaključen.

V Amazoniji identificirali trupli obeh izginulih moških
18. 06. 2022 13.40Brazilska policija je sporočila, da je identificirala v amazonskem pragozdu odkrite posmrtne ostanke. Gre za oba pogrešana moška - britanskega novinarja Doma Phillipsa in brazilskega strokovnjaka Bruna Pereire. Identifikacijo so policisti potrdili po laboratorijski analizi zob, ki so jih odkrili med ostanki.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana
02. 11. 2021 06.34V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Harpijskim orlom v njihovi 'poslednji trdnjavi' grozi izstradanje
01. 07. 2021 06.00Okoljevarstveniki opozarjajo, da eden največjih orlov na svetu nima skoraj nobene možnosti, da preživi krčenje amazonskega pragozda. Nova študija namreč ugotavlja, da mladiči tega največjega na svetu stradajo, čeprav se starši na vse pretege trudijo, da bi jih nahranili. Ptice se sicer poleg izgube habitata soočajo tudi z grožnjami zaradi krivolova in spopadov z ljudmi.

Pogled v preteklost: Google Zemlja ponuja novo funkcijo časovnega zamika
15. 04. 2021 17.31Google Zemlja ima novo funkcijo časovnega zamika, s katero lahko uporabniki 'zavrtijo čas nazaj' in si ogledajo, kako zelo se je spremenil naš planet v zadnjih desetletjih. Gre za največjo posodobitev Google Zemlje v zadnjih štirih letih, sporočajo iz podjetja.

Črna gora zaostruje ukrepe: omejitev gibanja na občine
10. 03. 2021 10.21V Črni gori zaostrujejo ukrepe. V krajih, kjer je 14-dnevna incidenca višja od 800 se zapirajo nakupovalni centri, stavnice in fitnesi, prav tako pa je omejeno gibanje na občine. Na Hrvaškem pa so v zadnjih 24 urah ob 7499 testiranih potrdili 962 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, aktivno število primerov tako danes na tam znaša 3981, so sporočili z državnega štaba civilne zaščite. V sosednji državi je število na novo okuženih najvišje od 12. januarja, ko so zaznali 980 novih okužb. Naša severna soseda pa bo v zvezni deželi Predarlski prihodnji ponedeljek začela poskusno sproščanje ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom.

Amazonski deževni gozd nezakonito prodajajo na Facebooku
28. 02. 2021 10.30Aktivistka, ki se že 30 let bori proti krčenju amazonskega pragozda, pravi, da še nikoli ni bilo tako težko. Grabežljivcem, ki si nezakonito prilaščajo dele gozdov, namreč pri legalizaciji pomagajo tudi politiki. Zdaj pa dele gozdov posamezniki celo prodajajo na družbenih omrežjih.

WHO za več sekvenciranja v boju proti mutacijam koronavirusa
15. 01. 2021 19.12Izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije se je zavzel za obsežnejše sekvenciranje v boju proti mutacijam novega koronavirusa. Države pa je pozval, naj sprejmejo ukrepe, s katerimi bi zagotovili varno potovanje med pandemijo, a priporočil, naj ne zahtevajo dokazil o cepljenju proti covidu-19 za vstop na svoje ozemlje.

Izredni odbor WHO: Novo brazilsko mutacijo še analiziramo
14. 01. 2021 17.42V Ženevi se je sešel izredni odbor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki razpravlja o novih mutacijah novega koronavirusa ter o morebitni uporabi dokazil o cepljenju proti in testiranjih na novi koronavirus za potovanja po svetu. "Obe zadevi povezuje eno: solidarnost," je uvodoma dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja
06. 12. 2020 14.28Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.

Največje krčenje amazonskega pragozda v zadnjih 12 letih
01. 12. 2020 06.32Krčenje amazonskega pragozda v Braziliji je naraslo na najvišjo raven po letu 2008, poroča tamkajšnji inštitut za vesoljske raziskave (INPE). Skupno je bilo od avgusta 2019 do julija 2020 uničenih 11.088 kvadratnih kilometrov deževnega gozda, kar je 9,5 odstotka več kot leto prej.

Študija: V amazonskem mestu Manaus razvili čredno odpornost proti covid-19
25. 09. 2020 09.27Brazilsko mesto Manaus, ki ga je močno prizadela epidemija koronavirusne bolezni, je po ugotovitvah preliminarne študije doseglo čredno imunost, bolezen se tako ni več sposobna učinkovito širiti, poročajo brazilski mediji. Izsledki raziskave namreč kažejo, da sta dve tretjini prebivalstva razvili protitelesa.

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'
02. 09. 2020 13.09"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.

Brazilski tožilci zaradi krčenja pragozda za razrešitev okoljskega ministra
07. 07. 2020 10.38Brazilski tožilci so pozvali k razrešitvi okoljskega ministra Ricarda Sallesa, ki naj bi bil neposredno odgovoren za pospešeno krčenje amazonskega pragozda in številne požare, ki so nastali kot posledica umika ukrepov za varovanje okolja in preprečevanje sečnje. Predlagajo tudi, da se mu naloži plačilo kazni.

Znanstveniki svarijo: Tropski gozdovi izgubljajo zmožnost absorpcije CO2 iz emisij
10. 04. 2020 10.24Tropski gozdovi po svetu zelo hitro izgubljajo zmožnost absorpcije ogljikovega dioksida iz toplogrednih izpustov, raziskovalci pa menijo, da bi jo lahko amazonski deževni gozd že v 15 letih povsem izgubil.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.