alzheimerjeva

Obdukcija: Igralec in žena umrla teden dni narazen, ona imela redek virus
08. 03. 2025 07.13Z oskarjem nagrajeni igralec Gene Hackman je umrl zaradi naravnih vzrokov približno teden dni potem, ko je preminila njegova žena, kažejo rezultati obdukcije. Betsy Arakawa je umrla po okužbi z redkim virusom, on pa zaradi srčne bolezni v kombinaciji z Alzhaimerjevo boleznijo, so razkrili preiskovalci.

Poklica, ki zmanjšata tveganje za demenco
26. 01. 2025 21.00Ali lahko poklic, ki ga opravljate, vpliva na razvoj Alzheimerjeve bolezni? Nova študija temu prikimava. In sicer poklica, ki vključujeta pogosto navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, naj bi pomembno vplivala na del možganov, ki ga prizadane demenca.

Ustvarili prva očala, ki male miške ponesejo v virtualno resničnost
29. 12. 2024 16.41Kako se živali obnašajo ob stiku z virtualno resničnostjo? Odgovor na to vprašanje bodo skušali znanstveniki odkriti s čisto prvimi VR-očali. Očala za navidezno resničnost so znanstveniki izdelali posebej za male miške, na katerih so že izvedli več testov v povezavi z virtualno resničnostjo. Eden od teh je miši zavedel, da so verjele, da se jim približuje temna lisa. "Skoraj vsaka miška je, ko je liso prvič zagledala skozi VR-očala, prestrašeno odskočila," je povedal avtor študije.

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
14. 11. 2024 19.45Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano
19. 09. 2024 16.51Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

55-letniku dali napačne izvide z diagnozo Alzheimerjeve bolezni
31. 08. 2024 15.11Moški se je v regionalni bolnišnici Baden zdravil zaradi zloma stegnenice. A ko se je vrnil domov, je v zdravnikovem izvidu prebral nekaj povsem drugega, kar ga je popolnoma prestrašilo. Navedene so bile namreč popolnoma drugačne diagnoze, kot sta Alzheimerjeva bolezen in odpoved ledvic.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Ema ni odobrila zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
26. 07. 2024 18.40Evropska agencija za zdravila (Ema) je priporočila, da se v Evropski uniji ne izda dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi, ki naj bi upočasnilo Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi in je v ZDA dovoljeno. Ocenila je, da zaznan učinek upočasnitve upadanja kognitivnih sposobnosti ne odtehta tveganja resnih neželenih učinkov.

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Macron v izpolnitev obljub: napovedal predlog zakona o pomoči pri smrti
11. 03. 2024 15.38Francoski predsednik Emmanuel Macron je po uspehu pretekli teden, ko je Francija postala prva država na svetu, ki je v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino" vpisala splav, zdaj napovedal nove spremembe. V francoski parlament bo tako maja poslal tudi predlog zakona o pomoči pri smrti. Pomoč pri smrti bi zakon sicer omogočal pod strogimi pogoji.

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?
04. 02. 2024 12.47Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'
28. 01. 2024 18.01Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

'Ko sem še': svet demence, v katerem je zdravilo glasba
17. 11. 2023 18.49Pravijo, da je demenca bolezen prihodnosti. Tudi zaradi staranja prebivalstva v razvitem svetu. Demenca je boleča tako za bolnike kot za njihove svojce. Toda ali pri tem lahko pomaga ne le znanost, ampak tudi umetnost? Jutri bo v Cankarjevem domu premiera opere "Ko sem še ..." v produkciji Slovenskega komornega glasbenega gledališča, ki poskuša s sodobno glasbo in scenografijo gledalca popeljati v svet demence, opozarja pa tudi, da je prav glasba lahko zdravilo, ki bolnikom lajša življenje.

Diagnoza iz kaplje krvi: demenco bo mogoče odkriti, preden udari
12. 11. 2023 19.00Raziskovalci v Veliki Britaniji upajo, da bo namesto dolgotrajnih in lahko tudi bolečih postopkov za ugotavljanje demence kmalu na voljo hiter in zanesljiv test na podlagi kaplje krvi. Njihov cilj je tak test razviti v petih letih in ga nato dati na voljo čim širšemu krogu ljudi. Vse pomembneje namreč postaja, da se bolezen odkrije že v zgodnji fazi, ko lahko nova zdravila – ta v Evropi sicer še niso odobrena – močno upočasnijo njen napredek.

Nova zdravila upanje za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo
26. 09. 2023 14.09Po dolgih letih čakanja imajo evropski bolniki z Alzheimerjevo boleznijo upanje, saj se obetajo nova zdravila proti tej bolezni. Trenutno pri Emi teče postopek presoje za registracijo zdravila lecanemab, je poudarila specialistka nevrologije Milica Kramberger z nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...
21. 09. 2023 09.10Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje
10. 09. 2023 12.21Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco
18. 07. 2023 06.00Strokovnjaki v Veliki Britaniji so zdravstvene regulatorje pozvali, naj čim prej odobrijo dve "prelomni" zdravili za demenco. Nova testiranja zdravil naj bi namreč prinesla "osupljive" rezultate, zdravili pa bi lahko pomagali na milijone ljudem. Število ljudi, ki živijo z demenco, naj bi se do leta 2050 namreč skoraj potrojilo.

Možgani ljudi, ki redno dremajo, so večji in v boljši kondiciji
20. 06. 2023 11.47Reden popoldanski dremež je koristen za možgane, saj pomaga, da ostanejo dlje časa večji, kažejo ugotovitve raziskovalcev z univerze University College London. Študija je pokazala, da so možgani ljudi, ki redno dremajo, večji za 15 kubičnih centimetrov. Njihovi možgani se tako povprečno starajo za tri do šest let počasneje, ugotovitve povzema BBC.

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?
04. 06. 2023 13.53V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

Novo zdravilo prinaša dobre obete za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
04. 05. 2023 09.56Ameriški proizvajalec zdravil Eli Lilly je sporočil, da je v obsežnem kliničnem preizkušanju novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen za več kot tretjino upočasnilo upadanje kognitivnih sposobnosti bolnikov. Podjetje namerava do konca junija zaprositi za odobritev zdravila donanemab.

Umrla je žena pevca Johnnyja Rottena, Nora Forster
06. 04. 2023 20.50Žena Johna Lydona, Nora Forster, je umrla po večletnem življenju z Alzheimerjevo boleznijo. Glasbenik, bolj znan kot Johnny Rotten, je bil več let Norin skrbnik in negovalec. Stara je bila 80 let. Nora Maier Forster je bila nemška založniška dedinja, igralka in model, ki je bila znana predvsem kot glasbena promotorka.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja
26. 02. 2023 07.00Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

19-letnik najmlajši pacient z Alzheimerjevo boleznijo
14. 02. 2023 10.45Kitajski znanstveniki trdijo, da je 19-letnik najmlajši bolnik z Alzheimerjevo boleznijo. Šlo naj bi za edinstven primer, saj pri njem niso odkrili nobene znane genetske mutacije. "To je najmlajši primer, o katerem so poročali, da izpolnjuje diagnostična merila za verjetno Alzheimerjevo bolezen brez priznanih genetskih mutacij," so povedali avtorji študije.

Odobritev novega zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
13. 01. 2023 21.35Več kot 30 tisoč ljudi v Sloveniji živi z Alzheimerjevo demenco, poleg njih pa zaradi te bolezni trpi še na tisoče sorodnikov in prijateljev. Kot pravijo sami, je demenca tudi bolezen svojcev. A prihajajo spodbudne novice: Ameriška FDA je namreč zdaj odobrila še drugo, doslej najbolj učinkovito zdravilo, ki v zgodnjih fazah upočasni napredovanje te bolezni. V Sloveniji bi ga lahko začeli uporabljati že naslednje leto.

V ZDA odobrili novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen
07. 01. 2023 17.48Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek odobrila novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, ki naj bi zavrlo upad kognitivnih sposobnosti pri ljudeh v zgodnjih fazah te bolezni. Gre za težko pričakovano zdravilo z učinkovino lecanemab, ki sledi odobritvi zdravila s podobnim delovanjem, a vprašljivo učinkovitostjo, izpred leta in pol.

'Zmagoslavni preboj': prvo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen
30. 11. 2022 08.39Po desetletju neuspešnih raziskav je znanstvenikom uspel preboj. Ustvarili so prvo zdravilo, ki upočasni razkroj možganskih celic pri najpogostejši obliki demence – Alzheimerjevi bolezni. Strokovnjaki najdbo označujejo za zgodovinsko. Zdravilo lecanemab ima sicer manjši učinek od pričakovanega, zato še vedno potekajo razprave o možnosti uporabe.

Chris Hemsworth si bo zaradi visokega tveganja Alzheimerjeve bolezni vzel odmor od igranja
21. 11. 2022 18.49Igralec Chris Hemsworth se je odločil, da si bo za nekaj časa vzel premor od igranja. Zvezdnik se je za to odločil po tem, ko je pred kratkim opravil preventivno testiranje in odkril, da ima veliko možnosti, da bo zbolel za Alzheimerjevo boleznijo. Kot je še povedal, je za boleznijo zbolel tudi njegov dedek.

Chris Hemsworth ima genetske predispozicije za Alzheimerjevo bolezen
19. 11. 2022 10.00Igralec Chris Hemsworth je med snemanjem serije Limitless odkril, da ima genetske predispozicije za Alzheimerjevo bolezen. Zvezdnik je o tem spregovoril v intervjuju za revijo Vanity Fair in priznal, da je bil ob rezultatih testa šokiran. Kot je še razkril, spada med dva do tri odstotke populacije, ki je gen podedovala od obeh staršev.

Veliko razočaranje: zdravilo se je na testiranjih izkazalo za neučinkovito
14. 11. 2022 16.23Čeprav so številni upali, da bo zdravilo, ki bi močno zavrlo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, že kmalu na voljo, je zdaj projekt doživel hud udarec. V globalnih kliničnih preizkušanjih namreč eksperimentalno zdravilo ni upočasnilo napredovanja bolezni.