alpinisti

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju
30. 03. 2025 09.26S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Jernej Kruder z novim podvigom na eni najslavnejših sten na svetu
24. 12. 2024 20.58Slovenski alpinisti in plezalci so v eni največjih in najslavnejših sten na svetu - kalifornijskem El Capitanu - že pustili pečat. Preplezali so nekaj težkih tehničnih in prostih smeri, tokrat pa je mejo še nekoliko dvignil Jerner Kruder. Nekdanji evropski prvak v balvanih je v kilometerskem granitu v štirih dneh, ki jih je preživel v navpičnici, prosto preplezal smer osme stopnje po francoski lestvici.

Na Mont Blancu našli trupla alpinistov: 'Objemali so se in se skušali ogreti'
10. 09. 2024 20.49Alpinisti, ki so se na Mont Blanc odpravili brez spremstva, so v soboto popoldne na pomoč poklicali reševalce. A vremenske razmere so reševalcem kar tri dni onemogočale iskanje četverice, ki je obtičala na 4700 metrih nadmorske višine. Temperatura se je v noči s sobote na nedeljo spustila na –15 stopinj Celzija, sunki vetra pa so dosegali tudi 150 kilometrov na uro. Tri dni kasneje so reševalci tik pod vrhom Mont Blanca našli trupla štirih alpinistov.

'Danes bi bil s tisto opremo videti kot jamski človek na Everestu'
02. 06. 2024 12.56Pred 71 leti sta se Novozelandec Edmund P. Hillary in nepalski šerpa Sardar Tenzing Norgay kot prva v zgodovini povzpela na najvišjo goro na svetu, Mount Everest. S tem sta pokazala, da je tisto, kar se je dotlej zdelo nemogoče, mogoče. V letih, ki so sledila, se je na tisoče alpinistov odpravilo v osvajanje velikana. Leta 1979 sta v okviru takratne jugoslovanske odprave na goro priplezala tudi prva Slovenca: Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Doslej je sicer ta alpinistični podvig uspešno opravilo 19 Slovencev in Slovenk.

Garnbretova: Na Japonskem se počutim kot doma
02. 02. 2024 12.23Slovenska športna plezalka Janja Garnbret je z mislimi že usmerjena na glavni cilj sezone. Prva favoritinja poletnih olimpijskih iger v Parizu bo 6. avgusta v dvorani plezalnega centra v pariškem predmestju Le Bourget začela boj za drugo zlato olimpijsko odličje. Do takrat je še nekaj časa. Del priprav bo opravila na Japonskem.

Zaslišal je pok in vse tri je odnesel plaz: 35-letnik in 27-letnica poškodovana
02. 01. 2024 19.15Gorski reševalci in ekipa nujne medicinske pomoči s helikopterjem so morali okoli poldneva posredovati v gorah nad Bohinjem. V vzhodni grapi Tošca je kložasti plaz odnesel tri alpiniste, pri čemer sta se dva poškodovala. "Eden izmed njih je zaslišal pok, nato je vse tri zajel in odnesel snežni kložasti plaz," pojasnjujejo na Policijski upravi Kranj. 35-letnega gornika in 27-letno gornico so s helikopterjem prepeljali v jeseniško bolnišnico. Tretji, 31-letni gornik, ni bil poškodovan in se je sam vrnil v dolino.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Med izstopajočimi vzponi leta 2022 tudi vzpona mladih slovenskih alpinistov
26. 10. 2023 14.16Znani so prejemniki zlatih cepinov za leto 2023. Med izstopajočimi vzponi pretekle sezone sta tudi vzpona slovenskih alpinistov. Gre za prvenstveno smer Fango Fiesta v Peruju, odprave v sestavi Andrej Jež, Anja Petek in Bask Aritza Monasterio, ter prvenstveno smer Screaming Barfies Matije Volontarja, Žige Oražma in Bora Levičnika v Himalaji.

Številne intervencije: helikopter v enem dnevu poletel sedemkrat
13. 09. 2023 11.48Gorska reševalna služba je sporočila, da so v enem dnevu obravnavali sedem nesreč, pri vseh intervencijah je posredoval helikopter. V večini primerov so pomoč potrebovali tuji državljani, ki so se poškodovali v gorah.

Bliža se jesen, razmere v gorah se spreminjajo: konec tedna spet rešili več oseb
11. 09. 2023 10.18Sončni vikend je v gore ponovno zvabil veliko ljudi, polne roke dela pa so imeli tako tudi gorski reševalci. Policijska helikopterska posadka je z dežurno ekipo GRZS ta vikend iz gora in nedostopnih terenov v devetih reševanjih zaradi različnih vzrokov prepeljala 11 oseb. Štiri reševanja so bila opravljena v soboto, še pet pa v nedeljo. Zadnje reševanje je bilo na Razorju opravljeno v temi. Nekajkrat so posredovali tudi brez pomoči helikopterja.

Norveška alpinistka zanika, da ni skušala pomagati poškodovanemu alpinistu
11. 08. 2023 18.27Znana norveška alpinistka je zanikala obtožbe, da je njena ekipa med poskusom podiranja svetovnega rekorda plezala čez hudo poškodovanega alpinista in da mu niso skušali pomagati. Mohamed Hasan je na pakistanski gori K2, drugi najvišji gori na svetu, padel, potem ko ga je zasul plaz.

Grošelj na elitnem seznamu Zvezd alpinizma: Moj angel varuh je zelo utrujen
22. 07. 2023 07.00Slovenskega alpinista Vikija Grošlja je doletela izjemna čast. Postal je prvi Slovenec na seznamu Rock & Ice Stars, Zvezde alpinizma, ki si ga je ob odprtju svojega gorniškega muzeja v Bolzanu pred skoraj 20 leti zamislil sloviti alpinist Reinhold Messner. Na njem je le trideset imen alpinistov, ki veljajo za najboljše svojega časa v svetovnem merilu. Grošelj se je nagrade razveselil, priznal pa je tudi, da so ga smrtne nesreče alpinističnih kolegov dotolkle in da je imel na odpravah vedno v mislih tudi tiste, ki jim je obljubil, da se bo vrnil.

Zaradi podora avstrijska gora Fluchthorn za okoli 100 metrov nižja
14. 06. 2023 06.00Z vrha gore Fluchthorn v Avstriji tik ob meji s Švico se je odlomilo več tisoč ton kamenja. Geologi trdijo, da je vzrok taljenje snega in odtaljevanje večnega ledu. Trenutek, ko gmota drvi proti dolini, so posneli tudi gorski reševalci, ki se pogosto usposabljajo na tem območju.

Prekinil vzpon na Everest in rešil alpinista, ki ga je na hrbtu prenesel v tabor
01. 06. 2023 16.0830-letni šerpa Geldže je 18. maja na najvišjo goro sveta vodil kitajskega alpinista in med vzponom opazil malezijskega plezalca, ki se je oklepal vrvi in se od hudega mraza močno tresel. Nahajal se je na enem najtežjih območij na gori, ki ga imenujejo tudi "območje smrti", kjer se temperature lahko spustijo tudi pod minus 30 stopinj Celzija. Poškodovanega alpinista so zavili v spalno vrečo in ga na hrbtu prenesli v tabor.

Rekorden obisk Mount Everesta, cena odprave lahko preseže sto tisočakov
02. 05. 2023 10.29Na Mount Everest se bo v letošnji sezoni povzpelo rekordno število alpinistov, saj naj bi se na najvišjo goro na svetu lahko podalo okoli 1000 ljudi. Odprave na 8849 metrov visoko goro so sicer zaradi prenatrpanosti vsako leto nevarnejše in dražje. Zgolj dovoljenje za vzpon stane več kot 10.000 evrov, strošek celotne odprave pa lahko preseže 100.000 evrov.

Slovenijo pretreslo več hujših gorskih nesreč: 1997 umrlo pet gorskih reševalcev
10. 04. 2023 08.44Snežni plaz, ki je tik pod vrhom Male Mojstrovke odnesel sedem pohodnikov, pri čemer sta se dva huje poškodovala, je le ena od vse bolj pogostih gorskih nesreč pri nas. K sreči tokrat smrtnih žrtev ni bilo. Od leta 1997 se je pri nas zgodilo nemalo gorskih nesreč, prav 97. leta je denimo v gorah umrlo pet gorskih reševalcev. Več smrtnih nesreč pa je bilo tudi v zadnjih letih. Spomnimo se lahko tudi uspešne lanske reševalne akcije, ko je strela na Triglavu udarila več planincev, reševalci pa so ostali ujeti na Kredarici.

Pri Mostarju preiskujejo jezero zaradi suma množičnega grobišča
16. 11. 2022 14.00Potapljači in alpinisti so v bližini Mostarja na jugu BiH v torek začeli preiskavo jezera, v katerem naj bi bilo množično grobišče. Preiskovalci sumijo, da so v jezeru posmrtni ostanki od 80 do sto ljudi, večinoma Bošnjakov, ki so bili ubiti med vojno leta 1993, poročajo lokalni mediji. Po prvem dnevu preiskav niso našli ničesar.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče
10. 11. 2022 12.04Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Viki Grošelj v Himalaji krstil 'Vrh Fakultete za šport'
19. 10. 2022 15.37Osemčlanska ekipa, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal, je uspešno zaključila odpravo. Pet alpinistov je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung, na meji med Nepalom in Tibetom. Fantje so tako postali prvi Slovenci, ki so se vzpeli na to himalajsko goro. Viki Grošelj pa se je podal na 5405 metrov visoko neimenovano koto in jo poimenoval Vrh Fakultete za šport. Alpinisti so nove poskuse vzpona na Himlung opustili zaradi izjemno zahtevnih razmer – nizkih temperatur in močnih vetrov. V domovino se bodo vrnili 30. oktobra, so sporočili alpinisti izpod najvišjih vrhov sveta.

Silvo Karo drugi Slovenec z zlatim cepinom za življenjsko delo
08. 10. 2022 09.14Alpinist Silvo Karo bo postal drugi Slovenec po Andreju Štremflju z zlatim cepinom za življenjsko delo, so sporočili podeljevalci prestižnih alpinističnih nagrad. Letošnja podelitev bo potekala med 17. in 20. novembrom v Brianconu.

Festival pohodništva Dolina Soče
14. 09. 2022 00.15Lepote narave v družbi dediščine in dobrot: 9. september – 2. oktober 2022

Francoski župan: Alpinisti bi morali za vzpon na Mont Blanc plačati 15.000 evrov
06. 08. 2022 07.00Župan kraja ob vznožju najvišje gore v Alpah opozarja, da so razmere na Mont Blancu postale tako nevarne, da bi morali planinci za vzpon plačati varščino v višini 15.000 evrov. S tem bi v primeru reševanja in smrti pokrili nastale stroške.

'Viseča giljotina' nad glavami reševalcev na Marmoladi
07. 07. 2022 13.29Že pet dni se gorski reševalci trudijo, da bi prišli do vseh tistih, ki jih je najvišji vrh Dolomitov priklenil nase. Našli so že deseto truplo, najmanj eno osebo pa še vedno iščejo. "Če je bilo tako, kot je opisano, da se je podrl serak, je to cela gmota snega in kamenja. Že zaradi mehanskih poškodb je možnost preživetja skoraj nična," pravi Janez Primožič. Predsednik komisije za reševalno tehniko pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) je za 24ur.com razložil tudi, zakaj se niso mogli reševalci na območje tragedije preprosto sprehoditi. Medtem se najbližji poslavljajo od žrtev.

Starša sina identificirala po fotografiji uhana v ušesu
06. 07. 2022 12.44Po nedeljski nesreči na Marmoladi je iskalna akcija še vedno v teku. Pogrešajo še tri osebe, doslej so potrdili devet smrtnih žrtev. Med njimi je tudi 29-letni Davide Carnielli, ki je bil sprva razglašen za pogrešanega, nato so ga s pomočjo fotografije uhana v ušesu in krvne skupine identificirali starši. Več sreče je imel 27-letnik, ki je preživel, ker ob vznožju gore še ni bil zvezan. V trenutku, ko je videl, da se približuje velika gmota ledu, je začel teči in se izognil najhujšemu. Te sreče niso imeli njegovi trije kolegi, dva sta umrla, eden je še vedno pogrešan. Na goro so namestili senzorje, ki bodo beležili vibracije na ledeniku.

'Mladi živijo pod pritiskom, da nekaj zamujajo, če niso na tekočem z objavami na internetu'
08. 02. 2022 07.00Na spletu danes lahko vsakdo objavi skoraj vse, kar mu poželi srce. Eden izmed problematičnih primerov so namensko predelane in grafično spremenjene fotografije in video posnetki, ki predvsem v glavah mladostnikov ustvarjajo lažne podobe idealnega življenja, lepote. Izpostavljenost prirejenim posnetkom, škodljivim spletnim izzivom, neresničnim, zavajajočim informacijam in spletnim prevaram ima slab vpliv na njihovo počutje, duševno zdravje in telesno samopodobo, opozarjajo na Safe.si ob dnevu varne rabe interneta.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'
17. 01. 2022 18.12Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Najhujše gorske nesreče pri nas
17. 01. 2022 15.22Za nami je tragičen konec tedna v slovenskih gorah, kjer je v nesrečah v zahtevnih zimskih razmerah umrlo pet ljudi. Kot kaže, vsi zaradi zdrsov. V zadnjih desetih letih, vključno z 2021, je pri nas v gorskih nesrečah umrlo 179 ljudi.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

Božično-novoletno vzdušje 2500 metrov nad morjem
25. 12. 2021 09.49Kakšno je praznično vzdušje na slovenski najvišji meteorološki postaji, dobrih 300 metrov pod našim kraljem gora, Triglavom? S helikoptersko posadko Slovenske vojske smo meteorologa pred božičem odpeljali na Kredarico, kjer bosta ostala do tretjega januarja. Za meteorologa Jožeta Senico sicer prazniki žal ne bodo taki, kot jih je načrtoval. Ko nas je vojaška ekipa odložila na Kredarici in letela nazaj v dolino po svojega vojaškega meteorološkega opazovalca, ki bi moral Senico nadomestiti, ob povratku na Kredarico ni mogla pristati zaradi premočnega vetra. Senica bo službo moral podaljšati, dokler se vremenske razmere ne umirijo.