alma mater

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Pevka in aktivistka Annie Lennox dopolnila 70 let

25. 12. 2024 11.59

Škotska pevka, tekstopiska in aktivistka Annie Lennox na božični dan praznuje 70. rojstni dan. Znana je predvsem kot pevka glasbenega dua Eurythmics. Danes deluje v aktivističnih akcijah in kot ustanoviteljica dobrodelne organizacije The Circle. V svoji karieri je med drugim prejela osem nagrad brit, štiri grammyje, zlati globus in oskarja.

Nekdanja vodja Pahorjevega kabineta ne priznava krivde

11. 11. 2024 13.32

Alja Brglez na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala krivde za kaznivo dejanje poslovne goljufije, ki ji ga očita tožilstvo. Tožilstvo ji očita, da se je med letoma 2007 in 2009 kot direktorica podjetja Red s podpisom pogodbe lažno dogovorila, da bo podjetje kupilo zemljišča, ki jih kasneje ni.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?

20. 09. 2023 08.43

Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije

31. 01. 2023 16.39

Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

O zmagovalcu volitev vse pogosteje odločajo sodišča

17. 08. 2022 08.18

Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča razveljavila volitve ali referendume. Zakaj je to dobro, pojasnjuje Jurij Toplak v knjigi, ki ponuja prvo globalno analizo volilnih sporov.

'Lastno mnenje je največja groza današnjega časa. Je znak hudega individualizma'

18. 03. 2022 17.54

Nezaupanje v medije se je po epidemiji koronavirusa z rusko-ukrajinsko vojno začelo še poglabljati. Kdor je prej dvomil v poročanje o virusu, zdravstvu in cepivih, zdaj dvomi o dogodkih na vzhodu. O vprašanju, zakaj ljudje ne zaupajo več medijem, niti strokovnjakom, ki so ključni pri razumevanju svetovnih kriz in kako zaupanje vanje spet vzpostaviti, smo se pogovarjali z antropologom in psihoterapevtom.

Potni list Združenih arabskih emiratov med najbolj zaželenimi na svetu

14. 03. 2022 18.47

V vojnem času je bolj kot kdaj koli jasno, kako dragocena je človekova svoboda. Prehajanje državnih meja in vračanje, kadar želimo, je privilegij miru. A tudi takrat za prehod meje potrebujemo potni list. Pa bi bili lahko potnim listom, kot jih poznamo, šteti dnevi? Govorili smo s prof. dr. Kočenovom, ki se udeležuje strokovne konference mariborske fakultete Alma Mater Europea. Po rodu je Rus, ima nizozemski potni list, živi pa na Madžarskem. Sam zagovarja tezo, da potni listi spodbujajo rasizem in nacionalizem, zato se zavzema za njihovo odpravo in prost prehod med državami.

Umrl Mario Plenković, oče hrvaškega premierja

20. 02. 2022 11.49

V soboto zvečer je v Zagrebu po dolgotrajni in težki bolezni umrl profesor Mario Plenković, oče predsednika hrvaške vlade Andreja Plenkovića, poročajo tamkajšnji mediji. Zaradi očetove smrti je hrvaški premier odpovedal udeležbo na varnostni konferenci v nemškem Münchnu.

Ustavno sodišče odprlo pot lestvicam šol

03. 11. 2021 16.23

Ustavno sodišče je sklenilo, da določbe zakonov o osnovni šoli in maturi, po katerih se podatki in analize o dosežkih nacionalnega preverjanja znanja ter mature ne smejo uporabiti za razvrščanje šol, niso v neskladju z ustavo. Po oceni ustavnega sodišča takšna prepoved ni prekomeren poseg v pravico do svobode izražanja. Kot so sicer zapisali v obrazložitvi, je ustvarjanje lestvic uspešnosti šol prepovedano le državnim organom, ne pa tudi posameznikom. Posamezniki torej lestvice lahko ustvarjajo. Ob odločitvi je profesor Jurij Toplak zagotovil: "Lestvica šol bo."

ESČP: Slovenija je diskriminirala invalida

26. 10. 2021 14.07

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je Slovenija diskriminirala invalida Franca Toplaka in Iztoka Mraka, saj jima vrhovno in ustavno sodišče nista omogočili, da bi pred glasovanjem zahtevala prilagoditve volišča. Po oceni profesorja prava Jurija Toplaka gre za "evropsko zaušnico" slovenskima sodiščema, sodba pa ima tudi evropske razsežnosti.

Pahor odprl ovojnice: štirje bi bili ustavni sodniki, trije bi šli pod vrh KPK-ja

17. 09. 2021 11.53

Na ponovni poziv predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja za prosto mesto ustavnega sodnika so prispeli štirje predlogi: prijavili so se Franci Ježek, Marko Starman, Rok Svetlič in Andraž Teršek. Na poziv za namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) pa so prispele tri kandidature. To mesto bi radi zasedli Ivo Holc, Vanja Jus in David Lapornik, dodajajo v Pahorjevem uradu.

'Družba je ob umetnosti lahko samo boljša, strpnejša in bolj ustvarjalna'

01. 05. 2021 10.00

V SNG Drama Ljubljana nadaljujejo gledališko sezono 2020/21 s prvo slovensko uprizoritvijo drame Škorpijon vsestranske francoske ustvarjalke Véronique Olmi v režiji Nine Šorak. V uprizoritvi, ki izpostavlja družbeno perečo problematiko ksenofobije, fašistoidne ozkoglednosti in nesprejemanja drugačnosti, igrajo Saša Pavček, Iva Babić, Bojan Emeršič in Saša Tabaković.

'Razlaga profesorjev na daljavo ne more biti tako kakovostna kot v živo'

20. 03. 2021 12.55

Dijaki so se po skoraj petih mesecih pouka na daljavo vrnili v šole. Večina jih je pogrešala pouk in sošolce, manj pa se veselijo preverjanja znanja. Z dijakinjo Druge gimnazije Maribor smo se pogovarjali o njenih izkušnjah in pogledih na šolanje od doma. 16-letnica je o šolanju na daljavo zastavila vprašanje evropski komisarki za izobraževanje, ki pa se je bolj kot odgovoru na njeno vprašanje posvetila razlagi o izmenjavi študentov – projektu Erasmus+.

Ekonomist Sachs: Bitcoin ima vrednost le pri utaji davkov, Twitter je popolna katastrofa

14. 03. 2021 15.54

Eden najbolj prepoznavnih ekonomskih strokovnjakov, finančnih mislecev ter vizionarjev na področju trajnostnega razvoja v obdobju digitalne tranzicije na svetu, Jeffrey Sachs, je na spletni konferenci, vodeni iz Maribora, pohvalil slovenski razvoj v 30 letih samostojnosti ter kritiziral bitcoin in Twitter.

Na Alma Mater Europaea z evropsko komisarko Mariyo Gabriel do rešitev izzivov šolanja na daljavo

09. 03. 2021 12.33

Na dogodku, kjer bo sodelovalo več kot 500 udeležencev iz 30 držav, bodo nastopili številni svetovno znani akademiki in strokovnjaki, med njimi tudi evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel in svetovno znani ekonomist Jeffrey Sachs.

Srebrna nit v pismu ministru: Skrb za starejše je očitno dober posel

21. 02. 2021 21.06

Združenje Srebrna nit je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Ciglerja Kralja naslovilo odprto pismo, v katerem protestirajo proti podeljevanju koncesij za domove starejših, ki jih ministrstvo "daje zasebnikom, ki bogatijo na račun nizkih pokojnin starejših v Sloveniji in pomoči njihovih otrok".

Ali sodba vrhovnega sodišča omejuje dostop do sodb sodišč?

13. 11. 2020 19.04

Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je v odzivu na sodbo vrhovnega sodišča, ki naj bi omejevala dostop do sodb, DZ zaprosila za sprejem avtentične razlage zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Želi si preprečiti razhajanja v razumevanju dostopa. V Sodnem svetu pa poudarjajo, da sodba ni posegla v obveznosti sodišč glede dostopa.

V sredo potrdili 1925 novih okužb, umrlo še 41 ljudi

12. 11. 2020 09.11

Pristojni so v sredo opravili 6767 testov na novi koronavirus, potrdili pa 1925 novih okužb. Delež pozitivnih testov znaša 28,4 odstotka, kar je manj kot dan prej. Hospitaliziranih je 1210 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 200 na intenzivni negi. Umrlo je še 41 bolnikov, največ do zdaj.

'Odnos Slovenije do volivcev invalidov je bizaren in žaljiv'

24. 10. 2020 11.51

Na pravni fakulteti Harvard je potekal simpozij o volilni pravici invalidov, kjer so se strokovnjaki dotaknili tudi slovenskih volitev in sodišč. "Odnos Slovenije do volivcev invalidov je bizaren in žaljiv," je ob tem povedal profesor Jurij Toplak. Slovenija se je namreč s tem, ko proti njej tečejo postopki zaradi diskriminacije volivcev invalidov pred kar dvema mednarodnima sodiščema, znašla tudi sredi mednarodne razprave o diskriminaciji.

Nadzornik Facebooka in Instagrama opozarja: Prihaja doba zasebne cenzure

10. 07. 2020 15.27

Na slovenski konferenci o svobodi izražanja so prvič hkrati nastopili znanstveniki s treh najboljših univerz na svetu - Oxforda, Harvarda in Cambridgea. Dogodek bi moral potekati v Ljubljani, a ga je organizator zaradi koronavirusa prestavili na splet. Na njem je nastopil tudi nadzornik vsebin Facebooka in Instagrama, ki je opozoril, da se približujemo dobi zasebne cenzure.

UKC podal prijavo zoper dve osebi zaradi suma prenašanja nalezljive bolezni iz malomarnosti

06. 07. 2020 06.57

V nedeljo so v Sloveniji ob 530 testiranjih potrdili 16 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19. Jelko Kacin je na novinarski konferenci povedal, da se večina ljudi sicer drži karantenskih omejitev, za tiste, ki pa se ne, vlada namerava sprejeti sankcije. Z UKC Maribor so medtem sporočili, da je okužena študentka, ki je pri njih opravljala prakso. V ZD Maribor imajo na novo okuženega reševalca. V vipavskem domu starejših pa so potrdili še dve okužbi: eno med stanovalci in eno med zaposlenimi.

Tomaž Šter soustvarjalec univerzitetnega plesnega programa

21. 05. 2020 18.59

Plesalec šova Zvezde plešejo bo s plesalkama Majo Geršak in Jagodo Batagelj soustvarjal plesni program, primeren za različne profile plesalcev. Vsi trije pa želijo s sodelavci soustvariti novo okolje, v katerem bi lahko znanje predajali novim plesnim generacijam.

Več kot sto študentov hkrati opravljalo izpit na daljavo: goljufanje praktično nemogoče

17. 04. 2020 06.00

Študenti v času epidemije predavanjem sledijo na daljavo. Potekati so začeli že prvi izpiti na daljavo. V Sloveniji se s tem nekatere fakultete spoprijemajo prvič. Tako je denimo tudi 120 študentov zdravstvene nege na Alma Mater Europaea pisalo prvi množični izpit na daljavo v Sloveniji. Vse je potekalo 'preprosto', brez možnosti goljufanja, pojasnjujejo.

Težave italijanskih študentov fizioterapije: v Sloveniji ne morejo končati študija

25. 09. 2019 14.29

Italijanski študentje, ki so se v Sloveniji vpisali na študij fizioterapije, po spremembi zakona o zdravstveni dejavnosti leta 2017 za končanje študija potrebujejo potrdilo o znanju slovenskega jezika na ravni B2, tudi če ne bodo delali v Sloveniji. Mnogi zato ne morejo opraviti strokovnega izpita, so opozorili na novinarski konferenci.

Nekdanjemu Fištravčevemu 'županu v senci' pogojna kazen zaradi poslovne goljufije

16. 08. 2019 15.35

Sodni senat mariborskega okrožnega sodišča je svetovalcu nekdanjega mariborskega župana Marku Kovačiču zaradi domnevne poslovne goljufije danes izrekel pogojno kazen eno leto in tri mesece zapora s preizkusno dobo dveh let. Sodba še ni pravnomočna, obramba pa je že napovedala pritožbo.

Trumpova najmlajša hči prišla v Beograd po zdravniški nasvet

28. 03. 2019 16.36

Najmlajša hčerka ameriškega predsednika Donalda Trumpa, Tiffany Trump, je v sredini meseca marca obiskala srbsko prestolnico. Srbski mediji so zdaj razkrii, kaj je bil razlog njenega obiska.

Vse več Slovencev se odloča za alternativno medicino

22. 09. 2018 19.08

Več kot pol milijona Slovencev si pomaga z alternativnimi ali komplementarnimi metodami zdravljenja. Več kot polovica si tega ne upa povedati svojemu zdravniku. Toda dejstvo je, da denimo meditacija pomaga ublažiti stres, pravijo priznani strokovnjaki, ki si prizadevajo za sodelovanje obeh medicin, nikakor pa ne za medsebojno izključevanje.

Začeli soditi Fištravčevemu svetovalcu

21. 09. 2018 20.24

Na mariborskem sodišču se je začelo sojenje svetovalcu mariborskega župana Marku Kovačiču, ki ga obtožnica bremeni poslovne goljufije v skupni vrednosti skoraj 120.000 evrov. Njegovo podjetje Svarog pred leti več različnim naročnikom ni dostavilo interaktivnih tabel, za katere je pred tem že prejelo plačilo.