alkohol v šolah

Društvo ravnateljev: Izjave Jelke Godec so neodgovorne in škodljive

15. 02. 2025 19.11

Poslanka SDS Jelka Godec je z nedavno izjavo o tem, da se v pisarnah ravnateljev kdaj ponudi alkohol, razburila Društvo ravnateljev srednjih šol, višjih šol in dijaških domov Slovenije. "Takšne izjave so neodgovorne, škodljive in popolnoma neprimerne," so zapisali in se izrekli proti rahljanju omejitev dostopa do alkohola v šolskih prostorih.

Zavrnili predlog SDS glede alkohola v šolskih prostorih

14. 02. 2025 13.37

Odbor DZ za zdravstvo je zavrnil predlog sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola, ki so ga vložili v SDS. Poslanci SDS in NSi so sejo ob začetku glasovanja zapustili iz protesta, ker je predsednica odbora razpravo zaključila kljub njihovim željam, da jo nadaljujejo. V SDS so ob tem napovedali ponovno vložitev predloga.

Kdo podpira prodajo alkohola v šolah, ko tam ni pouka, in kdo ne?

14. 02. 2025 06.32

"Hinavec, kaj tebi ni jasno," in udrihanje po mizi. Ne v gostilni, v državnem zboru smo to videli in slišali. Po sredini seji odbora za zdravstvo, kjer so se poslanci zmerjali z lopovi in primitivci ter razpravljali o predlogu SDS, da bi bila na prireditvah in dogodkih v šolah v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti, omogočena prodaja alkohola, odmevajo številne izjave, zmerljivke in opazke. Zakaj je zavrelo? Bi spremembe zakona o omejevanju porabe alkohola res škodljivo vplivale na šolarje? SDS opozarja, da različna športna in kulturna društva v majhnih krajih, kjer je dvorana samo ena in to šolska, nimajo alternative, da bi prireditve, kjer se spije kozarček ali dva, organizirali kje drugje, denimo koncerte, veselice in proslave. Kako ostro so se odzvali koalicijski poslanci na predlog sprememb SDS, kaj bi to sploh prineslo in kako je v praksi sedaj?

NIJZ nasprotuje predlogu SDS o prodaji alkohola v šolah

13. 02. 2025 16.40

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) nasprotujejo predlogu SDS za spremembo zakona o omejevanju porabe alkohola, ki bi omogočil prodajo alkohola v šolskih prostorih, ko tam ni pouka. Kot so zapisali, so posledice pitja alkohola resen problem, prodaja alkoholnih pijač v šolskih prostorih pa bi še povečala število mest prodaje alkohola.

Burno razpravo o alkoholu v šolskih prostorih prekinili

12. 02. 2025 16.25

Poslanci odbora DZ za zdravstvo so na dopoldanski seji razpravljali o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. V SDS želijo s predlogom omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka in obšolskih dejavnosti. Sejo so prekinili, nadaljevala se bo v petek.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Slovenija 'osamljena' na evropskem vrhu po smrtnosti zaradi alkohola

14. 10. 2023 07.00

Po številu smrti, povezanih z uživanjem alkohola, Slovenija zaseda prvo mesto z več kot 17 umrlimi na 100.000 prebivalcev, na drugem mestu je Poljska z desetimi žrtvami. Zaskrbljujoča Eurostatova statistika sicer kaže, da povprečje v EU znaša 3,6 smrti na 100.000 prebivalcev, torej skoraj petkrat manj kot v Sloveniji. "To je katastrofa," rezultate raziskave komentira dolgoletni predsednik društva Abstinent Štefan Lepoša.

Letos zaradi alkoholiziranosti udeležencev v prometu umrlo 17 oseb

06. 12. 2022 15.41

Alkoholizirani vozniki so po podatkih Policije letos povzročili že 1416 prometnih nesreč pri nas. Ob začetku tretje letošnje nacionalne preventivne akcije za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi so sporočili, da je ta številka za štiri odstotke večja kot v enakem obdobju lani. Umrlo pa je 17 oseb.

Strelec iz Parklanda na Floridi za umor 17 ljudi dobil dosmrtni zapor

13. 10. 2022 18.47

Porota na Floridi je zavrnila smrtno kazen za 24-letnega Nikolasa Cruza, ki je na svoji nekdanji srednji šoli na Floridi ustrelil in ubil 17 ljudi, in se namesto tega odločila za dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta. Starši žrtev so medtem zgroženi nad odločitvijo porote. "Sistem nas kar naprej pušča na cedilu," sta dejala starša 14-letnice, ki je umrla v napadu.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine

05. 05. 2021 00.15

Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Stiske mladih v covidnem času vse resnejše, več je psihičnih težav

03. 04. 2021 07.00

Epidemija covida-19 vpliva na počutje in spreminja dan številnih otrok in mladostnikov. Soočajo se s šolanjem od doma ter sprejemajo življenje z manj gibanja in socialnih stikov, kar mnogim povzroča nelagodje in težave. Več mladih ima tudi psihične težave, v stiski so zaradi odnosov s starši ali nasilja v družini. Duševno zdravje je v Sloveniji še vedno premalo sistemsko urejeno področje in o njem se premalo govori, so prepričani strokovnjaki Mladinskega sveta Slovenije, ki so sprejeli mnenjski dokument.

Ukrepi proti širjenju covida-19 znova objavljeni

06. 12. 2020 07.08

Danes so začeli veljati novi odloki o ukrepih za zajezitev epidemije covida-19. Vsebinskih sprememb ni, še vedno ostajajo v veljavi vse omejitve – npr. zbiranja, gibanja in prodaje blaga. Kot je znano, je morala vlada odloke na novo objaviti po ugotovitvi ustavnega sodišča, da sklepi o podaljševanju pouka na daljavo ne veljajo, saj niso bili pravilno objavljeni.

'Če si pijan in za volanom ubiješ dva človeka, to ni nesreča'

14. 11. 2020 11.05

V Zavodu Varna pot v martinovem tednu opozarjajo, da slovenska zakonodaja vse prepogosto ščiti predrzne voznike, ki sedejo pijani za volan. Predsednik Robert Štaba je spomnil na razveljavitev sodbe vozniku, ki je pod vplivom alkohola in drog povzročil smrt dveh pešcev. Poudarja, da je naša zakonodaja "polna lukenj, ruši vrednote, vzgojo, kulturo, medsebojno sožitje v prometu, spoštovanje, kakovost zdravja in svetost življenja".

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

Bi bilo prav, da bi v šolah 'zadete in pijane' dijake testirali na THC?

02. 11. 2015 21.03

Skoraj vsak dijak ima sošolca, ki je v šolo prišel zadrogiran ali pijan. Zdaj je padla pobuda, da bi učitelji dijake smeli testirati na prisotnost THC v njihovi slini. S tem pa se odpira bojno polje s starši, ki pogosto težko verjamejo, da bi njihov otrok storil kaj takega.

Igralec o nošenju orožja: 'Mislim, da bi morali imeti orožje tudi v šolah'

02. 06. 2015 15.31

Debata o nošenju orožja v ZDA je še vedno zelo pereča. O tem pa se je jasno izrazil tudi igralec Vince Vaughn, ki trenutno snema serijo Pravi detektiv. V intervjuju je dejal, da bi morali orožje nositi tudi v javnosti, poudaril pa je tudi nošenje orožja v šolah.

Zdrav življenjski slog v osnovnih šolah

08. 06. 2010 12.39

IVZ je skupaj s štirimi osnovnimi šolami šolskemu ministrstvu predstavil model zdravega življenjskega sloga. Vsebine s področja duševnega zdravja, zlorabe alkohola in tobaka, prehrane ter gibanja želijo vključiti v učni načrt.

Učitelj trideset let zlorabljal najstnike

10. 04. 2009 17.18

52-letnik, ki je bil na dveh šolah zaposlen kot učitelj, naj bi trideset let vabil učence k sebi domov, jih opijal in drogiral, potem pa jih snemal med spolnimi odnosi.

Spolno zdrava Slovenija

19. 09. 2008 09.18

Ste se kdaj vprašali, od kod Slovenke in Slovenci črpajo znanje o spolnosti, glede na to, da v šolah nimamo spolne vzgoje?

Vedno več jih poseže po alkoholu

05. 11. 2006 15.08

Večina mladih gre zvečer ven z zavestnim namenom da se opije z alkoholom, ugotavlja Urad za droge.

Mraz vzel življenja

23. 01. 2006 11.22

Po Evropi pustoši arktični mraz. Temperature pod ničlo so terjale tudi smrtne žrtve.

Phelpsu 18 mesecev pogojne kazni

30. 12. 2004 00.00

Šestkratni olimpijski prvak v plavanju, Michael Phelps, je bil na sodišču zaradi vožnje v vinjenem stanju, obsojen na 18 mesecev pogojne kazni.

Nov zakon: Gre res za prohibicijo?

26. 09. 2002 00.00

Zakon o omejevanju porabe alkohola, ki so ga obravnavali v državnem zboru, je dvignil veliko prahu, že preden je bil predlog napisan. Ministru Kebru so med drugim očitali, da želi uvesti prohibicijo.