aljaž pengov bitenc

Kje so obljubljene reforme?

10. 10. 2023 16.10

Letošnje leto naj bi bilo, vsaj tako je ob nastopu mandata obljubljala vlada, leto reform. In kje so reforme? So bile prevelike obljube ali pričakovanja javnosti? "Pripravljamo ukrepe, a konkretno o rešitvah ne moremo govoriti," je slišati iz nekaterih pristojnih ministrstev. Konkretna je časovnica le za pokojninsko reformo, sprejeta naj bi bila do konca prihodnjega leta.

Pevski nastop Urške Klakočar Zupančič: 'Kdor poje, zlo ne misli'

15. 03. 2023 13.49

Očitali so ji rdeče petke, razgaljena kolena, mahanje in polet na Dunaj, zdaj pa se je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič znašla v zobeh javnosti še zaradi pevskega nastopa v radijski oddaji. Ta je sicer razdelil občinstvo, deležna je tako pohval kot graje, številni pa se sprašujejo, ali je za nekoga na visoki in ugledni politični funkciji to sploh sprejemljivo.

Podjed: Agresija iz digitalnega prostora je pljusknila v fizični prostor

26. 10. 2022 15.08

"Zadnje čase so začeli ljudje tvitati po Twitterju in tudi v živo – po fizičnem prostoru. Primer Nike Kovač je trenutno najbolj izpostavljen, ni pa edini," opozarja antropolog Dan Podjed. Tudi sam opaža, da ljudje govorijo in se vedejo drugače. "Agresija, ki je je res ogromno v digitalnem prostoru, je pljusknila v fizični prostor." Politični komentator Aljaž Pengov Bitenc pa opozarja, da je napad na neki način izraz nemoči, ker moč argumentov ni na njihovi strani.

Boj za predsednika: 'Bilo je preveč neiskrenosti. In to se pozna na rezultatih'

19. 10. 2022 12.15

Kdo izmed kandidatov za predsednika države je najboljši govorec? Kdo je najbolje izkoristil kampanjo? Zdravko Zupančič iz Šole retorike pravi, da so predsedniški kandidati varčevali z naboji, politični analitik Aljaž Pengov Bitenc pa, da so bili, vsaj prvi trije na lestvici, preveč neiskreni. Soočenja so bila medla, kampanja pa konvencionalna, pravita.

O šolskih napakah in (ne)transparentnosti predsedniških kandidatov

13. 10. 2022 06.00

Vse bolj vroče postaja pred predsedniškimi volitvami. Kdo je neodvisen in kdo ni? Kdo skriva premoženje, kdo je transparenten? Ali gneča in besedni spopadi na levem polu odpirajo vrata Anžetu Logarju s podporo stranke SDS? Kdo je ta hip bližje drugemu krogu in kako se lahko v finalu vse še obrne na glavo? Pa še referendumi bodo, sicer datum še ni znan. Kaj pa na lokalnih volitvah, kdo bo stal nasproti Zoranu Jankoviču? Bo aktualnim županom uspelo obdržati stolčke?

Začela se je volilna kampanja, zaenkrat v igri pet kandidatov

22. 09. 2022 06.23

Mesec dni pred volitvami predsednika republike je tudi uradno stekla volilna kampanja. Predsedniški kandidati bodo lahko volivce nagovarjali vse do 21. oktobra do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Danes se izteče tudi rok za oddajo vloge za glasovanje v tujini. Državna volilna komisija je na seji potrdila pet doslej vloženih kandidatur za volitve predsednika republike. Kandidature so vložili Gregor Bezenšek ml., Janez Cigler Kralj, Vladimir Prebilič, Anže Logar in Nataša Pirc Musar.

Taktično glasovanje proti vladi povzdignilo Goloba ter izločilo LMŠ in SAB

25. 04. 2022 11.26

Velika zmagovalca tokratnih volitev sta Robert Golob in njegovo Gibanje Svoboda, ki se lahko za svoj odličen rezultat zahvalita tudi taktiziranju volivk in volivcev. Ti so namreč več kot očitno želeli preprečiti nov triumf Janeza Janše in njegove SDS. Mnogi so se odločali predvsem proti Janši, Goloba pa so obkrožili, ker jim je predstavljal edino preostalo zagotovilo za želene spremembe. Prav takšno taktiziranje in visoka volilna udeležba pa sta bila usodna za LMŠ in SAB.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'

21. 04. 2022 12.24

Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.

Kdo je najbolj presenetil in kdo največ izgubil?

29. 03. 2022 06.00

Kdo je zmagovalec prvega soočenja prvakov strank na POP TV, kako se je končal prvi spopad med Gibanjem svoboda in SDS in zakaj na soočenje ni prišel Janez Janša? Kdo je najbolj presenetil in kdo največ izgubil? Kateri od politikov je sebe in svojo stranko najbolje postavil v volilno izložbo?

Bodoča vlada: 'Vse je odprto, odločalo se bo na spodnji meji vstopa v parlament'

25. 03. 2022 06.00

Eni so zanesljivi, drugi sposobni, tretji odločni in zaupanja vredni. Samohvale političnih strank ob vložitvah kandidatur mesec dni pred volitvami so ta teden letele druga za drugo. A ključno bo, komu bodo verjeli volivci. Pa ne samo glede na programe, ki so lahko le črka na papirju, temveč glede na dosedanje dosežke in odgovorno upravljanje z davkoplačevalskim denarjem, s čimer se pod črto ne more pohvaliti prav nobena vlada doslej. A ker smo pred ključnimi izzivi, tudi po epidemiji in ob vojni v Ukrajini, bodo te volitve še posebej pomembne. Ne le kdo bo zmagal, pomembno bo, kdo bo sestavil vlado.

Začetek predvolilne tekme: glavni cilj je nezasedena politična sredina

10. 12. 2021 06.00

Po tednih izmikanj je nekdanji prvi mož Gen-I razkril, da se vrača v politiko. Prve korake napoveduje še pred novim letom. In kdo vse se bo čez dobre štiri mesece potegoval za glasove volivcev, ki niso zadovoljni s trenutno strankarsko ponudbo in ostro delitvijo na desno in levo? Je beseda sredina res tista, ki zagotavlja vstop v parlament? Tja namreč, kot se zdi, ciljajo vse nastajajoče in na novo nastale stranke in gibanja.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'

14. 11. 2021 15.51

Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

Gre za zmago ljudi, civilne družbe in zaušnico vladi

12. 07. 2021 14.33

Kampanja Za pitno vodo je združila široko mrežo mladih aktivistov, civilno družbo, stroko, ne glede na politične barve. "Gre za mrežo in generacijo, na katero bo moral vsak, ki bo v Sloveniji hotel upravljati z javnim življenjem, računati," pravi Aljaž Pengov Bitenc. Izid referenduma predstavlja zmago civilne družbe, obenem pa prvo ljudsko glasovanje po nastopu Janševe vlade predstavlja tudi zaušnico vladajoči koaliciji. Referendum je pokazal tudi, da je prav okolje tista tema, ki bo na volišča pripeljala tudi mlade.

Politična analitika ob izstopu poslancev: 'SMC je mrtva stranka brez prihodnosti'

26. 03. 2021 16.30

Izstop treh vidnih članov iz poslanske skupine SMC sproža nekaj vprašanj. Med drugim, ali bo koalicija poskušala zamenjati predsednika DZ Igorja Zorčiča in ali ji bo to ob dejstvu, da ima še tri poslanske glasove manj, uspelo. Razmere so nepredvidljive, menita analitika Rok Čakš in Aljaž Pengov Bitenc. Strinjata pa se, da je usoda SMC zapečatena.

Vroče pred nezaupnico, Počivalšek in Šarec o izdajah

17. 01. 2021 15.05

Pred nami je politično pester teden. Odvijalo naj bi se glasovanje o nezaupnici vladi Janeza Janše. V zvezi s samim glasovanjem je še nekaj odprtih vprašanj, saj je bila po Knovsovi seji pri šefu Sove potrjena okužba z novim koronavirusom, kar za preostale udeležence seje pomeni testiranje na okužbo. O tem, ali bo seja v sredo izpeljana, bo v torek odločil kolegij predsednika DZ. A čeprav bi glasovanje za kakšen dan odložili, je jasno, da je politično ozračje napeto.

Analitiki: Pravi preizkus za Šarca in njegovo ekipo šele sledi

13. 09. 2018 20.19

Politični komentatorji in analitiki ocenjujejo, da je Šarec med koalicijskimi pogajanji pokazal, da ima potencial, da se razvije v dobrega politika. Toda, pravi preizkusi premierja in njegovo vlado še čakajo. Eden največjih izzivov bo zdravstvena reforma, pa tudi iskanje ravnovesja med socialnimi in podjetniškimi interesi.