alenka jeraj

Pediatrinja pred komisijo: Ne vem za noben primer odvzema otroka v porodnišnici
21. 01. 2025 20.49Komisija DZ, ki preiskuje primere domnevno ukradenih otrok v porodnišnicah med letoma 1965 in 1991, je zaslišala pediatrinjo Silvo Burja, ki je 17 let strokovno vodila odsek za novorojenčke v mariborski porodnišnici. Zatrdila je, da v vseh teh letih ni bila nikoli seznanjena z nobenim primerom odvzema otroka v porodnišnici.

Kdo vlamlja v jajcemate? 'Očitno mislijo, da so v njih milijoni'
13. 01. 2025 19.02Minuli vikend je bilo na udaru več avtomatov po Sloveniji, v katerih lahko kupujemo jajca in druge izdelke slovenskih kmetov. Nepridipravi so se med drugim spravili na mesomat v Vodicah in jajcemata v Mengšu in Domžalah. Avtomate so uničili, s tem povzročili za več tisoč evrov škode, in iz njih pobrali vso gotovino. Da ne gre samo za denar, pač pa za ogromno truda, ki ga terja delo s kokošmi, pa poudarjajo pretreseni kmetje.

Ukradeni otroci: 'Vse bi naredila, da najdem svojega brata'
11. 12. 2024 19.07"Še danes se moja mama spominja svetlih las svojega sina Andreja, ki ga je neka ženska brez pojasnila odnesla iz porodne sobe. In to je njen zadnji spomin nanj." To je le ena od zgodb, ki jih bodo na nadaljevanju zaslišanj pred preiskovalno komisijo o domnevno ukradenih otrocih pripovedovale priče. Po doslej zbrani dokumentaciji in zaslišanju 16 prič so ugotovili pomanjkljivosti oz. nepopolnosti v zabeleženih podatkih bolnišnic in statističnega urada. Pred preiskovalno komisijo je sedla tudi sestra Natalija Franko, katere brat Andrej naj bi umrl ob rojstvu leta 1995.

Janša se jezi na Logarja: 'Najprej ukradel poslanski mandat, zdaj še ime'
01. 11. 2024 19.18Ali bo Anže Logar po politični ločitvi od Janeza Janše svojo novo stranko lahko poimenoval Demokrati? Ali ime preveč spominja na njegovo dosedanjo Slovensko demokratsko stranko? Da je ustanovitelj Platforme sodelovanja matični stranki najprej ukradel poslanski mandat, zdaj pa še ime, se je razjezil prvak SDS. Kaj odgovarjajo v Logarjevem taboru in kaj glede tega pravi zakon?

Izredno sejo DZ o delovanju ministrstva za kulturo končali brez glasovanja
11. 10. 2024 20.30DZ je na izredni seji na zahtevo opozicijske SDS obravnaval domnevno nezakonito in negospodarno delovanje ministrstva za kulturo. V razpravi so se ponovila mnenja, ki jih je bilo pred dnevi že mogoče slišati na odboru DZ za kulturo, ki je sicer zavrnil predlog priporočil vladi, ki so jih v SDS oblikovali z namenom drugačnega delovanja ministrstva. V Levici menijo, da je ministrica zavrnila vse očitke.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Preiskovalka o odvzemih otrok bo za podatke zaprosila porodnišnice
04. 07. 2024 14.38Preiskovalna komisija DZ o odvzemih otrok, ki naj bi v porodnišnicah potekali od leta 1965 do odreditve parlamentarne preiskave, se je dogovorila, da od društva Izgubljeni otroci Slovenije in ministrstva za zdravje dobi podatke o takratnih porodnišnicah. Te bodo prosili za podatke o rojstvih in smrtih novorojenčkov od leta 1965 naprej.

Komisija DZ o ukradenih otrocih, ki naj bi izginili med letoma 1965 in 1991
04. 07. 2024 06.24Preiskovalna komisija DZ o odvzemih mladoletnih oseb oziroma o t. i. ukradenih otrocih, do česar naj bi v porodnišnicah na območju Slovenije prihajalo med letoma 1965 in 1991, se bo sestala na prvi seji, ki pa bo delno zaprta. Dogovorili se bodo o delu komisije, ki jo bo vodila Alenka Jeraj iz SDS.

Vodenje preiskovalne komisije o Gen-I, Star Solarju in GS: Lahu več glasov kot Mahniču
16. 05. 2024 11.30Parlamentarna mandatno-volilna komisija bo DZ predlagala, da preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda vodi Tomaž Lah iz Svobode. Sejo je zaznamovala polemična razprava med Svobodo in SDS o tem, kdo je oz. bo preiskoval samega sebe.

SDS in NSi vložila zahtevo za preiskavo glede domnevno ukradenih otrok
24. 04. 2024 15.19Opozicijski stranki SDS in NSi sta vložili zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave v zvezi z morebitno odgovornostjo funkcionarjev zaradi suma, da so sodelovali v primerih odvzemov mladoletnih oseb oziroma t. i. ukradenih otrok, kar naj bi se v porodnišnicah na območju Slovenije dogajalo med letoma 1965 in 1991.

Slovenščina bo omogočena tudi v najsodobnejših elektronskih napravah
02. 04. 2024 17.33DZ je z 72 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o javni rabi slovenščine, s katero vlada zakon po 20 letih približuje digitalni dobi. Novela predvideva, da bo raba slovenščine omogočena tudi v najsodobnejših elektronskih napravah in storitvah, podjetjem pa daje na voljo prehodno obdobje, v katerem bi svoje produkte prilagodila jeziku.

Omejevanje uporabe tobačnih izdelkov soglasno podprl tudi odbor DZ za zdravstvo
12. 03. 2024 18.07Poslanci so na seji odbora DZ za zdravstvo potrdili vladni predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele med drugim prepoveduje vse arome v elektronskih cigaretah, razen tobaka. Člani odbora so namreč sprejeli dopolnilo koalicije, ki v elektronskih cigaretah prepoveduje tudi aromo mentola.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah
07. 03. 2024 18.29DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum
04. 03. 2024 15.13Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

Janša ni dobil vseh podpisov: odrekli so mu jih Logar, Kaloh in Irglova
14. 02. 2024 09.52Izjavo, v kateri so se zavezali, da bodo do konca mandata tako v državnem zboru kot zunaj njega delovali kot člani SDS in člani njene poslanske skupine, je podpisalo 24 od 27 poslancev stranke. Zaveze niso podpisali poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh, izhaja iz sporočila SDS. Janez Janša je v odzivu ocenil, da bo "očitno nastala samostojna poslanska skupina iz poslancev, ki ne sledijo več volji volivcev".

V hramu demokracije najprej dvigali roke, nato imeli še tajno glasovanje
23. 11. 2023 06.57Poslanci so sredino sejo nadaljevali opoldne, in sicer s tajnim glasovanjem o članih državnotožilskega sveta. Poslanci so na njem z večino glasov za nove člane izvolili izrednega profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Sama Bardutzkyja, nekdanjega generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, nekdanjo tožilko Vlasto Nussdorfer ter dolgoletnega vodjo okrožnega državnega tožilstva v Celju Ivana Žaberla. Pred tem so sicer zaradi sinočnjega zapleta pri glasovanju poslanke in poslanci glasovali kar z dvigovanjem rok.

Razrešeno Šetinc Paškovo bo nadomestila Tamara Vonta
16. 11. 2023 12.33Parlamentarna mandatno-volilna komisija je za odločanje na plenarni seji DZ pripravila več sklepov. Med njimi je tudi predlog za razrešitev predsednice preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, Mojce Šetinc Pašek. Prav tako DZ čakajo volitve članov Državnotožilskega sveta.

Državni zbor sprejel Zakon o dolgotrajni oskrbi
17. 07. 2023 11.31Državni zbor je sprejel nov Zakon o dolgotrajni oskrbi. Po pričakovanjih so za glasovali poslanci koalicijskih strank, poslanci SDS in NSi pa so bili proti. Tudi v razpravi so koalicijski poslanci vztrajali pri tem, da je predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi kakovosten in da končno sistemsko ureja področje, vključno s financiranjem. V opoziciji so medtem vztrajali, da je predlog strokovno sporen in zaradi določitve obveznega prispevka v višini enega odstotka celo škodljiv.

Odbor DZ za kulturo o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s frankfurtskega sejma
10. 07. 2023 18.41Odbor DZ za kulturo je razpravljal o domnevni izločitvi Borisa Pahorja s seznama slovenskih avtorjev za Frankfurtski knjižni sejem, kjer bo Slovenija jeseni častna gostja. Zahtevo za sklic seje so podali v opozicijski poslanski skupini SDS zaradi, kot je pojasnila poslanka Alenka Jeraj, polemike, ki se je s tem v zvezi pojavila v zadnjih tednih.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
14. 06. 2023 06.12Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Prerekanje o zdravstvenem zavarovanju: bo za vse enako ali ne?
25. 05. 2023 16.17Poslanci DZ so opravili splošno razpravo o predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V koaliciji so poudarili, da gre za nujen odgovor na napovedane podražitve zavarovalnic, v opoziciji pa so opozorili na nekatere pomanjkljivosti novele.

Ministrstvu za zdravje po predlogu rebalansa okoli 23 milijonov evrov manj
11. 05. 2023 12.51Odbor DZ za zdravje se je seznanil s predlogom rebalansa proračuna za leto 2023, ki ministrstvu za zdravje namenja skoraj 904 milijone evrov. To je okoli 23 milijonov manj, kot je bilo prvotno načrtovano, predvsem na račun prenosa sredstva za dolgotrajno oskrbo, nad katero po reorganizaciji vlade bdi ministrstvo za solidarno prihodnost.

Sirec, ki mu je pot v Slovenijo spremenila življenje
15. 04. 2023 07.00Se spomnite, ko je poslanka največje opozicijske stranke SDS Alenka Jeraj z napačnimi podatki vlado spraševala, kako bo ukrepala ob 57. posilstvih, ki da so se zgodila letos v Ljubljani v prvih treh mesecih in da so osumljeni ilegalni migranti, resničnost teh podatkov pa je ovrgla Policija? Slovenska filantropija je takrat vse, tudi poslanko, povabila, da jih obiščejo in na ta način presežejo strah in sovraštvo do tujcev. Ob Dnevu za spremembe, ki ga pripravlja Slovenska filantropija, smo se pogovarjali s Sircem Mohamadom Abdulom Munemom, ki mu je pot v Slovenijo spremenila življenje.

Policija zavrnila napačne navedbe o številu posilstev v Ljubljani
04. 04. 2023 13.10Policija se je odzvala na navedbe v nekaterih medijih, ki so navajali napačne podatke o številu posilstev v Ljubljani. Napačne podatke je v pisnem poslanskem vprašanju navajala tudi poslanka SDS Alenka Jeraj, ki je med drugim zapisala, da so možje v modrem po zanesljivih, neuradnih podatkih Policije letos na območju Ljubljane obravnavali že 57 primerov posilstev, ko je bil osumljeni storilec ilegalni migrant. Policija je njene trditve postavila na laž.

Na eni strani strah pred podaljšano agonijo RTV, na drugi zadovoljstvo z odločitvijo
20. 02. 2023 17.21Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede v Ljubljani ocenjuje, da odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS vključuje nekatere nejasnosti in je s tem odprla določene dileme ter tudi možnosti, da bo javna radiotelevizija v naslednjih mesecih paralizirana. V svetu delavcev RTVS pa opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. V. d. generalnega direktorja RTVS Andrej Grah Whatmough pa je zadovoljen z odločitvijo sodišča.

Ob izenačenju počakali Goloba, nato oblekli Pastirčka
28. 11. 2022 07.38"Koliko je, koliko? 59 odstotkov ZA, bravo, bravo!" je aplavz nekaj minut pred osmo uro zvečer začel odmevati v skupnem štabu koalicijskih strank. Zadnja novembrska nedelja je bila namreč (spet) volilna, objavljeni prvi delni izidi pa so pokazali, da so volivci podprli vse tri zakone, ki so bili del trojnega referenduma. Še bolj prešerno je bilo v štabu Inštituta 8. marec, kjer so se v zadnjih tednih močno angažirali v pozivanju na volišča. Manj veselo pa je bilo v štabu SDS, kjer so bili nosilci pobud za referendume, ki pa nazadnje niso uspeli.

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih
23. 11. 2022 07.44Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Kaj prinašajo zakoni, o katerih bomo glasovali na trojnem referendumu?
28. 10. 2022 06.00Začela se je referendumska kampanja. Čez mesec dni boste na trojnem referendumu odločali o treh spremembah zakonov: Zakona o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o javni Radioteleviziji. Kaj prinašajo zakoni?

SDS vložila podpise za referendume, koalicija pravi, da gre za zlorabo
12. 10. 2022 14.06Opozicijska stranka SDS je šesti dan zbiranja podpisov za razpis treh referendumskih pobud, in sicer referenduma o vladi, RTV in dolgotrajni oskrbi, škatle s podpisnicami odnesla v DZ. Poslanci stranke so ob tem povedali, da želijo odpraviti "napačno politiko sedanje vlade, ki siromaši vsakega med nami". Izjave so podali tudi predstavniki treh koalicijskih strank, ki SDS očitajo zlorabe akta, s katero bo "naredila škodo ljudem".

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'To je politični maček, brez repa in glave'
07. 10. 2022 06.00Zakon o dolgotrajni oskrbi je vsebinsko bolj zahteven, potrebnega je nekaj premisleka in smiselno je vedeti, kaj sploh zakon prinaša, predvsem pa, kaj bo prinesel oskrbovancem domov za starejše. Če morajo za oskrbo v domu danes nekateri odšteti tudi krepko čez 1000 evrov, bi z njihovih pleč, po zakonu, odpadel strošek za oskrbo, ki bi ga po noveli zakona krila državna blagajna – oskrbovanec bi plačeval samo stroške nastanitve. Koliko naj bi ta znašala, v zakonu ni jasno določeno.