aleš kuhar

Kaj je 'šef' Hrobi pripravljal v kuhinji, da so Slovenci tako hitri?

23. 12. 2024 13.34

Smukaška elita je v letošnji sezoni svetovnega pokala znova pozorna na slovenske reprezentante. Rdeča nit najnovejšega POPkasta s tretjim na progi Ptic roparic Miho Hrobatom in petim iz Val Gardene Martinom Čatrom.

Postopno umirjanje inflacije: konec popisa košarice osnovnih živil

30. 03. 2024 17.28

Po januarski domnevno začasni zamrznitvi popisa cen osnovne košarice živil se projekt, ki ga je vlada močno promovirala, zaključuje. Kot so po sestanku s trgovci sporočili s kmetijskega ministrstva, so se za to odločili zaradi postopnega umirjanja inflacije. Prvotni namen, da bi krotili draginjo, se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, vse več je bilo tudi očitkov, da se na trgovskih policah množijo uvoženi izdelki nepreverjene in vprašljive kakovosti. Končni epilog popisa košarice sicer še ni znan, po besedah kmetijske ministrice pa bi se projekt nadaljeval le v primeru, če vsi vpleteni dosegli konsenz in v njem sodelovali brez fig v žepu.

Popis cen košarice živil: 'Videli smo zelo prozorne taktike'

25. 01. 2024 19.51

Po številnih pozivih, naj vendarle ukinejo tako nesmiseln projekt, kot je popis cen osnovne košarice živil, so tega začasno vendarle zamrznili. Tako se je odločilo ministrstvo za kmetijstvo po dobrem letu, ker je ocenilo, da je projekt dosegel svoj namen, to sta umiritev inflacije in ohranitev kupne moči najranljivejših. Sprva dober namen popisovanja cen se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, na koncu so bila v košarici tudi živila iz uvoza po neverjetnih cenah, a so jih kupci težko našli. Kmetijska ministrica sicer želi košarico ohraniti, v kratkem se namerava tudi sestati s trgovci. Tema bodo marže.

Namesto Brežana začasno Bratuškova, namesto Šinkove pa Šarec

04. 10. 2023 11.17

Premier Robert Golob je koalicijske partnerje na sestanku pred sejo vlade seznanil, da dva ministra iz kvote stranke Gibanja Svoboda, Uroš Brežan in Irena Šinko, ne uživata več njegove podpore. V državni zbor je nato poslal predlog za razrešitev Šinkove in odstopno izjavo Brežana. Vodenje ministrstva za naravne vire in prostor bo začasno prevzela infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek, kmetijskega resorja, če bo DZ podprl Golobov predlog in Šinkovo razrešil, pa obrambni minister Marjan Šarec. Kot razlog za predlagano razrešitev Šinkove so v premierjevem kabinetu navedli njen neustrezen odziv pri kriznih dogodkih, povezanih z (ne)varno hrano, Brežanovo ministrstvo pa je bilo po avgustovskih poplavah premalo odzivno, je dejal Golob.

Hrvaška v občutno znižanje cen, Slovenija o tem ne razmišlja

14. 09. 2023 19.40

Hrvaška je napovedala boj z visokimi cenami. Trgovci so v dogovoru z vlado pristali na znižanje cen 30 osnovnih izdelkov na raven pred uvedbo evra. Cene nekaterih živil in higienskih proizvodov bodo tako od 10 do 50 odstotkov znižali in zamrznili. Za druge izdelke hrvaški trgovci obljubljajo akcije. Bi se lahko kaj takega zgodilo tudi pri nas?

Anina večerja za nekoga, ki morda več ne verjame v boljši jutri

05. 09. 2023 11.08

V bistroju na Nazorjevi pridne mravljice hitijo od mize do mize in usklajujejo še zadnje podrobnosti za poplavno dobrodelno večerjo. Kuharska mojstrica Ana Roš Stojan je namreč z ekipami iz vseh svojih treh kulinaričnih kotičkov gostila donatorje, ki so mesto za mizo prislužili z licitiranjem na dražbi. Izklicna cena za sedež je bila 520 evrov, najdražji se je prodal tudi za 300 evrov več. Zbrali so več kot 20.000 evrov, glede zbiranja sredstev, ki se še vedno nadaljuje tudi s kosili v Hiši Franko, pa je v pogovoru za 24ur.com dejala: "Recimo, da bo vsaj dovolj nekomu, ki je izgubil toliko, da morda ne verjame v boljši jutri." Našo ekipo je tudi popeljala skozi priprave na odmevni dogodek.

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'

08. 06. 2023 06.00

Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

V prihodnjih mesecih slabša izbira zelenjave na trgovskih policah?

25. 05. 2023 18.38

Draži se zelenjava. Po mrzli pomladi in poplavah v Italiji so se cene solate, mladega krompirja, špargljev, bučk in zelja glede na lani povišale tudi do 200 odstotkov. Povpraševanje je visoko, ponudba pa slaba, nekaterih pridelkov sploh še ni. Lahko torej v prihodnjih mesecih pričakujemo slabšo izbiro zelenjave in sadja na trgovskih policah?

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane

24. 04. 2023 13.20

Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Nižje cene na trgih, visoke na policah: Ali bomo kdaj jedli cenejši kruh?

18. 04. 2023 18.45

To se upravičeno sprašujejo potrošniki, saj cene žit na svetovnih trgih že nekaj mesecev padajo, cene kruha in drugih izdelkov iz žit pa ostajajo ves ta čas nespremenjene, torej visoke. Po drugi strani pa so Poljska, Madžarska in Slovaška začasno prepovedale uvoz cenejšega žita iz Ukrajine, da bi zaščitili svoje kmete pred nelojalno konkurenco. Glede na to, da smo potrošniki podražitve lani občutili zelo hitro, ali se bodo cene kruha in pekovskih izdelkov tako hitro, kot so se podražile, tudi pocenile?

Slovensko meso za izvoz, 'manj kakovostno' meso za uvoz

25. 03. 2023 20.32

Slovensko meso ali tuje? Po eni strani pozivi, naj pojemo manj mesa, po drugi raste uvoz cenenega mesa. Čeprav ga v Sloveniji pridelamo dovolj, pa ga izvažamo in uvažamo tuje. Celotna veriga od kmetov in proizvajalcev do trgovcev in strokovnjakov poziva, naj kupujemo slovensko, bolj kakovostno meso. Pri uvozu cenejšega mesa gre za viške, menijo strokovnjaki, in takšna proizvodnja je usmerjena zgolj v en cilj - v čim cenejši izdelek za manj zahtevne trge. Vse pogosteje pa na izbor, kaj bomo kupili, vpliva tudi cena.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer

13. 03. 2023 20.04

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Mercator mlekarnam: Povišanje je neutemeljeno, gre za izsiljevanje?

16. 01. 2023 14.00

Iz Ljubljanskih mlekarn so sporočili, da so prejšnji teden ustavili dobavo Mercatorju, ker "partner ni sprejel že začetek novembra napovedanega dviga veleprodajnih cen, ceno izdelka na polici pa kljub temu dvignil". Iz Mercatorja medtem pojasnjujejo, da so sprejeli 19 od 20 zahtevanih povišanj cen, pri zadnjem pa so ocenili, da je "povišanje resnično neutemeljeno", poleg tega menijo, da bi bilo treba preveriti, ali je tovrstno izsiljevanje za povišanje cen z grožnjami in dejansko prekinitvijo dobav skladno s slovensko zakonodajo.

'Podražitve kažejo, da je hudič vzel šalo'

12. 01. 2023 06.00

V prvem mesecu novega leta smo lahko priča podražitvam maloprodajnih cen. Svinjsko meso se je podražilo za 33 odstotkov, goveje za 12 odstotkov, sladkor pa za več kot 45 odstotkov. Na vprašanja o tem, ali se bodo cene mesa še naprej visoko dvigale in kaj nas čaka pri ostalih prehrambenih izdelkih, so nam pomagali odgovoriti predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Roman Žveglič in agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Znani člani strateškega sveta za prehrano

10. 01. 2023 12.23

Po tem, ko so svoj glas povzdignili strokovnjaki za prehrano, ker premier Robert Golob v strateški svet za prehrano ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete, so z vlade sporočili, da so dopolnili seznam članov.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca

08. 11. 2022 19.05

Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Nepripravljeni

21. 09. 2022 06.00

Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo

20. 08. 2022 07.00

Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo

03. 08. 2022 21.06

Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam

18. 07. 2022 20.03

Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

Kritike vladni napovedi o košarici izdelkov: 'Ljudje že sami primerjajo cene v trgovini'

01. 07. 2022 19.53

Slovenci smo svetovni fenomen, že zdaj velika večina namreč primerja cene hrane v trgovinah, svoj nakup pa opravi vsaj v treh, na tak način vlada ne more zajeziti draginje. To so prvi odzivi na vladno napoved, da bo pripravljena košarica s 15 izdelki hrane, da bi tako nadzirali njihove cene. Na ta način boste, kot pravi vlada, lahko sami ugotovili, v kateri trgovini se vam nakup posameznega izdelka najbolj splača. Vlada trdi, da je zadeva usklajena s trgovinsko zbornico, ta pa pravi, da posamezni izdelki, ki bodo v košarici, še niso določeni.

Dodatne podražitve napovedali tudi gostinci

25. 06. 2022 19.16

Podražitev še kar ni konec. Zdaj so se oglasili gostinci, ki pravijo, da bodo zaradi višjih stroškov morali še dodatno dvigniti cene. V vladi medtem snujejo ukrepe za pomoč kmetom in potrošnikom, predstavili naj bi jih v dveh tednih. Med drugim bodo pripravili košarico petnajstih izdelkov in v sodelovanju z Zvezo potrošnikov spremljali njihovo ceno in kakovost. Tako bo jasno, kje so cene nizke in kateri trgovec ima astronomske marže.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'

09. 03. 2022 20.01

Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice

24. 02. 2022 17.07

Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?

23. 02. 2022 19.48

Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Bomo plačevali več tudi za meso? 'Prehod k rastlinski prehrani je nujen'

11. 01. 2022 19.14

Evropska unija bo v letošnjem letu promovirala prehod k rastlinskemu prehranjevanju ter na drugi strani zmanjšanje prehrane z rdečim in predelanim mesom, ki ga povezujejo s tveganjem za raka. V Kmetijsko gospodarski zbornici težav za slovenske živinorejce ne pričakujejo. Odločitev pa pričakovano pozdravljajo nevladniki, prehod k rastlinski prehrani je nujen, podnebne krize ne moremo rešiti brez sprememb v prehrani.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.