aleš buležan

Marjetica: podražitev, nasedla investicija in razveljavljen razpis
05. 02. 2025 19.19Precej prahu v zadnjem času dviguje dogajanje okrog koprskega komunalnega podjetja Marjetica. Prejšnji teden so svetniki potrdili podražitev komunalnih storitev, bojda zaradi zvišanja plač zaposlenim, čeprav ima podjetje še eno težavo. To je nasedla dvomilijonska investicija v sušilnico blata, ki ne dosega zmogljivosti, ki jih je zagotovil proizvajalec. Ob vsem tem pa je nadzorni svet razveljavil razpis za novega direktorja, funkcijo pa je začasno prevzel kar predsednik nadzornikov Aleš Buležan, ki je družinsko povezan s koprskim županom Alešom Bržanom.

Nedopustni pritiski politike na nadzornike Pošte Slovenije, SDH prejel prijavo
10. 12. 2021 12.29Vladajoča koalicija želi zasesti še en ključni položaj v enem največjih državnih podjetij. V vrstah strank SDS in Konkretno, bivši SMC, naj bi si prizadevali, da Tomaž Kokot, ki zdaj zaseda mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja Pošte Slovenije, še pred božičnimi prazniki dobi poln mandat na čelu družbe. Temu nasprotuje član nadzornega sveta Pošte Slovenije Matjaž Fortič, na katerega naj bi po tem začel pritiskati sekretar stranke Konkretno. Natančneje, naj bi to zahtevala Počivalškova svetovalka Katarina Bovha. Fortič naj bi o nedopustnih pritiskih obvestil SDH, kjer so potrdili, da so prejeli prijavo.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo
22. 12. 2020 06.00Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.