akademska

Na telefonu znanstvenika našli kritike Trumpa in ga poslali nazaj v Pariz

20. 03. 2025 08.03

Francoski minister za visoko šolstvo je sporočil, da so francoskemu raziskovalcu, ki je potoval na konferenco v Houston, zavrnili vstop v ZDA, potem ko so mu ameriški varnostni organi na letališču pregledali telefon in našli sporočila s kritikami administracije Donalda Trumpa.

Odprava posledic kibernetskega napada stala okoli 140.000 evrov

21. 01. 2025 16.16

Na Univerzi v Mariboru so odpravili večino posledic kibernetskega napada, ki je 23. oktobra onesposobil njen informacijski sistem. "Vse deluje normalno, nič ni bilo izgubljeno," je povedal rektor Zdravko Kačič. Stroške odprave posledic vdora ocenjuje na okoli 140.000 evrov, kriminalistična preiskava izvora težav pa še poteka.

Prešernovo nagrado prejmeta Dragica Čadež ter Dragan Živadinov

03. 12. 2024 11.42

Prešernova nagrajenca za leto 2025 sta kiparka Dragica Čadež ter gledališki režiser in performer Dragan Živadinov. Nagrade Prešernovega sklada prejmejo vizualna umetnica Nika Autor, oblikovalski kolektiv Grupa Ee, glasbenik Tomaž Grom, pisateljica Nataša Kramberger, gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac in oblikovalec zvoka Julij Zornik.

Weekend.17 nam je komaj let

26. 08. 2024 00.15

Na Weekend.17 prihaja profesor sreče, medijski kronist, na naše dvorišče pa tudi Andrija Jarak.

Umetnica ali 'kenguru z epilepsijo'?

15. 08. 2024 11.04

Čeprav so olimpijski športniki že zdavnaj doma, se prah okoli posameznih nastopov še ni polegel. Na tapeti je tako še vedno avstralska breakdancerka Rachael Gunn. Spletna peticija, ki terja odgovornost, češ da ni imela kaj iskati na olimpijskih igrah, je zbrala že več kot 50.000 podpisov. Avstralski olimpijski komite pa je medtem uradno zahteval umik peticije, ki po njegovih besedah maltretira in nadleguje plesalko z umetniškim imenom Raygun. Pojasnili so tudi, po katerih kriterijih si je prislužila vozovnico za Pariz.

Kaj pa če ima Biden dvojnika? Robota?

04. 08. 2024 07.08

Si predstavljate, da Joe Biden, ki včasih malo okorelo pomaha in počasi odgovori na kakšno novinarsko vprašanje, v resnici sploh ni Joe Biden, ampak gre za androidnega robota? Tokratni podcast Gregorjev svet žensk ni pogovor o zarotah, ampak o robotiki. O tem, kaj vse je že mogoče. Japonska vlada je na primer naročila izdelavo androidnega robota, ki je enak kot minister za digitalno preobrazbo. Si predstavljate, da na novinarsko konferenco pride namesto ministra robot? Morda pa vendarle ni tako nenavadno razmišljanje, da Biden vendarle ni ves čas Biden?

Razstava akademske slikarke Nuše Smolič na Gradu Sevnica

31. 07. 2024 16.14

Razstava Simfonija zaznav na Gradu Sevnica v Mosconovi galeriji je zabeležila 11. dejanje v seriji samostojnih razstav, ki jih akademska slikarka Nuša Smolič izvaja kot del svojega širšega projekta. Vsaka od njih se odvije na različnih lokacijah in prinaša svoj edinstven koncept, ki gledalca nagovarja na globljo raven zavedanja in prepoznavanja.

Astrid: Ne želim si pridelati 'swiftijev'

30. 05. 2024 06.00

Astrid se je na slovenski glasbeni sceni pojavila že leta 2019, za tem pa nanizala nekaj singlov, s katerimi se je ustalila in si pridobila predvsem mlado občinstvo. Je harfistka, pevka, plesalka, režiserka in videoproducentka spotov, predvsem pa predana mamica in partnerka. V juniju bo izdala svoj prvenec, katerega naslov je nekoliko nenavaden, za njim pa zanimiva zgodba, predvsem pa gre za pripoved in občutke, ki so bili tako glasni, da jih je morala deliti tudi z drugimi.

Na stran študentov tudi vodstvo FDV: javna obsodba genocida

13. 05. 2024 13.24

Na stran študentov, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), je zdaj stopilo tudi vodstvo. Senat FDV je namreč sprejel Izjavo o izraelskem genocidu v Gazi. Od Univerze v Ljubljani zahtevajo takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, povezanimi z izraelsko vojaško industrijo. Na Univerzi v Ljubljani (UL) zatrjujejo, da na krovni ravni nimajo sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami.

Skupina študentov zasedla fakulteto, Univerzo pozivajo k prekinitvi vezi z Izraelom

08. 05. 2024 15.45

Skupina študentov in študentk je v sklopu protesta zasedla ljubljansko Fakulteto za družbene vede. Univerzo so pozvali, naj obsodijo dogajanje v Gazi in prekinejo vezi z izraelskimi univerzami. Več kot 350 javnih intelektualk in intelektualcev pa je s podpisom peticije premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon pozvalo k priznanju Palestine. Razočarani so zaradi oklevanja vlade glede priznanja Palestine v času vojne v Gazi in poudarjajo, da bi jo Slovenija morala priznati do konca maja.

Balladero o novi pesmi: Če sanje niso malo nore, niso prave sanje

19. 02. 2024 21.43

Kdor ne sanja, ne ustvarja, ne čuti in ne živi, pravi klavirski kantavtor, ki že več kot deset let boža s svojimi romantičnimi skladbami. Dominik Bagola - Balladero je v svet poslal novo pesem Glej me, sanjam, pri kateri je za dodatno čutnost glasbe poskrbela akademska harfistka Bilka Peršič. Če sanje niso malo nore, potem niso zares sanje, pa je ob izidu nove pesmi še dodal prekmurski pevec.

Orban ne popušča, še naprej nasprotuje finančni pomoči Ukrajini

13. 12. 2023 16.54

Evropska komisija je danes Madžarski odmrznila okoli 10,2 milijarde evrov sredstev EU. Kot so sporočili iz Bruslja, je namreč Budimpešta sprejela potrebne reforme na področju neodvisnosti pravosodja. Vendar pa ta odmrznitev, ne bo vplivala na njeno stališče o začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino in nadaljnji finančni pomoči tej državi, je pred četrtkovim vrhom EU zatrdil madžarski premier Viktor Orban. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je že napovedal nadaljnja posvetovanja z njim.

'Stiske in izzivi so normalen del odraščanja'

10. 10. 2023 07.10

10. oktober je svetovni dan duševnega zdravja. Tudi pri otrocih in mladostnikih so duševne težave v porastu, zato je pomembno odpraviti stigmo duševnih stisk, da se lahko o njih odprto pogovarjamo. "Stiske in izzivi so normalen del odraščanja in življenja in pri tem mladostniki niso nemočni – pomagajo si lahko sami, obstajajo pa tudi drugi viri pomoči, na katere se lahko obrnejo," je pomembno sporočilo priročnika o veščinah, ki ga bodo prejeli devetošolci in devetošolke.

Beg 'zdravniških' možganov: večina se jih v Slovenijo ne vrne

09. 10. 2023 15.48

Nezavidljive razmere čakajo Valentino Prevolnik Rupel, ki bo, če bo dobila zeleno luč državnega zbora, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Kako bo reševala nedopustno dolge čakalne vrste, luknjo v zdravstveni blagajni in težave s pomanjkanjem kadra? Kadra med drugim primanjkuje tudi zato, ker se vse več zdravnikov odloča za odhod v tujino, kjer imajo boljše pogoje za delo. Naša novinarka se je pogovarjala s srčnim kirurgom Jurijem Matijo Kališnikom, ki v tujini ostaja že osem let, vendar ga akademska sfera še veže na domovino. Dr. Federico Potočnik pa se je po specializaciji odločil za študij v Ameriki, a se je vrnil domov, da bi s pridobljenim znanjem pomagal izboljšati naš zdravstveni sistem.

Avstralija bo gostila akademsko konferenco o Taylor Swift

22. 09. 2023 10.55

Avstralija bo pripravila prvi mednarodni akademski simpozij na svetu o vplivu Taylor Swift. 'Swiftposium' bo raziskoval vpliv megazvezdnice na vse, od glasbene industrije do kulture in gospodarstva. Organizatorji tridnevnega dogodka upajo, da bo ta pritegnil raziskovalce iz celotne azijsko-pacifiške regije. Potekal bo februarja – isti teden, ko bo Swift začela s turnejo Eras Tour po Avstraliji.

Korošica Zha vstopa na sceno

30. 07. 2023 11.00

Zevin potrjuje svoj hyper-pop primat.

V hribe peš, v dolino s padalom

01. 07. 2023 12.00

Jadralno padalstvo postaja vse bolj priljubljen letalski šport, predvsem med ljubitelji gora. Slovenija je v zadnjem času postala prava Meka tudi za tuje padalce. In če je bilo nekoč padalstvo domena vojske, je danes dosegljivo skoraj vsem. Tudi ko je govora o padalskih skokih iz letala. Je to sploh varen in cenovno dosegljiv šport? Kdo in kje lahko leti? Zakaj si vsi želijo, da na mednarodnih tekmovanjih premagajo prav slovenske padalce? O tem v rubriki 24UR Inšpektor.

Mični house-pop in rušilni hiphop benger prednostno

18. 06. 2023 11.00

Drill je suvereno zgrabil Momentum.

Visokošolski sindikat znova stavka: ni izpitov, zagovorov in uradnih ur

13. 06. 2023 05.59

Visokošolski sindikat je začel dvodnevno stavko na vseh treh javnih univerzah. Osrednji stavkovni shod je bil fakulteti za družbene vede, v sredo pa bodo na posameznih fakultetah potekali različni dogodki. Osrednja stavkovna zahteva je odprava plačnih nesorazmerij, kritični so tudi do nove visokošolske zakonodaje. Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije poudarjajo, da plačne zahteve rešujejo na krovnih in stebrnih pogajanjih. Visokošolskemu sindikatu so dan po njihovi zadnji celodnevni stavki konec maja poslali tudi predlog sporazuma, a niso prejeli nobenega odziva.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč

04. 06. 2023 07.00

"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Stavka visokošolskega sindikata: odpadla predavanja, vaje in izpiti

30. 05. 2023 06.11

Visokošolski sindikat Slovenije bo stavkal na vseh treh javnih univerzah. Odpadel bo pedagoški proces, vključno z napovedanimi izpiti. Njihova osrednja stavkovna zahteva je odprava plačnih nesorazmerij v visokem šolstvu, s stavko pa želijo opozoriti tudi na škodljivost novele zakona o visokem šolstvu.

Univerza na Primorskem zaposluje diplomante UP v novi Alumni pisarni

06. 12. 2022 00.15

Univerza na Primorskem (UP) velja kot mlada, inovativna in mednarodna univerza.

Homeopatija – res le sladkor in voda?

22. 10. 2022 08.00

Vse več ljudi prisega na homeopatsko zdravljenje, ki pa ga uradna akademska medicina pri nas kot del zdravniške prakse zavrača. V pravnih aktih glede homeopatije vlada precejšnja zmešnjava. Za nekatera homeopatska zdravila je na primer potreben recept, ki pa ga nihče ne more zakonito predpisati. V nekaterih državah pa homeopatijo celo pokriva zdravstveno zavarovanje. So homeopatska zdravila res zgolj sladkor in voda?

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'

21. 10. 2022 11.06

Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela

15. 09. 2022 13.50

Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

Ljubljanska univerza na stran medija: 'RTVS je naše skupno javno dobro'

07. 09. 2022 17.29

Ljubljanska univerza je v luči nadaljevanja tradicije evropskega univerzitetnega izobraževanja, ki temelji na humanizmu in razsvetljenstvu, znova izpostavila pomen neodvisnega delovanja javne radiotelevizije. "V sodobnem času so za odgovorno upravljanje z družbo javni mediji neprecenljivega pomena," so poudarili na univerzi ter dodali, da je RTV Slovenija "naše skupno javno dobro, avtonomnost novinarskega in uredniškega dela pa temelj delovanja v interesu javnosti".

Računalniški muzej bogatejši za zgodovinsko najbolj znan internetni strežnik

16. 06. 2022 12.22

V ljubljanski Šiški bodo odprli nov Računalniški muzej z razstavo, ki bo med drugim osvetlila nekdanje računalniške programe. Ob tej priložnosti je Arnes v zbirko muzeja izročil enega zgodovinsko najbolj znanih internetnih strežnikov v Sloveniji iz 90. letih prejšnjega stoletja, Stenarja.

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Eva Pavli iskanje sreče prenesla v glasbo, film, slikarstvo in poezijo

04. 11. 2021 14.00

Vsestranska umetnica Eva Pavli je v prenovljeni Cukrarni predstavila svoj mini album Sreči. EP s petimi skladbami je del istoimenskega projekta, katerega glavna tema je iskanje sreče. V njem je avtorica povezala glasbo, poezijo, slikarstvo, ples in film. Različne umetnosti so bile predstavljene tudi na dogodku, na katerem sta poleg pevskega nastopa potekali še premiera kratkega filma in razstava slikarskih del, po koncertu pa je Eva svoje vtise strnila za naš portal.

Bruselj o vladavini prava v Sloveniji: Zaskrbljeni zaradi tožilcev in groženj novinarjem

20. 07. 2021 06.27

Evropska komisija je objavila drugo letno poročilo o vladavini prava v članicah Evropske unije. V poročilu je izražena zaskrbljenost zaradi zamude pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev, ožanja svobode medijev in groženj novinarjem. Komisar Didier Reynders je dejal, da bo o ukrepanju glede imenovanja tožilcev odločil po poletju. Kot težava je izpostavljeno tudi majhno število obsojenih zaradi korupcije na visokih položajih ter financiranje STA.