akacijev

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?

25. 01. 2025 09.45

To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Slovenka navdušuje s svojo sladico

26. 10. 2023 14.23

Po 12 letih predanega dela s številkami se je Darja Šolar, diplomirana ekonomistka in računovodkinja, odločila za drzen korak. Skupaj z možem Gregorjem sta prevzela čebelarsko kmetijo in se podala na novo poslovno pot. Ta preobrat ju je pripeljal do prekvalifikacije v čebelarja, čebele pa so tako postale osrednji del njune nove poklicne poti.

Štirje vzorci cvetličnega medu po analizi umaknjeni iz prodaje

08. 05. 2018 16.39

Inšpekcija uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je izvedla poseben nadzor nad prisotnostjo ponaredb medu na slovenskem trgu. Od skupno 18 vzorcev medu je bilo 14 vzorcev skladnih na vse analizirane parametre, štirje vzorci pa so bili neskladni in so jih že umaknili iz prodaje, so sporočili iz uprave.

Je akacijev med, ki ga kupimo v trgovini, res akacijev?

03. 02. 2018 05.59

Ekipa rubrike 24UR Inšpektor je pet vzorcev medu odnesla na kemijsko analizo k strokovnjakom na Biotehniško fakulteto. Tam so vzorce analizirali na štiri parametre, ki govorijo o tem, kako kakovosten je med. Med drugim so izmerili vsebnost vode, ki vpliva na obstojnost medu, pa električno prevodnost, ki je povezana z informacijo o tem, na kateri rastlini so čebele nabirale med ...

Zaščiten je tudi slovenski med

22. 11. 2013 11.38

Pod imenom slovenski med se lahko prodaja akacijev, lipov, kostanjev, hojev, smrekov, cvetlični ali nektarni in gozdni ali manin med, ki se pridobiva na območju Slovenije. Zanj so značilne visoke kakovostne zahteve, lahko pa ga nabira samo kranjska čebela.