agencija za kakovost

Zdravniške napake: 'Ukrepi, ki so na voljo prizadetim, nezadostni'
08. 04. 2025 19.41Na ministrstvu za zdravje potrjujejo, da so bili o napaki v izolski bolnišnici, kjer so mlajši pacientki operirali napačno koleno, obveščeni in da so uvedli interni strokovni nadzor. Kaj pa zunanji nadzor? Po novem zakonu o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu naj bi bila zanj pristojna novoustanovljena agencija za kakovost v zdravstvu, ki pa očitno še ne deluje, čeprav bi jo morali ustanoviti že prejšnji mesec. Tudi na zdravniški zbornici pravijo, da od uveljavitve novega zakona sami ne morejo več izvajati izrednih strokovnih nadzorov.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?
13. 03. 2025 18.43Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah
12. 03. 2025 07.00Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem
11. 02. 2025 15.01V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'
09. 01. 2025 06.22Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

V Milanu se ne sme več kaditi niti na ulici
02. 01. 2025 11.58V Milanu je začela veljati prepoved kajenja na vseh javnih površinah, kršiteljem pa grozijo visoke denarne kazni. Po novem je kajenje prepovedano na vseh javnih površinah, vključno z ulicami, "razen za izolirane prostore, kjer je mogoče ohraniti razdaljo najmanj deset metrov od drugih ljudi", piše v besedilu odloka, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno
18. 11. 2024 16.27Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
18. 10. 2024 00.15Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Kdo je kriv za težave z voznimi redi? AVK vrača žogico ministrstvu
27. 09. 2024 15.07Potem ko je ministrstvo kot enega od krivcev za kaos z avtobusnimi prevozi izpostavilo agencijo za varstvo konkurence, ta zdaj vrača žogico. Kot so zapisali, so ministrstvo opozarjali na nevarnosti duopola ter na posledično višanje cen. Spomnili so, da je do začetka veljavnosti novih koncesijskih pogodb, torej julija letos, avtobusne prevoze izvajalo vsaj 15 do 20 različnih prevoznikov. Drži sicer, da je bilo ministrstvo dolžno izvesti nov razpis, a pri izvedbi novega javnega naročila nikakor ni bilo prisiljeno zmanjšati števila izvajalcev, so zapisali.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov
01. 09. 2024 09.41Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

Bo status kopalnih voda na nekaterih priljubljenih kopališčih ukinjen?
15. 08. 2024 15.32Ministrstvo za naravne vire in prostor je te dni v javno obravnavo posredovalo osnutek prenovljene uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda, ki vzpostavlja posodobljen seznam kopalnih voda. Dodani sta dve novi območji kopalnih voda, dve sta združeni, na določenih območjih pa je status kopalnih voda ukinjen.

Ob mednarodnem dnevu piva Heineken pravi, da lahko pozabite na pivo
02. 08. 2024 09.12Zakaj? Ker najboljša stvar pri pivu nikoli ni pivo, ampak čas, ki ga preživimo v dobri družbi.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Klinični center v Zagrebu tarča kibernetskega napada
27. 06. 2024 10.40Klinični center v Zagrebu je bil davi tarča kibernetskega napada, so sporočili iz največje bolnišnice na Hrvaškem. Pojasnili so, da so bili primorani ustaviti vse sisteme, a da razmere ne ogrožajo bolnikov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave
19. 05. 2024 18.07Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba
24. 01. 2024 11.15V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Zapadel je prvi sneg, pričakujemo lahko kakšno ploho
11. 11. 2023 09.08Marsikoga je zjutraj razveselil pogled na zasneženo pokrajino. Ponekod bo prehodno pihal severni veter. Popoldne bo sončno s kakšno ploho. Dnevne temperature bodo od 7 do 13 stopinj Celzija, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje. Zaradi nižanja temperatur ter bližajočih se zimskih razmer pa morajo vozniki za svoja motorna vozila po 15. novembru zagotoviti obvezno zimsko opremo, med drugim zimske pnevmatike.

Bodo zaradi popoplavne obnove dražje storitve?
07. 11. 2023 19.45Slovenija ima tretjo najvišjo inflacijo med državami z evrom, kažejo zadnji podatki Eurostata. Nadpovprečno so se v zadnjem letu podražile hrana in storitve. Medtem ko v nekaterih državah draginja že popušča, pri nas narašča bojazen, da bo inflacijo še dodatno podžgala popoplavna obnova.

Požar v Osijeku pod nadzorom, je bil podtaknjen?
04. 10. 2023 08.16Hrvaškim gasilcem je uspelo lokalizirati obsežen požar, ki je danes malo po polnoči izbruhnil v tovarni za reciklažo PET-plastike Drava International v Osijeku. Požar je pod nadzorom, je sporočila tamkajšnja mestna uprava. Pristojni v podjetju medtem sumijo, da za izbruhom požara tiči "zunanji vpliv", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, tudi lastnik podjetja je prepričan, da je bil požar podtaknjen.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...
21. 09. 2023 09.10Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

Tudi v Sloveniji bodo podelili frekvence za zasebna mobilna omrežja
20. 09. 2023 16.09Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos) pripravlja javni razpis za dodelitev frekvenc, ki bodo namenjene vzpostavitvi lastnih, zasebnih mobilnih omrežij podjetij, občin in drugih. Takšna omrežja so zanesljiva in varna ter omogočajo med drugim digitalizacijo procesov v podjetjih ali vzpostavitev pametnih mest, poudarjajo v Akosu. Uporabniki bodo lahko takšno omrežje postavili sami ali za to najeli mobilnega operaterja oz. ponudnike opreme. Akos ocenjuje, da bodo odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc izdane do sredine leta 2024.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Kako to jesen in zimo ugodno na sanjski Mauritius?
21. 08. 2023 00.15Mauritius se zagotovo nahaja na seznamu želja številnih ljubiteljev počitnic. Naj sanje to jesen in zimo postanejo resničnost – s pravočasno rezervacijo je sanjski Mauritius namreč dostopnejši, kot si morda mislite!

Za obisk Balija bo treba plačati pristojbino
13. 07. 2023 14.07Od prihodnjega leta bodo morali tuji turisti ob prihodu na priljubljeni indonezijski otok Bali plačati pristojbino v vrednosti devet evrov, je sporočil turistični urad na otoku. Zbrana sredstva bodo namenili za ohranjanje okolja in kulturne dediščine na otoku, ki je znan po številnih hindujskih templjih, zelenih riževih terasah in plažah.