afriška kuga

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

05. 12. 2023 15.55

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Afriška prašičja kuga se naglo širi, vse večje tveganje tudi pri nas

04. 10. 2023 15.50

Čeprav primera v populaciji domačih in divjih prašičev v Sloveniji še niso zabeležili, predstavlja naglo širjenje afriške prašičje kuge z vzhoda vse večje tveganje za prašičerejce in svinjino tudi pri nas. Zato je Uprava za varno hrano na območju celotne države zaukazala ukrep postavitve ograj okoli izpustov, območij proste reje in obor, kjer gojijo prašiče. Tako se namreč lahko prepreči stik gojenih glav živine z divjimi in močno zmanjša tveganje za prenos okužbe. Je ta ukrep lahko dovolj?

Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj

02. 10. 2023 10.34

Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki je bil sprejet zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči, so pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Približevanje afriške prašičje kuge: pas ob hrvaški meji območje z visokim tveganjem

17. 07. 2023 19.46

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi približevanja afriške prašičje kuge pas ob jugovzhodni meji s Hrvaško razglasilo za območje z visokim tveganjem. Pristojni so določili tudi druge ukrepe, med drugim izvajanje aktivnega iskanja poginulih divjih prašičev ter povečano vzorčenje in preiskave na bolezen tako pri domačih kot pri divjih prašičih.

Sloveniji se vse bolj bliža afriška kuga

14. 07. 2023 19.00

Hrvaška je države članice in Evropsko komisijo obvestila, da so v ponedeljek potrdili afriško prašičjo kugo še pri povoženem divjem prašiču na območju občine Rakovica v Karlovški županiji. Ker se bolezen približuje Sloveniji, se je sestala skupina veterinarjev, lovcev, biologov, epizootiologov in drugih strokovnjakov.

Afriško prašičjo kugo potrdili tudi v Bosni in Hercegovini

29. 06. 2023 09.49

Afriško prašičjo kugo so potrdili tudi v Bosni in Hercegovini. Bolezen v torek potrdili na 20 farmah v regiji Semberija na severovzhodu države. Pristojni so rejce pozvali k doslednemu izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni.

Afriška prašičja kuga: preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa

28. 06. 2023 19.00

Afriška prašičja kuga je tik pred vrati, pri naših južnih sosedih so namreč ugotovili prve primere te izjemno nalezljive bolezni, ki bi lahko povsem zdesetkala slovensko populacijo domačih prašičev. Ivan Toplak, ki pri nas podrobneje spremlja to bolezen, je prepričan, da je preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa. Zakole prašičev zaradi kuge namreč izvajajo v Italiji, na Madžarskem, zdaj še na Hrvaškem. Edina obramba pa je preventiva.

Na Hrvaškem potrdili afriško prašičjo kugo

27. 06. 2023 11.38

Na Hrvaškem so v ponedeljek potrdili prvi primer afriške prašičje kuge. Iz države poročajo o izbruhih v dveh obratih v Vukovarsko-sremski županiji. Slovenska uprava za varno hrano ob tem rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, tiste, ki se vračajo iz držav s potrjeno okužbo pa, da s seboj ne prinašajo izdelkov s prašičjim mesom.

Afriška prašičja kuga še nikoli tako blizu: odkrili so jo na mejah Hrvaške

25. 06. 2023 14.06

Afriška prašičja kuga povzroča veliko gospodarsko škodo. Je virusna bolezen tako domačih kot divjih prašičev. V Sloveniji primera še nismo zabeležili. Iz Hrvaške pa poročajo, da so jo potrdili v BiH, čisto blizu meje s Hrvaško. Tja se je najverjetneje prenesla iz Srbije.

Poginuli divji prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge

28. 09. 2021 10.35

Preiskave vzorcev poginulega divjega prašiča, ki so ga lovci našli na območju občine Ribnica na Pohorju, so pokazale, da prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge. Ob tem pristojni poudarjajo, da je zaradi zgodnjega odkrivanja te bolezni treba prijaviti najdbo vsakega poginulega divjega prašiča.

Sum na prisotnost afriške prašičje kuge pri divjem prašiču s Pohorja

27. 09. 2021 11.32

Lovci so na območju občine Ribnica na Pohorju našli poginulega divjega prašiča. Zaradi suma na prisotnost afriške prašičje kuge je bila o tem obveščena Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Afriška prašičja kuga, ki je v Sloveniji doslej še niso potrdili, je nalezljiva bolezen, a ne predstavlja nevarnosti za ljudi.

Prašičja kuga na pragu Slovenije

20. 04. 2021 11.54

Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo,  pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav.  Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem.  Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije

12. 03. 2021 09.31

Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Zaradi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge odobrili večji odstrel

27. 01. 2021 20.11

V Sloveniji je razglašena visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge, ki prizadene tako divje kot domače prašiče. Na Ministrstvu za kmetijstvo so sprejeli sklep, ki med drugimi ukrepi narekuje tudi povečan odstrel divjih prašičev. Za lovce se bo namenilo 400 tisoč evrov za nabavo orožja in opreme, ob odstrelu pa bodo dobili še denarno stimulacijo v vrednosti od 50 do 100 evrov. Čeprav bolezni pri nas do zdaj še nismo zaznali, se po besedah ministra za kmetijstvo "Sloveniji približuje iz praktično vseh smeri," zato je bilo ukrepanje nujno.

Zaradi okužb devetih zaposlenih začasno zaprli klavnico v Kamniku

29. 10. 2020 19.17

Mesno industrijo, ki jo je letos že prizadela afriška prašičja kuga, vedno bolj ogrožajo tudi okužbe s koronavirusom, ki se širijo med zaposlenimi. V Kamniku so zaradi potrjenih okužb pri devetih zaposlenih morali zapreti klavnico. Širjenje okužb od podjetij zahteva nenehno organiziranje proizvodnje na novo. Gre v bistvu za tekoči trak, kjer brez nekaj zaposlenih, dela ne morejo več opravljati. Novih ljudi pa tako hitro ne morejo dobiti.

Uprava za varno hrano rejce opozarja na nevarnost afriške prašičje kuge

03. 07. 2020 12.15

Potem ko je Srbija ta teden Evropsko komisijo obvestila o treh novih izbruhih afriške prašičje kuge, je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin slovenske rejce pozvala k pozornemu spremljanju zdravstvenega stanja svojih prašičev in doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov. Največje tveganje je krmljenje z ostanki hrane.

Afriška prašičja kuga le vprašanje časa

14. 05. 2019 06.00

Začelo se je v Keniji. Dolga leta je bil virus prašičje kuge prisoten le v Afriki, zato so ga tako poimenovali. S človekom se je virus prenesel v Gruzijo. Od tam se je selil v Rusijo. Hitro se je razširil proti vzhodu na Kitajsko in tudi proti zahodu v Evropsko unijo. Kuga je zdaj prisotna v vzhodnh članicah in verjetno zaradi človeškega faktorja tudi na zahodu v Belgiji. Sicer je glavni prenašalec bolezni divji prašič.

Smo pripravljeni na nevarno prašičjo kugo?

12. 06. 2014 17.25

Letošnjo pomlad smo v Evropo dobili nekaj, kar prav vsem kmetijskim državam povzroča nemalo skrbi. Gre za afriško prašičjo kugo, do sedaj ugotovljeni primeri bolezni na divjih prašičih pa so na Poljskem in v Litvi. Pri nas je ni, a previdnost ni nikoli odveč.