aerosol

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki
31. 01. 2023 07.00Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Mišja mrzlica: največ primerov zabeležili v Idriji, sledita Kočevje in Ljubljana
21. 06. 2021 14.26Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil nove podatke o številu primerov mišje mrzlice po občinah. Skupaj so zabeležili 213 okužb. Največ primerov so zabeležili v Idriji, kjer so letos zabeležili 23 primerov, sledita Kočevje s 19 primeri in Ljubljana s 13.

Nepovezani poslanci ter poslanci SD, LMŠ in SAB za nujno uvedbo dodatnih ukrepov
16. 04. 2021 13.37Poslanke in poslanci poslanskih skupin SD, LMŠ, SAB in nepovezanih poslancev zahtevajo sklic nujne seje Odbora za zdravstvo na temo nujne uvedbe dodatnih ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa.

Okuženi brez simptomov 'Ahilova peta pandemije', petina je superprenašalcev
01. 03. 2021 08.14Enoletno spremljanje novega koronavirusa in covida-19 je prineslo veliko dognanj o prenosu in kužnosti virusa. "Pred letom smo menili, da je oseba kužna šele, ko zboli, danes vemo, da že dva do tri dni pred tem. Covid-19 brez znakov preboleva okrog 40 odstotkov okuženih, odgovorni so vsaj za tretjino prenosov," opozarja infektolog Janez Tomažič.

Maske na prostem: kdaj so obvezne in kdaj ne?
15. 10. 2020 15.56Nošenje zaščitnih mask na prostem je po novem obvezno v vseh sedmih regijah, ki so obarvane rdeče. Ena od izjem je individualna športna dejavnost, čeprav Bregantova pravi, da sama tudi pri teku nosi masko, saj takrat okoli nas nastaja cel oblak kapljic. Masko boste od jutri morali imeti tudi v avtomobilu, razen če se boste peljali sami ali s člani skupnega gospodinjstva.

Območje požarov v ZDA skoraj tako veliko kot Slovenija, dim dosegel Evropo
16. 09. 2020 11.36Požari v Oregonu, Washingtonu in Kaliforniji so do zdaj terjali že več kot 35 žrtev. Skupno je uničenih okoli dva milijona hektarjev, kar je tako, kot bi požar zajel skoraj celotno Slovenijo. Gost dim pa je zajel številna mesta po ZDA, med drugim New York in prestolnico Washington DC, dosegel pa je že tudi Evropo.

Spodbudni rezultati zdravljenja z interferonom beta pri bolnikih s covidom-19
20. 07. 2020 12.41Prvi rezultati kliničnega poskusnega zdravljenja kažejo, da lahko zdravljenje z beljakovino interferon beta, ki jo človeško telo proizvaja ob virusni okužbi, bistveno zmanjša število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Beovićeva: Epidemije še ni konec, a rešili smo številna življenja
30. 04. 2020 12.10Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je povedala, da se v državi širi občutek, da se epidemija končuje, a da v resnici na konec epidemije še kakšno leto ne moremo računati, vsaj ne do razvoja cepiva. Poudarila je, da je tveganje za ponovni val ocenjeno kot zmerno, najpomembnejša za preprečitev tega pa je naša lastna zavest o novem načinu življenja, tj. upoštevanju ustreznih zaščitnih ukrepov.

Kateri primeri so nujni, kaj naredijo tisti z zobnimi aparati in kje so zasebni zobozdravniki?
15. 04. 2020 11.28S 16. marcem so morali zobozdravniki po odloku ministrstva za zdravje popolnoma prenehati z delovanjem. Pri njihovem delu se v zraku namreč ustvarja aerosol in v primeru okuženega pacienta bi bila okužena celotna ambulanta. Kaj to pomeni za tiste, ki imajo hude bolečine in potrebujejo nujno zobozdravstveno pomoč?

Kirurga z ORL klinike operirala intubiranega bolnika s covidom-19 in preprečila nadaljnje usodne zaplete
15. 04. 2020 06.00Rutinska 25-minutna operacija – traheotomija, to je, ko kirurško naredijo umetno dihalno odprtino na vratu in v sapnik vstavijo cevko, se je pri bolniku s covidom-19 spremenila v zahteven, dvakrat daljši poseg. Kirurška ekipa je operirala v skafandru, v treh oblekah, debelih rokavicah, s klasičnimi kirurškimi tehnikami in kar na bolniški postelji intenzivnega oddelka Infekcijske klinike v Ljubljani.

Konec druženja na javnih površinah, kršiteljem pa od 70 do 400 evrov globe
19. 03. 2020 06.16Opolnoči bo v veljavo stopila odredba, s katero bo prepovedano druženje na javnih površinah. V trgovinah imajo odslej prednost invalidi, nosečnice in upokojenci, Slovenija pa je dobila pol milijona zaščitnih mask, ki jih krvavo potrebuje. Nove raziskave kažejo, da se virus pri bolnih lahko prične prenašati že dva dni pred pojavom znakov bolezni.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko
15. 03. 2020 07.00Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

Elektronska cigareta eksplodirala in ubila moškega
17. 05. 2018 11.05Eksplozija elektronske cigarete je v V ZDA terjala prvo smrtno žrtev. 35-letni moški na Floridi je umrl, ko ga je del naprave silovito zadel v glavo. Takšni dogodki so redki, a imajo lahko grozljive posledice za uporabnike tovrstnih naprav.

Bolnišnice letno zavržejo za vsaj 5.700 ton hrane, domovi za starejše pa vsaj 3.060 ton hrane
24. 10. 2017 14.54Na svetu proizvedemo štiri milijarde ton hrane, od tega je 1,3 milijarde ton zavržemo. Še bolj žalosten je podatek, da je vsak deveti Zemljan še vedno lačen. Ekologi brez meja so preverili, kako je z zavrženo hrano v javnih zavodih ter ugotovili, da imamo rezerve. In rešitev? Za zmanjšanje količine zavržene hrane so nujne sistemske rešitve, pa tudi večja občutljivost ljudi do hrane.

Puščavski pesek zaprašuje ledenike v Alpah, ki se tudi zaradi tega hitreje talijo
03. 07. 2017 10.52Misija Matevža Lenarčiča je tokrat merjenje koncentracij črnega ogljika in puščavskega peska nad Alpami. Znani so že prvi rezultati. Meritve nad vzhodnimi Alpami in Karpati so pokazale, da puščavski pesek ob primernem vetru lahko doseže več tisoč kilometrov dolge razdalje in povzroča zapraševanje ledenikov.

FOTO: Lani obkrožil svet, zdaj preletava Evropo. Lenarčič zbira dokaze o katastrofalnih učinkih črnega ogljika
24. 03. 2017 11.13Evropski ledeniki so vir pitne vode in tudi energije. A so hudo ogroženi. Na ledu se nalaga črni ogljik in ledeniki se zato topijo hitreje. Kakšen je dejanski vpliv črnega ogljika, v novem projektu zanima tudi Matevža Lenarčiča. Nekaj po 10. uri je s portoroškega letališča poletel na prvo etapo nove znanstveno-raziskovalne naloge.

So vodne pipe, elektronske cigarete in 'vejpi' le trojanski konj?
04. 11. 2016 07.22Med mladimi je vse bolj priljubljeno kajenje elektronskih cigaret, vejpov in vodnih pip. Ti izdelki se reklamirajo kot manj škodljive oblike kajenja in celo kot pripomoček za odvajanje od kajenja. Toda vdihavanje kakršne koli snovi, razen čistega zraka, predstavlja tveganje za zdravje, so jasni strokovnjaki. Zato pozdravljajo novo zakonodajo, ki bo tudi te izdelke izenačila s tobačnimi.

Zakaj je nebo modre barve?
25. 08. 2016 20.33Vsi vemo, da je nebo modre barve, le malokdo pa verjetno ve, zakaj je prav modro. Sliši se kot lahko vprašanje, a v resnici nima zelo preprostega odgovora.

Lenarčič spet soočen s težavami: Moral sem podpisati izjavo, da me v primeru nesreče ne iščejo
15. 04. 2016 11.07Slovenski pilot Matevž Lenarčič, ki je na poti okoli sveta, je moral pred poletom v Malezijo podpisati izjavo, da ga v primeru nesreče ni treba iskati. Težave so sledile tudi v zraku, nad Filipini se je moral izogibati nevihtam.

Lenarčič po dvodnevni negotovosti in številnih zapletih nadaljuje pot
09. 04. 2016 10.16Pilot Matevž Lenarčič bo vendarle nadaljeval pot proti Mashallovim otokom. Dobil je namreč zeleno luč za polet s Havajev. Na poti okoli sveta v okviru projekta GreenLight WorldFlight bo Lenarčič opravil skupno 13 etap.

Lenarčič po servisu letala nadaljuje pot okrog sveta
03. 04. 2016 11.19Pilot Matevž Lenarčič, ki z ultralahkim letalom leti okrog sveta v misiji Črni ogljik, bo nadaljeval pot z letališča Moriarty v Novi Mehiki proti Watsonvillu v Kaliforniji, ki je nova postaja na njegovi poti. Po zelo napornem prečkanju Mehiškega zaliva je Lenarčič spet odpočit in v vrhunski formi.

Lenarčič pristal na Floridi. Na poti slalomiral med nevihtami, zapleti tudi pred pristankom
31. 03. 2016 09.23Pilot Matevž Lenarčič, ki je na poti okoli sveta, je srečno pristal na Floridi. Let čez Atlantik je bil razburljiv, saj je moral Lenarčič izvajati pravi slalom, da se je izognil središčem neviht, zapletlo pa se je tudi pred pristankom.

Polet okoli sveta: po nekaj težavah zaradi visokih temperatur Lenarčič nadaljuje pot čez Atlantik
28. 03. 2016 10.29Po enodnevnem premoru zaradi previsokih temperatur in nevarnosti pregrevanja motorja, Matevž Lenarčič z Zelenortskih otokov nadaljuje svojo pot okoli sveta. Pred njim je 18 ur letenja čez Atlantik.

Lenarčič se je že soočil z močno turbulenco, a je uspešno na 'zeleni' poti
26. 03. 2016 19.26Matevž Lenarčič je uspešno opravil dve etapi na svoji poti okoli sveta. S poletom, dolgim 42.000 kilometrov, želijo pridobiti čim več podatkov o koncentraciji, izviru in poreklu črnega ogljika vzdolž celotne poti.

EKSKLUZIVNE FOTOGRAFIJE IZ ZRAKA: Lenarčiča pospremili na pot okoli sveta
25. 03. 2016 07.01Pilot Matevž Lenarčič je krenil na pot okoli sveta. S sabo je vzel vse, kar je nujno potrebno za preživetje na tako dolgi poti, saj, kot je pojasnil, mora biti pripravljen na izredno situacijo, pa naj se zgodi na morju, v puščavi ali v džungli. Hrane ima s sabo za približno teden dni, sicer pa se bo sproti oskrboval.

VIDEO: Matevž Lenarčič znova odhaja na pot okoli sveta: tokrat bo 'lovil' črni ogljik
16. 03. 2016 15.39Matevž Lenarčič se znova odpravlja na pot okoli sveta. Njegova misija je tokrat merjenje koncentracij črnega ogljika v zraku, ki je drugi glavni povzročitelj podnebnih sprememb. Lenarčič je dejal, da gre lahko na taki poti veliko stvari narobe, ključno vlogo pa seveda igra vreme.

Večina ima zaradi strupene alge respiratorne težave
20. 08. 2015 11.06Znanstveniki hrvaškega centra za raziskave morja so prejeli okoli sto prijav zaradi težav, ki jih je povzročila strupena alga. Večina prijaviteljev opisuje respiratorne težave. Sicer pa strokovnjaki mirijo, saj se približuje konec cvetenja omenjene alge.

FOTO: Slovenci zaradi strupenih alg ne bomo obešali rdečih zastav, v Istri budno spremljajo koncentracije
19. 08. 2015 12.51Po pojavu strupenih mikroalg na plažah hrvaške Istre, tudi slovenski strokovnjaki spremljajo dogajanje v Jadranskem morju, a rdečih zastav ne bomo obešali, pravijo. Biologinjo Morske biološke postaje v Piranu smo povprašali o izvoru, preteklem pojavljanju in učinkih teh alg na človeka.