aditivi

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo

19. 03. 2024 12.55

Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

ZPS svari pred pijačo, ki je obnorela tudi slovenske najstnike

20. 10. 2023 09.57

Pijača Prime, še ne dve leti star napitek, ki je med drugim obnorel ZDA in Veliko Britanijo, je začela pohod po Sloveniji. Na trg jo dal priljubljeni spletni zvezdnik, ki nagovarja predvsem mlado občinstvo, in tudi po njegovi pijači posegajo v prvi vrsti najstniki. A težava je, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije, da zanje ni primerna. Ena od različic vsebuje kar 200 mg kofeina, cena pa je – tako ZPS – absurdno visoka.

Test čokoladnih sladoledov: dražje ni nujno boljše

20. 07. 2023 15.33

Cena ni nujno merilo kakovosti in najdražji sladoled ni najbolj kakovosten, je ena glavnih ugotovitev testa 16 čokoladnih sladoledov različnih blagovnih in trgovskih znamk, ki so jih pod drobnogled vzeli na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Ob tem so izpostavili, da je bil zmagovalec testa ekološki sladoled.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga

18. 03. 2023 09.00

Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih

08. 10. 2021 17.03

Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Aditive najdemo skoraj povsod, tudi tam, kjer niso nujno potrebni

29. 11. 2020 16.00

Večina predpakiranih prehranskih izdelkov vsebuje aditive, saj jih najdemo tako v kruhu kot francoskih solatah. A dejstvo je, da lahko potrošniki s svojo izbiro vedno vplivamo na ponudbo. Kaj sploh so aditivi, kakšno vlogo imajo in zakaj jih proizvajalci sploh dodajajo v izdelke?

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?

01. 03. 2020 11.10

Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

Pivčeva: Nisem naklonjena represiji, cilj dela komisije ni bil menjati ljudi

29. 11. 2019 11.45

Uprava za varno hrano po odkritju nedovoljenega aditiva v mesnih pripravkih o tem ni pravočasno obveščala javnosti, nato pa je bilo njeno komuniciranje napačno in zavajajoče, je pokazal notranji nadzor. Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je vodstvu uprave zato naložila izvedbo popravljalnih ukrepov.

Zaradi afere z aditivi v mesu ovadili vodstvo uprave za varno hrano

19. 11. 2019 18.24

Generalnemu direktorju uprave za varno hrano Janezu Posediju in glavni inšpektorici na upravi Andreji Bizjak ovadba očita prikrivanje nevarne prakse dodajanja sulfita v mesne pripravke.

Kava v kapsulah: preveč sladkorja in embalaže

14. 11. 2019 13.41

Zveza potrošnikov Slovenije je v sklopu primerjalnega ocenjevanja preverjala kakovost kapsul s kavo na slovenskem trgu. Kot ugotavljajo, ima večina ocenjenih izdelkov dodan sladkor, problematična je tudi večslojna embalaža. Polovica kapsul vsebuje aditive, barvila in stabilizatorje.

Po aferi mleto meso le opomin za mesarje, ki so dodajali prepovedane aditive?

14. 10. 2019 19.37

Inšpektorji za varno hrano so že v začetku junija v nekaterih mesnicah večjih trgovskih verig odkrili prepovedano rabo aditivov v mesnih pripravkih, in sicer v čevapčičih in pleskavicah. Bo za afero mleto meso kdo odgovarjal ali jo bodo mesarji res odnesli le z opominom? Na Zvezi potrošnikov Slovenije so kritični do odziva Uprave za varno hrano.

Razkrivamo, kje so prodajali čevapčiče s prepovedanimi aditivi

10. 10. 2019 15.04

Inšpektorji za varno hrano so v nekaterih mesnicah večjih trgovskih verig odkrili prepovedano rabo aditivov v mesnih pripravkih, in sicer v čevapčičih in pleskavicah. Razkrivamo, v katerih prodajalnah so prodajali sporne mesne pripravke.

Inšpektorji odkrili prepovedane aditive v čevapčičih iz večjih trgovskih verig

10. 10. 2019 10.53

Inšpektorji za varno hrano so že v začetku junija v nekaterih mesnicah večjih trgovskih verig odkrili prepovedano rabo aditivov v mesnih pripravkih, in sicer v čevapčičih in pleskavicah. Poročilo o ugotovitvah nadzora je ministrstvo za kmetijstvo objavilo šele po dobrih štirih mesecih, ko je sezona piknikov, ko se porabi največ teh pripravkov, že končana.

Papirnata embalaža za živila je lahko zdravju škodljiva

25. 07. 2019 13.23

Črnilo in druge kemikalije v papirnatih slamicah, lončkih za kavo in kartonskih škatlah za živila so lahko zelo škodljivi, tudi rakotvorni, je opozorila Evropska organizacija za zaščito potrošnikov Beuc. Skladno s tem je Evropsko komisijo pozvala k regulaciji papirnatega pakiranja.

Gobove juhe ... Kje so pa gobe?

04. 06. 2019 11.12

Da ima gobova juha iz vrečke s pravo domačo le malo skupnega, smo vedeli. Ne pa tudi, da ima le malo skupnega z gobami. Dve, ki sta naprodaj pri nas, vsebujeta zgolj dva odstotka gob, medtem ko je v z gobami najbogatejši teh gozdnih plodov okoli 10 odstotkov.

ZPS opozarja: Ledeni čaj ni čaj

11. 05. 2019 16.00

Otroci in mladostniki za žejo velikokrat posežejo po ledenem čaju. Čeprav ime nakazuje, da gre za čaj in se nam zato morda zdi boljša alternativa drugim sladkim pijačam, to ne drži. Ta "negazirana brezalkoholna pijača z okusom" ima s čajem, ki si ga pripravimo doma, le malo skupnega. S pollitrsko plastenko ledenega čaja v svoje telo vnesemo tudi do 12 kock sladkorja.

Ne kupujte predpakiranih potic, specite jo raje sami

19. 04. 2019 18.05

Domačo orehovo potico – tako, kot so jo pripravljale že naše (pra)prababice, boste na trgovskih policah zelo težko našli, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pregledali so deset orehovih potic in ugotovili, da so takšne brez aditivov prej izjema kot pravilo, nekatere imajo "zanimiv" seznam sestavin, vsebujejo pa od 40 do 60 odstotkov nadeva oz. od 9 do 28 odstotkov orehov.

Slovenki s prehranskimi dodatki za kamele prodrli na arabski trg

24. 09. 2018 12.49

Slovensko podjetje Protocamel, ki proizvaja prehranske dodatke za dirkalne kamele, je v Omanu podpisalo pogodbo za distribucijo svojih izdelkov v države Arabskega polotoka. Zagnalo bo proizvodnjo, kmalu pa načrtuje tudi nove zaposlitve. Že prihodnje leto, računa, bo doseglo milijon evrov prometa.

Tunina pašteta: tunine je od 30 do 50 odstotkov – kaj pa ostalo?

04. 04. 2018 10.18

Večina tuninih paštet vsebuje le dobro tretjino tunine. Na testu so ugotovili, da paštete vsebujejo veliko maščobe in srednjo količino nasičenih maščobnih kislin ter soli. Izkazalo se je, da najdražja pašteta ni najboljša izbira. 

Kebab – tako priljubljen, da mu EU ne more do živega

15. 12. 2017 12.13

Da so na svetovnem trgu na voljo bolj zdravi prigrizki, kot je kebab, ni niti skrivnost, niti presenečenje. A do sedaj so bile težava predvsem nezdrave omake, maščobe ter vprašljivost sestave mesa v kebabu. Pred dnevi pa se je dvom v primernost uživanja kebaba zavrtel v povsem novo smer: izziv so postali fosfatni aditivi. Ali kebab res predstavlja tako pomembno tveganje za naše zdravje, da mora o primernosti njegovega uživanja odločati EU?

Argeta brez aditivov za brezkompromisno kakovost

27. 11. 2017 06.30

Izdelki Argeta se ponašajo s pečatom »BREZ«, ki zagotavlja, da v njih ni ojačevalcev arome, konzervansov, barvil ali glutena.

Ste se kdaj vprašali, koliko zdravja je na vašem krožniku?

09. 11. 2017 14.33

Zdravi hrani je treba vrniti mesto, ki ga je nekdaj že imela. Na trgovskih policah je energijsko bogata hrana, a siromašna s hranili. Hrane več ne kuhamo, pač pa jo pogrevamo. Posledice takšnega prehranjevanja pa se poznajo tudi na izdatkih za zdravstvo. Ena od možnosti, da to preprečimo, je pobuda, da bi hrano v javnih ustanovah izvzeli iz sistema javnih naročil.

Kanadska raziskava: umetna sladila vplivajo na višjo telesno težo

29. 07. 2017 06.30

Obsežna študija o vplivu uživanja umetnih sladil na zdravje nakazuje na povezavo med tovrstnimi sladili in višjimi možnostmi za nastanek sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka, boleznimi srca in debelostjo.

Primerjava istih izdelkov s slovenskih in avstrijskih polic: tretjina odstopa od kakovosti

14. 07. 2017 12.27

Tri inštitucije, ki delujejo na področju prehrane, so končale primerjavo istih izdelkov, ki se nahajajo na naših in avstrijskih trgovskih policah. Ugotovili so, da je kakovost nekaterih izdelkov drugačna od tiste, ki jo kupimo v Avstriji. Nekatere sladke pijače pri nas imajo več sladkorja, jogurti več konzervansov ali barvil, nekateri izdelki v Sloveniji pa so tudi boljši.

BLOG: Resnice in zmote o hujšanju

11. 06. 2017 06.30

Kolikokrat ste že poskušali uvesti spremembe v vaš način prehranjevanja? Ste bili uspešni pri odpravljanju odvečnih kilogramov? So se na koncu kilogrami že spet vrnili? Niste mogli zdržati tolikšnega stradanja in odrekanja hrani? Naj vas vsaj malo potolažim – niste edini!

Kakšno vrečko izbrati, da narava ne bo trpela?

11. 04. 2017 06.26

V Evropi na leto v naravo odvržemo osem milijard plastičnih vrečk. To je več kot 15 tisoč vsako minuto. Čeprav postajamo bolj okoljsko ozaveščeni, smo tudi malomarni. Biorazgradljivo ne pomeni, da vrečka v naravi na hitro razpade in da jo lahko odvržemo kjerkoli, napisi, kot so "okolju prijazno", "100 % razgradljivo", pa so zavajajoči.

Primerjali izdelke s slovenskih in avstrijskih polic: naša kava z več maščobami, njihove čokoladne kroglice z več aditivi

17. 03. 2017 15.36

Inštitut za nutricionistiko je objavil rezultate primerjalne analize 23 naključno izbranih izdelkov z avstrijskih in slovenskih polic. Pri posameznih živilih so res našli podatke o manj ugodni sestavi hranil, a ne gredo zgolj v korist ene države. Naša kava je na primer vsebovala več maščob, avstrijske čokoladne kroglice za zajtrk pa več aditivov.

Srhljive ugotovitve: Topljeni sir v lističih ni pravi sir, dodajajo mu karoten, izvlečke paprike, emulgirno sol ...

09. 01. 2017 11.41

Rezultati primerjalnih testov za topljene sire v lističih različnih proizvajalcev in trgovskih blagovnih znamk so pokazali presenetljive rezultate. Le polovica topljenega sira namreč predstavlja sir, izdelki pa vsebujejo številne druge mlečne sestavine in aditive.