adhd

'Po več letih skrivanja in sramovanja sem si le upala zaprositi za pomoč'

10. 02. 2025 08.33

V prvem mesecu letošnjega leta se je na naš humanitarni program Veriga dobrih ljudi obrnilo več kot 100 družin, ki potrebujejo pomoč. Težave, s katerimi se soočajo družine, so raznolike, a vsem je skupno to, da trenutno s svojimi prihodki ne zmorejo priti čez mesec. K slednjemu pogosto privedejo bolezni staršev in/ali otrok, izguba zaposlitve, ločitev, nasilje v partnerskem razmerju ali izredni stroški, kot so nakup kurjave, registracija avtomobila, včasih pa le nakup zimskih oblačil in obutve za otroke ter navsezadnje vsesplošna draginja in zvišanje rednih mesečnih položnic.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

V združenju za otroško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe

29. 11. 2024 14.04

V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe za prvo obravnavo v otroški in mladostniški psihiatriji. Po njihovih navedbah so se čakalne dobe v zadnjem letu pri stopnji zelo hitro podaljšale za dodatna dva meseca, pri stopnji redno pa za dodatnih šest mesecev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Paris Hilton o svoji diagnozi ADHD: To je moje skrivno orožje

07. 10. 2024 10.00

Paris Hilton je bila včasih prepričana, da je diagnoza bolezni ADHD etiketa, ki jo bo zaznamovala za vse življenje. Po eni strani jo tudi je, a zvezdnica jo je obrnila v svojo korist. Kot je razkrila za tuje medije, je to namreč njeno skrito orožje, ki ji je pomagalo do uspešne kariere oziroma podjetniške poti, saj jo spodbuja h kreativnosti. Čeprav je bila v otroštvu zaradi svoje motnje v internatu, je danes zanjo hvaležna.

Neli, ki je Ladu povedala, da ima ADHD: Talenti so točno to, kar sem potrebovala

01. 10. 2024 12.20

V prvi avdicijski oddaji Slovenija ima talent smo med drugim spoznali tudi simpatično Neli Zajc, ki je takoj ob prihodu na oder povedala, da govori zelo hitro, saj ima ADHD, in s tem takoj pritegnila pozornost. Sicer pevka, ki si želi uspeti v šovbiznisu, je na odru pokazala, da je brez dlake na jeziku, a da ji zaradi simpatičnosti nihče tega ne more zameriti. Kako se je počutila, ko je bila na odru in kateri komentar žirantov se je je najbolj dotaknil?

8-letni Edvard in 7-letna Frida očarala, Lado stisnil zlati gumb

29. 09. 2024 19.53

V prvi oddaji jubilejne, desete sezone Slovenija ima talent, se nam je predstavilo obilo vrhunskih talentov. Popeljali so nas preko smeha, solz in navdušenja celo do zlatega gumba, ki ga je komaj 8-letnemu Edvardu in 7-letni Fridi, izjemnima matematikoma in šahistoma, namenil Lado!

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

13-letnik, ki je imel do 100 napadov na dan: naprava v možganih prinesla upanje

26. 06. 2024 16.49

Deček s hudo epilepsijo je postal prvi bolnik na svetu, ki je preizkusil novo napravo za nadzor napadov. Nevrostimulator, nameščen v njegovi lobanji, pošilja električne signale globoko v možgane, Oran Knowlson pa ima po njegovi zaslugi 80 odstotkov manj napadov.

Yungblud ali brizgajoča koncertna energija

13. 06. 2024 16.16

Žanrsko in spolno fluidni glasbenik Yungblud je na klubskem koncertu v hrvaški prestolnici pokazal, koliko odrske energije, empatične enotnosti, ljubezni in rokenrola premorejo milenijske generacije. Večkrat nagrajevani Britanec iz Yorkshirea je z novodobno punk držo in himničnim skladbami novodobni heroj mlajšim generacijam.

Katie Price mlade ženske svari pred posledicami lepotnih popravkov

29. 03. 2024 07.00

Nekdanja ameriška manekenka Katie Price, ki je sicer pristašinja in uporabnica lepotnih popravkov, pravi, da ni nič hujšega od kozmetičnih posegov žensk v zgodnjih 20. letih in jih želi poučiti o tveganjih, ki jih to prinaša. Manekenka in televizijska osebnost je znana po tem, da je šla tudi sama pod nož, a kot pravi, ni hinavka, ki bi to zanikala.

Supermarketi v Nemčiji uvajajo tiho uro

21. 03. 2024 06.02

Ste vedeli, da nekatere trgovine in supermarketi v Nemčiji strankam in trgovcem priporočajo, da šepetajo? Ponekod je skoraj popolna tišina celo obvezna. Nenehna izpostavljenost glasni glasbi, obvestilom po zvočnikih in piskom blagajn je povsod del vsakdana kupcev. A hrup ni samo moteč, zaradi njega lahko človek tudi zboli, že dlje časa opozarja stroka. In zato vse več supermarketov v Nemčiji uvaja tako imenovano tiho uro. Enkrat na teden za eno uro izklopijo zvočnike, da lahko stranke v miru nakupujejo v pravem pomenu te besede.

Hči Brucea Willisa razkrila, da je avtistka: Spremenilo se mi je življenje

20. 03. 2024 06.00

Tallulah Willis je razkrila, da so ji minulo poletje zdravniki povedali, da je avtistka. Hči nekdanjega igralskega para Brucea Willisa in Demi Moore je na družbenem omrežju objavila video, na katerem je kot punčka spremljala očeta na rdeči preprogi, videti pa je, kako ga gladi po glavi, medtem ko on daje izjavo za medije. Ob njem je pripisala: "Povejte mi, da sem avtistka, ne da bi mi povedali, da sem avtistka."

Tallulah Willis o motnjah hranjenja: Romantizirala sem nezdrave čase

23. 02. 2024 13.07

Tallulah Willis, hči igralca Brucea Willisa, opozarja oboževalce, ki trpijo zaradi motenj hranjenja, da pot do okrevanja ni enostavna ravna črta. Najmlajša od treh hčera Demi Moore je na družbenem omrežju delila zapis, v katerem je spomnila, da je tudi sama imela težave in priznala, da se še vedno bori s spremembami, ki se dogajajo v njenem telesu.

Zvezdnik Igre prestolov na odvajanju izvedel za diagnozo ADHD

16. 01. 2024 07.00

Da je imel v svoji igralski karieri, še posebej v času največjega uspeha s serijo Igra prestolov, težave z alkoholom, ni nobena skrivnost. Zdaj pa je Kit Harington razkril, da je imel težave tudi z duševnim zdravjem. Poleg socialne anksioznosti je zvezdnik prav v času obiskovanja rehabilitacijskega programa oziroma na odvajanju od alkohola izvedel za diagnozo ADHD. Kot pravi sam, je bil očitno ob pravem času na pravem mestu.

Domen Kljun je veliki zmagovalec šova Slovenija ima talent

17. 12. 2023 19.56

10 najboljših te sezone šova Slovenija ima talent se je potegovalo za laskavi naziv zmagovalca in bogato denarno nagrado v višini 50.000 evrov. Z največ glasovi je zmagovalec devete sezone Slovenija ima talent postal Domen Kljun!

Zdravnica, ki pri 88 še pomaga otrokom v vojni

26. 11. 2023 16.26

Otroci imajo veliko sposobnost, imajo nekakšne naravne vire za obvladovanje težav, vendar pa rabijo malo podpore. Če ne bi bilo tako, bi ob vseh strahotah človek že izumrl.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo

03. 09. 2023 06.00

Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

BLOG: Sladke paprike

27. 08. 2023 20.00

Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

Bella Hadid po več kot desetletju ozdravljena borelioze

06. 08. 2023 13.46

Slavni sestri, manekenki Gigi in Bella Hadid, sta nedavno skupaj nastopili na modni reviji oblikovalke Simone Porte Jacquemus, po dogodku pa je Bella morala nujno odhiteti na pregled k zdravniku. "Komaj čakam, da se vrnem," je po modni reviji zapisala Gigi, ki je zdaj pojasnila, za kaj gre in kaj se dogaja s sestro.

'Asad je Sirijo spremenil v tovarno drog'

17. 06. 2023 13.40

Zelo zasvojljiva droga, podobna amfetaminu, imenovana kaptagon, je preplavila Bližnji vzhod. Na črnem trgu naj bi trgovina s kaptagonom sirskemu režimu ustvarila trikrat več kot mehiški karteli skupaj. Britanska vlada ocenjuje, da je kar 80 odstotkov te droge proizvedene v Siriji. Pri razcvetu črnega trga, ki polni žepe Asadovega režima, imajo vplivno vlogo tudi evropska pristanišča.

Nova epidemija med mladostniki in otroci: Kratkovidnost

26. 05. 2023 18.43

Kratkovidnost se v otroštvu pojavlja v vedno zgodnejših letih in napreduje hitreje kot pred desetletji, opozarjajo strokovnjaki. Danes ima namreč že skoraj vsak drugi mladostnik očala. Velika težava so predvsem zasloni, ki so jim otroci prekomerno izpostavljeni. Tudi po več ur dnevno že v predšolskem obdobju.

'Glavni vzrok za agresijo je v nevzgojenosti in v nesprejemanju odgovornosti'

20. 04. 2023 18.38

Primer medvrstniškega nasilja v Celju pretekli teden je bil le eden od mnogih, opozarjajo strokovnjaki. Preplavili so splet in družbena omrežja, o njih tudi vse pogosteje poročamo mediji. Ob tem pa se vseskozi sprašujemo, kdo je kriv, da so taki prizori že normalen del našega vsakdana. In če so bili za to še pred desetletji krivi nasilje v družini, droge in alkohol, je treba danes vzrok iskati drugje.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Oče Ivana Božića: Izzival je usodo in jo izzval, on je nesrečnež

02. 12. 2022 09.54

Kot smo poročali, so včeraj aretirali Ivana Božića, mladeniča, ki je z avtomobilom v Splitu zbil 20-letnega policista. Z njim v hiši so bile še tri osebe, ki so prav tako pridržane, ovadili naj bi jih zaradi pomoči storilcu, za kar je predpisana kazen od šest mesecev do pet let zapora, a preiskava kaznivega dejanja še poteka. Menda mu grozi kazenska ovadba zaradi poskusa umora, ker je pri opravljanju službene dolžnosti uradni osebi povzročil smrtno nevarne telesne poškodbe. S kraja nesreče je pobegnil, kar bo zanj tudi precej oteževalna okoliščina v nadaljevanju postopka.

Zgrešeno je razmišljanje, da ima vsak živahen otrok ADHD

18. 11. 2022 19.05

Kaj pa pravzaprav je ADHD in kako ga prepoznamo? Čeprav se o tem govori šele zadnje obdobje, je problematika v Sloveniji poznana že od 80-ih let. Gre za motnjo pozornosti s hiperaktivnostjo, s katero se pogosteje soočajo dečki kot deklice. In zgrešeno je razmišljanje, pravijo strokovnjaki, da ima vsak bolj živahen otrok ADHD. Kako s takim otrokom ravnati, kako jim pomagajo v šolah in kaj svetujejo psihologi?

Po hudi prometni nesreči mu je diagnoza ADHD dala nov smisel v življenju

18. 11. 2022 18.53

Danes 30-letni Matic Novak je bil pred usodnim junijem 2019 v svojem življenju vpet v tisoč in eno stvar. Reševalec na motorju, v gorah, vojak. Njegov dan ni minil brez adrenalina in akcije. A huda prometna nesreča na nujni vožnji mu je življenje postavila na glavo. Po rehabilitaciji, ki je trajala kar tri leta, je Matic vendarle okreval, a v stare tire se zaradi nesreče ni več mogel vrniti. Kot otrok je dobil diagnozo ADHD, zato se je odločil, da začne pomagati otrokom, ki se soočajo s podobnimi težavami, kot se je sam.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'

08. 10. 2022 07.00

Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Zaključek projekta SPARBECEDA

25. 05. 2022 00.15

Spar Slovenija podaril 10.000 EUR otrokom z učnimi in bralnimi težavami

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami

19. 05. 2022 17.55

Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.