absentizem

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri

11. 01. 2024 06.00

V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Svetniki izglasovali veto na zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu

19. 12. 2023 16.01

Državni svet je z 20 glasovi 'za' in 8 glasovi 'proti' izglasoval odložilni veto na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Pobudo za veto je v ponedeljek na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev.

Rekorder, ki je na bolniški skoraj osem let, mesečno dobi več kot 20 tisoč evrov

07. 12. 2023 17.20

Ena največjih težav slovenskega zdravstva je med drugim bolniška odsotnost. Stanje je v zadnjih letih skrb vzbujajoče, saj število bolnikov na dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4.200 ljudi, jih je bilo lani že 8.500. Rekorder, ki je na bolniški skoraj osem let, pa mesečno dobi več kot 20 tisoč evrov. Kako je to mogoče? Kaj počnejo nadzorni organi, komisije? Absentizem namreč siromaši zdravstveno blagajno. Ekipa Dejstev se je poglobila v drobovje bolniškega sistema.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

'Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor'

29. 11. 2023 06.00

Da davčno breme za gospodarstvo postaja pretežko, opozarjajo v gospodarski zbornici, da vse to vodi v sivo ekonomijo, pa opozarja predsednik obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar. "Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Finančnega ministra Klemna Boštjančiča je pozval k znižanju davkov, saj je prepričan, da se gospodarstva ne sme več dodatno obremenjevati. Opozarja, da se na plečih gospodarstva ne sme reševati niti problema absentizma, od današnjega vrha gospodarstva, kjer bo podjetnike nagovoril tudi predsednik vlade Robert Golob, pa pričakuje, da "se tudi v Sloveniji vendarle začne odločati v prid gospodarstva".

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?

28. 11. 2023 18.16

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Godčeva: Interpelacija je na mestu; Kozlovičeva: Naj raje vložijo dober zakon

30. 06. 2023 06.00

Bodo v Gibanju Svoboda stopili v bran zdravstvenemu ministru Danijelu Bešiču Loredanu? Kakšna bo usoda ministra, ki je bil še nedavno najbolj priljubljen slovenski politik? Opozicijska SDS interpelacijo postavlja na dveh glavnih očitkih: daljšanje čakalnih dob ter neizpolnjene in prelomljene obljube o časovnicah. Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda priznava, da so si nekatere časovnice postavili optimistično, saj so verjeli, da jih bodo ujeli. Da pa se težave zdravstva kopičijo že vrsto let, zato je očitek, da bi morali v letu dni postaviti zdravstveno reformo, neutemeljen, celo smešen. "V letu dni ni izpolnil tistega, kar se je od njega pričakovalo," pa je jasna Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS.

Poskus štiridnevnega delovnika uspešen: zaposleni so v manj časa naredili več

28. 06. 2023 14.17

Poskusna uvedba štiridnevnega delovnega tedna v visokotehnološkem podjetju Visionect iz Ljubljane se je izkazala za zelo uspešno. Zadovoljstvo zaposlenih se je pričakovano povečalo, a povečala se je tudi produktivnost. Štiridnevni delovnik na dolgi rok državi, podjetjem in posameznikom prinaša velike koristi, so povedali na okrogli mizi.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

14. 06. 2023 06.12

Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Veliki projekt štiridnevnega delovnega tedna prepričal Britance

21. 02. 2023 21.07

Potem ko je Velika Britanija med junijem in decembrom lani izvedla obsežno testiranje štiridnevnega delovnega tedna, v katerem je sodelovalo 61 organizacij iz različnih panog in 2900 delavcev, ki so obdržali polno plačo, večina od sodelujočih podjetij ohranja to ureditev, tretjina pa jih je pripravljena štiridnevni delovni teden obdržati trajno.

Tako sindikati kot delodajalci podpirajo izhodišča za zdravstveno reformo

17. 02. 2023 06.34

Ekonomsko-socialni svet je obravnaval koalicijska izhodišča za zdravstveno reformo. V zvezi svobodnih sindikatov so ocenili, da gre za eno bolje pripravljenih zdravstvenih reform. Izhodišča načeloma podpirajo tudi delodajalci.

Bešič Loredan pred skupščino ZZZS s pojasnili glede zdravstvene reforme

14. 02. 2023 15.46

Člani skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) niso najbolj zadovoljni s pojasnili ministra Danijela Bešiča Loredana glede napovedane zdravstvene reforme in vloge, ki bi jo pri tem imel zavod. Je pa minister z zagotovilom, da se vladni očitki o koruptivnosti ZZZS ne nanašajo na skupščino ali upravni odbor, uspel nekoliko pomiriti zbrane na izredni seji.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Sindikat ministrstvu očita zavajanje: 'V resnici jih briga za mlade'

31. 12. 2020 13.19

Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade, so prepričani v Sindikatu Mladi plus. Ministrstvu očitajo zavajanje in manipuliranje. "Sprejeti ukrep povečuje zaposlitvene priložnosti za vse delovno sposobne, zato nikakor ne gre za prisilno upokojevanje," pa odgovarjajo na ministrstvu.

'Za normalizacijo razmer bi morali zaposliti najmanj 300 novih ljudi'

20. 12. 2018 11.05

Zaposleni na centrih za socialno delo so vnovič opozorili na neprimerne pogoje dela, v katerih zaposleni trenutno ne morejo korektno opravljati svojih nalog. Zaradi neposluha pristojnega ministrstva, da bi vendarle zagrizli v kislo jabolko in se konkretneje lotili reševanja kadrovske problematike, so za 9. januar napovedali enourno opozorilno stavko.

Način, kako v javnem sektorju privarčevati pri strošku bolniške odsotnosti

01. 12. 2016 06.30

Strošek bolniške odsotnosti, ki traja več kot 3,18 dni na letni ravni, je višji od stroška izvedbe programa Zdravi in vitalni v javnem sektorju.

Aplikacija, ki pomaga pri obvladovanju stresa

20. 05. 2013 11.56

Slovenski in tuji strokovnjaki so pripravili spletno in mobilno aplikacijo, ki v obliki virtualnega trenerja pomaga obvladovati stres, podprta pa je s strokovnim znanjem. Ena poglavitnih stvari za obvladovanje stresa je redna telesna aktivnost.

Zaradi bolniških izgubili 10 milijonov delovnih dni

06. 03. 2010 10.37

Odsotnost z delovnega mesta zaradi zdravstvenih težav je slovensko družbo lani stala med 850 in 900 milijoni evrov. Vsak dan bolniško uveljavlja okoli 38.500 ljudi.

UKC se pripravlja na pandemijo nove gripe

05. 08. 2009 12.32

V ljubljanskem UKC v primeru pandemije načrtujejo 'zaprtje' glavne stavbe kliničnega centra, obolele pa bi zdravili v nekaterih bolj izoliranih objektih. Po napovedih naj bi zbolela četrtina Slovencev.

'Treba bo drug drugega preganjati'

19. 05. 2009 16.18

Slovenija se po uveljavljanju bolniških dopustov uvršča v sam vrh Evropske unije. Višina bolniških nadomestil je prav tako med najvišjimi v Evropi. Zaradi tega letno nastane od 750 do 800 milijonov evrov stroškov.