Zveza lastnikov Slovenije

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

'Živali lahko pridobijo veliko, ljudje pa ne bomo izgubili nič'
11. 02. 2025 16.15Zveza nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije pozdravlja osnutek novele zakona o zaščiti živali, ki je od ponedeljka v javni obravnavi. Poudarjajo, da živali lahko s predlaganimi spremembami veliko pridobijo, medtem ko ljudje ne bomo izgubili praktično nič. Predlog ukinitve baterijske reje pozdravlja tudi društvo AETP.

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?
14. 11. 2024 06.15Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.

Pristojni preiskujejo pokole okoli 70 živali: povzročili naj bi jih psi
25. 01. 2024 15.27Policijska uprava Maribor in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obravnavata več pokolov gojene divjadi in drobnice v zadnjih tednih. Gre za približno 70 živali, ne glede na sume, da so povzročitelji psi, pa doslej niti inšpekcija uprave, pristojne za veterinarstvo, niti policija nista identificirali morebitnih lastnikov psov.

Kmetijske organizacije poslanskim skupinam: 'Upoštevajte stališča stroke'
15. 09. 2023 14.13Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali je prejel kritike že ob sprejemu, in sicer od NSi, nad njim pa ni navdušena niti veterinarska stroka. Kritikam so se zdaj pridružili še Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica, Sindikat kmetov, Zveza podeželske mladine in Zveza kmetic, ki so poslanskim skupinam poslali odprto pismo s prošnjo o ponovnem razmisleku glede predloga.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Golob ni naklonjen prodaji Športne loterije tujim skladom
22. 05. 2023 14.51Predsednik vlade Robert Golob si prodaje Šporne loterije, ki so jo napovedali nekateri lastniki, ne želi. "Izkušnje z dosedanjimi prodajami našega premoženja tujim skladom so brez izjeme slabe," je danes v DZ odgovoril na poslansko vprašanje. A kot je opozoril, vlada v tem prodajnem postopku nima pristojnosti.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS
12. 05. 2023 20.25Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov
14. 04. 2023 06.1219-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Rekordna licitacija: kar 9566 hlodov, najdražji vreden 23.490 evrov
15. 03. 2023 11.36Tudi letošnja 17. licitacija vrednejših sortimentov lesa na Koroškem je postregla z rekordi. Organizatorji so zbrali 9566 hlodov, kar je največ doslej, skupno pa dosedanji izkupiček ocenjujejo na 4,5 milijona evrov. Tokrat so bili zaradi vremenskih razmer prvič primorani premikati datume licitacije, skrb ostaja iskanje ustreznega prostora.

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom
30. 10. 2022 09.12Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.

Vrstijo se pozivi za uveljavljanje predkupne pravice za delež v Savi
09. 02. 2022 11.32Medtem ko imata SDH in Kad do konca meseca čas za odločitev o uveljavitvi predkupne pravice za Yorkov delež v Savi, se vrstijo pozivi za zaščito strateške turistične infrastrukture. V ZSSS so tak poziv posredovali v DZ, v Zavezništvu za demokratično in pravično Slovenijo pa so politiko pozvali k uveljavitvi predkupne pravice.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki
27. 11. 2021 08.16Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'
05. 07. 2021 10.09Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.

Sindikat v Adientu izpogajal odpravnine, 'ki bodo zadovoljive za vse zaposlene'
22. 04. 2021 16.45Slovenjgraško podjetje Adient, ki zaposluje 430 ljudi, bo prenehalo s proizvodnjo in vrata tovarne zaprlo še v letošnjem letu, s čimer bi brez dela ostali vsi zaposleni. Sindikatu v podjetju pa je zdaj uspelo izpogajati odpravnine, ki bodo zadovoljive za vse zaposlene. "S tem smo dosegli, da bodo lahko vsi delavci nekako premostili finančne težave, ki jih čakajo v prihodnje, ko bodo iskali novo zaposlitev," so sporočili iz sindikata.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Otrokom družin v stiski pričarali tople in vesele praznike
02. 01. 2020 18.26Praznični dnevi naj bi bili čas veselja in obdarovanja, a za vse ni tako. Nekatere družine se praznikov bojijo, saj takrat za otroke ni toplih šolskih obrokov, zaradi finančnih stisk pa so pogosti tudi prepiri. Zato na Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje vsako leto pripravijo božične in novoletne tabore za vse otroke. 50 otrokom so tako tudi letos pričarali lepe praznike, obiskal pa jih je tudi dedek Mraz.

V spomin na žrtve totalitarizma in dva milijona ljudi, ki so sklenili roke za neodvisnost
23. 08. 2019 07.00V Sloveniji in Evropi obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je pred desetimi leti določil Evropski parlament. Na ta dan pred natanko 80 leti je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo. Obeležujemo pa tudi 30. obletnico t. i. baltske poti iz leta 1989, ko je roke skupaj sklenilo dva milijona ljudi.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?
31. 01. 2019 17.27Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

V akciji 'Pomladimo gozdove' bodo posadili 10.000 sadik
08. 10. 2018 13.25Pred štirimi leti je žledolom uničil 51 odstotkov vseh gozdnih površin v Sloveniji. Po lanskem decembrskem vetrolomu je škoda še večja, zato Slovenski državni gozdovi zdaj organizirajo vseslovensko akcijo pogozdovanja "Pomladimo gozdove". Prostovoljci bodo na šestih različnih lokacijah posadili 10.000 sadik različnih drevesnih vrst.

Najvrednejši les še vedno gorski javor. Iglastim gozdovom tudi letos grozijo podlubniki
15. 02. 2017 16.41Za kubični meter gorskega javora je bilo na licitaciji lesa treba odšteti 9.375 evrov. Les, prodan na licitaciji, sicer predstavlja le najbolj kakovosten del celotnega poseka lesa v Sloveniji v letu 2016, ki ga je zaznamoval predvsem sanitarni posek.

Ne veste, kaj bi z vrednostnimi papirji? Morda vam bodo ti izračuni pomagali
06. 10. 2016 11.00Skoraj pol milijona potrošnikov se mora do konca leta, ko bodo ukinili registrske račune, odločiti, kaj naj naredijo z vrednostnimi papirji, ki jih hranijo tam. Možnosti je več, papirje lahko obdržite, jih prodate ali se jim odpoveste. Lahko tudi ne storite nič, a to s seboj prinese nepričakovane stroške.

Denar, ki ga dobrodelne organizacije zaslužijo z raznimi akcijami, roma v žep države
31. 08. 2016 10.34Kako neumno je, da morajo gasilci, ki s prodajo koledarjev zbirajo denar za nakup dodatne opreme, plačati davek na dobiček? To se sprašujejo nevladniki, ki vladi predlagajo, da jih oprosti plačila davka. "Če mora Rdeči križ plačati 1300 evrov davka, pomeni to 130 prehranskih paketov manj," opozarjajo. A na finančnem ministrstvu predlogu niso naklonjeni.

VIDEO: Slovenci najboljši les kurimo, tujci ga oplemenitijo in iz njega izdelajo jahte in glasbila
12. 02. 2015 11.41Na licitaciji vrednejših sortimentov lesa v Slovenj Gradcu je tudi tokrat najvišjo ceno dosegel hlod gorskega javorja rebraša. Licitacija je pokazala, da les ni več samo za kurjavo, ampak se ga da dobro prodati in oplemenititi, kar bo naredil tudi kupec s Portugalske, ki bo iz tega lesa izdeloval furnir za jahte in glasbila.

Na Hrvaškem razkriti tisti, ki ne plačujejo delavcev. Kaj pa Slovenija?
16. 07. 2014 10.28Hrvaška davčna uprava je objavila seznam podjetij in obrtnikov, ki delavcem letos niso izplačali vsaj treh plač. Država napoveduje, da bodo morali neodgovorni delodajalci zastaviti zasebno premoženje, če na računih svojih podjetjih nimajo denarja za plače.

Koliko bo letos vreden najdražji hlod?
19. 01. 2014 09.28Na lanski licitaciji vrednejšega lesa je najvišjo ceno dosegel gorski javor, in sicer kar 6181 evrov za kubični meter. Letos bodo lahko kupci licitirali 1046 hlodov. Na licitaciji so zelo zaželene tudi sadne in druge redke drevesne vrste.

Bomo kmalu plačevali davek na pse?
16. 10. 2013 14.25Kinološka zveza predlaga, da bi uvedli tako imenovani davek na pse. Zdaj se govori o letnem znesku 10 evrov za enega psa, dajatev pa bi uvedli le pod pogojem, da bi uvedli brezplačno čipiranje, znižali stroške cepljenja in večino drugih stroškov lastnikov psov.

'Izgubljamo celo generacijo mladih novinarjev'
03. 05. 2013 09.49V Društvu novinarjev Slovenije poudarjajo, da ekonomski in socialni položaj novinarjev pada ter da mlade novinarje podjetja držijo v povsem podrejenem odnosu. Združenje novinarjev in publicistov posebej skrbi vpletanje politike v novinarsko delo.