Zupanc

Koalicija napoveduje podporo Dijani Možini Zupanc za novo varuhinjo

25. 03. 2025 14.31

Poslanske skupine koalicije so na usklajevanjih soglašale, da podprejo Dijano Možina Zupanc za novo varuhinjo človekovih pravic, je sporočila vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. O tem so tudi že obvestili predsednico republike Natašo Pirc Musar.

Predsednica predlagala novo varuhinjo človekovih pravic

17. 03. 2025 19.31

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je koaliciji sporočila svoj predlog za naslednjo varuhinjo človekovih pravic. To je doktorica prava in dosedanja namestnica varuha, Dijana Možina Zupanc. Za izvolitev varuhinje je potrebna podpora dveh tretjin poslanskih glasov.

'Požar v Puconcih ni naključje, javna služba sežiganja odpadkov ne deluje'

13. 03. 2025 14.52

Požar v podjetju Cerop Puconci ni naključje, obvezna gospodarska javna služba sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov ne deluje, so opozorili predstavniki podjetja, zbornice komunalnega gospodarstva in združenja predelovalcev komunalnih odpadkov. Državo so pozvali k nujni ureditvi energetske izrabe odpadkov.

Tožilstvo: Dornavski župan je ravnal zavržno, a po zakonodaji ne kaznivo

19. 02. 2025 16.47

Čeprav je tožilstvo zavrglo ovadbo zoper dornavskega župana Mateja Zorka, se nadaljujejo pozivi k njegovemu odstopu. Tožilka je namreč ovadbo zavrgla zaradi pomanjkljive zakonodaje, a v sklepu navedla, da je Zorko storil zavržno dejanje, ko je k spolnemu odnosu nagovarjal osebo, za katero je verjel, da je stara 14 let. Osumljenčev namen dokazuje tako vsebina pogovora kot tudi njegov prihod na dogovorjeno lokacijo, kamor je prinesel podlogo, steklenico viskija in lubrikant. Zorko zadeve ne komentira.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Bili smo tam, kamor ne boste vstopili živi

17. 09. 2024 17.43

Nekoliko nelagoden občutek je, ko se človek prvič sprehodi po stopnicah avle Medicinske fakultete v Ljubljani v klet, kjer domuje Inštitut za sodno medicino. Pa ne le zaradi tega, ker tam spodaj manjka dnevna svetloba, ampak tudi zaradi zavedanja, da tja z izjemo zaposlenih ne boste prišli prostovoljno.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Na Internautici zadišalo po starih časih, na ogled tudi svetovna premiera

17. 05. 2024 08.16

Na 26. mednarodni razstavi navtike Internautica, ki do nedelje poteka v Marini Portorož, je po slabšem obdobju zaradi covida-19 spet toliko plovil kot v zlatih časih, je pred odprtjem dogodka izpostavil predstavnik soorganizatorja Jurij Korenc. Razstavljenih je nekaj čez 150 plovil dolžin od 2,5 pa vse do 30 metrov.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije

04. 04. 2024 14.06

Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki je ostal brez želodca?

19. 02. 2024 19.10

Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki so mu zaradi zamenjave vzorcev tkiva v zasebnem medicinskem centru Barsos novembra na Onkološkem inštitutu odstranili zdrav želodec? Medtem ko njegov odvetnik pričakovanega zneska še ne razkriva, je dolgoletni poznavalec odškodninskega prava v medicini, odvetnik Bernard Zupanc, prepričan, da povračilo škode ne bo milijonsko. Pa čeprav je pacient, kot smo razkrili, komaj v poznih štiridesetih, nikoli več ne bo imel povsem normalnega življenja. Kaj pa odškodnina za drugega pacienta, ki je bil zaradi napake prikrajšan za zdravljenje hudega raka? Jo bo sploh dobil?

Nova infekcijska klinika: bomo ostali brez 70 evropskih milijonov?

12. 02. 2024 19.05

Potem ko smo zaradi zamude pri prenovi glavne stavbe ljubljanskega kliničnega centra izgubili skoraj 50 milijonov evrov evropskega denarja, bi lahko brez evropskih milijonov – in to kar 70 – ostali tudi v primeru gradnje infekcijske klinike. Razlog so zamude pri delih, ki jih je treba izvesti pred začetkom gradnje. UKC zato poziva ministrstvo za zdravje, naj poskrbi za pravočasno izvedbo del, ministrstvo za zdravje pa opozarja, da UKC spreminja odločitve med izvedbo projekta, kar je lahko velika težava pri izpolnjevanju časovnih rokov.

Tuji jezik že za prvošolčke, bo z NPZ znanje na prvem mestu?

01. 02. 2024 18.45

Med predlaganimi spremembami zakona o osnovni šoli je tudi uvedba nacionalnega preverjanja znanja za tretješolce ter uvedba obveznega prvega tujega jezika v prvem razredu osnovne šole. Medtem ko se nekateri šolniki sprašujejo o smiselnosti nacionalnega preverjanja znanja že v tretjem razredu, pa uvedbo obveznega tujega jezika za prvošolčke pozdravljajo.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov

04. 01. 2024 18.09

Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Zaradi navala na urgenci daljši čas obravnave

29. 12. 2023 12.01

Od četrtka zvečer v UKC Ljubljana beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj: gripe, respiratornega sincicijskega virusa, covida-19 in pljučnice. Posledično se je na urgenci infekcijske klinike in na internistični prvi pomoči podaljšal čas zdravstvene obravnave.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?

09. 11. 2023 06.00

Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Pretresljive stiske s poplavljenih območij

19. 10. 2023 08.26

Nekoč so bile njen dom domače in tuje univerze, danes 80-letna profesorica doma nima več. Nekoč so pred njihovo hišo stala otroška igrala, danes kamenje. Nekoč sta si izposodila denar, da sta odšla na svoje, danes družini grozi, da bo morala dom zapustiti. To je le nekaj zgodb s poplavljenih območij, ki so se jim odločili prisluhniti v Verigi dobrih ljudi. Pa ne le prisluhniti, ampak seveda tudi z vašo pomočjo pomagati in spremljati, dokler se v zgodbah ne bodo začeli pojavljati srečni konci. Z Anito Ogulin se je na teren odpravila Anamarija Ficko. Tokrat v Letuš, kjer naj bi še pred novembrom vendarle izvedeli, ali bodo morali zapustiti svoje domove ali ne.

Mati umrlega Tomaža je prepričana, da so zdravniki naredili napako

29. 09. 2023 19.05

Mati umrlega najstnika toži ljubljanski klinični center za slabih 97 tisočakov. Prepričana je, da njenemu sinu, ki je imel hude glavobole, niso postavili prave diagnoze in da ga niso pravilno zdravili ter da svojcem niso korektno pojasnili možnosti zdravljenja doma in v tujini. V UKC-ju se branijo, da je najstnikova družina ponujeno pomoč večkrat zavrnila ter da so ravnali strokovno in vestno.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč

17. 07. 2023 06.00

Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Dan D za dijake: kako so se odrezali na maturi?

10. 07. 2023 08.34

Za dijake je danes dan D, saj so prejeli težko pričakovane rezultate mature. Splošno maturo je uspešno opravilo 91 odstotkov maturantov, od tega jih je 316 doseglo izjemen rezultat, v generaciji pa je bilo tudi 18 diamantnih maturantov, ki so zbrali vse točke. Poklicno maturo je medtem uspešno opravilo 89 odstotkov dijakov, izjemen uspeh pa je doseglo 356 kandidatov iz 81 šol.

Tina Šutej na mitingu v Novem mestu do zmage in rekorda stadiona

04. 07. 2023 22.39

Na 34. atletskem mitingu za mednarodno ligo AZS v Novem mestu je pričakovano v skoku s palico v ženski konkurenci zmagala slovenska rekorderka na prostem v tej disciplini Tina Šutej. Brez pretiranega napora je slavila tudi Lia Apostolovski v skoku v višino, uspešno pa se je z zmago na atletske steze vrnil Luka Janežič.

Najemnik Gostilne Rožnik odločen, da odhaja

16. 06. 2023 13.34

Najemnik gostilne na Rožniku Peter Zupanc bo zaprl svoja vrata. Kot smo izvedeli, sta se z lastnico dogovorila, da poskušata poslovno sodelovanje do konca delovnega tedna rešiti, a žal neuspešno. Kot je sporočil, jim lastnica ni želela podaljšati najemne pogodbe za pet let, saj da "jih ni dobro spoznala". S 1. julijem tako odhaja.

Nova bera medalj za slovenske borce

09. 04. 2023 17.44

V avstrijskem Welsu je potekal mednarodni borilni turnir organizacije WMAC, ki se ga je udeležilo več kot 800 tekmovalcev iz 12 držav, med njimi šest borcev in bork iz treh slovenskih klubov. Ti so znova pokazali dobro formo in se domov vrnili s štirimi zlatimi, eno srebrno in eno bronasto medaljo.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Pet suverenih zmag in spektakularen nokavt

13. 03. 2023 19.44

Slovenski tajski boksarji nadaljujejo uspešen pohod na mednarodnih turnirjih. Po odličnih predstavah v Avstriji so tokrat pokorili nasprotnike na 11. Spartan pokalu v Budimpešti. Ekipa petih borcev iz treh klubov se je domov vrnila s 100-odstotnim izkupičkom.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'

06. 03. 2023 17.49

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom

24. 02. 2023 12.01

Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Jelinčičevo vilo naj bi rušili. Jelinčič: To ni mogoče

20. 02. 2023 14.21

Vilo Zmaga Jelinčiča, ki jo prodaja za tri milijone evrov, želi ljubljanska občina porušiti. Po veljavnih prostorskih aktih je namreč predvidena odstranitev, na tem mestu pa naj bi zgradili stolpnice. Jelinčič pravi, da o rušenju nič ne ve, a da se to gotovo ne bo zgodilo. Kot pojasnjujejo na MOL, je objekt že od leta 2009 glede na občinski podrobni prostorski načrt predviden za rušenje: "To je znano že od leta 2009."