Zois

Prava redkost v slovenskih gozdovih: v objektiv ujeli risa z rozetastim vzorcem

15. 12. 2023 17.41

"Ris na posnetku ima rozetast vzorec kožuha in bi zato lahko bil potomec preseljenega risa Katalina, ki ima teritorij nedaleč stran od Snežnika," so ob posnetku risa, ki teče po zasneženem gozdu, zapisali na Facebook strani projekta LIFE Lynx, katerega glavni cilj je reševanje dinarsko-jugovzhodne alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev.

Bomo v Sloveniji praznovali novi državni praznik?

07. 06. 2023 18.24

Ministrstvo za delo je pripravilo predlog za uvedbo novega državnega praznika, dneva znanosti, ki bi ga praznovali 10. novembra, na svetovni dan znanosti za mir in razvoj, ki je tudi dan smrti slovenskega razsvetljenca in mecena Žige Zoisa. Praznik po predlogu novele zakona, ki je v javni razpravi do 23. junija, ne bi bil dela prost dan.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli

22. 04. 2023 07.00

Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

14. 01. 2023 10.18

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

Za risinjo Nežo ostali zlomljena ovratnica in sledovi krvi

12. 09. 2022 19.41

Kriminalisti se zadnje mesece ukvarjajo s prav posebnim zločinom. Ugotoviti hočejo, kako je končala risinja Neža. Znanstveniki, ki so ji sledili, so v dolenjskih gozdovih našli le sledilno ovratnico, zato se bojijo, da tudi na rise, ki se v Sloveniji borijo za obstanek, prežijo divji lovci.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin

17. 05. 2022 15.20

Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Navodila šolnikom v Italiji: 'Ravnatelj naredi vse, da ne bo novih okužb. Pika.'

24. 08. 2021 20.11

Zadnjih usmeritev glede začetka šolskega leta ne čakajo le naši šolniki, zelo podobno je tudi v sosednjih Avstriji in Italiji, po katerih se radi zgledujemo. Tudi tam si ravnatelji, učitelji, starši in predvsem otroci želijo, da bi bil pouk takšen kot pred skoraj dvema letoma, a smo žal daleč od tega. A kaj za to pri sosedih storijo zaposleni v šolstvu? Je tudi tam prisotnega toliko nasprotovanja vladnim odlokom kot pri nas in nejevolje zaradi pogosto spreminjajočih se navodil in nezaupanja v stroko?

Z vladno uredbo storjen korak naprej za oživitev smučišča na Kobli

10. 06. 2021 20.06

Vlada je izdala uredbo o koncesiji za graditev žičnic v Bohinjski Bistrici. S tem je storjen korak naprej k oživitvi smučišča na Kobli. Nad Bohinjsko Bistrico so načrtovane tri krožne kabinske žičnice, za katere je treba pridobiti tudi še gradbeno dovoljenje.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico

31. 05. 2021 15.26

Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Vsi doseljeni 'gorenjski' risi ostali na območju, kjer so jih izpustili

17. 05. 2021 18.28

Iz Life Lynxa so sporočili dobre novice. Vsi risi, ki so jih na Gorenjsko pripeljali z namenom rešitve populacije, so ostali na območju, kjer so jih izpustili.

Risa Aida in Zois izpuščena na reševalno misijo

26. 04. 2021 14.28

Zoisa in Aido, prvi risji par, ki je pred dobrim tednom skupaj prispel iz Romunije na Jelovico, so lovci izpustili iz prilagoditvene obore. Kosmata Romuna sta se očitno tako dobro počutila v gosteh pri lovcih, da je trajalo kar 15 minut, preden sta odšla reševat slovenske rise pred izumrtjem. V okviru projekta LIFE Lynx so jih v Sloveniji do zdaj skupno izpustili šest. V sredo se bodo tem šestim v naravi Triglavskega narodnega parka pridružili še trije.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida

19. 04. 2021 08.35

Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.

Prenova hotela Brdo bo enako temeljita in cenovno precej bolj ugodna

19. 05. 2020 13.41

Ne bo šlo zgolj za manjše popravke, prenova hotela Brdo bo popolna in celovita, zagotavlja direktor JGZ Brdo Marjan Hribar. Napoveduje, da bo na mestu trenutno izpraznjenega hotela že maja prihodnje leto stal "odličen štirizvezdični hotel z vrhunsko opremo". Imel bo 33 dodatnih sob, na 300 kvadratih pa se bosta raztezala dva predsedniška apartmaja. Dela bodo stala osem milijonov evrov, kar je precej manj od ocen prejšnjega projekta.

Valentin Vodnik: prvi slovenski novinar in človek, ki je zaznamoval 19. stoletje

08. 01. 2019 07.23

Pred natanko 200 leti je v Ljubljani preminil jezikoslovec, pesnik, prevajalec, časnikar in duhovnik Valentin Vodnik. Bil je ena najpomembnejših osebnosti 19. stoletja. Njegova zelo kreativna življenjska pot se je končala skoraj v izolaciji, saj je bil zaradi podpiranja Napoleonovih idej v nemilosti pri avstrijski oblasti, ki ga je prisilno upokojila.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Titov zlati salon in razkošna jedilnica za čas prenove izgubila svoj blišč

28. 07. 2018 07.00

Sobane, po katerih so se nekoč sprehajali eminentni gostje, so izpraznjene, o blišču zlatega in srebrnega salona pričajo le še razkošni lestenci. Poznavalci pravijo, da Titova zadnja rezidenca skriva uro, ki se je ustavila natanko v času njegove smrti, in medveda, ki naj bi mu smrtni strel zadala Jovanka. V času prenove gradu Brdo smo se sprehodili skozi prostore, ki širši javnosti niso dostopni.

'Zmajčki' tik pred izleganjem?

26. 05. 2016 15.29

Predsednik uprave Postojnske jame Marjan Batagelj je predstavil razvoj zarodkov človeške ribice. Zarodki so zdaj veliki od 17 do 18 milimetrov, viden je že očesni pigment, škrgice so razvejane, tudi srce že bije in je prekrvavljeno. Človeške ribice naj bi bile tako tik pred izleganjem.

Tito jih je podarjal kot protokolarno darilo

15. 05. 2016 07.00

Oči vsega sveta so zadnje mesece uprte v Postojnsko jamo, kjer je človeška ribica poskrbela za prvovrstno turistično promocijo. Razmnoževanje te skrivnostne živali lahko zdaj opazujemo prvič.

Pričarajte najmlajšim pravo vzdušje prazničnih dni

16. 12. 2015 08.06

Med 18. in 20. decembrom bo Posestvo Brdo pri Kranju spet zablestelo v čarobnem sijaju. Tridnevna prireditev Zimske pravljice vam bo pričarala pravo vzdušje prazničnih dni, vsak dan od 15. do 20. ure.

Borisu Pahorju ob 102. rojstnem dnevu častni naziv kulturni ambasador

26. 08. 2015 10.25

Borisu Pahorju je ministrica za kulturo ob 102. rojstnem dnevu podelila priznanje kulturni ambasador Slovenije za njegov neprecenljiv in iskren boj za slovensko kulturo in pravice slovenskega jezika.

Slovenci izdelali inovativne štruklje, vodo, jugurte ...

11. 02. 2015 15.43

Med najbolj inovativnimi slovenskimi živili so skutni štruklji iz tatarske ajde, ki jih izdelujejo popolnoma ročno, vitamin D v obliki pršila, ki poskrbi tudi za svež dah, in voda, ki jo polnijo v zaščitnih oblekah v posebni komori s filtriranim zrakom.

Zimske pravljice na Brdu

17. 12. 2014 07.34

Pravljica se prične v prečudovitem decembrskem dnevu in stara gorenjska legenda pravi, da kadar je snežna odeja v zimskih dneh prekrila grajski park, se je družina barona Zoisa skupaj z vsemi okoliškimi prebivalci zbrala in uživala v neizmerni lepoti plesa snežink …

Tuš združuje lokalne pridelovalce pod blagovno znamko Slovenske dobrote

20. 10. 2014 06.21

V Tušu, največjem slovenskem trgovcu, že 25 let verjamejo v moč lokalno pridelanih izdelkov in sodelovanje s slovenskimi pridelovalci.

Zimske pravljice na Brdu pri Kranju

20. 12. 2013 12.52

Med 25. in 29. decembrom vse od 16. pa do 21. ure bo posestvo Brdo pri Kranju zablestelo v čarobnem sijaju. Barvitost adventnih luči, lesketajoče ledene skulpture, lesene stojnice, vonj po vroči čokoladi in kuhanem vinu, pridih nekega drugega časa, zgodbe, ujete v pravljičnih hišicah, radostne božične pesmi in nežen ples snežink so le del vzdušja, kateremu se boste lahko prepustili na Brdu – posestvu doživetij.

Cvetlične pravljice na Brdu pri Kranju

13. 06. 2013 10.39

Postoj in poduhaj cvetlico ... Ljubitelji narave in vsega lepega so vabljeni na obisk cvetlične razstave Cvetlične pravljice na Brdu, ki bo potekala med 13. in 16. junijem 2013 na Brdu pri Kranju, med 9. in 20. uro.

'80 evrov je za prazno študentsko denarnico ogromno'

21. 12. 2012 09.10

Prejemnica Zoisove štipendije opozarja, da je ostala brez dodatka za bivanje v kraju izobraževanja, ker je začasno prebivališče prijavila 5. oktobra in ne pred 1. oktobrom, ko se je začelo študijsko leto. Študentska organizacija opozarja ministrstvo za delo, da je takšno ravnanje nedopustno.

Dijaki v Trstu zasedli šoli

09. 11. 2010 13.08

Zaradi reform na področju šolstva so dijaki slovenskih višjih srednjih šol v Trstu v znak protesta zasedli poslopji šol. Dijaki nasprotujejo krčenju sredstev, saj po njihovem mnenju to ogroža šole in znanje.

Iztekel se je rok za Zoisove štipendije

15. 09. 2008 07.31

Za dijake se je iztekel rok prijave za Zoisove štipendije. Kandidatov za štipendije ne predlagajo več šole, ampak to storijo kandidati sami.