Zeneca

V četrtek potrdili 58 novih okužb, cepljenje brez naročanja tudi v UKC Ljubljana
23. 07. 2021 09.50V Sloveniji smo v četrtek opravili 1641 PCR-testov, s katerimi smo potrdili 58 novih okužb. Delež pozitivnih testov tako znaša 3,5 odstotka. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 818 aktivnih primerov okužbe. UKC Ljubljana ob tem sporoča, da cepljenje brez naročanja vsak delavnik poteka tudi pri njih.

V četrtek pozitivnih 3,7 odstotka testov, potrjenih 88 okužb
18. 06. 2021 09.48V četrtek smo v Sloveniji potrdili 88 novih primerov okužbe, testiranih je bilo 2409 oseb. Delež pozitivnih testov je bil tako 3,7-odstoten. V Sloveniji imamo 1895 aktivnih okužb – število je tako prvič od 1. oktobra lani padlo pod 2000.

Na Hrvaško že z enim odmerkom cepiva. Katera dokazila veljajo?
02. 06. 2021 13.36Na Hrvaško je odslej mogoče vstopiti tudi po prejetem prvem odmerku cepiva proti covidu-19 ali z negativnim PCR-testom, ki ne bo starejši od 72 ur, je sporočil hrvaški minister Božinović, ko je obiskal mejni prehod Obrežje (Bregana) na meji s Slovenijo. Ukrep velja do 15. junija.

Po cepljenju s Pfizerjevim cepivom doslej 12 zapletov s strdki, po AstraZeneci 10
14. 04. 2021 13.32Na NIJZ so do nedelje prejeli 12 prijav zapletov s krvnimi strdki po cepljenju s cepivom proti covidu-19 Pfizerja in BioNTecha ter 10 po cepljenju s cepivom AstraZenece, je danes pojasnila nacionalna koordinatorica programa cepljenja Marta Grgič Vitek. Do sedaj preiskani resni neželeni dogodki niso pokazali povezave s cepljenjem.

Z drugim odmerkom AstraZenece bodo cepili 12 tednov po prejemu prvega
08. 04. 2021 10.32Potem, ko je Evropska agencija za zdravila (Ema) v zvezi s cepivom AstraZenece sporočila ugotovitev, da je treba neobičajne krvne strdke v kombinaciji z nizko ravnijo trombocitov opredeliti kot zelo redke stranske učinke cepiva, so pristojni pri nas sporočili, da se cepljenje z omenjenim cepivom nadaljuje po načrtu. Iz Zdravstvenega doma Ljubljana zato vsem, ki so bili cepljeni s prvim odmerkom cepiva AstraZeneca, sporočajo, da bodo na cepljenje z drugim odmerkom vabljeni po 12 tednih od prejema prvega odmerka.

Janša: Pogodba z AstraZeneco naj bi bila slaba, nekdo bo moral odgovarjati
17. 03. 2021 06.36Na povabilo predsednika Pahorja so se na Brdu pri Kranju sešli vodje strank in poslanskih skupin, z izjemo LMŠ in Levice, ter minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino. Razpravljali so o strategiji boja z epidemijo in spremembah v zdravstvu, SD in SAB pa sta zahtevali tudi odgovore v zvezi z naročili in dobavo cepiv.

Beovićeva: Bilo bi res dobro, da se javno cepi politični vrh
16. 03. 2021 15.08Prekinitev cepljenja s cepivom AstraZenece je sprožila različne odzive. Nekateri v tem vidijo priznanje, da s cepivom nekaj ni v redu, drugi menijo, da je vlada s to potezo spodkopala zaupanje ljudi v cepljenje. Kako jim ga bo povrnila? Beovićeva meni, da bi bilo imenitno, če bi se z njim v nadaljevanju med prvimi cepil politični vrh. Kateri evropski voditelji pa so svojim državljanom sami že postavili zgled?

Zadnjo fazo kliničnih testiranj oxfordskega cepiva začasno prekinili
09. 09. 2020 06.45Zadnjo fazo kliničnih testiranj cepiva proti covidu-19, ki ga razvija podjetje AstraZeneca z univerzo Oxford, so začasno zaustavili. Razlog za to je neželena reakcija pri enem izmed sodelujočih v testiranju. Šlo naj bi za nevrološko stanje tranzverzni mielitis. V podjetju AstraZeneca pravijo, da gre za rutinsko pavzo. Moskovske oblasti pa so medtem sporočile, da so začeli testirati rusko cepivo proti novemu koronavirusu na več deset tisoč prostovoljcih v ruski prestolnici.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Posledice covida-19 še po dveh mesecih preprečujejo normalno življenje
28. 08. 2020 06.00Že vse od izbruha pandemije novega koronavirusa se krešejo mnenja, za kako resno težavo gre. Na eni strani stroka pravi, gre za kugo 21. stoletja, nikar se ne igrajte z ognjem, na drugi strani pa so skeptiki, ki pravijo, da gre za ustvarjanje panike. A neizpodbitno dejstvo je: 100-odstotno učinkovitega zdravila ali cepiva nimamo, zato sta okužba in bolezen veliki neznanki. Treba je biti odgovoren.

Odmerek politične moči: kdor bo imel cepivo, bo 'rešitelj'
31. 07. 2020 13.40Tekma za to, kdo bo imel prvi v rokah cepivo proti novemu koronavirusu, se zaostruje. Pa ne le med podjetji, ampak tudi med državami, kjer naj bi potekala prava vojna med Kitajsko, ZDA, Evropo, Indijo in Rusijo, v bitko pa naj bi bili poleg najboljših znanstvenikov še kako vpleteni tudi najboljši hekerji in vohuni.

Nižje cene zdravil
17. 05. 2007 15.38Generalni direktor ZZZS ni zadovoljen s pogajanji glede cen zdravil, saj jim je uspelo cene znižati le za 20 odstotkov.

AstraZeneca lani z nižjim dobičkom
02. 02. 2003 00.00Britansko-švedsko farmacevtsko podjetje AstraZeneca je lani ustvarilo za 2,84 milijarde dolarjev čistega dobička, kar je za dva odstotka manj kot v letu prej. Ob tem je družba ustvarila za 17,8 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje, kar je za devet odstotkov več kot leta 2001.

Odstop direktorice urada za kemikalije
23. 03. 2001 00.00Minister za zdravstvo Dušan Keber je zaradi objektivne odgovornosti za nepravočasno izdajo odločbe o razvrstitvi herbicida Trophy sprejel ponujeni odstop direktorice Urada RS za kemikalije Marte Ciraj. Cirajeva bi morala na čelu urada, ustanovljenega za zaščito državljanov in za zagotavljanje kemijske varnosti, storiti vse, kar je bilo v njeni moči, da bi zaustavila nezakoniti promet z omenjenim pesticidom, so sporočili z ministrstva za zdravstvo, katerega interna komisija je preučila okoliščine v postopkih obravnavanja pesticida Trophy.

Združitev Astre in Zenece
07. 04. 1999 08.06Delničarji švedskega proizvajalca zdravil Astra so odobrili združitev z britansko družbo Zeneca in tako sklenili posel, s katerim je nastala ena največjih svetovnih farmacevtskih družb, so v skupni izjavi povedali predstavniki obeh podjetij. Glede načrtovane združitve je imelo pomisleke le nekaj Astrinih delničarjev, predstavniki družbe pa so povedali, da je združitev z glasovanjem odobrilo kar 96 odstotkov delničarjev in kapitalskih lastnikov. Kot so še povedali v obeh družbah, je bilo prevrednotenje Zenecinega kapitalskega deleža v dolarje že opravljeno, ime družbe pa so ob tem spremenili v AstraZeneca PLC. Sedež skupne družbe bo v Londonu, razvojni in raziskovalni center pa na Švedskem. V družbi pa pričakujejo, da bo njihova prodaja že letos zrasla na 11,5 milijarde dolarjev. Astrin prodajni adut je zdravilo za čir in zgago Prilosec, ki je v svetu najbolje prodajano zdravilo na recept. Zeneca pa je za ameriškim Bristol-Myers Squibb drugi največji proizvajalec zdravil za obolele za rakom. Poleg tega ima Zeneca obsežno proizvodnjo agrokemičnih izdelkov ter je lastnik ameriškega operaterja za zdravljenje raka in dializne centre Salick Health Care.

Dobiček švedske farmacevtske družbe Astra zrasel
17. 02. 1999 09.26Švedska farmacevtska družba Astra poroča o 36-odstotnem povečanju dobička v lanskem zadnjem četrtletju. Ta je dosegel 461 milijonov dolarjev. Dobri rezultati pa govore v prid lanskoletnim napovedim o združitvi Astre in britanske farmacevtske družbe Zeneca.

Združitev Astre in Zenece
10. 12. 1998 10.59Švedska Astra in Britanska Zeneca sta potrdili združitev v vrednosti 35 milijonov dolarjev. S to pogodbo naj bi ti dve družbi ustvarili eno največjih farmacevtskih družb na svetu. Nova družba naj bi prihranila 1,1 milijona dolarjev v naslednjih treh letih. Ukinili naj bi 6000 delovnih mest, večino v administraciji.

Združila sta se Zeneca in Astra
09. 12. 1998 16.28Britansko farmacevtsko podjetje Zeneca in švedska skupina Astra sta se združila v skupno podjetje Zeneca - Astra. S tem je nastal tretji največji farmacevtski koncern na svetu, katerega borzna vrednost znaša 40,6 milijarde funtov. Omenjena združitev je največja doslej v Evropi.