Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih
20. 02. 2025 06.00Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

'Z ukrepi do boljšega javnega zdravstvenega sistema'
23. 07. 2024 18.47Na ministrstvu za zdravje so se odzvali na kritike in pozive Združenja zdravstvenih zavodov pred sprejemom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Znova izpostavljajo, da želi ministrstvo z ukrepi okrepiti javni zdravstveni sistem. Z združenjem sicer tesno sodelujejo, so zagotovili.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?
29. 05. 2024 15.11Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Vzajemna želi razdeliti premoženje dopolnilnega zavarovanja med zavarovance
19. 07. 2023 13.21Po ocenah Vzajemne bo iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja do konca leta ostalo manj kot 20 milijonov evrov premoženja, ki ga želi Vzajemna zaradi prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek razdeliti med svoje zavarovance. Svoje poslovanje bi Vzajemna po uveljavitvi novele nadaljevala neprofitno.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Ministrstvo direktorje, ki razmišljajo o odstopu, vabi k posredovanju rešitev
09. 03. 2023 14.02Direktorji zdravstvenih domov in bolnišnic so na premierja Roberta Goloba naslovili pismo z opozorilom, da bodo plače nekaterih zdravnikov po 1. aprilu presegle njihove plače. V pismu, ki naj bi ga podpisalo več kot sto direktorjev, so zapisali, da razmišljajo o odstopu, če nesorazmerja ne bodo odpravljena. Na zdravstvenem ministrstvu so dejali, da se zavedajo "porušenih oz. neustreznih" razmerij med plačami javnih uslužbencev in direktorjev ter da bodo direktorje povabili k posredovanju konkretnih predlogov glede ureditve plač.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?
25. 11. 2022 07.00V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Združenje zdravstvenih zavodov skrbi, da glas izvajalcev ne bo dovolj slišan
25. 08. 2022 12.21V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so zaskrbljeni zaradi napovedanega vladnega določanja vsebine programa storitev zdravstvenega zavarovanja. Skrbi jih, da ob arbitrarnem odločanju vlade glas izvajalcev ne bo dovolj slišan. Ob tem so pripravljeni sodelovati pri pripravi najboljših rešitev, poudarja direktor združenja Marjan Pintar.

Kdo bo pokril izgubo zdravstvenih ustanov zaradi špekulacij pri cenah z elektriko?
01. 12. 2021 18.53Zdravstvene ustanove bodo morale zaradi špekuliranja glede cen za oskrbo z elektriko plačati krepko čez 10 milijonov evrov več kot prejšnje leto. Javno naročilo bi namreč morali oddati do poletja, a so pričakovali, da se bodo cene elektrike znižale. In zgodilo se je ravno nasprotno. Kdo bo zdaj pokril izgubo? Pristojni si podajajo žogico. V Združenju zdravstvenih ustanov pričakujejo, da bo stroške poravnal Zavod za zdravstveno zavarovanje, ta pa s prstom kaže na občine in ministrstvo za zdravje, ki so ustanoviteljice zdravstvenih ustanov.

Petrol in Gen-I: Elektrike imamo dovolj tudi za nove stranke
01. 12. 2021 17.30Iz družb Petrol in Gen-I so sporočili, da so pripravljeni poskrbeti za gospodinjstva, ki jim bo Telekom Slovenije s 1. januarjem 2022 prenehal dobavljati električno energijo. V podjetju Gen-I obsojajo "nepošteno poslovno prakso" Telekoma Slovenije, ki je odjemalcem sporočil, da morajo za novega dobavitelja v enem mesecu poskrbeti sami. Kot zagotavljajo v družbi, jim bodo ponudili enake cene dobave elektrike, kot jih zagotavljajo svojim odjemalcem.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Nove težave zaradi lažno pozitivnih hitrih testov podjetja Majbert Pharm
17. 05. 2021 10.41Iz več zdravstvenih zavodov po vsej državi znova poročajo o lažno pozitivnih hitrih testih – v Mariboru je bilo napačnih več kot 50 odstotkov rezultatov. Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije je dobavitelju hitrih testov, podjetju Majbert Pharm, javilo napako in se z njim dogovorilo, da bo preveril serijo zadnjih dobavljenih testov. Obljubili so, da bodo blago v najhitrejšem možnem času zamenjali.

Najugodnejše ponudbe za hitre teste dali Sanolabor, Mojplanet in Majbert Pharm
16. 03. 2021 15.30Med 22 podjetji, ki so oddala ponudbo ministrstvu za zdravje za dobavo hitrih antigenskih testov, jih je 12 pravočasno tudi dostavilo vzorce teh testov, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Katera podjetja so dostavila teste, niso navedli. Najugodnejše ponudbe so sicer oddali Sanolabor, Mojplanet in Majbert Pharm.

Na nov posel s kriptopiramidaši se ni pritožil nihče
09. 03. 2021 20.40Podjetje Majbert Pharm je kljub težavam s hitrimi testi iz prve pošiljke dobilo še en posel za dobavo hitrih testov. Posel je težak kar milijon in pol evrov, vseeno pa se nihče od 17 neizbranih ponudnikov na odločitev ni pritožil, kar je pri naših javnih naročilih redkost. Majbert Pharm bo tako zdravstvenim zavodom, domovom in bolnišnicam dobavil še najmanj 700 tisoč kitajskih hitrih testov, ki se ob prvem naročilu sicer niso najbolje izkazali. Kaj pa, če se to ponovi tudi pri tem nakupu?

Majbert Pharm: dobavili bodo še za 1,5 milijona evrov hitrih testov
24. 02. 2021 20.35Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije je javno naročilo za dobavo hitrih antigenskih testov za potrjevanje okužbe z novim koronavirusom oddalo podjetju Majbert Pharm, je razvidno s portala javnih naročil. Skupna vrednost naročila znaša 1,5 milijona evrov za dve leti, v roku katerih bo podjetje hitre teste dobavljajo več zdravstvenim ustanovam.

Milijon testov v Slovenijo predvidoma konec marca
17. 02. 2021 14.31Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da pričakujejo teste na novi koronavirus iz skupnega evropskega naročila konec marca. Gre za milijon testov. Ob tem se pričakuje tudi objava javnega razpisa, s katerim naj bi ministrstvo kupilo milijon hitrih testov.

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve
10. 11. 2020 06.00Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini
21. 09. 2020 09.39Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.

Zdravstveni zavodi in blagovne rezerve v obnovo zalog zaščitne opreme
23. 07. 2020 17.38Od uradnega konca epidemije covida-19 so zdravstveni zavodi znova zadolženi za nakup zaščitne opreme, nekateri so že objavili razpise. Poleg tega se še julija obeta skupno naročilo pod okriljem združenja zdravstvenih zavodov. Zavod za blagovne rezerve pa je objavil javna razpisa za obnovo zalog opreme in pripravo na nadaljevanje epidemije.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje
22. 06. 2020 00.07Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Slovenija potrebuje zakon o dolgotrajni oskrbi
08. 06. 2020 14.24Devet organizacij in združenj s področja sociale, zdravstva in človekovih pravic od vlade zahteva čim prejšnjo pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo vsem omogočil dostop do potrebnih storitev ne glede na njihovo premoženjsko stanje, kraj bivanja in druge osebne okoliščine. Zahtevajo tudi dvig javnih sredstev za storitve dolgotrajne oskrbe.

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij
26. 05. 2020 15.34Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

NIJZ ugotavlja, kje tičijo vzroki za povečanje čakalnih dob
06. 12. 2019 08.14Predstavniki ministrstva za zdravje, direktorji bolnišnic in ZZZS so iskali vzroke za skokovito podaljševanje čakalnih dob za določene storitve, kot so denimo CT in MR pregledi. Spregovorili so tudi o prenovljenem vrednotenju zdravstvenih storitev, ki jih bodo v prihodnje upoštevali pri splošnem dogovoru.

Nagrajevanje obremenjenih družinskih zdravnikov pod vprašajem
06. 09. 2019 17.04Septembrsko nagrajevanje obremenjenih družinskih zdravnikov in medicinskih sester je očitno pod vprašajem. Ministrstvo naj bi namreč predvidelo izplačilo prek podjemnih pogodb, vodstva zavodov pa dvomijo o zakonitosti te rešitve in zdaj čakajo na presojo. Tudi pri mož Fidesa opozarja, da bi izplačilo prek podjemnih pogodb pomenilo, da bodo morali zdravniki ostajati po delovnem času.

Zasebniki zaradi pritiskov razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS
10. 05. 2019 16.31Koncesionarji po besedah predsednika strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Igorja Dovnika razmišljajo o prekinitvi sodelovanja z ZZZS, če bo ta še naprej izvajal finančne in organizacijske pritiske na zdravnike. Rešitev za normalno delujoč zdravstveni sistem vidijo tudi v konkurenci ponudnikov zdravstvenih zavarovanj.

Šabeder podpisal uredbo o uvozu 90 zdravnikov iz držav, ki niso članice EU
04. 04. 2019 06.52Od 1. junija naj bi zdravniki delali le še toliko, kot določa tako imenovana modra knjiga, je napovedal Fides, to pa je v povprečju veliko manj kot doslej. O tem, kaj to pomeni za bolnike, največji zdravniški sindikalist Kuštrin odgovarja: boljše, da jih pregledajo manj, kot pa da te zdravnike izgubimo. Zdravstveni minister Aleš Šabeder pa pojasjuje, kaj mu v tako kratkem času sploh lahko uspe.