Združenje zdravstvenih zavodov

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Nova pravila glede napotnic: '15 let prepozno, a vendarle smo zadovoljni'

27. 08. 2024 19.31

Združenje zdravstvenih zavodov je ministrstvu za zdravje predstavilo predloge za reševanje problematike odhodov radiologov iz javnih zavodov. Eden od predlaganih ukrepov je, da bi v neprekinjeno zdravstveno varstvo vključevali vse zdravnike specialiste, ki delajo v javni zdravstveni mreži, torej tudi koncesionarje. Ministrstvo se s predlogi zdravstvenih zavodov sicer strinja, bodo pa morali doreči še način, kako jih izpeljati. Septembra bodo sicer začela veljati nova pravila glede napotnic. Kaj prinašajo?

'Z ukrepi do boljšega javnega zdravstvenega sistema'

23. 07. 2024 18.47

Na ministrstvu za zdravje so se odzvali na kritike in pozive Združenja zdravstvenih zavodov pred sprejemom novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Znova izpostavljajo, da želi ministrstvo z ukrepi okrepiti javni zdravstveni sistem. Z združenjem sicer tesno sodelujejo, so zagotovili.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?

29. 05. 2024 15.11

Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je stavka velika ovira

17. 04. 2024 12.58

Predstavniki ministrstva za zdravje so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je zdravniška stavka velika ovira pri izvajanju dejavnosti, je po sestanku dejal državni sekretar Marjan Pintar. Sicer pa je največ težav na področju operativnih strok, kirurgije in radiologije.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi

15. 02. 2024 13.32

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Vzajemna želi razdeliti premoženje dopolnilnega zavarovanja med zavarovance

19. 07. 2023 13.21

Po ocenah Vzajemne bo iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja do konca leta ostalo manj kot 20 milijonov evrov premoženja, ki ga želi Vzajemna zaradi prenosa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek razdeliti med svoje zavarovance. Svoje poslovanje bi Vzajemna po uveljavitvi novele nadaljevala neprofitno.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom

01. 06. 2023 11.29

Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Ministrstvo direktorje, ki razmišljajo o odstopu, vabi k posredovanju rešitev

09. 03. 2023 14.02

Direktorji zdravstvenih domov in bolnišnic so na premierja Roberta Goloba naslovili pismo z opozorilom, da bodo plače nekaterih zdravnikov po 1. aprilu presegle njihove plače. V pismu, ki naj bi ga podpisalo več kot sto direktorjev, so zapisali, da razmišljajo o odstopu, če nesorazmerja ne bodo odpravljena. Na zdravstvenem ministrstvu so dejali, da se zavedajo "porušenih oz. neustreznih" razmerij med plačami javnih uslužbencev in direktorjev ter da bodo direktorje povabili k posredovanju konkretnih predlogov glede ureditve plač.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Združenje zdravstvenih zavodov skrbi, da glas izvajalcev ne bo dovolj slišan

25. 08. 2022 12.21

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so zaskrbljeni zaradi napovedanega vladnega določanja vsebine programa storitev zdravstvenega zavarovanja. Skrbi jih, da ob arbitrarnem odločanju vlade glas izvajalcev ne bo dovolj slišan. Ob tem so pripravljeni sodelovati pri pripravi najboljših rešitev, poudarja direktor združenja Marjan Pintar.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Kdo bo pokril izgubo zdravstvenih ustanov zaradi špekulacij pri cenah z elektriko?

01. 12. 2021 18.53

Zdravstvene ustanove bodo morale zaradi špekuliranja glede cen za oskrbo z elektriko plačati krepko čez 10 milijonov evrov več kot prejšnje leto. Javno naročilo bi namreč morali oddati do poletja, a so pričakovali, da se bodo cene elektrike znižale. In zgodilo se je ravno nasprotno. Kdo bo zdaj pokril izgubo? Pristojni si podajajo žogico. V Združenju zdravstvenih ustanov pričakujejo, da bo stroške poravnal Zavod za zdravstveno zavarovanje, ta pa s prstom kaže na občine in ministrstvo za zdravje, ki so ustanoviteljice zdravstvenih ustanov.

Petrol in Gen-I: Elektrike imamo dovolj tudi za nove stranke

01. 12. 2021 17.30

Iz družb Petrol in Gen-I so sporočili, da so pripravljeni poskrbeti za gospodinjstva, ki jim bo Telekom Slovenije s 1. januarjem 2022 prenehal dobavljati električno energijo. V podjetju Gen-I obsojajo "nepošteno poslovno prakso" Telekoma Slovenije, ki je odjemalcem sporočil, da morajo za novega dobavitelja v enem mesecu poskrbeti sami. Kot zagotavljajo v družbi, jim bodo ponudili enake cene dobave elektrike, kot jih zagotavljajo svojim odjemalcem.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami

17. 09. 2021 09.23

PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Zdravstveni zavodi: Dostopa do zdravstvenih storitev ne bi smeli omejevati

14. 09. 2021 13.47

Združenje zdravstvenih zavodov je v ponedeljek ministrstvo za zdravje pozvalo k ponovnemu razmisleku glede odloka, ki za pregled bolnikov odreja PCT-pogoj. Odlok ne bi smel omejevati dostopa do zdravstvenih storitev, je sporočil direktor združenja Marjan Pintar. V mariborskem UKC bodo odlok dosledno upoštevali, v ZD Ptuj pogojev ne bodo preverjali. Minister za zdravje Janez Poklukar je danes zagotovil, da bodo ne glede na uvedbo pogoja PCT vsi bolniki, ki potrebujejo nujno oskrbo, to tudi prejeli.

Nove težave zaradi lažno pozitivnih hitrih testov podjetja Majbert Pharm

17. 05. 2021 10.41

Iz več zdravstvenih zavodov po vsej državi znova poročajo o lažno pozitivnih hitrih testih – v Mariboru je bilo napačnih več kot 50 odstotkov rezultatov. Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije je dobavitelju hitrih testov, podjetju Majbert Pharm, javilo napako in se z njim dogovorilo, da bo preveril serijo zadnjih dobavljenih testov. Obljubili so, da bodo blago v najhitrejšem možnem času zamenjali.

ZZZS: Cene zdravljenja covidnih bolnikov za do 50 odstotkov previsoke

12. 05. 2021 19.00

Stroški zdravljenja covidnih bolnikov so občutno previsoki, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Zato predlagajo tudi za več kot polovico nižje cene – za bolnike brez zapletov denimo namesto osem tisoč nekaj več kot 3500 evrov. Stroški so v drugem valu resda nekoliko padli, a ne bistveno, pa odgovarjajo v bolnišnicah. Poleg tega zdravstvena blagajna pri covidnih bolnikih ne krije stroškov dodatnih storitev.

Najugodnejše ponudbe za hitre teste dali Sanolabor, Mojplanet in Majbert Pharm

16. 03. 2021 15.30

Med 22 podjetji, ki so oddala ponudbo ministrstvu za zdravje za dobavo hitrih antigenskih testov, jih je 12 pravočasno tudi dostavilo vzorce teh testov, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Katera podjetja so dostavila teste, niso navedli. Najugodnejše ponudbe so sicer oddali Sanolabor, Mojplanet in Majbert Pharm.

Na nov posel s kriptopiramidaši se ni pritožil nihče

09. 03. 2021 20.40

Podjetje Majbert Pharm je kljub težavam s hitrimi testi iz prve pošiljke dobilo še en posel za dobavo hitrih testov. Posel je težak kar milijon in pol evrov, vseeno pa se nihče od 17 neizbranih ponudnikov na odločitev ni pritožil, kar je pri naših javnih naročilih redkost. Majbert Pharm bo tako zdravstvenim zavodom, domovom in bolnišnicam dobavil še najmanj 700 tisoč kitajskih hitrih testov, ki se ob prvem naročilu sicer niso najbolje izkazali. Kaj pa, če se to ponovi tudi pri tem nakupu?

Majbert Pharm: dobavili bodo še za 1,5 milijona evrov hitrih testov

24. 02. 2021 20.35

Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije je javno naročilo za dobavo hitrih antigenskih testov za potrjevanje okužbe z novim koronavirusom oddalo podjetju Majbert Pharm, je razvidno s portala javnih naročil. Skupna vrednost naročila znaša 1,5 milijona evrov za dve leti, v roku katerih bo podjetje hitre teste dobavljajo več zdravstvenim ustanovam.

Milijon testov v Slovenijo predvidoma konec marca

17. 02. 2021 14.31

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da pričakujejo teste na novi koronavirus iz skupnega evropskega naročila konec marca. Gre za milijon testov. Ob tem se pričakuje tudi objava javnega razpisa, s katerim naj bi ministrstvo kupilo milijon hitrih testov.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo

06. 01. 2021 16.33

Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve

10. 11. 2020 06.00

Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini

21. 09. 2020 09.39

Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.