Zavod za gozdove Slovenije

V Novem mestu opazili in posneli volka
20. 03. 2025 14.53Stevana Bubnjevića je na poti v službo presenetil poseben prizor. V Irči vasi pri Štrukljevi brvi je namreč zagledal veliko žival, ki bi lahko bila volk. Da dejansko gre za volka, so po ogledu posnetka potrdili na Zavodu za gozdove. Dodali so, da zdrav volk človeku sicer ni nevaren, a svetovali, da se živali vseeno ne približujemo, pač pa ji pustimo prosto pot, da se umakne.

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'
16. 03. 2025 10.27Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

Še zadnje vzrejališče fazanov zapira vrata, jato bodo izpustili v naravo
18. 02. 2025 13.04Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) bo s 1. majem v Beltincih opustil vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. Lovišče s posebnim namenom Fazan Beltinci bo ostalo, lovstvo na tem območju pa se bo po navedbah zavoda preusmerilo v javne naloge lovstva.

Drevesca iz slovenskih gozdov letos prepoznate po modri nalepki
09. 12. 2024 14.24Kupci lahko letos novoletna drevesca, ki so bila posekana v slovenskih gozdovih, prepoznajo po modri nalepki z letnico 2024, sporočajo iz Zavoda za gozdove Slovenije. Nalepka zagotavlja, da so okrasna drevesa pridobljena na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih. Okrasna drevesca, pridelana v Sloveniji, imajo najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove.

Na območju Pohorja se je izoblikoval trop volkov
05. 12. 2024 16.00Lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. V zadnjih letih so se volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Na blok padlo drevo, le trenutek pred tem je v jedilnici sedela štiriletna deklica
21. 11. 2024 19.17"Če bi počilo nekaj sekund prej, bi se lahko končalo povsem drugače," dogodek, ki se je zgodil v Račah, opisujejo svojci. Za kuhinjsko mizo je namreč sedela majhna deklica, a je k sreči ravno vstala in se odpravila proti sobi, trenutek za tem pa je na to isto mizo padlo drevo. Skozi okno. Potrgalo je okenske okvirje, kosi stekla pa so poleteli vse naokrog. Stanovalci stanovanjskega bloka, na katerega je drevo padlo, naj bi že dlje časa opozarjali, da jim preti nevarnost, pa se ni zgodilo nič. Bo kdo odgovarjal?

Z droni ozelenili 10.000 m težje dostopnih kraških pogorišč
20. 11. 2024 00.15Z obnovo 10.000 m2 degradiranih pogorišč v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu je Radenska uspešno zaključila letošnjo veliko akcijo obnove gozdov iz zraka. Pri ozelenitvi močno poškodovanih in težje dostopnih površin, ki so jo izvedli s pomočjo brezpilotnih letalnikov, so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije ter s potrošniki, poslovnimi partnerji in lokalno skupnostjo. Z uporabo te inovativne metode so letos že poskrbeli tudi za obnovo 10.000 m2 gozdov na Hrvaškem, na področju vukovarskega Podonavja.

Podlubniki v gozdovih: za več kot osem milijonov škode
17. 10. 2024 15.37Med letošnjim januarjem in avgustom je bilo treba zaradi napada podlubnikov ter snegolomov in vetrolomov posekati dobrih 451.500 kubičnih metrov dreves. Po predhodni oceni zavoda za gozdove je nastalo za 8,3 milijona evrov škode, izhaja iz poročila o stanju in oceni škode v gozdovih zaradi prenamnožitve podlubnikov, ki ga je potrdila vlada.

Za posek predvidenih 205 dreves, delo bodo začeli še letos
08. 10. 2024 13.01Ljubljanska občina bo začela urejati grajsko pobočje, s čimer želijo po besedah podžupana Roka Žnidaršiča zagotoviti varnost stanovalcev in zaščito objektov na Mestnem in Starem trgu. V sklopu ureditve je za posek predvidenih 205 dreves, spravili jih bodo s helikopterji. Razpis bodo predvidoma objavili ta mesec, dela pa bi lahko zagnali še letos. Zaradi varnosti pa bodo ob Gradaščici v Trnovem odstranili dva kostanja.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč
22. 07. 2024 14.56Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Zaradi požara na Krasu moten tudi promet, več cest zaprtih
18. 07. 2024 14.32Požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, povzroča veliko težav tudi v prometu. Ta je na nekaterih odsekih zelo moten, določene lokalne ceste so na območju Renč, Dornberka in Komna tudi zaprte. Na cestah je tudi večje število interventnih vozil, ki naj jim vozniki omogočijo prednost.

Ministrstvo v letošnjem letu dovolilo odstrel 176 medvedov
24. 04. 2024 11.01Ministrstvo za naravne vire in prostor je v letošnjem letu dovolilo odvzem 176 medvedov iz narave. Kot so poudarili, so pri tem sledili strokovnim mnenjem. Gostota vrste rjavega medveda je na ozemlju Slovenije med najvišjimi znanimi na svetu in konfliktov ni možno preprečiti zgolj s preventivnimi ukrepi, so še dodali. Odvzem bo mogoč iz lovišč na jugu države.

Nezadovoljni sindikati: 'Vlada ni pripravila jasnih in konkretnih odgovorov'
04. 04. 2024 19.46Tudi sindikati uslužbencev državne uprave po stebrnih pogajanjih za prenovo plačnega sistema in odpravo nesorazmerij ostajajo nezadovoljni s potekom pogajanj. Pravijo, da vlada opozoril državnih uslužbencev ne jemlje resno in ni pripravila jasnih, konkretnih odgovorov na njihova vprašanja. V več sindikatih niso optimistični, da se bodo pogajanja do septembra, ko so si za to zastavili rok, končala, zato tudi dodatne stavke posamičnih poklicnih skupin niso izključene.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Največje živo bitje v Sloveniji meri kar 67,02 metra
21. 03. 2024 13.42Osrednji dogodek ob mednarodnem dnevu gozdov je Zavod za gozdove Slovenije pripravil v Mestnem gozdu Pečovnik pri Celju. Ob tej priložnosti so odprli dve novi tematski poti in uradno razglasili najvišje drevo v Sloveniji. To je s 67,02 metra 140 let stara Pečovniška duglazija, iglavec, ki raste v omenjenem gozdu.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Zaslužili 2,5 milijona evrov, letošnji zmagovalec prodan za 9960 evrov
27. 02. 2024 13.08Organizatorji letošnje licitacije vrednejših sortimentov lesa na Koroškem, ki je bila po zbrani količini druga največja doslej, zaznavajo rahlo ohlajanje trga. Kljub po njihovi oceni doslej najboljši kakovosti lesa se to ni toliko pokazalo pri ponujenih cenah. Težave v povezavi s prostorom pa letos dodatno stopnjuje prijava kmetijski inšpekciji.

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves
20. 02. 2024 16.38Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

Novoletna drevesca iz slovenskih gozdov letos z rdečo nalepko
12. 12. 2023 14.55Posekana drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena praznični okrasitvi, morajo biti letos med prevozi in prodajo označena z nalepko rdeče barve, na kateri je letnica 2023. Zavod za gozdove Slovenije usmerja pridobivanje okrasnih drevesc iz gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, so zagotovili.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih
15. 11. 2023 16.45Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

V novem atlasu preverite, katere naravne nesreče so bile v vašem kraju
09. 11. 2023 15.01Na Oddelku za naravne nesreče pri Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU so izdelali spletni Geografski atlas naravnih nesreč v Sloveniji. Obsega podatke o zgodovinskih naravnih nesrečah v državi in podatke o nevarnosti za najpogostejše tipe naravnih nesreč na določenih lokacijah. Posvečen je 100. obletnici rojstva slovenskega geografa Ivana Gamsa.

'Ne rešujmo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja'
26. 10. 2023 13.04Zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Pristojni prebivalce na ogroženih območjih pozivajo, naj bodo pripravljeni in ukrepajo samozaščitno ter naj ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja.

Ministrstvo ugodilo MOL glede sečnje na Rožniku, sekali bodo tudi na gradu
24. 10. 2023 13.26Pristojno ministrstvo je ugodilo pritožbi Mestne občine Ljubljana na odločbo, s katero je inšpektorica za naravo in vode maja letos začasno ustavila sečnjo dreves na Rožniku, je povedal župan Zoran Janković. Občina po njegovih pojasnilih v prihodnjem letu načrtuje tudi izvedbo sečnje na območju ljubljanskega gradu.

Po vasi se sprehaja medved: 'Na potezi je država'
28. 09. 2023 08.51Posneli so ga na cesti v bližini vasi, pa na vrtu ene od krajank, nazadnje so ga videli, ko se je sprehajal med hišami. Rjavi medved je že nekaj mesecev reden gost Gradišča nad Pijavo Gorico, tamkajšnji prebivalci pa se sprašujejo, kako varni so. Ministrstvo je medtem informacijo o pojavljanju medveda prejelo šele prejšnji teden, v torek pa so zavod za gozdove pozvali k pripravi strokovnega mnenja. Občina Škofljica je z lovsko družino uredila jutranjo prisotnost lovcev po vaseh, urejajo še dodaten kombi za prevoz tistih otrok, ki v šolo ne morejo drugače kot peš.

Nov pokol ovac, tokrat na Pokljuki
26. 09. 2023 07.53Volkovi so znova napadli. Konec minulega tedna so na območju Stare Pokljuke pobili tri in poškodovali dve ovci. Letos je napadov nekaj več kot v minulih dveh letih, kar gre na račun Primorske, kjer se je njihovo število od lani početverilo. Na Zavodu za gozdove Slovenije ob tem mirijo, da ne obstaja verodostojni podatek, da bi kadar koli in kjer koli v Sloveniji volk napadel človeka.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest
23. 08. 2023 16.14Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Kratka noč za gasilce Črne na Koroškem, županja hvaležna, da ni bilo žrtev
22. 07. 2023 07.11Dan po silovitem neurju, ki je največ škode povzročilo na Koroškem, se sanacija posledic nadaljuje. Prebivalcem in gasilcem so na pomoč priskočili tudi pripadniki Slovenske vojske, na terenu pa si je škodo ogledal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. Napovedal je, da bodo po potrebi aktivirali tudi gasilske enote iz drugih delov države. Županja Črne na Koroškem Romana Lesjak pa ob tem državo poziva k ureditvi hudournikov. Ocenjuje namreč, da če bi imeli pregrade, takšnih posledic za stanovanjske hiše morda ne bi bilo.