Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore
26. 03. 2025 19.51Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen
18. 12. 2024 18.33Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona
20. 11. 2024 16.29DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana
05. 11. 2024 15.14Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti
07. 03. 2023 17.51Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

Bodo raziskovalci končno ustrezno plačani za trud, ki ga vlagajo v svoje delo?
07. 03. 2023 11.44Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki se sprejema po skrajšanem postopku, močno razburja znanstveno-raziskovalno srenjo. Oglasil se je visokošolski sindikat, ki trdi, da vlada z novelo ustvarja nova nedopustna plačna nesorazmerja zaposlenih raziskovalcev v javnih organizacijah, a na ministrstvu očitke zavračajo in trdijo, da bodo s tem končno zagotovili ustrezno plačilo, saj "med raziskovalci obstajajo pomembne razlike". Kritike na račun novele pa letijo tudi s strani vodij znanstvenih svetov, ki opozarjajo, da lahko politika na čelo organov, ki odločajo o upravljanju znanosti, nastavi skoraj kogarkoli.

Zakonska podlaga za prenos pristojnosti ministrstev po nujnem postopku v DZ
26. 01. 2023 16.19Vlada je določila besedilo predloga novele Zakona o državni upravi, ki določa pristojnost posameznih ministrstev ter prenos pristojnosti oziroma delovnih področij. Sprejem novele bo omogočil začetek delovanja vlade v skladu z organizacijo, kot jo je s spremembo Zakona o vladi sprejel državni zbor. DZ ga bo v obravnavo poslala po nujnem postopku.

Zaslišanja pred DZ je prestalo vseh pet kandidatov za preoblikovano vlado
12. 01. 2023 19.14Skozi sito pristojnih parlamentarnih odborov je šla peterica ministrskih kandidatov za vodenje preoblikovanih resorjev v skladu s spremembami zakona o vladi. Spremembe so bile po referendumski potrditvi uveljavljene konec minulega leta. Zaslišanja so prestali Alenka Bratušek, Darjo Felda, Uroš Brežan, Igor Papič in Emilija Stojmenova Duh.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje
12. 01. 2023 14.38Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

SVIZ direktorja ARRS poziva, naj ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo
17. 05. 2022 10.43Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je direktorju ARRS Mitji Lainščaku poslal poziv, naj zaradi številnih nejasnosti in dvomov o zakonitosti ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo o stabilnem financiranju. Obenem prosijo za takojšnji dostop do obrazložitve sklepa o ustanovitvi zavoda.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti
06. 04. 2022 12.37Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Poslanci sprejeli težko pričakovani zakon o znanstvenoraziskovalni dejavnosti
18. 11. 2021 22.44Državni zbor je z 80 glasovi za in nobenim proti izglasoval predlog zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki po mnenju vlade kot predlagateljice zagotavlja pogoje za razvoj kakovostne in globalno primerljive znanstvenoraziskovalne dejavnosti. Omogočil naj bi tudi boljše vključevanje v evropski in svetovni raziskovalni prostor.

DS bi znova združil poslansko in župansko funkcijo, večina poslancev proti
10. 11. 2021 19.21Večina poslanskih skupin ni naklonjena predlogu o združitvi poslanske in županske funkcije, ki ga je podprl Državni svet. Kot razlog navajajo predvsem dejstvo, da morajo poslanci zastopati interese vseh državljank in državljanov. Za večino je problematična tudi možnost združevanja zakonodajne in izvršilne veje oblasti.

Novo študijsko leto: novosti na področju dela, štipendij, programov
23. 09. 2019 08.13Študente v novem študijskem letu, ki se začenja prihodnji teden, čaka nekaj novosti. Spremembe so pri pridobivanju bonov za subvencionirano prehrano, evidenci študentskega dela in državnih štipendijah. Na nekaterih univerzah jih čakajo novi študijski programi, tudi novi prostori. Primorski študenti pa bodo dobili novo rektorico.