Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev
12. 03. 2025 15.23Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Nataša Sukič ostaja podpredsednica državnega zbora
04. 03. 2025 15.30Za razrešitev podpredsednice državnega zbora Nataše Sukič bi predlagatelji, poslanci SDS, potrebovali 46 glasov, ki pa jih na glasovanju niso uspeli zbrati. Sukičeva tako ostaja na mestu. Podporo so ji sicer še pred glasovanjem izrazili poslanci koalicijskih strank, medtem ko je poslanska skupina NSi napovedala, da bo razrešitev podprla. Sukičeva je razpravo o predlogu za njeno razrešitev ocenila kot veliki šov, "spektakel v maniri SDS". Meni, da gre za žalostno podobo največje opozicijske stranke, ki se vedno znova vrača k istim preigranim manevrom in trikom.

SDS v interpelacijo vlade, Avšič Bogovičeva: Za orodje so izbrali upokojence
25. 02. 2025 09.31SDS je zaradi premierjevih "laži" v zvezi z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, sprejetim decembra 2012, zoper vlado Roberta Goloba vložila interpelacijo. Že v ponedeljek pa so iz istega razloga vložili tudi predlog za razrešitev Nataše Sukič z mesta podpredsednice državnega zbora. "Gre za najvišja predstavnika zakonodajne in izvršilne veje oblasti, katerih izjave imajo veliko težo," je dejal poslanec SDS Zvone Černač. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je v odzivu ocenila, da so v predvolilni kampanji z referendumi in interpelacijami. Dodala je, da se ne Golob ne Sukičeva nimata "kaj opravičevati".

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma
20. 02. 2025 06.37Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti
30. 01. 2025 15.33Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Delodajalec mu ni plačeval poklicnega zavarovanja: v 18 letih oškodovan za 33.000 evrov
07. 05. 2024 16.22Na seznamu delovnih mest, za katera je obvezno poklicno zavarovanje, so tudi vozniki tovornjakov nad petimi tonami, ki delo voznika opravljajo več kot 80 odstotkov svojega delovnega časa in imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas. Vendar številni delodajalci v panogi cestnega prometa svojim zaposlenih poklicnega zavarovanja ne plačujejo. Sindikat delavcev prometa in zvez ocenjuje, da so vozniki in država letno oškodovani za 30 milijonov evrov.

Upokojenci bodo podali pobudo za oceno ustavnosti pokojninskega zakona
07. 11. 2023 17.50Skupina upokojencev bo na ustavno sodišče podala pobudo za oceno ustavnosti 116. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta določa, da upokojenec, ki začne znova delati, postane zavarovanec in se mu pokojnina ne izplačuje. Pobudo podpirajo tudi v DeSUS, saj menijo, da gre za kršitev ustave, je dejal predsednik Anton Rifelj.

Se bomo Slovenci upokojevali pri 70 letih?
08. 07. 2023 19.59Ministrstvo za delo naj bi v naslednjih dneh članom ekonomsko-socialnega sveta (ESS) poslalo izhodišča za pokojninsko reformo. Se bo delovna doba podaljšala? Minister za delo po naših informacijah temu ni naklonjen. Koliko časa bo treba delati in kdaj bo možna upokojitev?

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Če konkretnih rešitev ne bo, bodo delodajalci selili podjetja v sosednje države
06. 06. 2023 14.06Delodajalske organizacije, vključene v ESS, vlado opozarjajo na zamude pri sprejemanju obljubljenih ukrepov na področju čezmejnega opravljanja storitev. Pričakujejo jih še pred poletjem, sicer bi se podjetja lahko začela seliti v sosednje države. Skladno s tem pričakujejo sestanek s premierjem Robertom Golobom in pristojnimi ministri.

DZ potrdil novi zakon o napotitvah delavcev v tujino
22. 03. 2023 13.02DZ je s 53 glasovi za in petimi proti potrdil novi zakon o čezmejnem izvajanju storitev, ki med drugim predvideva črtanje določbe o znižanju davčne osnove za prispevke za nekatere napotene delavce. Poslanci vseh strani so zato opozorili na negativne posledice za podjetja, ki napotujejo delavce v tujino, in se zavzeli za pravočasne rešitve zanje.

Predloga novele zakona o RTV in vladi nista primerna za nadaljnjo obravnavo
27. 01. 2023 06.20Na zadnji dan januarske seje državnega zbora so poslanci obravnavali novelo zakona o državnem svetu. Na dnevnem redu je bilo tudi več opozicijskih predlogov, in sicer novele zakona o lokalnih volitvah, zakona o RTVS in zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter dopolnitev zakona o vladi. DZ je sprejel le novelo zakona o državnem svetu, za predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija so sklenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo, prav tako tudi predlog dopolnitev zakona o vladi.

ESS bo proučil obremenitev plač pri napotitvi delavcev v tujino
09. 12. 2022 16.39ESS je dal soglasje k predlogu novega zakona o čezmejnem izvajanju storitev, bo pa ustanovil delovno skupino, ki bo proučila učinke nameravanega črtanja določbe, da se lahko za delavce, ki so bili napoteni v tujino, kot osnovo za plačilo prispevkov upošteva plačo za enako delo v Sloveniji, ne njihovo dejansko plačo.

Upokojenci nezadovoljni z dodatkom: 'Teh pet evrov naj kar obdržijo'
07. 10. 2022 14.21V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) opažajo rastoče nezadovoljstvo med upokojenci. Dodatno pa jih je razjezila zanje podcenjujoča napoved dviga letnega dodatka za upokojence za le pet evrov. Od vlade zahtevajo, da določbo v zakonu o izvrševanju proračuna spremeni v skladu s pokojninskim zakonom, sicer nanj napovedujejo ustavno pritožbo.

SDS predlaga višje pokojnine in brezplačno šolsko prehrano
31. 08. 2022 13.16Poslanska skupina SDS je v zakonodajni postopek vložila predlog novele Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter novele Zakona o šolski prehrani. S prvo novelo predlagajo dvig pokojninske osnove z 76,5 odstotka na 78 odstotkov povprečne mesečne plače, z drugo pa brezplačno malico in kosilo za vse osnovnošolce in srednješolce.

Inšpektorat za delo v množično preverjanje izplačil regresa
28. 06. 2022 15.08Bliža se 1. julij in s tem tudi rok za izplačilo regresa za letni dopust v letu 2022. Delodajalec je dolžan delavcu, ki je zaposlen celo leto in ima pravico do letnega dopusta, najkasneje do petka izplačati regres najmanj v višini minimalne plače. Minister za delo Luka Mesec je ob tem poudaril, da bo vsaka kršitev pravic delavcev glede izplačila regresa sankcionirana. Inšpektorat za delo bo tako v sodelovanju s Finančno upravo začel množično in usmerjeno akcijo nadzora nad izplačili. Neizplačilo regresa se namreč šteje kot prekršek, za katerega je zagrožena globa v znesku od 3000 do 20.000 evrov.

Najvišja pokojnina dobrih 3000 evrov, najnižja slabih 300 evrov
22. 04. 2022 06.00V Sloveniji pokojnino prejema več kot 627 tisoč ljudi, najvišja izplačana je v marcu znašala 3.302,37 evra, najnižja pa 294,78 evra. V letu 2019 je pod pragom revščine živelo 50 odstotkov upokojencev.

Po soočenju: Ali izjave o omrežninah, plačah, pokojninah in naložbah držijo?
20. 04. 2022 06.00Je Slovenija unikum pri začasni ukinitvi plačevanja omrežnine za gospodinjstva? Kdaj so se v Sloveniji znižale pokojnine in komu, koliko ljudi prejema podpovprečno plačo ter kakšna je dodana vrednost na zaposlenega? Ekipa Dejstev je tudi po četrtem predvolilnem soočenju na POP TV, ki je tokrat potekalo na temo gospodarstva, dodatno preverjala izjave prvakov strank.

Ustavno sodišče preprečilo delo in sočasno prejemanje polne pokojnine?
14. 04. 2022 05.56Po torkovem soočenju v oddaji Svet na Kanalu A, ko so svoja mnenja kresali štirje predsedniki strank – Janez Janša (SDS), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi) – smo novinarji Dejstev dodatno preverjali, ali nekatere izjave držijo. Svojo oceno in izračune sta podala tudi strokovna sodelavca, ustavni pravnik Samo Bardutzky in ekonomist Miha Dominko.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi
02. 03. 2021 08.51DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Odbor DZ prek predloga zakona o demografskem skladu
10. 02. 2021 13.25Odbor DZ za finance je v drugi obravnavi sprejel vrsto dopolnil k predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu, predvsem na podlagi opozoril zakonodajno-pravne službe DZ. Opozicija je po neuspešnem predlogu, da se o zakonu opravi javna predstavitev mnenj, sejo obstruirala.

Delodajalci so kljub koronakrizi dolžni izplačati regres
01. 07. 2020 07.24Vsak delavec, ki ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, ima pravico do regresa za letni dopust. Za preteklo leto so ga delodajalci dolžni izplačati do 1. julija. Interventni ukrepi, sprejeti zaradi izbruha pandemije covid-19, namreč niso z ničimer posegli v ureditev te pravice. Inšpektorat RS za delo že izvaja poostren nadzor nad izplačilom regresa.

Vlada za odstotkovno izredno uskladitev pokojnin
16. 01. 2020 13.36Vlada je na današnji seji izrekla podporo predlogu novele interventnega zakona, s katerim državni svet predlaga, da bi se pokojnine decembra 2020 izredno uskladile odstotkovno in ne nominalno. Odstotkovna uskladitev namreč omogoča ustrezno uskladitev višine pokojnin, ne da bi s tem posegla v razmerja med njimi, meni vlada.

Vladni 'da' noveli pokojninskega zakona
03. 10. 2019 11.37Koalicijski partnerji so se uskladili glede sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter paketa davčnih zakonov. Zakone je obravnavala tudi vlada, ki jih bo poslala v parlamentarno proceduro. Glede na pojasnila koalicijskih partnerjev pa je tam mogoče pričakovati vlaganje dopolnil.

Težko pričakovane spremembe pri minimalni plači, upokojencem višji regres
01. 10. 2019 10.13Vlada bo letos za socialne transferje porabila 155 milijonov evrov več kot lani, je pojasnil premier Šarec. Napovedal je, da bodo letni dodatek prejeli vsi upokojenci in da bo ta višji kot lani. Zaposleni z najnižjimi dohodki pa težko čakajo januar, ko se bo minimalna plača povišala, hkrati pa se pri izračunu ne bodo več upoštevali dodatki. Dobrodošla in težko pričakovana sprememba sledi tudi januarja 2021.

Socialni partnerji še ne povsem enotni glede nove delovne in pokojninske zakonodaje
12. 07. 2019 16.28Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta obravnavali predloga novele zakona o urejanju trga dela in pokojninske novele. Čeprav odprta vprašanja ostajajo, so se strinjali, da oba pošljejo v javno razpravo.

Delo do 67. leta črtali iz predloga
27. 06. 2019 11.33Pogajalska skupina za pripravo predloga pokojninskih sprememb naj bi se dogovorila, da zviševanja upokojitvene starosti na 67 let za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe, kar je predlagalo ministrstvo za delo, ne bo. Ostajajo pa ugodnosti za tiste, ki se odločijo ostati v službi, čeprav bi lahko šli v pokoj.

'Vse vrste dokupa dobe se upoštevajo pri višini pokojnine'
17. 04. 2019 12.43Vse vrste dokupa dobe se, če so bili v roku plačani prispevki, upoštevajo pri višini pokojnine, je zatrdil generalni direktor ZPIZ Marijan Papež. Posebej je izpostavil, da se status dokupov dobe za vojaški rok in dobe za čas študija s spremembo zakona, ki je začela veljati leta 2013, ni v ničemer spremenil.

Do leta 2034 se bo upokojitvena starost dvignila na 67 let
13. 03. 2019 07.19Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je predstavila predloge zakonskih sprememb na področju socialne varnosti, trga dela in pokojninskega sistema. Za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe se bo upokojitvena starost po predlogu ministrstva postopoma do leta 2034 dvignila na 67 let.

'Spremembe bodo postopne, z upokojevanjem ni treba hiteti'
13. 03. 2019 13.34Predvideno zvišanje najnižjega denarnega nadomestila za primer brezposelnosti je pričakovano, zahtevnejši pogoji za pridobitev pravice do denarnega nadomestila so dobrodošli, pravijo v GZS. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič je na drugi strani ukrepe povečini pozdravila, med problematičnimi točkami pa je izpostavila tudi zvišanje upokojitvene starosti.