ZDR

Pravica do odklopa: ministrstvo pripravilo smernice za delodajalce

16. 10. 2024 11.13

Slovenija je ena izmed prvih držav, ki je lani novembra uzakonila pravico do odklopa – to pomeni, da mora delodajalec zagotoviti, da ne posega v prosti čas delavca v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024. Na ministrstvu so zdaj pripravili tudi smernice za podjetja, kako lahko to pravico ustrezno uredijo, je povedal minister Luka Mesec.

Evidentiranje odmorov naj bo verodostojno

23. 11. 2023 00.15

Še nekaj dni nas loči do datuma, ko bodo podjetja spremembe oz.novosti, ki jih prinaša Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (Uradni list RS, št. 50/23, v nadaljevanju: ZEPDSV-A), morala pričeti uporabljati v praksi.

Več ministrstev pomeni več usklajevanja. V katera bo zarezal Golob?

25. 10. 2023 11.41

Po premierjevi napovedi o rekonstrukciji vlade v SD poudarjajo, da so z dogajanjem v koaliciji v zadnjih tednih nezadovoljni. "Zdi se, da se največ ukvarjamo sami s samo," je dejala predsednica SD Tanja Fajon. V stranki bodo resno premislili, kaj pomeni drastično nižanje števila resorjev, več pojasnil pričakujejo ob srečanju prvakov koalicije. "Pogovori o rekonstrukciji vlade so še odprti oz. stvar pogajanja," pa menijo v Levici. Treba se je vprašati, kaj je namen takšne rekonstrukcije in ali je zanjo primeren trenutek, je ocenil vodja poslancev Matej T. Vatovec.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?

19. 10. 2023 12.49

Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

18. 10. 2023 11.12

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?

16. 10. 2023 00.15

S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA

Štrukelj: Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala

13. 10. 2023 07.12

Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, zdaj pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska Unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. "Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala," je prepričan Štrukelj. Minister Luka Mesec je v zvezi z novelo ZDR za ponedeljek sklical sestanek s socialnimi partnerji.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?

07. 08. 2023 11.37

Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'

28. 06. 2023 10.13

Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Ste dobili regres v višini vsaj 1.204 EUR letos že izplačan?

05. 06. 2023 00.15

Vsakemu delavcu oziroma zaposlenemu, ki je na podlagi pogodbe o zaposlitvi upravičen do letnega dopusta, po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) pripada tudi regres za letni dopust, ki se do višine povprečne plače ne šteje v obdavčitev ali dohodnino.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Obvezna božičnica, oskrbovalni dopust in dodatek za sobotno delo?

19. 12. 2022 16.32

Ministrstvo za delo načrtuje dva posega v Zakon o delovnih razmerjih. Prvi osnutek novele zakona, ki velja za delavsko ustavo, je že predmet pogajanj na ESS, med drugim pa predvideva petdnevni oskrbovalni dopust za ostarele starše, možnost 30-urnega polnega delovnika in obvezno božičnico. Z drugim posegom v zakon naj bi se uredilo plačni sistem.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Inšpektorat za delo v množično preverjanje izplačil regresa

28. 06. 2022 15.08

Bliža se 1. julij in s tem tudi rok za izplačilo regresa za letni dopust v letu 2022. Delodajalec je dolžan delavcu, ki je zaposlen celo leto in ima pravico do letnega dopusta, najkasneje do petka izplačati regres najmanj v višini minimalne plače. Minister za delo Luka Mesec je ob tem poudaril, da bo vsaka kršitev pravic delavcev glede izplačila regresa sankcionirana. Inšpektorat za delo bo tako v sodelovanju s Finančno upravo začel množično in usmerjeno akcijo nadzora nad izplačili. Neizplačilo regresa se namreč šteje kot prekršek, za katerega je zagrožena globa v znesku od 3000 do 20.000 evrov.

Regres 2022: kakšen znesek regresa lahko pričakujete?

20. 03. 2022 00.15

Vsakemu delavcu oziroma zaposlenemu, ki je na podlagi pogodbe o zaposlitvi upravičen do letnega dopusta, po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) pripada tudi regres za letni dopust, ki se do višine povprečne plače ne šteje v obdavčitev ali dohodnino. Delodajalec mora delavcu vsako koledarsko leto do 31. marca izdati sklep o določitvi letnega dopusta in v njem sporočiti število dni dopusta, ki mu pripada. Delavec, ki ima pravico do dopusta, ima praviloma pravico do regresa, ampak v nekaterih primerih ni tako. O tem pričajo tudi zgodbe številnih slovenskih delavcev, ki ne dobijo izplačanega celotnega regresa.

Sindikati javnega sektorja za odpravo omejitev plačnih razredov za vse javne uslužbence

23. 12. 2021 13.30

V Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja menijo, da je povsem nesprejemljivo, da se omejitev najvišjega plačnega razreda odpravlja izključno za plačno podskupino E1 – zdravniki in zobozdravniki, saj za to ni nikakršnega utemeljenega vsebinskega razloga. V Fidesu predloga za zdaj ne komentirajo, saj zakon s predlaganim dopolnilom še ni bil sprejet.

Dva nova primera diskriminacije pri izplačevanju božičnice

13. 10. 2021 11.55

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je v dveh novih primerih ugotovil diskriminacijo pri izplačilu letne nagrade z naslova poslovne uspešnosti oziroma božičnice. "V prvem podjetju se je božičnica zaposlenim znižala že, če so bili med letom enkrat odsotni z dela zaradi bolezni, pri več kot treh odsotnostih pa je niso prejeli. V drugem so nižjo prejeli zaposleni z resnim zdravstvenim stanjem," je sporočil. V obeh primerih je zaposlovalec zaposlene obravnaval neenako glede na njihovo zdravstveno stanje, kar je prepovedano.

Vlada delodajalcem priporoča, naj v oceno tveganja dodajo nevarnost okužbe s koronavirusom

21. 09. 2021 09.23

Minister Koritnik je potrdil, da je v navodilih državnim organom navedeno priporočilo vlade, naj delodajalci spremenijo oceno tveganja in vanjo dodajo nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Kot pravi, je to samo napotek delodajalcem, kako naj bodo odgovorni. A dejstvo je, da bi se to iz državne uprave lahko preselilo tudi na druga področja in bi lahko bilo podlaga za disciplinske ukrepe ali pa celo odpuščanje tistih, ki pogoja PC ne bi izpolnjevali.

PSS: Vodstvo Policije med zaposlenimi preverja, kdo je cepljen in kdo ne

27. 07. 2021 15.56

Na Policijski sindikat Slovenije se je obrnilo več članov, ki opozarjajo, da vodje enot od njih pričakujejo, da se cepijo proti covidu-19 oziroma v svojem prostem času testirajo na okužbo z novim koronavirusom – kot pogoj za opravljanje dela. Prav tako naj bi policiste prosili, da vodstvu posredujejo podatke o cepljenju, slednje pa naj bi hranili v evidencah. Po mnenju sindikata ta ravnanja kažejo na poseganje v osebnostne pravice ter nedovoljeno ravnanje z občutljivimi osebnimi podatki. Poziv, da odgovorni nemudoma odstopijo od teh praks, so že posredovali vodstvu Policije.

Sindikat: Ni argumenta, da bi delodajalec stroške testiranja naložil v plačilo delavcu

26. 07. 2021 11.38

Sindikat delavcev trgovine Slovenije opozarja, da so odločitve vlade glede uredbe o izvajanju testiranj na SARS-CoV-2, s katero se izvaja obveza presejalnega testiranja, nejasne in "odpirajo več vprašanj kot dajejo odgovorov". Prav tako dodajajo, da ni argumenta, da bi delodajalec strošek testiranja na covid-19 upravičeno naložil v plačilo delavcu.

Zavod objavil nezakonit oglas: fizično delo v vročini in mrazu, včasih ponoči, tudi delo na klic

10. 07. 2021 07.00

Bi se odzvali na oglas za delo, ki se večkrat zavleče v noč, ki poteka vse dni v tednu, v vročini in mrazu, pri čemer se boste o delovniku dogovarjali vsak dan sproti, včasih pa boste morali dvigovati celo 25-kilogramske vreče? Verjetno ne. Kaj pa, če bi vam ga poslali z zavoda za zaposlovanje, ker ste prijavljeni v evidenco brezposelnih, zavrnitev ponudbe pa ima lahko resne posledice?

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?

17. 01. 2021 15.38

Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

'Podaljšanje jesenskih počitnic ne pomeni, da bo podaljšano tudi šolsko leto'

30. 10. 2020 08.05

Vrtci bodo tudi v prihodnjem tednu delovali omejeno, v srednjih šolah in fakultetah bo pouk potekal na daljavo, za osnovnošolce pa se počitnice podaljšujejo še za en teden, je povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. To pa ne pomeni tudi podaljšanja šolskega leta, je dodala, saj bodo izostanek poskušali nadomestiti med šolskim letom. Šole so medtem z njenega ministrstva dobile okrožnico, naj se v tem času pripravijo na delo na daljavo.

UKC Ljubljana pripravlja nedograjene prostore, UKC Maribor pa ginekološko kliniko

29. 10. 2020 16.38

Neslutene razsežnosti epidemije presegajo bolnišnične kapacitete, zato UKC Ljubljana pripravlja prostore nedograjene Diagnostično-terapevtske službe za namestitev covid-bolnikov. V prvi fazi bodo v prvem nadstropju vzpostavili 50 postelj. Dela bo opravilo podjetje Remont. UKC Maribor pa za covid bolnike pripravlja prostore Klinike za ginekologijo.

Delodajalec zaposlenim: Ne zapuščajte Slovenije

22. 06. 2020 11.57

"V primeru, da zaradi uvedbe karantene ali zaprtja mej ne boste pravočasno prišli nazaj na delo, bomo tako vašo odsotnost šteli za hujšo kršitev delovnih in pogodbenih obveznosti, zaradi katere vam lahko izredno odpovemo pogodbo o zaposlitvi." To je del sporočila delodajalca, ki svojim zaposlenim zapoveduje dopustovanje v Sloveniji. Pa so te zahteve upravičene? Medtem ko sindikalisti trdijo, da nikakor, so na ministrstvu za delo pojasnili, da se morebitno odsotnost zaradi odrejene karantene presoja od primera do primera, vse pa je odvisno od tega, ali karanteno lahko pripišemo "višji sili". Če karantena namreč ni "splet nesrečnih okoliščin", ampak napovedano dejstvo, potemtakem višje sile ni. Neopravljanje dela (brez podlage opravičene odsotnosti) pa pomeni kršitev obveznosti iz delovnega razmerja in je lahko podlaga za ukrepanje delodajalca.

Napoteni v karanteno morajo praviloma koristiti dopust. Kako pa je z varovanjem otroka v karanteni?

03. 06. 2020 11.43

Po primeru okuženega osnovnošolca v Mariboru in odredbi, da morajo vsi sošolci ter razredničarka za 14 dni v karanteno, smo preverili, kaj to pomeni za starše otrok, ki ne morejo ostati sami doma. Ali je skrbnik otroka upravičen do bolniškega nadomestila? Morate v primeru, da vas pošljejo v karanteno, res koristiti dopust? Preverite, kaj pojasnjujejo na ZZZS in ministrstvu za delo.

Dodatek 150 evrov bodo prejeli tudi izredni študenti, sodišča tudi o nenujnih zadevah

23. 04. 2020 09.44

Veljati je začel sklep o izmenjavi podatkov o karanteni med NIJZ in policijo. Odslej lahko dobite zdravila na recept za več kot mesec dni. Minister za delo je napovedal tudi nove ukrepe za pomoč državljanom med epidemijo, med njimi tudi začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve v času epidemije. Krog upravičencev do enkratne solidarnostne pomoči so še razširili. Sodišča bodo kmalu spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah.

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije koronavirusa

19. 03. 2020 08.22

Epidemija novega koronavirusa močno spreminja delovne procese. Veliko zaposlenih dela od doma, nekateri delavci pa iz različnih razlogov, od bolezni do varstva otroka, ne morejo na delo. Številna podjetja so medtem zaradi ustavitve javnega življenja zaprta, nekatera tudi že odpuščajo. Zaposlenim se v teh okoliščinah poraja veliko vprašanj. Tu so odgovori.

'Ukrepi za blažitev posledic koronavirusa naj bodo tudi za samozaposlene'

11. 03. 2020 14.56

Posledice koronavirusa že pustošijo tako po velikih kot majhnih podjetjih, na udaru je tudi več deset tisoč samozaposlenih v gospodarstvu. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije se zato obrača na državo, da v interventni zakon nujno vključi ukrepe za ranljivo skupino samozaposlenih. Prve žrtve so tudi prekarke in prekarci, ki delajo za honorarje na različnih področjih od kulture, izobraževanja in turizma do ostalih storitev, so opozorili nevladniki.

'Iščemo kandidatko, ki nima majhnih otrok in ne načrtuje družine'

05. 02. 2020 06.20

Kolikokrat ste naleteli na oglas, v katerem delodajalec išče zaposleno, ki ne načrtuje družine, in kolikokrat ste podobno vprašanje, morda lepše zapakirano, slišali na razgovoru s predstavniki podjetja? Primer oglasa, ki je hitro zakrožil med uporabniki spleta, je že umaknjen, a kot pojasnjujejo sindikalisti, ni edini, ki so ga opazili v zadnjem času.