WWF Adria

Predstavniki društev pozivajo k razglasitvi moratorija na odlov nutrij
24. 07. 2023 14.20Predstavniki 20 društev in organizacij so ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predali več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero izražajo nasprotovanje odlovu nutrij na območju Ljubljanskega barja. Ministrstvo so med drugim pozvali, naj razglasi takojšen moratorij na odlov, ki naj bi se začel konec meseca oz. v začetku avgusta.

'Šlo mi je na jok: rajska plaža, obala pa neverjetno polna smeti'
08. 06. 2023 07.00Ribe, ki jih tu prej ni bilo. Rajske plaže polne odpadkov. Zaskrbljujoča količina plastike in mikroplastike. Takšno je stanje Jadranskega morja. Ob dnevu oceanov smo se o teh perečih težavah in možnih rešitvah pogovarjali z obalnim okoljevarstvenikom Miho Vivodo in vplivnico na področju trajnosti Niko Veger.

V Piranu rešili glavato kareto, ki se ji je v žrelu zataknil ogromen ribiški trnek
18. 11. 2022 17.01V piranskem akvariju imajo novo pacientko. Glavato kareto, ki se je ujela v ribiško mrežo, ribič pa je k sreči pravočasno opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek in potrebuje pomoč. Trnek so že uspešno odstranili, želva pa ostaja na terapiji v akvariju, dokler si ne bo opomogla.

Ponovno so ugasnile luči v Uri za Zemljo
27. 03. 2021 19.10Ob 20.30 v soboto so ponovno ugasnile luči v pobudi Ura za Zemljo. Letos pobuda poteka pod sloganom Premakni se za planet in vključuje tudi spletno akcijo, ki naj bi pozornost družbenih omrežij usmerila na stanje planeta.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Ura za Zemljo: ugasnili smo luči
28. 03. 2020 17.01Pobuda Ura za Zemljo je povabila vse k simboličnemu ugašanju luči od 20.30 do 21.30. Po vsem svetu, tudi v Sloveniji, smo se tako pridružili globalni prostovoljski akciji pod okriljem Svetovnega sklada za naravo. Akcija je letos potekala pod sloganom Obrnimo se k naravi.

Hrvaški ribič, ki namesto rib 'lovi' turiste: Če ne spremenimo navad, bo morje prazno
08. 09. 2019 08.00''Oče in mama sta mi umrla, ko sem bil mlad. Sam sem moral preskrbeti družino. Vse z ribolovom. Zdaj pa ne gre več,'' pripoveduje hrvaški ribič, ki priča, da je rib v Jadranskem morju vedno manj. Reševanja izropanega morja so se v naravnem parku Telašćica lotili na inovativen način. K zaščiti morskega ekosistema so vključili ribiče in jih, tako da so jim ponudili alternativne vire preživetja, prepričali, da prenehajo s prekomernim ribolovom.

'To kartico si pojedel v enem tednu'
12. 06. 2019 19.10Nova raziskava Svetovnega sklada za naravo (WWF) je pokazala, da posameznik tedensko v svoje telo vnese okrog 2000 delcev plastike, kar na mesečni ravni znaša 21 gramov – za primerjavo, to je proporcionalno količini ene kreditne kartice. Na leto tako zaužijemo kar četrt kilograma plastike.

Svetovne znamenitosti so se za eno uro pogreznile v temo
30. 03. 2019 20.37Ob globalni prostovoljski pobudi Ura za Zemljo po svetu so za eno uro ugasnili luči – tako na svetovnih znamenitostih kot tudi po domovih. Prva so se v temo zavila azijska mesta, zatem pa še znamenita sydneyjska operna hiša. Letošnjo akcijo Svetovni sklad za naravo (WWF) sicer posveča problematiki plastike.

Slovenija in Hrvaška za ohranitev velikih zveri na mejnem območju
03. 02. 2019 09.13Slovenija in Hrvaška sodelujeta v projektu Carnivora Dinarica, ki se ukvarja z ohranjanjem populacij velikih zveri – medveda, risa in volka na območju severnih Dinaridov, na mejnem območju med Hrvaško in Slovenijo. Posebna pozornost v okviru projekta bo namenjena zmanjševanju tveganj, ki ogrožajo velike zveri.

Bo tvoje najljubše pivo zgodovina do 2027?
09. 10. 2018 11.46WWF poziva Evropsko komisijo k zaščiti direktive, ki ščiti vse vodne vire. S kvalitetno vodo se namreč vse začne in vse konča, tudi pivo, ki je sicer zvarek številnih sestavin. Prihodnost kvalitetnega piva je namreč odvisna od zaščite in trajnostnega upravljanja vodnih virov, kar se zavedajo tudi pivovarji.

Izračun iz leta 1973: Življenje, kot ga poznamo, se bo končalo leta 2040
19. 08. 2018 14.50Leta 1973 so znanstveniki v največjem avstralskem računalniškem podjetju izračunali, da bo po letu 2020 šlo samo na slabše in leta 2040 bo zaradi onesnaževanja in uničenja okolja življenje, kot ga poznamo danes, nemogoče. Ne bo elektrike, moderne tehnologije in drugih ugodij. Življenje se bo vrnilo v obdobje 18. in 19. stoletja.

Od 1. avgusta naprej živimo 'na kredit'
30. 07. 2018 13.41V sredo, 1. avgusta, bomo obeležili dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo porabilo že vse naravne vire, ki so mu na Zemlji na voljo za tisto leto, in torej od takrat živi 'na kredit'. Ta dan vsako leto nastopi prej, opozarjajo ekologi, Slovenija pa je v ekološki dolg stopila že 12. maja.

Sredozemsko morje postaja plastična past: ogroženo zdravje ljudi in živali
08. 06. 2018 11.46Zadnji podatki o onesnaženosti Sredozemskega morja so alarmantni, kaže poročilo, ki ga je Svetovni sklad za naravo objavil na svetovni dan oceanov. Koncentracija mikroplastike je namreč skoraj štirikrat višja kot v drugih odprtih morjih po svetu.

Ste ugasnili luči? Sprememba se začne pri nas
24. 03. 2018 07.26Nocoj ob 20.30 je najmanj 20 občin in mest v Sloveniji izklopilo dekorativno razsvetljavo svojih najpomembnejših znamenitosti, pa tudi javno razsvetljavo številnih trgov in ulic. Tako so prispevali k največji svetovni prostovoljni akciji Ura za Zemljo. Lani je v akciji sodelovalo 187 držav, več kot 7.000 mest in 3000 svetovnih znamenitosti.

Kaj prinaša novi energetski koncept? Predvsem nič konkretnega, razen, da bomo premog kurili še do leta 2054
04. 03. 2018 11.00Glavni cilj novega energetskega koncepta, ki je sicer zelo splošen in brez konkretnih ukrepov, je prehod v nizkoogljično družbo. Okoljevarstveniki so kritični predvsem, da koncept predvideva uporabo premoga do leta 2054. Na ministrstvu pa pravijo, da izpad proizvodnje električne energije iz TEŠ in NEK pomeni veliko tveganje za zanesljivost oskrbe z elektriko.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo
03. 03. 2018 06.30Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Hidroelektrarne na Muri lahko ogrozijo oskrbo s pitno vodo
04. 02. 2018 17.14Okoljevarstveniki opozarjajo, da bi gradnja elektrarn na Muri lahko ogrozila oskrbo pomurskega vodovoda s pitno vodo. Predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš je opozoril, da je zdaj vsem jasno, da pri nasprotovanju elektrarnam na Muri ne gre za komarje in ribice, kot je pogosto slišati, ampak za ogrožanje pitne vode za občane.

S podmornico obiskali prihodnost Jadranskega morja
09. 10. 2017 15.50Da bi povečala ozaveščenost državljanov o problemu prekomernega ribolova in praznih morij, je svetovna organizacija za varstvo narave WWF zgradila podmornico, skozi katero je mogoče videti podvodni svet Jadranskega morja čez 30 let.

Izkoristili smo naravne vire, odslej živimo 'na kredit'
02. 08. 2017 09.46Zemljani smo izkoristili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu, in vstopili v ekološki dolg do prihodnjih generacij. Slovenija v enem letu porabi toliko naravnih virov, da bi za njihovo zagotovitev potrebovali 2,75 planeta, majhen žarek upanja pa predstavlja dejstvo, da se pomikanje datuma dneva prekoračenja virov naprej po koledarju upočasnjuje.

Dan ekološkega dolga letos že 2. avgusta: vire porabljamo skoraj dvakrat hitreje, kot se obnavljajo
28. 07. 2017 10.23Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve. Takrat bomo porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu. V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe in sekamo gozdove hitreje, kot lahko znova zrastejo. Lani smo dan ekološkega dolga dosegli 8. avgusta.

Trenutno lovimo dva- do trikrat več rib, kot nam jih morja lahko trajnostno zagotovijo
02. 06. 2017 12.10Si predstavljate morja brez rib? Žal je to realna možnost, saj je že danes več kot 90 odstotkov ribjih staležev izkoriščenih do maksimuma, ali pa se lovijo prekomerno. Poleg morskega življa so posledično ogroženi tudi ljudje, ki jim morje predstavlja vir hrane in zaslužka.

Do leta 2048 bo Jadran ostal brez rib
29. 05. 2017 07.36Z objavo poročila WWF o prihodnosti svetovnih staležev rib, je postalo jasno, da je čas, da se morajo sprejeti odločni koraki za obnovo ribjih populacij v svetovnih morjih in oceanih. Poročilo kaže, da si do leta 2050 več milijonov ljudi po vsem svetu ne bo moglo privoščiti ali dostopati do rib in ribiških proizvodov, ki so pomemben vir hrane in beljakovin.

FOTO: Veslači po 33 dneh in 320 kilometrih priveslali v Črno goro: Hidroenergija ni zelena, tudi koristi ne vsem
04. 05. 2017 12.46Balkan Rivers Tour 2 je po 33 dneh uspešno končal svojo misijo za ohranitev in zaščito naravnih rek. Kampanja "Z vesli proti jezovom" se je zaključila na Adi Bojani v Črni gori, od začetka akcije so veslači preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači ter medtem pripravili številne dogodke za javnost.

FOTO: Kajakaši zaradi jezov spodnji del Soče bolj prepešačili kot preveslali
03. 04. 2017 13.30Ekipa Balkan Rivers Tour je preveslala Sočo od izvira do izliva. Prva dva dneva so uživali v brzicah in divji vodi, zadnja pa so skoraj več hodili kot veslali – ali zaradi jezov ali zaradi izjemno nizkega vodostaja. "Videti takšno transformacijo reke in doživeti dva obraza, živega in mrtvega, je nekaj najbolj strašnega in dokončno ovrže prepričanje o zeleni hidroenergiji," pravijo.

Z veslanjem po reki Soči opozarjajo na škodljive posledice zajezitev rek
30. 03. 2017 15.50Pri WWF Adria in Leeway Collective so pojasnili, da želijo z veslanjem po Soči opozoriti na škodljive posledice, ki jih povzročajo jezovi na rekah. ''Ohranjena reke in potoki so neprecenljiva primerjalna prednost in dobrobit za rečne ekosisteme, naravi prijazen turizem vključno z ribištvom in kajakaštvom.''

Vsa energija pri nas iz obnovljivih virov? 'Ne bo možno.' Do leta 2050 bi lahko dosegli okoli 50 odstotkov
28. 03. 2017 06.30Na ministrstvu za infrastrukturo so jasni, da ''100 odstotkov obnovljivih virov energije verjetno ne bo možno doseči, ker nimamo toliko potenciala, ne hidro ne vetrnega. Do leta 2030 lahko pričakujemo 27 odstotkov OVE.

V Uri za Zemljo sodelovalo 187 držav, luči je ugasnilo 3000 svetovnih znamenitosti
26. 03. 2017 10.19"Eno gibanje, en namen. Ura za Zemljo 2017 je združila na milijone ljudi v več kot 180 državah po svetu. Hvala vsem!" so na Twitterju zapisali organizatorji. Številna mesta in svetovne znamenitosti so se ovili v temo, da bi opozorili na pereč problem globalnega segrevanja ozračja, h kateremu prispeva predvsem uporaba fosilnih goriv.

FOTO: Ura teme za boj proti podnebnim spremembam: Luči ugasnili tudi pri nas
25. 03. 2017 06.30Ljubljanski grad, piransko obzidje, Blejski otok, ulice Maribora, Celja, Žalca, Izole, Krškega, Radovljice … več kot 20 slovenskih občin je za eno uro ugasnilo luči in se tako priključilo največji svetovni prostovoljni akciji za boj proti podnebnim spremembam – Uri za Zemljo.