WTO

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA
07. 04. 2025 18.24Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

Kako bo odgovorila EU? 'Vse je na mizi'
06. 04. 2025 15.42Trump je napovedal trgovinsko vojno in svet zdaj čaka, kako se bodo odzvali drugi veliki igralci. Kitajska je že napovedala protiukrepe, v sredo pa naj bi bilo znano, kaj bo naredila EU. Ji bo uspelo umiriti situacijo in oditi za pogajalsko mizo ali bo odgovorila s protiukrepi? Zaenkrat je na mizi še vse, pravijo v Bruslju.

Na borzah izpuhtele milijarde, Trump medtem: Odličen čas, da postanete bogati
04. 04. 2025 07.58Medtem ko je 500 najbogatejših ljudi na svetu izgubilo skoraj 193 milijard evrov in strmoglavljajo tudi ostali finančni trgi, evropski vlagatelji pa se za glavo držijo zaradi povračilnih ukrepov Kitajske, ameriški predsednik ostaja dobre volje. Nocoj ga čaka večerja ob svečah, na družbenih omrežjih pa objavlja: "To je odličen čas, da postanete bogati, bogatejši kot kadarkoli prej." Na evropskih borzah je danes izpuhtelo več kot 819 milijard evrov, potem ko jih je dan prej 422 milijard evrov. Trumpa je medtem razburil komentar predsednika ameriške centralne banke Federal Reserve.

V veljavi nove kitajske povračilne carine na uvoz iz ZDA
10. 03. 2025 06.36Veljati je začel nov sklop kitajskih povračilnih carin na uvoz blaga iz ZDA, ki so odgovor na dodatno ameriško zvišanje carin na ves uvoz blaga iz Kitajske. Povračilne carine v višini 15 oz. 10 odstotkov se tokrat nanašajo predvsem na kmetijske pridelke in izdelke.

Trumpove carine stresle borze, indeksi potonili: 'Borili se bomo do bridkega konca'
04. 03. 2025 06.32V veljavo so stopile 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump naznanil že v začetku mandata, nato pa odločitev preložil za en mesec. Trump je ob tem uvedel tudi 20-odstotne carine na ves uvoz iz Kitajske. Vse tri države so že napovedala povračilne ukrepe, Trumpovi ukrepi pa so povzročili velik padec newyorških boznih indeksov.

Bo Trumpu žal? Mehika, Kitajska in Kanada napovedale povračilne carine
02. 02. 2025 07.30Ameriški predsednik Donald Trump je uresničil grožnjo in uvedel višje carine na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske. Posledično so države napovedale, da bodo uvedle povračilne ukrepe, kar obeta začetek globalne trgovinske vojne z negativnimi posledicami za vse vpletene. Najbolj konkreten je bil kanadski premier Justin Trudeau.

V veljavi dodatne carine na uvoz kitajskih električnih vozil
30. 10. 2024 06.39Na električne avtomobile iz Kitajske je treba pri uvozu v EU odslej obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v Uradnem listu EU.

Bruselj potrdil uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem
29. 10. 2024 16.03Evropska komisija je dokončno potrdila uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, v EU. Poleg že obstoječih 10-odstotnih carin bo v prihodnjih dneh uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka za obdobje petih let. V Bruslju obenem poudarjajo, da se pogovori s Pekingom o alternativnih rešitvah nadaljujejo.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?
17. 10. 2024 13.35Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Članice EU odprle prosto pot uvedbi carin na kitajska električna vozila
04. 10. 2024 12.23Predlog Evropske komisije za uvedbo dodatnih carin na uvoz kitajskih električnih vozil je prejel zadostno podporo držav članic, so sporočili v Bruslju. Komisija bo tako očitno uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka. Peking ostro nasprotuje dodatnim carinam, ki jih na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, načrtuje EU. Gre za protekcionističen ukrep, poudarjajo na Kitajskem.

Kitajska zaradi dodatnih carin na avtomobile razmišlja o tožbi EU
13. 06. 2024 12.48Po napovedi Evropske komisije glede uvedbe dodatnih carin na uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske v Pekingu razmišljajo o vložitvi tožbe proti EU pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Po oceni kitajskih oblasti nameravani ukrep krši pravila WTO, njegova uvedba pa bo imela negativne posledice tudi za avtomobilski sektor v EU.

Bruselj zagrozil z dodatnimi carinami za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske
12. 06. 2024 13.18Evropska komisija je v sklopu preiskave uvoza električnih avtomobilov iz Kitajske preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige in s tem ogrožajo interese podjetij, ki ta vozila izdelujejo v Evropski uniji. Zagrozila je z dodatnimi carinami, začasne bi lahko uvedli 4. julija.

Evropa popustila Kitajski in prekinila postopek zaradi pritiskov na Litvo
29. 01. 2024 12.43Evropska komisija je iz "tehničnih razlogov" prekinila postopek pred Svetovno trgovinsko organizacijo proti Kitajski. Litva je pred tremi leti namreč odobrila prošnjo Tajvana za ustanovitev tajvanskega predstavništva v tej baltski državi. Uporaba imena je takrat razburila Peking, ki vztraja, da je otok del Kitajske. Zahtevali so, da se namesto tega uporablja besedo Tajpej – sicer glavno mesto Tajvana.

Poljska in Ukrajina napredujeta: dosežen dogovor o ukrajinskem žitu
03. 10. 2023 12.56Varšava in Kijev sta na poti, da zopet obudita dobre odnose, skupaj z Litvo sta namreč uspeli doseči dogovor o pospešitvi tranzita ukrajinskega žita prek Poljske v tretje države.

Poljska umirja retoriko glede (ne)pošiljanja orožja Ukrajini, dogovor s Slovaško dosežen
21. 09. 2023 07.19Iz Poljske so sporočili, da ne bodo več oboroževali Ukrajine. Državi sta se znašli v diplomatskem sporu zaradi zavračanja uvoza ukrajinske pšenice. Poljski predsednik je pozneje sicer dejal, da meni, da je bilo sporočilo premierja napačno razumljeno: da je pravzaprav govoril le posredovanju novega orožja, ki ga trenutno kupujejo zaradi modernizacije lastne vojske. Medtem je Ukrajina s Slovaško sklenila dogovor o trgovanju z žitom, ki naj bi do konca leta odpravil prepoved uvoza ukrajinskega žita na Slovaško. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pozdravila ukrepe Kijeva, ki jih je ta napovedal po odpravi evropskih omejitev na področju uvoza ukrajinskega žita. Kijev se je namreč zavezal, da bo sam nadzoroval izvoz v unijo.

Zaradi opazk Zelenskega v ZN moral na zagovor veleposlanik na Poljskem
20. 09. 2023 20.05Poljska je na pogovor poklicala ukrajinskega veleposlanika v državi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je namreč v svojem govoru v New Yorku na splošni razpravi ob začetku zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov (ZN) očital, da se nekatere države glede solidarnosti z Ukrajino le pretvarjajo. Mislil je na Poljsko, Slovaško in Madžarsko, ki zavračajo uvoz ukrajinskega žita. Varšava te opazke zavrača kot neupravičene in poudarja, da Ukrajino podpira od prvega dne vojne.

Ukrajina toži tri evropske države zaradi omejitev uvoza žita
18. 09. 2023 13.11Ukrajina je pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) zoper Poljsko, Madžarsko in Slovaško vložila tožbo zaradi enostranskega podaljšanja omejitve uvoza žita iz Ukrajine kljub odločitvi EU, da omejitev ne podaljša. Omenjene tri države naj bi se medtem odločile za izstop iz skupne platforme EU za izvoz ukrajinskega žita.

Umrl nekdanji kitajski predsednik Džjang Dzemin
30. 11. 2022 09.53Umrl je nekdanji kitajski predsednik Džjang Dzemin. Star je bil 96 let. Predsednik je bil od leta 1989 do 2003, umrl pa je v sredo popoldne v Šanghaju. Kot poročajo mediji, je umrl zaradi levkemije in odpovedi več organov. Dzemin je na oblast prišel po protestih na Trgu nebeškega miru. Zaradi smrti nekdanjega voditelja na kitajskih državnih ustanovah zastave visijo na pol droga.

'Tisti, ki vzdržujejo Putinov vojni stroj, ne bi smeli več uživati v svojem razkošnem življenjskem slogu'
15. 03. 2022 16.47EU je danes sprejela nov, četrti sveženj sankcij zoper Rusijo zaradi njene invazije na Ukrajino, ki vključuje prepoved izvoza luksuznega blaga iz unije, s čimer naj bi rusko elito prikrajšali za dragocene izdelke, kot so kaviar, nakit in vino. EU tudi širi seznam sankcioniranih oligarhov, na njem je tudi kontroverzni Roman Abramovič. Seznam sankcioniranih je podaljšala tudi Velika Britanija.

EU pred WTO sprožila postopek proti Kitajski zaradi pritiskov na Litvo
27. 01. 2022 14.48Evropska unija je pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) sprožila postopek proti Kitajski glede pritiska na Litvo zaradi njenih stališč o Tajvanu. Peking namreč blokira uvoz vseh izdelkov, ki so bili izdelani v Litvi ali z litovskimi deli. Kitajska je v odzivu ocenila, da očitki nimajo podlage.

Putin in Ši na vrhu G20 za medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju
30. 10. 2021 19.27Ruski predsednik Vladimir Putin se je v videonagovoru na vrhu skupine 20 gospodarsko najmočnejših držav zavzel za čimprejšnje medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju proti covidu-19, so sporočili iz Kremlja. Podobno se je zavzel tudi kitajski predsednik Ši Jinping, ki je pozval tudi k sprostitvi patentne zaščite cepiv.

Vrh EU z Bidnom: 'Vrnila se je diplomacija'
15. 06. 2021 06.40Vrh EU in ZDA je zaznamoval preboj glede 17-letnega spora o državnih pomočeh za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, ki naj bi v prihodnje olajšal njuno sodelovanje glede Kitajske. Čezatlantski partnerici sta sicer sprejeli daljnosežno skupno izjavo, so po srečanju z ameriškim predsednikom Bidnom sporočili na strani EU.

EU in ZDA z dogovorom glede 17-letnega spora o Airbusu in Boeingu
15. 06. 2021 12.36Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob začetku vrha EU in ZDA v Bruslju potrdila dogovor o 17-letnem sporu v povezavi z državno pomočjo za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, zaradi katere sta strani vzajemno uvedli carine.

EU v predlogu WTO ni podprla odprave patentne zaščite cepiv proti covidu-19
04. 06. 2021 16.56Evropska unija je Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) podala svoj predlog glede multilateralnega dogovora za okrepitev proizvodnje cepiv proti covidu-19. Pri tem ni podprla začasne odprave patentne zaščite cepiv, ampak se je zavzela za obvezne licence.

Janša: Ne sme se omejevati tistih, ki imajo drugačne poglede na prihodnost EU od mainstreama
20. 05. 2021 17.16Razprava o prihodnosti Evropske unije mora biti odprta, je na Brdu pri Kranju dejal premier Janez Janša. Na konferenci o prihodnosti Evrope je sicer govora o zelenem in digitalnem prehodu, odpornosti EU in kibernetski varnosti, pa tudi o digitalnem davku in demografski sliki EU – temah, pri katerih ni veliko enotnosti. Razpravi o prihodnosti EU bo namenjen tudi blejski strateški forum, je še napovedal Janša.

Evropski poslanci za začasen umik patentne zaščite za cepiva
20. 05. 2021 15.07Evropski parlament je pozval Evropsko unijo k podpori pri prizadevanju za začasen umik patentne zaščite za cepiva proti covidu-19. Evropski poslanci so v sredo zvečer podprli amandma, s katerim so pozvali povezavo, naj podpre pobudo za začasno opustitev pravic intelektualne lastnine za cepiva, opremo in zdravljenje covida-19. Farmacevtske družbe so tudi pozvali k izmenjavi znanja in podatkov.

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?
06. 05. 2021 06.44Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

EU zaostruje merila za odobritev izvoza cepiv proti covidu
24. 03. 2021 13.06Evropska komisija je okrepila mehanizem za nadzor izvoza cepiv proti covidu-19. Zaostrila je merila za odobritev izvoza. Poleg spoštovanja pogodb o nabavi cepiv bo pri odločanju o zaprosilih za izvoz sedaj upoštevala tudi spoštovanje načel vzajemnosti in sorazmernosti ter zagotavljanje varne oskrbe s cepivi v EU.

Avstralija si želi kolektivnega pritiska na EU
09. 03. 2021 08.49Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19. Nedavno italijansko ustavitev izvoza 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo je avstralski minister za trgovino označil za "cepivni protekcionizem" in izrazil zaskrbljenost pred nadaljnjimi blokadami.

Na čelu WTO Ngozi Okonjo-Iweala
15. 02. 2021 16.17Svetovna trgovinska organizacija je dobila novo generalno direktorico, Ngozi Okonjo-Iweala. Položaj bo prevzela 1. marca. 66-letna Nigerijka je prva ženska na čelu te organizacije in prva iz Afrike.