Vrtačnik

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva
12. 12. 2024 16.31Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

Pred sodiščem shod v podporo Janši, posredovala Policija
26. 11. 2024 14.14Na celjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana sta bila nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik in stečajna upraviteljica te družbe Branka Remškar. Po sojenju se je pred zgradbo sodišča odvil zbor Janševih privržencev, ki so napolnili Prešernovo ulico in protestirali proti po njihovem mnenju "skorumpiranemu slovenskemu sodstvu". Kot je dejal Janša, gre za začetek upora proti krivosodju.

Premiera predstave Kazimir in Karolina navdušila gledalce MGL-ja
23. 09. 2024 13.18Pred dnevi je potekala premiera predstave Ödöna von Horvátha 'Kazimir in Karolina' v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth je dramo 'Kazimir in Karolina' napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast. Pisatelj je slovel kot mojster prikazovanja usod obubožanih in brezperspektivnih delavcev.

Nadaljuje se sojenje Janši, pričala tudi nekdanja uslužbenka Imosa
17. 09. 2024 15.26Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem prvih prič nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Pričala je tudi nekdanja uslužbenka Imosa, ki je nepremičnine ocenila na zgolj 20.000 evrov.

Pravosodni policisti so se pognali v ogenj
09. 04. 2024 15.14Lahko bi se slabo končalo, lahko bi bile tudi žrtve. A odločno ukrepanje zaposlenih v našem edinem ženskem zaporu na Igu pri Ljubljani se gre zahvaliti, da se dva požara, ki jih je zanetila obsojenka, nista razširila. S tem so preprečili, da bi ogenj ogrozil kakšno življenje, prav tako pa zavarovali zapor.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol
08. 02. 2024 09.41Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne
06. 08. 2023 06.08Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Črna na Koroškem po več dneh dostopna tudi po tleh, stanje ostaja resno
06. 08. 2023 10.13Črna na Koroškem ni več odrezana od sveta. Pristojnim službam je namreč iz smeri Šoštanja uspelo utrditi zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti potekajo evakuacije in nujno potrebna oskrba. S konvojem vojaških vozil, kruhom in vodo so dosegli Mežico, skupaj z njimi pa je bila tudi naša ekipa, ki pravi, da se domačini trudijo ostati pozitivni. "Korošci smo trdoživi," pravijo. Tako v Črni kot v Mežici, kjer stanje ostaja resno, se je lahko popoldan na domove vrnilo več evakuiranih oseb.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

KPK odločila: Počivalšek kršil integriteto. 'Ne bom odstopil'
23. 02. 2022 10.21Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme pri dobavitelju Geneplanet ugotovila kršitev integritete ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Ugotovitve so pravnomočne, so sporočili. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v odzivu na ugotovitve KPK zapisal, da je bil njegov namen le zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. Kot je ponovil, je osnova zanj, da pogodbo, ki jo podpišeš, tudi izpolniš, in da je le to zahteval od direktorja za blagovne rezerve. Kot je dejal, je zanj zadeva zaključena in ima čisto vest. "Ne bom odstopil, o odstopu naj razmisli tisti, ki je izdal takšno odločbo," je še povedal.

Pevka Stella: v slovenščino prevedla francoski izraz 'je ne sais quoi'
20. 01. 2021 11.11Mlada glasbenica se je pred nekaj meseci javnosti predstavila s pesmijo Muza in v pogovoru za naš portal povedala, da se ji zdijo golobi zelo kul. In tokrat? Stella predstavlja novo pesem Ta neki neki, v kateri pove, da je s tem želela opisati 'tisto nekaj' neoprijemljivega, kar ima veliko ljudi. V angleščini temu pravijo 'the x factor', v francoščini pa 'je ne sais quoi'. In slovenščina? Pravega izraza za to nimamo, zato Stella pravi 'Ta neki neki'.

Iskanje novega ustavnega sodnika: Teršku podpora LMŠ, ostali molčijo
09. 12. 2020 14.08Na posvetovanjih predsednika republike Boruta Pahorja z vodji poslanskih skupin so spregovorili tudi o tem, kdo uživa podporo poslanskih skupin za ustavnega sodnika. V opozicijski LMŠ so znova podprli Andraža Terška, ki sicer v prvo zadostne podpore ni dobil. Medtem v koalicijskih SDS in SMC ter opozicijski SD svoje izbire ne razkrivajo.

Pahor za mesto ustavnega sodnika prejel pet predlogov
24. 11. 2020 12.46Borut Pahor je v novem postopku dobil pet predlogov možnih kandidatov za ustavnega sodnika. To so Marjan Lekše, Marko Starman, Rok Svetlič, Andraž Teršek in Urban Vrtačnik.

'Adria je bila naš dom, naša družina, ne vemo, kam naprej'
24. 10. 2019 19.29Zavodi za zaposlovanje v Ljubljani, Kranju, Domžalah in Kamniku so za nekdanje delavce Adrie Airways, ki so se vpisovali v evidenco brezposelnih, odprli svoja vrata, čeprav ob četrtkih nimajo uradnih ur. Nekateri še vedno žalujejo za "izgubljenim domom", nekateri pa so med tem že dobili zaposlitev v tujini. Naprodaj pa je tudi Adriina letalska šola, ki je skoraj 40 let šolala naše in tuje pilote.

Šarec: Tonin bo s stokrat pogretimi sestavinami težko skuhal okusno jed
16. 10. 2019 11.34Zapleti v povezavi z opravljanjem nadzora na Sovi še naprej dvigujejo politični prah. Po seji Knovsa se je oglasil tudi premier Šarec in ostro zavrnil namigovanja o tem, da bi bil nadzor nad Sovo onemogočen. Po njegovem bo zdaj svoje delo opravil inšpektorat za javni sektor ter ugotavljal pravilnost in zakonitost postopkov, s končnimi ugotovitvami pa bo seznanjen tudi Knovs. "Namigi, da je inšpektorat vladni organ in zato pristranski, so pa iz trte izviti," je zapisal na Facebooku.

Tonin: Direktor Sove naj najprej pomete pred svojim pragom
15. 10. 2019 15.42Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) se je seznanila z zapisnikom nadzora pooblaščene skupine komisije na sedežu Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Po koncu nujne seje je predsednik komisije Matej Tonin komentiral zaplete v povezavi z opravljanjem nadzora na Sovi.

Škoda po neurju v Občini Zagorje v grobem ocenjena na dva milijona evrov
09. 07. 2019 11.41Na območju Občine Zagorje ob Savi še vedno nadaljujejo z odpravo posledic nedeljskega neurja. Še vedno so neprevozne tri lokalne ceste do okoli 25 hiš, a naj bi prevoznost kmalu uredili. Nedeljsko neurje je na območju te občine po prvih grobih ocenah povzročilo za okoli dva milijona evrov škode, je ocenil Ivo Vrtačnik z občine.

Neplodnost še vedno tabu, a z njo se sreča vsak šesti par
10. 05. 2019 19.40Neplodnost je resna težava sodobne družbe, s katero se srečuje kar vsak šesti par pri nas. S pomočjo zunajtelesne oploditve pa se vsako leto rodi 1300 otrok. To pomeni, da se zelo verjetno z izzivi plodnosti srečuje nekdo, ki ga poznate, pa morda za to niti ne veste, saj je neplodnost, kljub temu, da se z njo sreča tako veliko parov, še vedno tabu.

Akos zaradi odpoklica direktorice Muhe svet agencije prijavil KPK
26. 10. 2018 12.50Direktorica Akosa Tanja Muha je vnovič zatrdila, da pri podelitvi frekvenc za testiranje tehnologije 5G družbi BTC ni storila ničesar narobe. Navzoče na seji sveta agencije, ki je zaradi tega odločil o njeni razrešitvi, so že prijavili Komisiji za preprečevanje korupcije, razmišljajo tudi o vložitvi kazenske ovadbe, je povedala.

FOTO in VIDEO: Posnetki iz zraka kažejo resnično grozo opustošenja, ki ga je prinesla Irma, Evropa že ponudila pomoč
07. 09. 2017 06.59Orkan Irma je na svoji poti čez Karibe povzročil ogromno škodo in zahteval kar nekaj življenj. Otoka Barbuda in Saint Martin sta povsem opustošena, uničenih je večina stavb, tudi eno najbolj znanih in največjih karibskih letališč. Veliko škodo je utrpel tudi Portoriko. Na Floridi in v Miamiju, ki naj bi ju Irma dosegla za vikend, se pripravljajo na najhujše.

Kje je Neža?
30. 03. 2017 11.24Odgovor bomo izvedeli v gledališki kriminalni nadaljevanki Vranja vrata. Gre za povsem nov gledališki žanr tako pri nas kot v svetu, ki ga bomo prvič videli v MGL-ju. Izvirno gledališko serijo Vranja vrata, ki se dogaja v našem okolju in današnjem času, je napisal pisatelj in režiser Nejc Gazvoda.

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave
08. 11. 2016 15.16Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

Za dve prosti mesti ustavnih sodnikov prispelo devet predlogov
25. 05. 2016 13.12Kandidate za ustavnega sodnika predsednik republike Borut Pahor zbira zato, ker 30. oktobra poteče mandat enemu ustavnemu sodniku in 19. novembra eni ustavni sodnici. Prispelo je devet kandidatov.

FOTO: Stožic ni napolnil, vseeno pa je poskrbel za izvrstno atmosfero
18. 10. 2015 12.24Željko Joksimović je v dobrih dveh urah občinstvu predstavil nekaj skladb s svojega novega albuma, postregel pa jim je tudi s svojimi največjimi uspešnicami iz svoje 19-letne kariere. Njegov nastop je bil sicer pod vprašajem, saj je bil še dan prej zelo bolan.

'Ženske naj ne trpijo bolečin, saj ni normalno, da jih boli'
19. 03. 2015 13.19Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Dva simptoma, ki kažeta, da je nekaj narobe. Endometrioza je bolezen, ki je pogostejša od sladkorne bolezni, a večina sploh ne ve, da obstaja.

FOTO: Neki novi tipi vskočili namesto Beatlov
28. 02. 2015 09.54V MGL so krstno uprizorili glasbeno predstavo Neki novi tipi, ki govori o Angliji na začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja. Sprva so sicer želeli predstavo narediti po scenariju filma A Hard Day's Night, ker pa jim zanj ni uspelo dobiti avtorskih pravic, so se odločili za modificirano različico.

'Seme bančne kriminalitete se je sejalo v DZ, ko so se odobrili menedžerski prevzemi'
25. 02. 2015 16.01Tako oster je bil višji državni tožilec Kozina, ki je pred poslanci dejal tudi, da so menedžerji na podlagi političnih povezav dobili posojila, ki pa so končala na DUTB. "Pozneje ste prav politiki odločili, da bomo znova dokapitalizirali banke," je opozoril zbrane.

FOTO: Nizke temperature, obilne padavine, reka Mura poplavlja znotraj protipoplavnih nasipov
01. 09. 2014 07.49Reke po Sloveniji bodo še naraščale. Reka Mura je že začela poplavljati znotraj protipoplavnih nasipov. Ker je voda zalivala kleti in ceste, so imeli ponoči gasilci polne roke dela. Ponekod je klestila toča, švigale so strele, veter pa je podrl nekaj dreves.

FOTO: Največje smučišče v Sloveniji naj bi zaživelo še letos
20. 08. 2014 11.18Pristojno ministrstvo je izdalo gradbeno dovoljenje za izgradnjo največjega smučišča pri nas. Nad Bohinjsko Bistrico bodo obiskovalcem med drugim na voljo desetsedežnica, sankaške proge in proge za kros, snežni park, restavracije in razgledne ploščadi.