Voljč

Dve hudi napaki: ali varnostni vzvodi v zdravstvu delujejo?

22. 02. 2024 19.20

Po javnem razkritju dveh hudih napak v zdravstvu, ki ju odgovorni niso prijavili na pristojno ministrstvo, čeprav bi to morali storiti v 48 urah, je vse več vprašanj. Koliko tovrstnih napak se še zgodi, ki pa nikoli ne pridejo v javnost? Preglednega registra zdravniških napak in učinkovitega sistema, ki bi urejal področje kakovosti in varnosti, Slovenija namreč nima. Na ministrstvu sicer zbirajo število t. i. varnostnih incidentov, zakonodajo na tem področju pa šele pripravljajo. "Tako slabo, kot je v zdravstvu danes, ni bilo še nikoli," pa ocenjuje predsednik Komisije za medicinsko etiko Božidar Voljč.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika

25. 07. 2023 15.46

Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja

25. 05. 2022 06.00

V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev

11. 05. 2022 11.36

Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS

25. 04. 2022 06.00

Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Zdravniške organizacije s pozivom k uvedbi PC-pogoja

04. 01. 2022 12.26

Slovenska medicinska akademija, Komisija za medicinsko etiko, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja, v primeru nadaljevanja epidemijskih valov pa tudi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. V Komisiji za medicinsko etiko so sicer danes že pozvali k razmislekom o uvedbi obveznega cepljenja za najbolj ranljive skupine prebivalstva oz. za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi.

Komisija za medicinsko etiko: Treba se je vzdržati ukrepov, ki razdvajajo družbo

16. 12. 2021 08.24

Komisija za medicinsko etiko se je opredelila do predloga o uvedbi participacije za zdravljenje necepljenih bolnikov s covidom-19. Po mnenju komisije se je treba vzdržati ukrepov, ki v družbi ne bi zmanjševali epidemijske razdvojenosti, ampak bi poglabljali obstoječe in odpirali nove izzive.

Komisija za medicinsko etiko: Poziv k ustavitvi cepljenja otrok je neetičen

24. 11. 2021 14.33

Komisija za medicinsko etiko nedavni poziv Iniciative slovenskih zdravnikov k ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu-19 ocenjuje kot neetičen in poziva obe poklicni organizaciji slovenskih zdravnikov, da se opredelita do strokovno oporečnega javnega ravnanja svojih članov in ukrepata v okvirih svojih pristojnosti.

Srebrna nit predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

14. 10. 2021 15.44

Predlog, ki ga dajejo v polletno razpravo, določa, da lahko za pomoč pri končanju življenja zaprosijo le polnoletni državljani, ki neznosno trpijo in ne morejo upati na izboljšanje svojega zdravstvenega stanja, nudijo pa jo lahko le zdravstveni delavci. Ves čas bi bil zagotovljen tudi nadzor, ki bi zagotavljal, da postopek poteka prostovoljno, varno, brez vsakršne prisile in brez zlorab. Gre za pasivno pomoč, medtem ko bi bila aktivna – evtanazija – dovoljena le izjemoma.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Bo Janša odpravil prepoved obrednega zakola živali in obrezovanja dečkov?

03. 08. 2021 12.57

Slovenski premier Janez Janša naj bi na letni konferenci francoskih rabinov, od katerih je prejel tudi posebno nagrado, obljubil, da si bo prizadeval za odpravo prepovedi obrednega zakola živali in obrezovanja dečkov iz nemedicinskih razlogov v Sloveniji. Obrezovanje moških in dečkov je pri nas dovoljeno le iz medicinskih razlogov, ne pa tudi iz verskih. Morebitni odpravi te prepovedi odločno nasprotujejo pri Komisiji za medicinsko etiko, v kateri poudarjajo, da je vsakršno genitalno obrezovanje otrok, ki se ne morejo braniti, nepotrebno, zdravstveno tvegano in zato neetično.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'

14. 04. 2021 12.18

V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

DZ že seznanjen z odstopom ministra Gantarja

18. 12. 2020 11.33

DZ se je danes seznanil z odstopom Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravje, s čimer mu je prenehala ministrska funkcija. Obvestilo o odstopu je predsedniku DZ Igorju Zorčiču danes posredoval premier Janez Janša in napovedal, da bo funkcijo ministra začasno opravljal sam.Gantar je v odstopni izjavi zapisal, da "v skladu s četrtkovo odločitvijo organov stranke DeSUS o odhodu iz koalicije in ob upoštevanju statuta stranke" odstopa z mesta ministra za zdravje.

Stroka: Dezinformacije pripomogle k ponovnemu hudemu izbruhu covida-19

27. 10. 2020 15.41

Zdravstveni strokovnjaki so na novinarski konferenci o tem, komu verjeti ob različnih informacijah o covidu-19, opozorili na problem razširjanja stališč in informacij, ki so strokovno povsem nepreverjene, a v javnosti pogosto dobijo veliko posluha in občinstva. Posebej so opozorili na odgovornost zdravnikov pri javnih nastopih.

Stroka: Covid ni samo 'neka gripica', bolezen ima lahko dolgoročne posledice

27. 08. 2020 16.30

Kako škodljivi so lahko različni zapisi na družbenih omrežjih, kjer lahko tako rekoč kdorkoli zapiše karkoli, so opozorili predstavniki Slovenske medicinske akademije, ki se na svojih poklicnih področjih srečujejo s pojavom pandemije bolezni covid-19. Njihovo sporočilo je enotno: Ne gre za "neko gripo ali gripico", objavljanje in deljenje zapisov, ki trdijo tako, pa je z vidika stroke izjemno neodgovorno ravnanje.

'Ministrstvo ni dalo navodil o seznamih starostnikov, ki ne bi bili deležni zdravljenja'

03. 06. 2020 15.24

Minister za zdravje Tomaž Gantar je zanikal obstoj kakršnihkoli seznamov starostnikov, ki v primeru okužbe z novim koronavirusom ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja. Je pa dopustil možnost različnega, celo nekorektnega tolmačenja obrazcev. Pod t. i. vložni list pa se, kot je dejal, "tudi sam podpiše". Predsednik komisije za medicinsko etiko dr. Božidar Voljč pa je za 24UR ZVEČER pojasnil, kako in kdaj se odločati za bolnišnično zdravljenje ljudi v visoki starosti.

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'

29. 04. 2020 10.33

V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja

02. 04. 2020 08.00

Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Sezona pisem: 75 akademikov svari pred Janševo koalicijo

17. 02. 2020 12.23

Potem ko je skupina vidnih posameznikov iz družbeno-političnega življenja na večino predsednikov parlamentarnih strank naslovila pobudo za oblikovanje projektne koalicije, skupina znanstvenikov in akademikov v javnem pismu zdaj svari pred koalicijo pod vodstvom Janše.

Evropsko srečanje kontroverzne Trilateralne komisije: v Sloveniji več kot 200 svetovnih vplivnežev

16. 11. 2018 19.09

V Ljubljani se je uradno začelo 42. evropsko srečanje Trilateralne komisije, zasebne organizacije, ustanovljene na pobudo Davida Rockefellerja. Več kot 200 vplivnih posameznikov iz Evrope in sveta bo tri dni razpravljalo o izzivih za prihodnost Evrope. Dogodek je 'veliko priznanje Sloveniji, ki doslej ni igrala posebej prominentne vloge.'

Socialni demokrati - nepremičninski magnati

15. 04. 2018 14.16

Socialni demokrati imajo po podatkih, ki so nam jih poslali, v lasti 12 nepremičnin, razpršenih po vsej državi, v skupni površini dobrih 1753,99 kvadratnega metra. Dobili so jih kot pravna naslednica ZKS – SDP.

Izredna skupščina Gorenja o menjavah nadzornikov: Voljč in Slavinec ostajata v nadzornem svetu

09. 01. 2018 07.26

Poskus menjave dveh članov nadzornega sveta Gorenja ni uspel: delničarji so namreč sklenili, da predsednik nadzornega sveta Marko Voljč in Uroš Slavinec, ki je eden od dveh njegovih namestnikov, ostaneta v nadzornem svetu. Proti menjavi je namreč glasovalo 55,2 odstotka od navzočih slabih 70 odstotkov delničarjev.

Stiska umirajočih in poziv k učinkoviti paliativni oskrbi: 'Naj socialna smrt ne prehiti telesne smrti'

27. 10. 2017 11.09

Dejstvo je, da nam smrt ne uide, vsi pa si želimo, da bi umrli na dostojen način. Razprava o iztekanju življenja je odstrla nekaj tančic med življenjem in smrtjo. Pravniki so pojasnili, zakaj naš pravni sistem ne dovoljuje evtanazije, zdravstveno osebje pa je predstavilo vse prednosti paliativne oskrbe in pozvalo državo k zagotovitvi ustreznih sredstev. Stiske umirajočih so velike, pa je opozorila zaposlena v edini slovenski hiši hospic.

Slavoj Žižek: Trojno življenje Antigone

11. 04. 2017 07.47

Anton Podbevšek Teater bo 11. aprila 2017 izvedel svetovno praizvedbo dela Slavoj Žižek: Trojno življenje Antigone v režiji Matjaža Bergerja.

VIDEO: Telovadba ob spremljavi Laibachov sredi cerkve

16. 03. 2016 20.29

Bili smo na premierni uprizoritvi gledališke predstave Tako je govoril Zaratustra v Anton Podbevšek Teatru. Uprizoritev izhaja iz Nietzschejeve temeljne ideje o čezčloveku kot notranji preobrazbi človeka, da ustvari presežek samega sebe.

'Zdravstveni sistem je daleč od kolapsa in razsula'

08. 01. 2016 11.16

Zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poudarja, da se slovenski zdravstveni sistem glede druge države EU uvršča v povprečje. Smo pa pri vrhu po dostopnosti do primarnega zdravstvenega varstva. Dodala je, da analize kažejo, da je financiranje zdravstva preveč odvisno od prispevkov od plač.

AMZS: Največ tistih, ki vozijo v napačno smer, je med starejšimi vozniki

20. 05. 2015 11.10

Po podatkih AMZS največ voznikov, ki vozijo v napačno smer, najdemo med starejšimi. A strokovnjaki vztrajajo, da ti niso v prometu nič bolj nevarni od voznikov iz drugih starostnih skupin. Tako kot vsi drugi pa morajo biti previdni, če imajo zdravstvene težave ali jemljejo zdravila, ki vplivajo na njihovo sposobnost vožnje.

Ni nujno, da otrok, ki se rodi v 'popolni' družini, v njej tudi odrašča

30. 03. 2015 08.20

V Sloveniji bi morala biti dovoljena oploditev samskih žensk, pravi predstojnik mariborskega Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo Milan Reljič. Morali bi slediti Evropi, mu pritrjujejo na zdravstvenem ministrstvu, medtem ko v Škofovski konferenci poudarjajo, "ima vsak otrok pravico, da je spočet v družini moža in žene ter v okviru spolnih odnosov".

Posvet o prihodnosti Slovenije: Vsak lahko pove vse, kar je slišal

13. 02. 2015 17.25

V Ljubljani poteka posvet o prihodnosti države. Nanj je bilo povabljenih 600 ljudi, ostali pa nimajo vstopa. Na posvetu, ki ga je organiziral Marko Voljč, lahko vsak pove vse, kar je slišal, le vira ne sme navesti.

Zdravnika nihče ni prosil, naj bolnemu konča trpljenje

12. 01. 2015 15.26

83-letni pacient, ki naj bi mu zdravnik z mešanico kalija in morfija skrajšal življenje, je bil nezavesten, torej zdravnika ni mogel zaprositi za končanje trpljenja. Tega niso storili niti svojci. Je torej zdravnik deloval samovoljno? Slovenska zakonodaja evtanazije ne priznava, obravnava le umor ali uboj.