Vojaško zdravstvo

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

V Gazi zdravstvo pred kolapsom, Netanjahu o 'vojni za obstanek Izraela'
13. 05. 2024 13.11Ministrstvo za zdravje na območju Gaze je opozorilo, da je zdravstveni sistem v palestinski enklavi zaradi pomanjkanja goriva tik pred kolapsom. Izraelska vojska medtem nadaljuje napade na Rafo in Džabalijo, obe mesti množično zapuščajo ljudje. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je vojno v Gazi danes označil za vojno za obstanek Izraela.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'
23. 12. 2023 17.53Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'
09. 04. 2023 07.00Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

V nočnem napadu naj bi Ukrajinci poškodovali most, ki povezuje ruske vojake
13. 12. 2022 18.42Na vzhodu Ukrajine se nadaljujejo obstreljevanja obeh strani. Z ukrajinske strani pa prihajajo tudi novice, da so njihove sile v okolici Melitopola, enega izmed pomembnejših mest na jugu, z razstrelivom poškodovale ključni most, ki povezuje ruske vojake. Kot pravijo analitiki, so Ukrajinci ubrali podobno taktiko kot pri osvobajanju Hersona. "Bližajo se prazniki. To je čas, ko ljudje mislijo na mir in ne na agresijo. Rusiji ponujam možnost, da o tem premisli," je v nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je voditelje, zbrane v Parizu, prosil za dodatno pomoč Ukrajini.

Kako skrbita za zdravje, bosta zadovoljna s plačo, kaj cenita drug pri drugem?
08. 11. 2022 18.59Še pet dni nas loči do drugega kroga predsedniških volitev, kjer se bodo državljani odločili, ali bo na čelo države stopil Anže Logar ali Nataša Pirc Musar. V soočenju v oddaji Svet sta spregovorila o resnih ter tudi malo manj resnih temah. Začela sta pri sovražnem govoru, komunikaciji politikov, nadaljevala z ruskim napadom na Ukrajino in problematiko javnega zdravstva, končala pa z bolj osebnimi vprašanji ter lastnostmi, ki jih eden pri drugemu najbolj cenita.

Luka Mesec: Ne vem, če imam za kaviar, socialist pa sem
24. 09. 2022 12.27Eni pravijo, da je kaviar socialist, drugi, da je pravi borec za delavske pravice in politik prihodnosti. Je najmlajši minister v slovenski zgodovini, vodja Levice. Nazadnje se je v središču pozornosti znašel, ko mu je poslanec SDS Žan Mahnič po aferi Smodej zaradi neobičajnega in nervoznega obnašanja v javnosti poslal pobudo, da naj se testira na trde droge in rezultat pokaže javnosti. Dosegel je, da je vlada razveljavila 280-milijonski nakup nemških oklepnikov boxer. Gost v tokratni oddaji Ena na ena je Luka Mesec.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?
18. 04. 2022 12.42V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Na pomoč v bolnišnice še devet italijanskih vojaških zdravstvenikov
06. 12. 2021 08.50Zaradi visokega števila okužb in covidnih bolnikov so slovenske bolnišnice pod velikim pritiskom, soočajo se namreč s pomanjkanjem zdravstvenega kadra. Na pomoč so priskočili tudi zdravstveni delavci Slovenske vojske, v nedeljo se jim je pridružilo še šest italijanskih. Dodatnih devet bi moralo prispeti že danes, a je bil polet preložen na torek.

Putin Zahod posvaril, naj ne prestopi rdeče črte v odnosih z Rusijo
21. 04. 2021 14.06Ruski predsednik Vladimir Putin je zaradi zaostrovanja odnosov med Rusijo in Zahodom države posvaril, naj v odnosih z Moskvo ne prestopijo rdeče črte. Moskva si želi dobrih odnosov z vsemi članicami mednarodne skupnosti, vendar bo vedno našla način, kako ubraniti svoja stališča in interese, je dejal v letnem nagovoru narodu. Spregovoril je tudi o boju s koronavirusom in državljane pozval, naj se cepijo.

Na Češkem podaljšujejo izredne razmere, Italija bi med prazniki zaostrila ukrepe
17. 12. 2020 08.11Na Češkem je covid-19 po zadnjih podatkih zahteval več kot 10.000 smrtnih žrtev, umrlo je še 48 ljudi, skupaj 10.036. V petek bodo znova zaostrili protikoronske ukrepe, podaljšujejo tudi izredne razmere. Tudi italijanska vlada preučuje možnost zaostritve ukrepov za zajezitev virusa med prazniki. Tako bi lahko celotno državo med 24. decembrom in 6. januarjem razglasili za rdeče območje z delnim zaprtjem javnega življenja. Na Švedskem pa se število hospitaliziranih bolnikov veča in je na ravni vrhunca spomladanskega vala epidemije.

Denar za orožje ali zdravstvo?
26. 11. 2020 09.04Ob zbiranju podpisov za naknadni referendum Levica in Socialni demokrati prepričujejo volivce, da je treba investirati "v zdravje, blaginjo, delovna mesta, za varstvo starejših", ne pa v orožje. S tem ustvarjajo dilemo, ali maslo ali puška. Ali Slovenija res namenja veliko denarja za oborožitev? Številke in dejstva govorijo povsem drugačno zgodbo. 780 milijonov za investicije prihaja po desetih letih suše, ki so jo povzročili SD, in je namenjena za naslednjih šest let.

Zdravstvo, kultura, razvoj ali vojska, izbira je lažna. Hinavščina referendumov in Levice pa resnična
23. 11. 2020 06.30Da bomo 780 milijonov dali za tanke in bojne helikopterje, medtem ko ljudje umirajo, nas v teh dneh prepričuje Luka Mesec. Da nismo v vojni in da nismo kot leta 1990. "Mi skrbimo za topove, namesto da bi skrbeli za ljudi. Verjetno gre za unikum v Evropi," pa trdi Tanja Fajon. Oba sta svoje strankarske platforme, svoje obraze in glas zastavila za zbiranje podpisov za nov referendum. Skoraj vse to je laž. Dileme so, ampak daleč stran od teh, ki jih prikazujeta Levica in SD.

Začetek zbiranja podpisov za referendum: '780 milijonov za blaginjo, ne orožje'
21. 11. 2020 14.14Stranki Levica in SD ter druge partnerske organizacije so pričele z zbiranjem 2.500 podpisov podpore za začetek postopkov za razpis naknadnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko, ki ga je sprejel DZ. Ta predvideva 780 milijonov evrov sredstev za vojaške naložbe v prihodnjih šestih letih. Za razliko od koalicije, ki je rešitvi naklonjena, večji del opozicije trdi, da čau zdravstvene krize nikakor ni primeren za obsežno naložbo v vojsko.

DZ potrdil zakon o investicijah v vojsko, Levica napoveduje referendum
20. 11. 2020 06.30DZ je z 48 glasovi za in 36 proti ob 85 navzočih sprejel zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski (SV) v letih od 2021 do 2026. Predlog predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške naložbe v prihodnjih šestih letih, od tega večino za nakup oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine. Opozicija napoveduje referendum. Na ministrstvu za obrambo pa menijo, da bi bil referendum ustavno nedopusten.

Hrvaška: 'Naš sever gori, številke so tam skrb vzbujajoče'
09. 11. 2020 08.21Države po svetu dnevno poročajo o vedno večjem številu okuženih z novim koronavirusom in tudi o novih smrtnih žrtvah. Po podatkih univerze Johns Hopkins je zaradi okužbe umrlo že več kot 1,25 milijona ljudi, Evropa pa znova zaseda vrh po številu okuženih. Hrvaška je ob 5670 testiranjih potrdila 1592 novih primerov. Najslabše je v Varaždinski in Medžimurski županiji, kjer 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev znaša med 1300 in 1400. Pristojni so napovedali podaljšanje ukrepov. V Rusiji pa so dosegli največje dnevno število okuženih do zdaj.

'Ukrajina blizu zdravstvene katastrofe', Belgija premešča del bolnikov v Nemčijo
03. 11. 2020 12.06Na Hrvaškem znova beležijo najvišje dnevno število umrlih za covidom-19. Podobno je tudi v slovenski vzhodni sosedi, madžarske oblasti pa so ob tem napovedale zaostritev ukrepov za zajezitev virusa. Evropskim državam, ki zaostrujejo ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, pa se pridružujejo še Avstrija, Grčija in tudi Švedska. Iz Ukrajine medtem poročajo o vse večji obremenitvi zdravstvenega sistema. Na Novi Zelandiji pa so potrdili prvo lokalno okužbo po desetih dneh.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.006.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Odbor za obrambo potrdil za 780 milijonov dodatnih investicij v vojsko
03. 09. 2020 18.02Odbor za obrambo je z desetimi glasovi za in petimi proti potrdil predlog zakona o investicijah v Slovensko vojsko v obdobju od 2021 do 2027. Več kot osemurna razprava je postregla z naklonjenostjo predstavnikov koalicije modernizaciji in krepitvi vojske ter zadržanostjo oziroma nasprotovanju zakonskemu predlogu predstavnikov opozicije, zlasti Levice. To je denar za ZDA in to bo spet orožarska afera, so glasni v stranki, ki vztraja pri referendumu.

Levica za razpis referenduma o vojaških investicijah
24. 08. 2020 15.26Levica predlaga posvetovalni referendum o vprašanju vojaških investicij za 780 milijonov evrov, kar v prihodnjih šestih letih predvideva vladni predlog zakona. Slovenija ni niti najmanj vojaško ogrožena in nima za večanje sredstev za vojsko, pač pa je ogrožena zdravstveno, gospodarsko in razvojno, menijo v Levici. V odgovoru na pobudo je obrambni minister Matej Tonin ocenil, da gre v resnici za referendum o tem, ali sploh potrebujemo Slovensko vojsko ali ne.

Po Toninovih besedah se bo treba odločiti, ali smo za svojo vojsko ali ne
23. 06. 2020 19.56Odbora za zdravstvo in za obrambo sta po sedemurni razpravi sprejela sklep, da podpirata napore vlade za izvedbo naložb, ki bodo okrepile tako zdravstveni kot obrambni sistem. Sklep je predlagala koalicija, potem ko je zavrnila predlagane sklepe Levice, s katerimi bi odbor podprl preusmeritev sredstev iz naložb v obrambo v naložbe za zdravstvo. Obrambni minister Matej Tonin je med razpravo dejal, da je 780 milijonov, kolikor bi jih s posebnim zakonom v šestih letih namenili SV, "minimum od minimuma, če želimo, da ta preživi". Treba se bo odločiti, ali smo za SV ali ne, je poudaril.

Transportno letalo, dva helikopterja in sto oklepnikov. Z zakonom v obrambne investicije
11. 06. 2020 14.42Koalicija je včeraj na vrhu na Brdu pri Kranju prižgala zeleno luč zakonu o obrambnem proračunu, s katerim bi v naslednjih šestih letih končno resno opremili Slovensko vojsko. Zakon, ki je že usklajen z ministrstvom za finance, bi pomenil izpolnitev dolgoletnih lastnih zavez o doseganju dveh odstotkov bruto družbenega proizvoda, namenjenega za obrambo. Bil pa bi tudi končno signal, da Slovenija svojo varnost jemlje resno. Proračun bi se podvojil in zagotovil dodatnih 780 milijonov evrov v naslednjih šestih letih za (po mnenju stroke) minimalen in nujen razvoj SV.

Odslej Daimler in Chrysler
14. 05. 2007 12.36Kriza v nemško- ameriškem koncernu je dobila epilog: za 5,5 milijona evrov bo šel v roke investicijskemu skladu.

Slovenija v letu 2005
28. 12. 2005 00.40Leto 2005 so obeležile živahne razprave o predlaganih vladnih reformah, slovenski rop stoletja, vrnitev pobeglega Davorina Sadarja, referendum o javni radioteleviziji in še marsikaj drugega.