Vodni viri

Trump 'odprl pipe', strokovnjaki svarijo: ukrep je povsem zgrešen

04. 02. 2025 21.50

Ameriška vojska je na ukaz predsednika Donalda Trumpa v petek odprla jezova vodnih rezervoarjev v osrednjem delu Kalifornije. To naj bi pomagalo v boju proti hudim požarom na jugu zvezne države, vendar je njegova poteza zaradi domnevne nepremišljenosti in ogrožanja kmetijstva sprožila kritike strokovnjakov, poročajo ameriški mediji.

Tik pred požari več tisoč poklicnih gasilcev ostalo brez službe

13. 01. 2025 19.33

Uničujoči požari, ki so celotne skupnosti spremenili v gore pepela in bodo po nekaterih ocenah očitno povzročili največ škode v zgodovini ZDA doslej, še vedno pustošijo okoli kalifornijskega Mesta angelov. 14 tisoč gasilcem je divjanje zubljev delno sicer uspelo zajeziti, a se ob tem zdaj srečujejo z nepredstavljivimi scenariji: v ceveh in hidrantih zmanjkuje vode, v ekipah zmanjkuje gasilcev. Zakaj je teh premalo in zakaj si pri gašenju ne pomagajo z morsko vodo?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Vrhunec vodnega vala: Donava poplavila naselje na vzhodu države

25. 09. 2024 16.29

Vodni val je dosegel Batino na skrajnem vzhodu Hrvaške in poplavil hiše v naselju Zeleni otok, ki se nahaja ob močno narasli Donavi. Vodostaj reke trenutno znaša 702 centimetra, pristojni pa zagotavljajo, da so razmere pod nadzorom.

Zaradi kanala C0 v pripravi ustavna pobuda glede pravice do pitne vode

21. 03. 2024 15.18

Ljubljanska svetnica Jasminka Dedić in član organizacije Alpe Adria Green Miha Jazbinšek zaradi kanala C0 pripravljata ustavno pobudo. Vložila jo bosta zaradi opustitve zaščite pravice do pitne vode in dolžnega ravnanja pri upravljanju vodnih virov, ki jo očitata državi. Dopolnila sta tudi kazensko ovadbo, povezano z graditvijo kanala.

Britanski admiral, ki Zelenskemu pomaga potapljati črnomorsko floto

02. 03. 2024 07.07

Vse več je znanega o (ne)posrednem vpletanju močnejših članic zveze Nato v rusko-ukrajinski konflikt. Po razkritju Olafa Scholza, da se v Ukrajini nahajajo britanski in francoski vojaki, ki koordinirajo napade na ruske cilje, in potrditvi Londona, da je tam "manjše število britanskih vojakov", britanski The Times piše, da načelnik britanskega generalštaba Admiral Anthony Radakin aktivno sodeluje pri snovanju načrtov za napade na rusko črnomorsko floto.

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna

23. 01. 2024 06.31

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo

16. 10. 2023 11.52

Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Varčevanje z vodo

17. 07. 2023 00.15

Trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja vse bolj pomembno, zato premislimo o ukrepih za varčevanje s pitno vodo. Veliko je povpraševanja po alternativnih virih vode in preudarni rabi te dragocene tekočine.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Kitajsko bojno letalo agresivno prestreglo ameriško vohunsko letalo

31. 05. 2023 14.52

Kitajsko bojno letalo naj bi po poročanju ameriške vojske med prestrezanjem ameriškega vohunskega letala v mednarodnem zračnem prostoru nad Južnokitajskim morjem prejšnji teden izvedlo "nepotreben agresivni manever".

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Kdo kupuje stanovanja za do osem milijonov, ki vas odpeljejo okoli sveta? Kaj dobi?

12. 02. 2023 09.41

Čeprav manjkata še dve leti do trenutka, ko naj bi bila dokončana velika stanovanjska ladja MV Narrative, je ogromno stanovanj na njej že prodanih, pravijo v družbi. Je pa na ladji, katere gradnjo so zaupali hrvaškemu Brodosplitu, med drugim na voljo še nekaj zelo luksuznih stanovanj za slabih osem milijonov evrov. Torej za denar, za katerega bi denimo lahko kupili razkošno stanovanje v New Yorku ali razkošno hišo v Los Angelesu.

Razkrili prve podrobnosti o ukrajinskem tajnem orožju

16. 11. 2022 16.44

Platforma za zbiranje sredstev United24, ki jo je sprožil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je začela z zbiranjem financ za serijsko proizvodnjo vodnega drona, ukrajinske izdelave. Drone so prvič uporabili pri napadu na bazo črnomorske flote v Sevastopolu in pri tem povzročili manjše poškodbe na vsaj dveh ruskih vojaških ladjah. Prvi dron pa že ima simbolično ime – Herson.

Prvi posnetki z vodnega drona, ki je napadel bazo črnomorske flote

30. 10. 2022 17.03

Ukrajina je v soboto zjutraj izvedla napad z brezpilotnimi letali in vodnimi droni na bazo ruske črnomorske flote v Sevastopolu. Ukrajina ni natančno sporočila, s kakšnim orožjem je napadla bazo in ruske vojaške ladje, je pa jasno, da je pri tem uporabila tudi svoje novo orožje – vodne drone, ob tem pa še brezpilotna letala. Rusija je priznala, da je ena od ladij utrpela manjšo škodo ter da je uničila vse cilje v zraku in na vodi. V napadu naj bi po navedbah Rusije sodelovalo devet brezpilotnih letal in sedem daljinsko vodenih vodnih dronov.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'

31. 08. 2022 10.17

Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Vodni viri na Gorenjskem ponekod povsem usahnili

24. 08. 2022 20.09

Letošnje poletje se bo zapisalo v zgodovino meritev. V zahodni in osrednji Sloveniji tako vročih poletnih mesecev še niso imeli - tudi padavin je bilo na teh območjih kar za polovico manj od povprečja. Vročina je najbolj pritiskala na Goriškem, našteli so rekordnih 17 dni s temperaturo nad 35 stopinjami. Težave zaradi suše so še vedno tudi na gorenjskem koncu, v kar šestih občinah je prepovedano zalivanje zelenic, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov s pitno vodo.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

'Pripravljeni smo na alarm, če bo treba količino prepeljane vode povečati'

05. 08. 2022 12.19

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj sta spregovorila o tem, kako tečejo aktivnosti za zagotavljanje zadostnih količin pitne vode za slovensko Istro. Kot je zagotovil Medved, so pripravljeni na alarm, če bo treba količino prepeljane vode še povečati. Zagotavljanje vode za slovensko Istro je uspešno, je poudarili Domen Torkar iz Civilne zaščite, kjer poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje odpravljali ozka grla, ki se lahko pri tem pojavljajo, in zagotavljali potrebne količine za zagotavljanje pitne vode.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo

28. 07. 2022 12.26

Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

Redukcije kot leta 1986? Za nekaj ur na dan bi lahko ostali brez vode

06. 07. 2022 20.08

Na Obali morajo zaradi hudega pomanjkanja vode razmišljati o redukcijah. Sedanji ukrepi - zaprti tuši na plažah in pitniki v mestih, izklop fontan in prepoved zalivanja zelenic, pranja avtomobilov in polnjenja bazenov - najbrž ne bodo zadostovali. Že ob koncu tega meseca ali v začetku prihodnjega bi se lahko zgodilo, da vode iz pip nekaj ur na dan ne bo, kar bi bil tudi hud udarec turizmu na vrhuncu sezone.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Za celotno Slovenijo velja velika požarna ogroženost

01. 07. 2022 09.36

Pred nami je še en vroč konec tedna, ki bo tudi v hribe prinesel visoke temperature, napoveduje Agencija RS za okolje. A tokrat z eno spremembo. "Tokrat boste, kot kaže, ob odhodu v hribe doma lahko pustili dodatna oblačila, ki vam pridejo prav, če vas ujame dež, zato pa prostor v nahrbtniku zapolnite z vodo, da ne pride do dehidracije," so še dodali. Opozarjajo namreč tudi na veliko toplotno obremenitev, ki Slovenijo že več dni drži v svojem primežu. Za celotno državo je razglašena velika požarna ogroženost v naravnem okolju.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj

28. 06. 2022 06.00

Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi

28. 05. 2022 08.07

Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

30 let po vojni: ruševin v Vukovarju ni več, a nekdanjega blišča mesta tudi ne

18. 11. 2021 08.37

V enem od simbolov vojne na Hrvaškem, mestu heroju Vukovarju, 30 let po vojni skoraj ni videti ruševin, ki so bile posledica trimesečnega obleganja mesta jeseni 1991. Mesto ob Donavi na meji s Srbijo je skoraj v celoti prenovljeno in posodobljeno, a se sooča s pospešenim izseljevanjem in pomanjkanjem delovnih mest. Na obletnico zavzetja mesta so na Hrvaškem potekale številne spominske slovesnosti.

Sedemčlanska družina na pot po Afriki: 15.000 kilometrov in humanitarna pomoč

17. 10. 2021 08.00

Sedemčlanska sestavljena družina Culiberg se je te dni podala na enomesečno pot po Afriki. Tokrat ne gre za klasičen družinski dopust, ampak je njihova pot obarvana dobrodelno, saj želijo z zbranimi sredstvi pomagati pri gradnji zavetišč za otroke v Bocvani. Jasna Žaler Culiberg, mama in ustanoviteljica družinskega bloga 2many4granny, nam je tik pred odhodom zaupala, kako so potekale enoletne priprave na takšno pot, s katerimi izzivi se je soočala in kako bodo otroci nadomestili izostanek od pouka.

Elon Musk izbira lokacijo za novo tovarno. Bo sprejel slovensko vabilo?

22. 09. 2021 19.52

Si predstavljate, da bi drugi najbogatejši človek na svetu, najbolj znan kot lastnik Tesle in SpaceX-a, Elon Musk svojo naslednjo megatovarno odprl prav pri nas? Po tem, ko je zgradil gigapodjetja že v Nevadi, Teksasu, New Yorku, Berlinu in Šanghaju, je napovedal, da razmišlja o gradnji še enega. Ugibanja so bila, da bo naslednja lokacija Teslinega podjetja Rusija, a je Musk te govorice zanikal in na Twitterju objavil, da se še niso odločili za lokacijo. Dobrodošlico v Sloveniji pa mu je že izrekel premier Janša.