Višanje stroškov

Tudi Švedom je prekipelo: zaradi visokih cen v bojkot trgovin
25. 03. 2025 08.55Nebrzdana rast cen hrane stiska tudi potrošnike na Švedskem. Izračunali so, da na leto povprečna družina za hrano porabi eno plačo več kot leta 2022. Potrošniki so se zato odločili za akcijo in organizirali teden bojkota trgovin. Trgovce obtožujejo, da mislijo le na lasten profit, pozabljajo pa na ljudi, opozarjajo tudi na pomanjkanje konkurence.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času
10. 01. 2025 10.54GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Izkoristite 60 dni od podražitve in vašega operaterja brez dodatnih stroškov zamenjajte za bob
01. 08. 2024 00.15Si predstavljate, da v času vedno višjih življenjskih stroškov obstaja ponudnik mobilnih storitev, ki še nikoli ni podražil svojih paketov?

Blejci nezadovoljni s turizmom: onesnaževanje in višanje stroškov življenja
12. 05. 2024 07.54Javni zavod Turizem Bled je med prebivalci Bleda izvedel anketo o zadovoljstvu s turizmom, ki bo pomagala pri oblikovanju prihodnje razvojne strategije turizma. Anketa je potrdila, da turizem poleg pozitivnih učinkov prinaša tudi veliko negativnih. Večina vprašanih meni, da pozitivni učinki turizma v kraju ne odtehtajo negativnih.

90 dni bo treba jasno označevati, da je pakiranje manjše, a cena enaka
03. 05. 2024 16.15Nad 'skrčflacijo' oziroma potrošniku neprijazne prakse, s katerimi proizvajalci in trgovci prikrito dvigujejo cene izdelkov s krčenjem vsebine embalaže, so se spravili tudi v Južni Koreji. Tamkajšnji regulator bo namreč zahteval, da kupce o tem jasno obvestijo, sicer jih čakajo kazni. Za podoben ukrep obveznega obveščanja so se pred kratkim že odločili tudi v Franciji.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka
20. 12. 2023 11.21Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

Svetniki izglasovali veto na zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu
19. 12. 2023 16.01Državni svet je z 20 glasovi 'za' in 8 glasovi 'proti' izglasoval odložilni veto na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Pobudo za veto je v ponedeljek na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev.

DZ potrdil novelo interventnega zakona po poplavah in črtal solidarnostni prispevek
10. 11. 2023 06.31DZ je z glasovi koalicijskih poslancev potrdil novelo interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka, ki naj bi ga 'nadomestil' višji davek od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke za prihodnjih pet let.

138 občinam bodo povrnili intervencijske stroške v višini 94,9 milijona evrov
15. 09. 2023 19.14Vlada je na dopisni seji odločila, da se 138 občinam povrnejo intervencijski stroški v višini 94,9 milijona evrov ter silam zaščite in reševanja v višini do 11,4 milijona evrov. Tudi gasilci niso ostali pozabljeni, povrnilo se jim bo stroške v višini do 2,5 milijona evrov. Za predhodni program odprave posledic škode v gospodarstvu je zagotovila 31,7 milijona evrov in za ukrepe na vodni infrastrukturi 47 milijonov evrov.

Nepričakovana inflacija evropske banke potisnila v dvig obrestnih mer
22. 06. 2023 15.50Če želimo ukrotiti visoko inflacijo, bodo verjetno potrebni dodatni dvigi obrestne mere, je v sredo dejal predsednik ameriške centralne banke. Fed je obrestno mero v zadnjih 15 mesecih zvišal desetkrat zapored, prejšnji teden je prvič v tem obdobju ostala nespremenjena. So pa ta teden 'zaradi nepričakovano visoke inflacije' obrestno mero povišale britanska, norveška, švicarska in turška centralna banka.

Domovi za starejše bodo še dražji: položnice višje tudi za 150 evrov
15. 06. 2023 18.30Ob vsej draginji, ki smo ji priča, je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo ta udarila več kot 22 tisoč oseb, ki bivajo v domovih za starejše, in posledično njihove svojce, ki jim pomagajo plačevati oskrbnine. Zdaj je jasno: oskrbnine v domovih za starejše naj bi se marsikje podražile predvidoma že s 1. julijem, ponekod tudi za 10 odstotkov in več. In koliko bi torej to zneslo na mesec?

Lani nova rekordna raven cen nepremičnin, upad prometa kaže na ohlajanje
31. 03. 2023 17.45Lani se je v Sloveniji nadaljevala visoka rast cen nepremičnin, ki so dosegle novo rekordno raven. Cene stanovanj so nominalno zrasle za 19 odstotkov, in sicer predvsem zaradi rasti v prvi polovici leta, v drugi polovici se je rast umirila. Število poslov se je zmanjšalo za pet do 10 odstotkov, kar kaže na postopno ohlajanje trga, ugotavlja Gurs.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja
23. 03. 2023 00.15Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

Urna postavka za osebno asistenco je za izvajalce nesprejemljiva
02. 03. 2023 15.24Urna postavka 15 evrov za osebno asistenco je za izvajalce osebne asistence nesprejemljiva, je na novinarski konferenci po seji vlade dejala Elena Pečarič iz podjetja Za-misli. Sama ima konkretne predloge, kako iz proračuna zagotoviti sredstva za osebno asistenco. Minister za finance Klemen Boštjančič se je strinjal, da je treba področje urediti.

Fiskalni svet: Primanjkljaj bo visok tudi letos
06. 02. 2023 12.16Javnofinančna slika Slovenije se je lani predvsem zaradi manjšega obsega pomoči zaradi covida-19 izboljšala, a sta bila tako raven primanjkljaja kot njegovo poslabšanje glede na leto 2019 med večjimi v EU, ugotavlja fiskalni svet. Primanjkljaj bo visok tudi letos, zato svetuje izogibanje ukrepom, ki bi dodatno trajno slabšali stanje javnih financ.

Mercator mlekarnam: Povišanje je neutemeljeno, gre za izsiljevanje?
16. 01. 2023 14.00Iz Ljubljanskih mlekarn so sporočili, da so prejšnji teden ustavili dobavo Mercatorju, ker "partner ni sprejel že začetek novembra napovedanega dviga veleprodajnih cen, ceno izdelka na polici pa kljub temu dvignil". Iz Mercatorja medtem pojasnjujejo, da so sprejeli 19 od 20 zahtevanih povišanj cen, pri zadnjem pa so ocenili, da je "povišanje resnično neutemeljeno", poleg tega menijo, da bi bilo treba preveriti, ali je tovrstno izsiljevanje za povišanje cen z grožnjami in dejansko prekinitvijo dobav skladno s slovensko zakonodajo.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja
12. 11. 2022 09.02Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'
04. 11. 2022 06.00Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Bodo višje stroške ogrevanja v vrtcih morali plačevati starši?
03. 11. 2022 19.01Ali so vrtci, šole, muzeji in knjižnice ostali povsem spregledani pri vladnih ukrepih za omilitev energetske draginje? To je bilo slišati na skupni seji dveh parlamentarnih odborov za izobraževanje in kulturo, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Vladna stran zagotavlja, da nobena izobraževalna in kulturna ustanova to zimo ne bo zaprla svojih vrat. Medtem pa v Skupnosti vrtcev poudarjajo, da ne mine dan, da se nanje ne bi obrnili ravnatelji v stiski, ki ne vedo, ali bodo dobili subvencijo oziroma dodatno pomoč občine.

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu
06. 10. 2022 11.00Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

V Ljubljani cene podobne lanskim, sobe skoraj v celoti zasedene
13. 08. 2022 10.53Na Obali so večinoma zadovoljni z zasedenostjo zmogljivosti v času turistične sezone, junija so presegli rezultate iz predkoronskega leta 2019. Na Štajerskem sicer teh rezultatov še niso dosegli, so pa turistične številke letos boljše od lanskih. V Mariboru in pod Pohorjem do konca avgusta pričakujejo okoli 50- do 80-odstotno zasedenost, medtem ko so v Ljubljani turistične sobe v začetku avgusta več kot 90-odstotno zasedene.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?
11. 08. 2022 15.13Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov
09. 08. 2022 09.49Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Znanih devet kandidatov za naslednika Borisa Johnsona
10. 07. 2022 16.35V tekmo za naslednika britanskega premierja Borisa Johnsona, ki se po treh letih poslavlja s položaja, so se v soboto zvečer vključili še trije kandidati, med njimi nekdanji minister za zdravje Sajid Javid. Kandidaturo je napovedala tudi ministrica za trgovino Penny Mordaunt in tako je zaenkrat znanih skupno devet kandidatov.

Pričakovane velike podražitve vozovnic za pohorsko vzpenjačo ne bo
22. 06. 2022 12.20Mariborčani, ki jih je močno razburila predlagana, več kot dvakratna podražitev vozovnic za krožno kabinsko žičnico, so dočakali dobre novice: podražitve ne bo, cene ostajajo nespremenjene. Župan je namreč predlog umaknil z dnevnega reda prihodnje seje, ob tem pa sporočil, da je višanje cen vozovnic ob draginji in negotovosti, kaj prinašajo jesenski meseci, sekundarnega pomena.

V Avstraliji zmaga laburistov, nekateri na volišča kar v kopalkah
21. 05. 2022 12.31Na parlamentarnih volitvah v Avstraliji je trenutna konservativna vlada pod vodstvom premierja Scotta Morrisona utrpela poraz, zmaga gre v roke laburistov. Udeležba na volitvah je sicer obvezna, skoraj polovica vseh volilnih upravičencev pa je glasovala predčasno. Ostali so se na volišča odpravili na dan volitev, nekateri tudi v kopalkah.

Tonin: Za nakup 45 oklepnikov tipa boxer 281,5 milijona evrov
26. 04. 2022 14.07Vlada bo po odločitvi ustavnega sodišča, da prepoved referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) ni v neskladju z ustavo, za nakup 45 oklepnikov tipa boxer odšteti 281,5 milijona evrov. Skupna vrednost pogodbe sicer znaša 343.430.000 evrov z DDV. Obrambni minister Matej Tonin je pozdravil odločitev sodišča ter napovedal prizadevanja za podpis pogodbe z organizacijo in s tem tudi nakup osemkolesnikov tipa boxer "še v tem mesecu". Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je ob napovedi skorajšnjega podpisa pogodbe Tonina pozval, naj se "glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada, vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja".

Katere fronte po volitvah čakajo novo vlado?
15. 04. 2022 07.00Slovenijo po volitvah čakajo številni izzivi. Gospodarske napovedi niso več tako obetavne, Umar naj bi pomladansko napoved gospodarske rasti znižal. Bodo cene še naprej vse višje, kupna moč pa nižja? Kaj bo s socialnim dialogom? Nekatere teme so v volilni kampanji prezrte, med njimi tudi položaj delavcev in njihove pravice. Pa vendar bo morala prihodnja vlada najti odgovore na to, kako bomo poskrbeli za najšibkeje in hkrati ostali gospodarsko zanimivi.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.