Veterinarska fakulteta Ljubljana

Gregor Majdič znova izvoljen za rektorja Univerze v Ljubljani

16. 04. 2025 17.06

Aktualni rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je v drugem krogu rektorskih volitev prejel 54,48 odstotka veljavnih glasov, Irena Mlinarič-Raščan pa 45,52 odstotka. Majdič je izvoljen za rektorja za mandatno obdobje od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029, so sporočili z ljubljanske univerze.

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Napaka pri oddaji naročila: bo univerza ob 50 evropskih milijonov?

18. 02. 2024 19.08

Bo Univerza v Ljubljani zaradi začetniške napake pri oddaji javnega naročila ostala brez skoraj 50 milijonov evrov evropskih sredstev? Državna revizijska komisija je razveljavila razpis za izbiro gradbinca nove veterinarske fakultete. Projekt bi se v največji meri financiral iz evropskega načrta za odpornost in okrevanje, ki pa ima zelo kratke izvedbene roke. Fakulteta mora biti dokončana do avgusta 2026. Na univerzi so prepričani, da jim bo uspelo ta rok ujeti. Na revizijski komisiji pa opozarjajo, da prostora za napake pri ponovitvi razpisa ne bo.

Revizijska komisija razveljavila razpis za gradnjo veterinarske fakultete

15. 02. 2024 18.41

Državna revizijska komisija je razveljavila razpisni postopek, s katerim je Univerza v Ljubljani za projekt gradnje novih prostorov ljubljanske veterinarske fakultete izbrala gradbeno podjetje Strabag. Zahtevek za revizijo je vložil eden od neizbranih ponudnikov, in sicer novomeško podjetje CGP.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?

15. 12. 2023 12.59

V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Noveli zakona o zaščiti živali, kljub očitkom stroke, zelena luč

20. 09. 2023 17.27

Poslanci so na današnjem glasovanju sprejeli novelo zakona o zaščiti živali, s katerim želijo predlagatelji zagotoviti večjo zaščito živali pred zanemarjanjem. Za sprejetje novele je glasovalo 52 poslancev, proti jih je bilo 17. V javnosti je sicer pred tem najbolj odmeval institut kvalificiranega prijavitelja, za katerega bi kandidat naziv lahko pridobili že po 40-urnem izobraževanju. Zakon prinaša tudi videonadzor v klavnice, prepoved privezovanja psov in uporabe živali v cirkusih. Že pred glasovanjem so v opoziciji noveli nasprotovali in opozorili na številne kritike veterinarske, kmetijske in pravne stroke.

Predlog zakona o zaščiti živali razburja veterinarje: Zakaj smo študirali?

25. 04. 2023 19.11

Ena glavnih zahtev kmetov je tudi sprememba predlogov novega zakona o zaščiti živali, za katerega pravijo, da je neprimeren, nepremišljen in nestrokoven. S tem se strinjajo tako Kmetijsko gozdarska zbornica kot Sindikat veterinarjev in Veterinarska fakulteta v Ljubljani. Mnenje o pravilni oskrbi rejnih živali in hišnih ljubljenčkov bi namreč lahko podajali pooblaščeni svetovalci po 40-urnem tečaju in pridobljeni licenci. Gre za razvrednotenje našega poklica, so jasni veterinarji.

Začela so se dela za izgradnjo nove medicinske in veterinarske fakultete

11. 01. 2023 16.17

Predstavniki ljubljanske univerze so predstavili potek del za gradnjo novih stavb veterinarske in medicinske fakultete. Za slednjo so v teku pripravljalna dela, rušitve, premestitev montažnega objekta in predhodna arheološka izkopavanja. Na gradbišču nove veterinarske fakultete pa potekajo rušitvena dela in globoko temeljenje.

Veterinarji opozarjajo: posegi v ustni votlini brez anestezije so nevarni

22. 12. 2022 13.11

V zadnjem času se bistveno povečujejo oglasi ponudnikov, ki nimajo ustrezne veterinarske izobrazbe za opravljanje posegov v ustni votlini pri zavestnih psih in mačkah. Veterinarska fakulteta opozarja, da opravljanje posegov v ustni votlini mačk in psov brez ustreznih diagnostičnih postopkov in brez ustreznega zdravljenja v splošni anesteziji pomeni kršenje pravil veterinarske stroke in etike ter ogroža zdravje in dobrobit živali.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka

27. 10. 2021 17.20

Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Noben lastnik psa ali mačke v Sloveniji se še ni odločil za testiranje živali

03. 12. 2020 09.32

Predvidevamo lahko, da občutljive živali (beli dihurji, hrčki, minki) zbolijo za podobnimi bolezenskimi znaki covida-19 kot ljudje. Malo verjetno pa je, da se bolezenski znaki razvijejo pri mačkah, še manj pa pri psih, pojasnjujejo na veterinarski fakulteti v Ljubljani. Do zdaj se ni še noben lastnik mačke ali psa odločil za testiranje svojega hišnega ljubljenčka na novi koronavirus. Raziskava, ki jo sicer izvaja veterinarska fakulteta, bi lahko dala pomembne odgovore o vplivu novega koronavirusa na živali.

V Sloveniji odkrili prvo domačo žival z novim koronavirusom

02. 12. 2020 14.37

V Sloveniji imamo potrjen prvi primer domače živali, ki se je okužila z novim koronavirusom. Veterinarska fakulteta je okužbo potrdila pri belem dihurju. Ker žival živi izključno v gospodinjstvu skupaj z lastniki, ni predstavljal nevarnosti za širjenje okužbe, so pojasnili na fakulteti.

Če ste okuženi, se izogibajte tudi stikom z živalmi

14. 03. 2020 18.04

Širjenje koronavirusa je posledica prenosa virusa med ljudmi. Glede na zbrane informacije ni dokazov, da bi domače živali lahko prenašale virus ali zbolele zaradi okužbe. Ker pa si lahko živali in ljudje delijo bolezni, veterinarji ljudem, ki so okuženi, priporočajo, da omejijo stike z domačimi živalmi. Opozarjajo tudi na upoštevanje osnovnih higienskih ukrepov.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?

24. 10. 2019 04.10

12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Agenciji 101 šest nagrad DIGGIT, Mediodromu tri

06. 06. 2019 21.06

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je potekala osma slovenska konferenca o digitalnih komunikacijah DIGGIT, na kateri so po programskem delu podelili nagrade za presežke v slovenskem digitalnem prostoru. Podeljenih je bilo deset zlatih in štiri velike nagrade diggit. Največ nagrad, kar štirih zlatih in dveh velikih, so se razveselili v Agenciji 101, predstavniki agencije Mediodrom pa so domov odnesli tri zlate nagrade.

Klanci in virusi so njeno življenje

16. 03. 2019 14.30

Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

Kako je poskrbljeno za naše ljubljenčke, ko zdravniško pomoč potrebujejo ponoči?

18. 06. 2018 17.46

V rubriki Svet ponoči oddaje Svet na Kanalu A so obiskali 24-urno dežurno službo za pse in mačke, ki deluje pod okriljem Veterinarske fakultete v Ljubljani. Prepričali so se, kako pestre noči imajo veterinarji. Reševali so stisko mladega labradorca, ker je pogoltnil večjo igračo, zdravili so psa s tetanusom, psičko s hudimi epileptičnimi napadi, mešančka z alergično reakcijo. A to je bil le vrh ledene gore.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo

03. 03. 2018 06.30

Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Gen, odkrit pri miših, odgovor na vprašanja glede prenizkega libida?

24. 11. 2017 19.08

Gen, ki ga imenujejo FezF1 in so ga odkrili pri miših, je očitno zelo pomemben pri uravnavanju spolnega vedenja. To so odkrili raziskovalci ljubljanske veterinarske fakutete in odkritje bi lahko postalo zelo pomembno. Veliko žensk namreč trpi zaradi prenizkega libida. In do zdaj učinkovite terapije za to ni bilo. FezF1 bi lahko bil odgovor, a znanstveniki svarijo, da so se prave raziskave šele začele. 

Visokošolski sindikat opozarja veterinarsko fakulteto: Nemudoma prenehajte izkoriščati čistilke

15. 04. 2017 11.40

Visokošolski sindikat Slovenije in Delavska svetovalnica opozarjata na izkoriščanje čistilk na ljubljanski veterinarski fakulteti. "Čistilke so najete prek zunanjega servisa, poleg tega pa so z delom močno preobremenjene," so prepričani v sindikatu. Fakulteta po njihovih opozorilih za zdaj ni ukrepala.

Eden od ukrepov za manj zavržene in več donirane hrane je oprostitev plačila DDV

02. 03. 2017 14.25

Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o kmetijstvu, ki med drugim ureja doniranje hrane in ščiti potrošnike pred zavajanjem. Ena od ključnih novosti, ki bo zmanjšala količino zavržene hrane, je ta, da bo lahko donator za podarjeno hrano oproščen davka na dodano vrednost.

V Sloveniji živi okoli 52 volkov, nevarnosti za njihovo prenamnožitev ni

21. 02. 2017 09.07

Slovenski strokovnjaki so konec lanskega leta zaključili raziskavo, s katero so ugotavljali številčnost volkov pri nas. Ugotovili so, da v Sloveniji živi od 42 do 64 volkov. Gre za prvo, na znanstvenih podatkih temelječo oceno po zaključku projekta SloWolf leta 2013.

Slovenski raziskovalci dokazali, da uživanje kravjega mleka ne škodi zdravju

05. 08. 2016 08.59

Raziskovalci Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani so ovrgli dvome na račun uživanja kravjega mleka. Dokazali so namreč, da ga lahko pijemo brez skrbi, čeprav vsebuje estrogen, ki naj bi negativno vplival na zdravje.

GPU preverja, če so podani razlogi za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja

06. 01. 2016 10.43

Zaposleni na fakultetah, ki so prejemali nezakonita izplačila, bodo morali vrniti le dodatke za zadnjih 10 mesecev. Nezakonito je izplačanih skoraj 800.000 evrov, vrnili pa jih bodo le okoli 190.000. Kaj bodo ugotovili policisti? Se bodo strinjali z ljubljansko univerzo, da je šlo le za nenamerno jemanje denarja?

Če ne dobi posvojitelja, bo moral umreti

05. 11. 2013 18.21

Podarimo zmagovalnega kasača v penziji, starega 12 let, ki je zdaj v oskrbi veterinarske fakultete. Ime mu je Gondar. Tako se bere malce nenavaden oglas na spletu z žalostnim zaključkom. Če ne bo dobil primernega doma, bodo konja evtanazirali.

Mučeni kobili septembra domov, posledice krutega napada bosta čutili večno

19. 08. 2013 16.21

Od napada na dve kobili v Škocjanskem zatoku je minil dober mesec, kobili pa sta že toliko okrevali, da se bosta na začetku septembra z ljubljanske veterinarske fakultete preselili nazaj na Primorsko. Mlajša od obeh bo imela zaradi napada občasne težave z dihanjem.

Ustvarili 150 človeško-živalskih zarodkov?

29. 07. 2011 12.48

V Veliki Britaniji naj bi skrivoma ustvarjali hibridne človeško-živalske zarodke, iz katerih pa se ne more razviti novo bitje. Poskuse naj bi izvajali ob iskanju novih načinov zdravljenja.

V Ljubljani sklepe zdravijo z izvornimi celicami

21. 01. 2011 13.25

Na ljubljanski veterinarski fakulteti so razvili novo metodo zdravljenja obolenj sklepov pri psih. S posebnim posegom v sklep vbrizgajo matične celice in tako obnovijo hrustanec, štirinožci pa nimajo več težav pri gibanju.

Tretjina absolventov se sklicuje na bolezen

28. 01. 2010 15.59

"Ni znakov nepravilnosti pri izdajanju zdravniških potrdil za podaljševanje absolventskega statusa," pravijo na ljubljanski univerzi. Domnevno bolne študente bodo odslej nadzirali tutorji.