Urad za intelektualno lastnino

Spor zaradi imena: tako Logar kot Janša v zaščito znamke Demokrati
15. 11. 2024 17.24Pred ustanovnim kongresom Demokratov je nastal tudi spor okoli imena. Prvak SDS Janez Janša Anžetu Logarju očita krajo imena, Logar medtem težav pri vpisu stranke v register strank ne pričakuje. Je pa njegovo društvo Platforma sodelovanja na urad za intelektualno lastnino podalo vlogo za registracijo znamke Demokrati. Enako je storila tudi SDS. Odjeknila je tudi novica, da poslanca Dejana Kaloha, ki je sicer izstopil iz SDS, na ustanovnem kongresu ne bo.

Športne dogodke več milijonov Evropejcev gleda nezakonito, cveti tudi črni trg
12. 06. 2024 09.13Po podatkih študije, ki jo je izvedel Urad Evropske unije za intelektualno lastnino, je kar 12 odstotkov Evropejcev, vključno s 14 odstotki Slovencev, že dostopalo do športnih vsebin prek nezakonitih virov. Zato je urad ob prihajajočih športnih dogodkih, ki jih pričakujemo po vsem svetu, sprožil kampanjo, s katero navijače poziva, naj spremljajo le uradne prenose in kupujejo originalno športno blago.

Pirati 2: Finančna uprava zasegla za skoraj milijon evrov ponaredkov
06. 06. 2024 13.56Mednarodna carinska operacija s pomenljivim imenom Pirati 2, v kateri je sodelovala tudi Finančna uprava RS, je bila več kot uspešna. Skupaj so zasegli za preko 32 milijonov evrov ponaredkov, slovenski izplen je bil vreden skoraj milijon. Večino blaga so odkrili v Luki Koper. V prihodnjih mesecih bodo iskali predvsem ponaredke izdelkov, povezanih s športom, ki bodo to poletje zagotovo še posebej priljubljeni.

V EU lani zasegli za več kot dve milijardi evrov ponaredkov, največ v Italiji
03. 12. 2023 15.30V EU je bilo na zunanji meji in notranjem trgu lani zaseženih približno 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot dve milijardi evrov, sta v skupnem poročilu izpostavila Urad EU za intelektualno lastnino in Evropska komisija. Glavna država porekla ponaredkov ostaja Kitajska, sledita ji Turčija in Hongkong.

Vlada potrdila zakona s področja avtorskih pravic
25. 08. 2022 17.37Vlada je določila besedili predloga novel Zakona o avtorski in sorodnih pravicah in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic, s katerima želi v slovenski pravni red prenesti določila dveh evropskih direktiv. Noveli bodo v DZ poslali po nujnem postopku, saj je rok za prenos obeh direktiv v pravni red RS potekel že junija 2021. Slovenija je sicer rok za sprejetje zakonov uspela podaljšati do 19. oktobra, je sporočil minister za gospodarstvo Matjaž Han.

Raziskava: Ponaredke namerno kupi 37 odstotkov Evropejcev
08. 06. 2022 09.47Ponaredke namerno kupi 37 odstotkov Evropejcev, starih med 15 in 24 let, 21 odstotkov pa jih zavestno dostopa do piratskih vsebin, kaže pregled stanja intelektualne lastnine in mladih za leto 2022, ki ga je objavil Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Na tej ravni sta tudi deleža v Sloveniji, znašata namreč 37 in 20 odstotkov.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
08. 06. 2021 10.08V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

Cepiva proti covidu-19 ne bodo zaščitena kot intelektualna lastnina?
06. 05. 2021 06.44Ameriška trgovinska predstavnica Katherine Tai je naznanila, da ZDA podpirajo odpravo zaščite intelektualne lastnine za cepiva proti covidu-19. Gre za umik patentov, avtorskih pravic, zaščite industrijskega oblikovanja in zaupnih informacij, kar bi omogočilo razširitev proizvodnje in dobave cepiva. Pravila bi opustili za nekaj let oziroma dokler ne bi premagali pandemije. Potezo ZDA je nemudoma pozdravil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podporo pa je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Banksy zaradi anonimnosti izgubil tožbo
19. 09. 2020 09.54Britanski ulični umetnik Banksy, ki javnosti ostaja neznan, je izgubil tožbo proti podjetju Full Colour Black, ki je uporabilo njegovo podobo moškega, ki meče šopek rož. Urad EU za intelektualno lastnino je odločitev utemeljil s pojasnilom, da umetnika ni bilo mogoče prepoznati kot nespornega lastnika dela, ker je njegova identiteta ostala skrita.

Kanye West s svojo znamko vstopa tudi v kozmetično industrijo
15. 06. 2020 17.48Kanye West bi lahko kaj hitro predstavljal veliko konkurenco ženi Kim Kardashian ter svakinji Kylie Jenner, ki sta lastnici kozmetičnih imperijev. Z znamko Yeezy, ki se je že dobro zasidrala na modnem prizorišču, si Kanye želi osvojiti še druga področja, ki obsegajo kozmetične produkte, kot so ličila in dišave.

Meghan Markle naj bi načrtovala izdajo lastnega časopisa
29. 12. 2019 16.50V javnosti so zaokrožila namigovanja, da naj bi vojvodinja Meghan Markle načrtovala izdajo lastnega časopisa oziroma revije. Pojavile so se tudi špekulacije, da želi svojo blagovno znamko 'Sussex Royal' spremeniti v globalen imperij.

Ali Brezovnik občinam zaračunava sicer prosto dostopne dokumente?
12. 12. 2019 12.29Kako prepletati profesuro in zasebni Inštitut za lokalno samoupravo Maribor, kamor se je steklo 4,5 milijona evrov in ki je v lasti doktorja prava, strokovnjaka za lokalno samoupravo Boštjana Brezovnika? Tudi tako, da občinam zaračuna statut, ki ga sicer lahko na spletu najdejo brezplačno. In tudi tako, da svetuje med delovnim časom na fakulteti. Je pro bono pokrajinski projekt denimo z novim uradnim glasilom pokrajin priložnost za nov zaslužek?

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Adidasu ni uspelo razširiti zaščite znamenitih treh črt
19. 06. 2019 15.46Nemškemu proizvajalcu športne opreme Adidas ni uspelo razširiti zaščite blagovne znamke, znamenitih treh črt. Sodišče EU je namreč odločilo, da znamka na način, da bi bila sestavljena iz treh vzporednih, med seboj enako oddaljenih in enako širokih črt, uporabljenih v katerokoli smer, ne zadošča zahtevam za zakonito zaščito.

Zaradi ponarejanja in piratstva v EU kar ob 60 milijard evrov letno
06. 06. 2019 12.02Zaradi ponarejanja v 11 ključnih gospodarskih panogah v Evropski uniji vsako leto izgubimo kar 60 milijard evrov, razkriva poročilo Urada EU za intelektualno lastnino. Svoj davek pa ponarejanje terja tudi pri številu delovnih mest, in sicer kar 468.000.

Nagrajeni izjemni oblikovalski dosežki
27. 11. 2018 18.19Dobitnik nagrade v kategoriji malih in novo ustanovljenih podjetij je sistem za samodejno oddajo prtljage na letališčih Air.Go 2.0, v kategoriji industrijskih podjetij pa je nagrado prejel robotski angiografski sistem Artis pheno. Med štirimi finalisti v svoji kategoriji je bil tudi slovenski izdelek stol Nico Less podjetja Donar.

Čigav je Trnfest?
07. 08. 2018 07.04V Ljubljani se je začel že 27. Trnfest, ki ga letos organizira Center slovanskih kultur (CSK) France Prešeren. Okrog festivala, ki bo poleg koncertov ponudil tudi delavnice, razstave, literarni večer, filmske in stand-up večere, impro ligo ter konec avgusta še Emonsko promenado, pa se zapleta.

'Made in China' – blagoslov ali poguba?
31. 05. 2018 07.27Ljudje smo potrošna bitja. Praktično ga ni moškega, ki si ne bi želel kakšne inovativne tehnološke naprave, prav tako je težko najti žensko, ki bi se branila modne torbice, sončnih očal ali oblačil prestižne blagovne znamke. In ker so originalni izdelki za večino našega delavskega naroda enostavno predragi, številni rešitev poiščejo na spletu, kjer naročijo cenovno dostopne ponaredke iz Kitajske, Hongkonga, Turčije, Bosne ... A takšno nakupovanje je kaznivo, saj pomeni zlorabo intelektualne lastnine. Kljub temu pa se zdi, da naša država ob zlorabah intelektualne lastnine zamiži na obe očesi. Čemu torej sploh regulirati to področje?

Svetovni dan intelektualne lastnine: spodbujanje inovativnosti in ustvarjalnosti
26. 04. 2018 07.02Ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine, katerega cilj je krepiti zavedanje o pomenu patentov, znamk, modelov, geografskih označb ter avtorskih in sorodnih pravic, pristojni želijo izpostaviti tudi vlogo, ki jo imajo te pravice pri spodbujanju inovativnosti in ustvarjalnosti.

VIDEO: Argeta z monopolom na oranžno barvo za paštete ob bok Whiskasu in Burberryju
25. 10. 2017 13.03Če boste videli v trgovini konzervo paštete ali namaza z barvo oranžna pantone 159c, potem to ni nič drugega kot pašteta Argeta. Atlantic Grupa je namreč uspela zaščititi barvo kot blagovno znamko in se ob bok postavila prepoznavnim znamkam, kot sta Whiskas in Burberry.

Vinarji teran v Sloveniji zaščitili kot kolektivno blagovno znamko
15. 09. 2017 11.29Slovenski vinarji so teran v Sloveniji zaščitili kot kolektivno blagovno znamko, je naznanil predsednik Civilne iniciative za spoštovanje zaščite vina Teran Marjan Colja. To po njegovih besedah pomeni, da hrvaški proizvajalci svojega vina pod imenom teran ne bodo mogli prodajati v Sloveniji, saj ni narejeno po določilih zakona o vinu.

Kylie proti Kylie: boj za ime
08. 02. 2017 06.30Pevka Kylie Minogue je dobila pravno bitko proti resničnostni zvezdnici in podjetnici Kylie Jenner. Jennerjeva je namreč ime "Kylie" želela zaščititi kot blagovno znamko, pa ji to ni uspelo. Pevkini odvetniki so Jennerjevo še označili za "drugorazredno resničnostno zvezdnico".

Zakaj pristojni urad ni preverjal delovanja Sazasa? Najpogostejši odgovor: Ne vem
17. 11. 2016 18.47Slovenski avtorji lahko svoj denar od Sazasa iztožijo. Tako v odzivu na afero zaradi 20 milijonov evrov, ki jih je Sazas nakazal v Švico, pravijo na Uradu za intelektualno lastnino. Ta bi sicer moral preverjati, kako je Sazas delil denar avdiovizualnih umetnikov, a je pri nadzoru očitno zaspal. Odgovornost pa zdaj na uradu zavračajo.

Sazas in razdeljevanja denarja
14. 11. 2016 19.13Številni slovenski umetniki, katerih dela so predvajali na kabelskih omrežjih, niso dobili prav nič denarja iz naslova avtorskih pravic. Njihov denar je sicer Sazas pobral in ga nakazal dokaj neznanemu švicarskemu podjetju Agicoa, tam pa je poniknil. Država je to dopuščala, čeprav švicarsko podjetje ni nikoli dokazalo niti tega, da sploh zastopa umetnike.

Španske restavracije Mafia ne smejo več uporabljati imena
22. 10. 2016 15.12Španska veriga restavracij z italijansko hrano ne sme več uporabljati imena Mafia, je odločil Urad za intelektualno lastnino Evropske unije. Povezava z mafijo škoduje podobi italijanske kuhinje, koncept verige restavracij pa kriminalnemu združenju daje pozitiven prizvok.

Sazas zavrača očitke o zlorabi položaja: 'Naše poslovanje je transparentno'
09. 12. 2015 12.02Kriminalisti so na več naslovih opravljali hišne preiskave. Pod drobnogledom naj bi bilo združenje Sazas, njegov predsednik Matjaž Zupan ter podjetje Stroka, prek katerega naj bi se do posameznih vidnih članov Sazasa prelival denar. Pridržan ni bil nihče. Sazas namigovanja glede "zlorabe položaja odgovornih" zavrača.

Dve ovadbi zaradi Sazasa. Bo država končno naredila red na področju kolektivnih organizacij?
14. 05. 2015 10.11Slovenska policija je po dveh letih intenzivnega preiskovanja dogajanja v Sazasu po naših podatkih pred časom zaključila preiskavo. Zaradi domnevnih nepravilnosti je policija po podatkih novinarjev Epiloga podala eno kazensko ovadbo zaradi treh kaznivih dejanj, drugo kazensko ovadbo pa še pišejo.

Očitki proti Zavodu AIPA: med drugim tudi nepravilna delitev denarja
13. 05. 2015 19.07Prvič v zgodovini naše države je Urad za intelektualno lastnino začel postopek za odvzem licence kateri od kolektivnih organizacij. AIPA, ki ščite pravice avdiovizulanih avtorjev, lahko ostane brez licence, ker naj bi večkrat kršila zakonodajo.

Žerjav bi se z Žurejem 'razšel' v vsakem primeru
11. 09. 2013 18.14Nekdanji minister za gospodarstvo Radovan Žerjav je povedal, da bi se z Jurijem Žurejem, ki je bil v času njegovega ministrovanja direktor urada za intelektualno lastnino, razšla. To pa zato, ker je za svoj direktorat v času krize zahteval 100-odstotno povišanje sredstev.

Kriminalisti so brskali po uradu za intelektualno lastnino
23. 03. 2012 14.58Direktor urada za intelektualno lastnino meni, da je bila podana prijava z namenom njegovega medijskega linča. Kriminaliste so najbolj zanimale pogodbe za določen čas, ki so jih na uradu sklenili z zunanjimi izvajalci.