Urad EU za intelektualno lastnino

Športne dogodke več milijonov Evropejcev gleda nezakonito, cveti tudi črni trg

12. 06. 2024 09.13

Po podatkih študije, ki jo je izvedel Urad Evropske unije za intelektualno lastnino, je kar 12 odstotkov Evropejcev, vključno s 14 odstotki Slovencev, že dostopalo do športnih vsebin prek nezakonitih virov. Zato je urad ob prihajajočih športnih dogodkih, ki jih pričakujemo po vsem svetu, sprožil kampanjo, s katero navijače poziva, naj spremljajo le uradne prenose in kupujejo originalno športno blago.

Pirati 2: Finančna uprava zasegla za skoraj milijon evrov ponaredkov

06. 06. 2024 13.56

Mednarodna carinska operacija s pomenljivim imenom Pirati 2, v kateri je sodelovala tudi Finančna uprava RS, je bila več kot uspešna. Skupaj so zasegli za preko 32 milijonov evrov ponaredkov, slovenski izplen je bil vreden skoraj milijon. Večino blaga so odkrili v Luki Koper. V prihodnjih mesecih bodo iskali predvsem ponaredke izdelkov, povezanih s športom, ki bodo to poletje zagotovo še posebej priljubljeni.

V EU lani zasegli za več kot dve milijardi evrov ponaredkov, največ v Italiji

03. 12. 2023 15.30

V EU je bilo na zunanji meji in notranjem trgu lani zaseženih približno 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot dve milijardi evrov, sta v skupnem poročilu izpostavila Urad EU za intelektualno lastnino in Evropska komisija. Glavna država porekla ponaredkov ostaja Kitajska, sledita ji Turčija in Hongkong.

Raziskava: Ponaredke namerno kupi 37 odstotkov Evropejcev

08. 06. 2022 09.47

Ponaredke namerno kupi 37 odstotkov Evropejcev, starih med 15 in 24 let, 21 odstotkov pa jih zavestno dostopa do piratskih vsebin, kaže pregled stanja intelektualne lastnine in mladih za leto 2022, ki ga je objavil Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Na tej ravni sta tudi deleža v Sloveniji, znašata namreč 37 in 20 odstotkov.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke

08. 06. 2021 10.08

V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

Banksy zaradi anonimnosti izgubil tožbo

19. 09. 2020 09.54

Britanski ulični umetnik Banksy, ki javnosti ostaja neznan, je izgubil tožbo proti podjetju Full Colour Black, ki je uporabilo njegovo podobo moškega, ki meče šopek rož. Urad EU za intelektualno lastnino je odločitev utemeljil s pojasnilom, da umetnika ni bilo mogoče prepoznati kot nespornega lastnika dela, ker je njegova identiteta ostala skrita.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Adidasu ni uspelo razširiti zaščite znamenitih treh črt

19. 06. 2019 15.46

Nemškemu proizvajalcu športne opreme Adidas ni uspelo razširiti zaščite blagovne znamke, znamenitih treh črt. Sodišče EU je namreč odločilo, da znamka na način, da bi bila sestavljena iz treh vzporednih, med seboj enako oddaljenih in enako širokih črt, uporabljenih v katerokoli smer, ne zadošča zahtevam za zakonito zaščito.

Zaradi ponarejanja in piratstva v EU kar ob 60 milijard evrov letno

06. 06. 2019 12.02

Zaradi ponarejanja v 11 ključnih gospodarskih panogah v Evropski uniji vsako leto izgubimo kar 60 milijard evrov, razkriva poročilo Urada EU za intelektualno lastnino. Svoj davek pa ponarejanje terja tudi pri številu delovnih mest, in sicer kar 468.000.

Nagrajeni izjemni oblikovalski dosežki

27. 11. 2018 18.19

Dobitnik nagrade v kategoriji malih in novo ustanovljenih podjetij je sistem za samodejno oddajo prtljage na letališčih Air.Go 2.0, v kategoriji industrijskih podjetij pa je nagrado prejel robotski angiografski sistem Artis pheno. Med štirimi finalisti v svoji kategoriji je bil tudi slovenski izdelek stol Nico Less podjetja Donar.

'Made in China' – blagoslov ali poguba?

31. 05. 2018 07.27

Ljudje smo potrošna bitja. Praktično ga ni moškega, ki si ne bi želel kakšne inovativne tehnološke naprave, prav tako je težko najti žensko, ki bi se branila modne torbice, sončnih očal ali oblačil prestižne blagovne znamke. In ker so originalni izdelki za večino našega delavskega naroda enostavno predragi, številni rešitev poiščejo na spletu, kjer naročijo cenovno dostopne ponaredke iz Kitajske, Hongkonga, Turčije, Bosne ... A takšno nakupovanje je kaznivo, saj pomeni zlorabo intelektualne lastnine. Kljub temu pa se zdi, da naša država ob zlorabah intelektualne lastnine zamiži na obe očesi. Čemu torej sploh regulirati to področje?

Vinarji teran v Sloveniji zaščitili kot kolektivno blagovno znamko

15. 09. 2017 11.29

Slovenski vinarji so teran v Sloveniji zaščitili kot kolektivno blagovno znamko, je naznanil predsednik Civilne iniciative za spoštovanje zaščite vina Teran Marjan Colja. To po njegovih besedah pomeni, da hrvaški proizvajalci svojega vina pod imenom teran ne bodo mogli prodajati v Sloveniji, saj ni narejeno po določilih zakona o vinu.

Španske restavracije Mafia ne smejo več uporabljati imena

22. 10. 2016 15.12

Španska veriga restavracij z italijansko hrano ne sme več uporabljati imena Mafia, je odločil Urad za intelektualno lastnino Evropske unije. Povezava z mafijo škoduje podobi italijanske kuhinje, koncept verige restavracij pa kriminalnemu združenju daje pozitiven prizvok.

Sazas mora vse obravnavati enakopravno

15. 06. 2010 17.53

Vse avtorje in imetnike avtorske pravice mora Sazas obravnavati enako, članstva pa ne sme pogojevati s številom del ali z drugimi pogoji, ki jih zakon ne določa. Torej niti z višino dohodka iz naslova avtorskih honorarjev.

Z brošuro proti piratstvu

08. 09. 2004 00.00

Brošura <em>Peter proti piratom</em>, ki jo je izdalo Ministrstvo za informacijsko družbo, kaže na negativne posledice piratstva.

Vlada tudi o geografski označbi Lipicanec

07. 10. 1999 20.51

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela stališča za nadaljnja pogajanja o lipicancih, ki jih bodo njeni predstavniki zastopali na zasedanju pododbora za kmetijstvo v okviru pridružitvenega sporazuma Slovenije k EU 20. oktobra v Ljubljani ter pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), predstavniki Kobilarne Lipica pa na zasedanju Mednarodne zveze lipicancev (LIF). V njih je ponovila svojo ''vsestransko in takojšnjo pripravljenost'' za dvo- in večstranske pogovore, na katerih naj bi dosegli dogovor o vodenju vzrejnih knjig za lipicance ter o kolektivni uporabi geografske označbe Lipicanec. Poudarja pa, da v nobenem primeru ni pripravljena razveljaviti uredbe o geografski označbi Lipicanec - to bi storila le, če bi tako odločila arbitraža v postopku za reševanje sporov pri WTO.