Univerza v Mariboru

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev

12. 03. 2025 12.59

Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Ogorčenje zaradi odpovedi dolgoletnemu profesorju: krive stare zamere?

07. 03. 2025 12.57

Po 32 letih dela je mariborska univerza odslovila priznanega filozofa in profesorja Friderika Klampferja. Ta je prepričan, da je odpoved prejel zaradi osebne zamere dekana Darka Friša, kar tako fakulteta kot univerza zanikata. V bran odpuščenemu profesorju so, poleg sodelavcev in študentov, stopili tudi v sindikatu Pergam.

'Fizioterapevti' celo v kozmetičnih salonih

20. 02. 2025 06.00

Dvakrat več denarja in 507 fizioterapevtov več je danes v javnem zdravstvenem sistemu kot pred petimi leti, čakalne dobe pa kljub temu katastrofalno dolge, kar dvakrat daljše kot pred petimi leti. Ni čudno, da posel zasebnikom cveti. Ob tem še en pereč problem. Ministrstvo za zdravje ni v zadnjih petih letih izvedlo niti enega strokovnega nadzora. Samooklicani fizioterapevti izvajajo dejavnost celo v kozmetičnih salonih, kot fizioterapevti delajo pri zasebnikih tudi študenti.

Informativni dnevi Fakultete za varnostne vede v Ljubljani

03. 02. 2025 00.15

Fakulteta za varnostne vede v Ljubljani odpira svoja vrata za dijakinje in dijake.

Odprava posledic kibernetskega napada stala okoli 140.000 evrov

21. 01. 2025 16.16

Na Univerzi v Mariboru so odpravili večino posledic kibernetskega napada, ki je 23. oktobra onesposobil njen informacijski sistem. "Vse deluje normalno, nič ni bilo izgubljeno," je povedal rektor Zdravko Kačič. Stroške odprave posledic vdora ocenjuje na okoli 140.000 evrov, kriminalistična preiskava izvora težav pa še poteka.

Študijski proces poteka, plače bodo, storilce pa še iščejo

29. 10. 2024 12.17

Na Univerzi v Mariboru, ki je bila žrtev obsežnejšega kibernetskega napada, zagotavljajo, da študijski proces poteka nemoteno, pravočasno bo tudi izplačilo plač delavcem univerze za oktober. Skupaj s pooblaščenimi zunanjimi inštitucijami izvajajo varnostne preglede, preiskava o storilcih pa še poteka, so sporočili z univerze.

Za hekerskim napadom naj bi stali Rusi, za zdaj niso podali nobenih zahtev

25. 10. 2024 09.42

Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer, še vedno onesposobljen. Preiskava poteka. Po naših informacijah za obsežnim napadom stojijo Rusi z izsiljevalskim virusom, imenovanim babuk ransomware. Na univerzi do tega trenutka niso prejeli nobene zahteve napadalca po plačilu dekripcijskega ključa. Tudi škode še ni mogoče oceniti.

Kibernetski napad na Univerzo v Mariboru preiskuje tudi Policija

24. 10. 2024 08.55

Zaradi obsežnejšega kibernetskega napada so računalniške storitve Univerze v Mariboru trenutno delno ali popolnoma nedostopne, so zaposlene in študente obvestili iz računalniškega centra fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Univerza je v stiku z ustreznimi organi in IT strokovnjaki in se trudi vzpostaviti sistem. O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na SI-CERT in Policiji, kjer pravijo, da potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti.

Zaupanje v digitalnem svetu – Kako doseči ravnotežje med tehnologijo in človekom?

12. 10. 2024 00.15

Tehnologija, ki prežema naše življenje, prinaša priložnosti in varnostne izzive, o katerih bodo na konferenci razpravljali strokovnjaki z različnih področij.

Je medicinska fakulteta brez kliničnega centra sploh smiselna?

22. 05. 2024 11.18

Robert Golob je v Kopru z rektorico Univerze na Primorskem Klavdijo Kutnar podpisal Pismo o nameri za razvoj in izvajanje enovitega magistrskega študijskega programa Medicina na Univerzi na Primorskem. Pismo sta podpisala ob prisotnosti ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igorja Papiča. Zdravniške organizacije so po premierjevi napovedi odprtja tretje medicinske fakultete v izjavi za medije izpostavile, da je za delovanje medicinskih fakultet treba zagotoviti visoko kakovost učiteljev in kliničnih oddelkov za učenje. Ob tem so opozorile, da obstoječi fakulteti nista dobili zahtevanih dodatnih prostorov za svojo širitev.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa

07. 02. 2024 16.28

Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

Na Karlovi univerzi tudi slovenski študenti, z nekaterimi že vzpostavili stik

21. 12. 2023 19.52

Popoldne je v središču Prage 24-letni študent na filozofski fakulteti v streljanju ubil najmanj 14 oseb, med njimi naj bi bili tudi tuji državljani. Češke fakultete so sicer pogosta izbira za mednarodne izmenjave tudi med slovenskimi študenti, z Univerze na Primorskem je trenutno v Pragi na Karlovi univerzi, kjer se je zgodilo streljanja, šest študentov. Z vsemi so že vzpostavili stik.

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita

09. 11. 2023 12.19

Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

Konferenca Informacijska varnost: Zaupanje v človeka in tehnologijo 2023

07. 10. 2023 00.15

Informacijska varnost je v današnjem digitalnem svetu postala ena izmed ključnih tem, ki se dotika tako posameznikov kot tudi držav in podjetij.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Shod za znanost: Za dostojno plačilo strokovnih delavcev

21. 09. 2023 06.35

Zaposleni v visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti so se zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani na shodu za znanost za pošteno plačilo strokovnih sodelavk in sodelavcev. Z njim želijo izpostaviti predvsem nezavidljiv plačni položaj svojih kolegic in kolegov na različnih strokovnih delovnih mestih, so sporočili organizatorji.

V Mariboru poletelo prvo štirisedežno letalo na tekoči vodik

07. 09. 2023 15.07

Nemško podjetje H2Fly je v sodelovanju s partnerskima družbama Pipistrel in Air Liquide na mariborskem letališču kot prvo na svetu izvedlo polet s štirisedežnim letalom, ki ga poganja tekoči vodik, in posadko. Kot je ob tem povedal prvi mož omenjenega podjetja Josef Kallo, so s tem mejnikom postali pionirji na poti k letalstvu brez emisij.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Na fakultetah lahko zaradi poplav podaljšajo rok vpisa

09. 08. 2023 15.27

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je visokošolskim zavodom poslalo usmeritve glede možnosti prilagoditve izvajanja izpitov in vpisa za študijsko leto 2023/2024, so sporočili z ministrstva. Med drugim lahko podaljšajo rok vpisa za en mesec.

Stavka visokošolskega sindikata: odpadla predavanja, vaje in izpiti

30. 05. 2023 06.11

Visokošolski sindikat Slovenije bo stavkal na vseh treh javnih univerzah. Odpadel bo pedagoški proces, vključno z napovedanimi izpiti. Njihova osrednja stavkovna zahteva je odprava plačnih nesorazmerij v visokem šolstvu, s stavko pa želijo opozoriti tudi na škodljivost novele zakona o visokem šolstvu.

Za vpis v prvi letnik dodiplomskega študija prijavljenih manj, kot je prostih mest

08. 04. 2023 10.33

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2023/2024 za slovenske državljane in državljane EU je na 18.845 vpisnih mest prišlo 15.550 prijav. Omejitev vpisa imajo 104 programi oziroma smeri, so navedli na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Spremenjena pravila vpisa na univerzo za dijake s poklicno maturo

21. 02. 2023 18.32

V zadnjih letih je veljalo, da se lahko dijaki s poklicno maturo in opravljenim petim predmetom vpišejo skorajda na kateri koli univerzitetni študijski program na ljubljanski univerzi, tik pred letošnjim vpisom pa so mnogi presenečeno ugotovili, da vpis v nekatere smeri ni več mogoč. Spremembe zahteva Nakvis, ki se pri tem sklicuje na zakonodajo.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije

31. 01. 2023 16.39

Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje

12. 01. 2023 14.38

Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

Čeh prejel znak Leona Štuklja mariborske univerze

10. 10. 2022 13.47

Univerza v Mariboru je pripravila sprejem za slovenskega atletskega šampiona Kristjana Čeha. Rektor Zdravko Kačič je Čehu podelil priznanje znak Leona Štuklja, ki bi ga sicer prejel septembra na slovesnosti ob dnevu univerze, a se je ni mogel udeležiti.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Za vpis v 1. letnik študija 14.845 prijav

06. 04. 2022 13.49

Na 18.790 vpisnih mest za vpis v prvi letnik dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programov za študijsko leto 2022/2023 je bilo oddanih 14.845 prijav. Vpis je omejen na 89 študijskih programih oziroma smereh, največ na programih Univerze v Ljubljani.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: "Pred logisti je zelo svetla prihodnost"

10. 03. 2022 00.15

»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.

Tudi letošnji informativni dnevi v spletni obliki

11. 02. 2022 06.00

Epidemija je globoko zarezala v življenja šolajoče se generacije in že drugič zaporedoma zaznamovala informativne dneve. Učenci in dijaki bodo konec tedna tako namesto obiska šol in fakultet informacije za lažjo odločitev o nadaljnjem šolanju pridobivali kar doma, po spletnih platformah. Za bruce je na voljo 19.541 mest, za dijake 25.198.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.